aA
Namuose šalta, drėgna, nėra elektros, o vienintelis išgyvenimo šaltinis – šalia lovos pastatytas kibiras – taip močiutės iš Pasvalio gyvenimo sąlygas feisbuke penktadienio vakarą apibūdino ją aplankiusi vietinė moteris. Žaibiškai sureagavusi savivaldybė perkėlė močiutę į globos namus. Tiesa, neaišku, ar ilgai močiutė galės džiaugtis šiluma ir patogumais.
Močiutė Pasvalyje
Močiutė Pasvalyje
© DELFI montažas

Pasvalio rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėja Ramutė Ožalinskienė DELFI teigė, kad dėl tolesnės ateities turės apsispręsti pati močiutė: ji turės pasakyti, ar toliau nori, kad ja rūpintųsi artimieji, ar nori likti globos namuose.

Jos teigimu, tolesnės močiutės gyvenimo sąlygos turėtų paaiškėti šį mėnesį. Šiuo metu močiutė perkelta į senelių globos namus Pasvalyje.

Tiesa, savivaldybės atstovė pridūrė, kad tokiomis sąlygomis, iš kurių močiutė buvo paimta, gyventi ji negalės, tad artimieji, jei norės toliau ja rūpintis, privalės pagerinti gyvenimo sąlygas.

„Onytė beveik akla ir sunkiai vaikštanti, nežinia kaip iš savų namų atsidūrusi šiame svetimame vienatvės ir nepritekliaus kambarėlyje. Dažnai užrakinta, sustirusi iš šalčio, neplautuose pataluose, neapskalbta ir neapiprausta, besidangstanti nuo per kiaurą langą besiskverbiančio šalčio kuo papuola, kojeles prisidengusi pagalve“, – taip feisbuke, grupėje „Geresnė nei vakar“, buvo apibūdintos močiutės iš Pasvalio gyvenimo sąlygos.

Močiutės iš Pasvalio gyvenimo sąlygos (grupės "Geresnė nei vakar" nuotraukos)
Močiutės iš Pasvalio gyvenimo sąlygos (grupės "Geresnė nei vakar" nuotraukos)
© Facebook

Nors savivaldybės atstovė R. Ožalinskienė DELFI tvirtino, kad atvykus paimti močiutę iš šaltų namų, šie jau buvo pakūrenti, tačiau sąlygų pagerinimo neužteko, kad ji būtų palikta namuose. Močiutė iki šiol yra globojama globos namuose ir, atstovės teigimu, vyksta derybos su artimaisiais. Beje, giminaičiai yra gana tolimi.

Tiesa, savivaldybės atstovė teigė, kad paimant močiutę artimieji buvo informuoti apie padarytus veiksmus paliekant raštą. Ar greit artimieji pastebėjo, kad močiutės nebėra? Į šį klausimą savivaldybės atstovė negalėjo atsakyti.

Feisbuke buvo teigiama, kad „visas Onytės balius – drumzlinas vanduo troškuliui malšinti kibire nuo dažų“, tačiau savivaldybės atstovė teigia, kad situacija nebuvo tokia bloga, kaip buvo piešiama socialiniame tinkle. „Tai, kad feisbuke aprašyta, ne visai atitinka tikrovę, – teigė R. Ožalinskienė. – Ten butas be patogumų. Padarytos nuotraukos. Ten taip ir yra. Prižiūrėtoja nepasirūpino specialia technika: tualetine kėde ar panašiai. Viskas apleista, bet socialiniai darbuotojai ne kartą lankėsi ir įspėjo dėl kokybės pagerinimo.“

R. Ožalinskienė teigė, kad specialistai „stebi situaciją“. „Manau, kad kiekvieno žmogaus ori senatvė svarbi, o močiutė yra pilnai orientuota, kalbanti, tik sunkiau matanti. Manau, kad ji galės išreikšti savo poreikį“, – teigė savivaldybės atstovė.

Močiutės iš Pasvalio gyvenimo sąlygos (grupės "Geresnė nei vakar" nuotraukos)
Močiutės iš Pasvalio gyvenimo sąlygos (grupės "Geresnė nei vakar" nuotraukos)
© Facebook

Jei močiutė nuspręs likti globos namuose, artimiesiems nereikės tuštinti piniginių. „Pagal socialinių paslaugų apmokėjimo tvarką viskas apmokama. Ji yra vieniša, – teigė R. Ožalinskienė. – Jai būtina kreiptis į gydytojus, nes jai reikia priežiūros.“

Pasvalio rajono savivaldybės atstovė teigė, kad vietiniuose senelių globos namuose yra 35 vietos. Ir šios paslaugos senoliams labai prireikia atvėsus orams. Ji taip pat pridūrė, kad dar 26 seneliai gali būti priimami į ligoninės padalinį, tačiau ten gali keliauti tie, kuriems nustatyta globa.

Pasvalio rajone dirbanti moteris teigė, kad daug pagalbos keliauja ir į namus. Ypač tiems seneliams, kurie gyvena vienkiemiuose ir yra vieniši. „Jaučiame demografinę situaciją, – kalbėjo R. Ožalinskienė ir pridūrė, kad daugelis vienišų senelių savo sodybose vis dar gyvena be pagrindinių patogumų. – Bet nežinia, kaip vertinti, kai vaikai išvykę į užsienį – jis vienišas ar ne.“

Pagalbos prašymas pradėjo plisti feisbuke

DELFI primena, kad penktadienį feisbuko grupėje „Geresnė nei vakar“ pradėjo plisti pagalbos prašymas močiutei Onytei iš Pasvalio.

„Mielos Pasvalio socialinio skyriaus darbuotojos, vakar po kelinto kvietimo aplankiusios ir kaip radusios, taip ir palikusios močiutėlę Biržų gatvėje, tikiuosi, jūsų vakaras buvo puikus ir šiltas. Nes Onytės namuose buvo drėgna, šalta ir tamsu. Nes seniai ten nėra net elektros, o apgriuvusi krosnis greičiau jau kelia grėsmę nei protarpiais suteikia jaukumo. Kiti patogumai? Nejuokaukite!“ – taip pradėtas įrašas, patalpintas feisbuko grupėje „Geresnė nei vakar“.

„O ir pati Onytė beveik akla ir sunkiai vaikštanti, nežinia kaip iš savų namų atsidūrusi šiame svetimame vienatvės ir nepritekliaus kambarėlyje. Dažnai užrakinta, sustirusi iš šalčio, neplautuose pataluose, neapskalbta ir neapiprausta, besidangstanti nuo per kiaurą langą besiskverbiančio šalčio kuo papuola, kojeles prisidengusi pagalve. Ten ant spintelės – visas Onytės balius – drumzlinas vanduo troškuliui malšinti kibire nuo dažų“, – tęsiame įraše.

Įrašą paviešinę asmenys teigia, kad močiutė svajoja gyventi senelių globos namuose. „Močiutėlė yra „šiek tiek kitokia“, todėl vaikiškai naivi. Ji nepyksta ant ja taip „besirūpinančių“, neklausia kodėl turėdama teisinę globėją turi gyventi tokiomis sąlygomis ir apskritai kur toji globėja yra. Ji svajoja gyventi senelių namuose, kur nebūtų viena, kur nebūtų alkana ir nešaltų, – teigiama įraše. – O aš svajoju, kad tie, kurių rankose galimybė keisti gyvenimus ir padėti, pro biurokratinius stiklus įžvelgtų žmogaus kančią.“

Priduriama, kad šiuo įrašu nesiekiama finansinės naudos. „Rašau šį postą iš nevilties, nesitikėdama jokios materialinės paramos, nes iš toli negalėsiu užtikrinti, kad jūsų gerumas tikrai ją pasieks. Prašau viešumo ir tikiuosi, kad tie, kurių rankose valdžia atvers širdis. Kad padės situaciją išspręsti, – teigiama „Geresnė nei vakar“ įraše. – Negaliu pritaginti nei Pasvalio mero, nei Pasvalį atstovaujančio seimo nario, nei Pasvalio rajono administracijos. Prašau, padėkite šiai žinutei pasklisti ir pasiekti tuos, kurie gali ir turi į seną neįgalų žmogų žiūreti ne kaip į statistinį vienetą Sodros lentelėse, kuriems #gerovėsvalstybė ne vien rinkiminis šūkis.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(61 žmogus įvertino)
4.6721

Top naujienos

Dėl pagalbos ukrainiečiams skambina pavojaus varpais: rezervas, kuris buvo prikauptas, jau yra išsemtas

Perspėja dėl kritinio būsto poreikio ukrainiečiams karo pabėgėliams. Pasibaigė panaudos...

Ašoklienė pranešė, kad šiemet vyresni žmonės bus kviečiami iškart skiepytis trimis vakcinomis

Specialistai pastebi pavojingą reiškinį: per pandemiją Lietuvoje sumažėjo skiepijimasis....

Anušauskas: Putinas pasiūlė Baltarusijai perduoti taktinių raketų kompleksus „Iskander-M“

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigė, jog nuolat Vakarų valstybes...

Rusijos įtūžio sulaukusi Lietuva iš NATO laukia lemtingų sprendimų: jei šito nepamatysime, tai bus skaudi nesėkmė visiems (1)

Nesiliaujantys Rusijos grasinimai dėl tranzito į Kaliningradą tik dar kartą įrodė, jog kitą...

Karas Ukrainoje. Rusija vėl puola Kyjivą: sostinėje nugriaudėjo galingi sprogimai

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įspėjimai, jog Rusiją įsiutins Ukrainai suteiktas...

Padėtis įtempta, verslas ruošiasi nuosmukiui: atlyginimų didinimo klausimas bus itin jautrus

Prognozuojama, kad atlyginimai šiemet augs sparčiau nei manyta anksčiau. Ir nors didėjančios...

Rinktinės vedlys – apie Meilutytę, permainas ir netobulą sistemą: du Rūtos medaliai to neatsvers specialiai „Delfi“ iš Budapešto

Šeštadienį vakare baigėsi pasaulio plaukimo čempionatas Budapešte, kuriame Lietuvos plaukimo...

Dmitrijus Nagijevas tik per plauką išvengė sunkios traumos: buvo iškviesta greitoji pagalba

Vaidyba spektaklyje „Žiurkė“ Kaliningrado srities teatro scenoje vos nesibaigė nelaime rusų...

Verslas PliusJulija Leimonė

Toma neištesėjo sau duoto pažado negrįžti į Alytų ir netekėti už alytiškio: dėl mylimojo atsisakė karjeros Vilniuje

„Save mačiau visai kitaip, nei sudėliojo gyvenimas“, – sako buvusi LNK projektų vadovė...

Kraupi Joninių tragedija: į tvenkinį įvažiavus automobiliui žuvo moteris ir 4-erių mergaitė vairuotojas, įtariama, buvo neblaivus

Tragiška eismo nelaimė ilgąjį Joninių savaitgalį įvyko Klaipėdos rajone – į tvenkinį...