aA
Nuo balandžio 3 dienos Lietuvos teritorijoje įsigaliojo padidintos baudos už karantino taisyklių pažeidimus, kai Seime buvo priimtos Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisos. Šias pataisas rengusi Teisingumo ministerija už izoliacijos taisyklių pažeidimus fiziniams asmenims nustatė baudas nuo 500 iki 1500 eurų. Lietuvos policijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis teigė, kad karatinas šią savaitę yra sušvelnintas, bet tam tikri ribojimai vis dar galioja.
Baudos už karantino pažeidimus niekur nedingo: geriau per daug neatsipalaiduoti
© DELFI / Josvydas Elinskas

Kovo 16 d. šalyje paskelbus visuotinį karantiną greitai buvo susizgribta, kad tik rekomendacijos, pavyzdžiui, dėl būriavimosi, o vėliau ir dėl privalomo kaukių dėvėjimo viešose erdvėse, neveikia. Matydama besikomplikuojančią situaciją, valdžia nusprendė nuo balandžio 3 d. sugriežtinti šią tvarką, kad dar labiau apribotų infekcijos plitimą.

Priminsime už kokius pažeidimus buvo nurodyta bausti:

  • Iš užsienio grįžęs žmogus arba asmenys, kurie įtariami, kad serga COVID-19 liga, bei kontaktavę su šiuo virusu apsikrėtusiais žmonėmis privalo 14 dienų gyventi izoliacijoje. Jie pasirašo sutikimą, būti izoliuotais savo namuose, kitoje gyvenamoje vietoje, paskirtoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose. Pažeidimu laikomas pasirodymas viešoje vietoje, net ir dėvint apsaugos priemones, pavyzdžiui, vedžioti lauke šunį, eiti pasivaikščioti.
  • Administracine tvarka baudžiami ir asmenys, kurie pažeidė paskirtą medicininį režimą. Pavyzdžiui, žmogus turėjo gydymo įstaigoje atlikti testą dėl koronaviruso, tačiau jis be pateisinamos priežasties nepasirodė.
  • Taip pat baudžiami asmenys, jeigu parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose buvo didesnėmis kaip 2 asmenų grupėmis, išskyrus artimus giminaičius, įtėvius, įvaikius ir globėjus, rūpintojus. Privaloma laikytis saugaus atstumo nuo kitų asmenų – didesnio nei 2 metrai.
  • Baudos galėjo būti taikomos ir už plaukiojimą mažaisiais, pramoginiais, sportiniais, asmeniniais laivais bei kitomis plaukiojimo priemonėmis didesnėms nei 2 asmenų grupėms, išskyrus artimus giminaičius, įtėvius, įvaikius, globėjus ir rūpintojus.
  • Baudos galėjo sulaukti asmuo, kuris viešoje vietoje buvo be apsauginių kaukių ar neprisidengęs veido šaliku ar skarele.

Piliečiai taip pat aktyviai pradėjo stebėti tuos, kurie nesilaiko reikalavimų – pasitaikė nemažai atvejų, kai tėvai, nieko nepaisydami, vesdavosi vaikus į žaidimų aikšteles. Merai dėl to buvo priversti reaguoti ir aptvėrė aikšteles STOP juostomis arba pasirūpino specialiais ženklais. Be to, jaunimas, kuris iki šiol priverstas mokytis iš namų, irgi pamėgo po pamokų būriuotis su draugais. Kita karšta tema tapo kaukių dėvėjimas viešose erdvėse, už ką irgi buvo galima užsidirbti solidžią baudą.

Socialiniuose tinkluose greitai pradėjo plisti įvairūs vaizdeliai dėl visų šių pažeidimų – tiek pasipiktinimai nevykdančiais reikalavimų, tiek nubaustieji pradėjo dalintis istorijomis, kai pelnytai arba ne visai, buvo nubausti.

Vienas labiausiai žiniasklaidoje nuskambėjusių karantino pažeidimo atvejų, kai savo istorija socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino Domantas Kairys, kuris nurodė, kad su draugu nusprendė pamojuoti teniso raketėmis lauke, tačiau buvo nubausti policijos.

„Vakar su draugu ėjome pažaisti lauko tenisą, mums bežaidžiant prisijungė dar vienas vyras. Netrukus prisistatė policija ir be jokių įspėjimų kirto per kišenę“, – balandžio mėnesį rašė jis.

Policija skyrė baudas už karantino taisyklių pažeidimą ne tik jam ir draugui, bet ir vyrui, kuris laukė eilėje prisijungti, ir prisėdusiam žiūrovui.

„Taigi noriu perspėti visus sportininkus, tenisininkus, futbolininkus, krepšininkus, kad baudžia be jokių pasiteisinimų ir įspėjimų, į sąžinę neprisibelsi, jeigu noriu, sakė, galiu skambinti Skverneliui. Užskambinusiems kaimynams linkėjimai, galit pasidžiaugti savimi, dabar jūsų laikas. Saugokite ne tik sveikatą, bet ir piniginę. Vakarykštė teniso partija atsistojo 1000 eur. Tenisas tikrai aristokratų sportas“, – tuomet apibendrino Rusnėje nutikusį įvykį.

Ragina per daug neatsipalaiduoti

Lietuvos policijos atstovas R. Matonis nurodė, kad iš viso buvo surašyti 2645 protokolai už įvairius karantino pažeidimus.

„Policija, žinoma, vis dar privalo reaguoti matydama pažeidimus, tačiau protokolų rašymas už karantino nusižengimus nėra mūsų pagrindinė funkcija. Vis dėlto yra ir kitos institucijos, NCVA (Nacionalinis visuomenės sveikatos centras), Maisto ir veterinarijos tarnyba. Pastaroji įstaiga ir turėtų tikrinti įmones, jų veiklą ir organizuojamus renginius. Policija daugiau rūpinosi viešomis erdvėmis“.

Tačiau, atkreipė dėmesį policijos atstovas, kad tam tikri reikalavimai yra išlikę, nors ir palengvinti, ir pateikė būriavimosi pavyzdį iki penkių asmenų ne šeimos nariams.

„Karantinas vis dar galioja, kad ir palengvintas, baudos irgi išlieka. Iš tų, kuriems buvo surašytas pažeidimo protokolas, kol kas susimokėjo trečdalis asmenų. Be to, reikia atsiminti, kad kiekvienam pažeidėjui, pirmąkart nubaustam, reikia susimokėti per dvi savaites pusę minimalios baudos, todėl, kas neseniai gavo baudą, galėjo nespėti to padaryti“, – aiškino R. Matonis.

Baudos už karantino pažeidimus niekur nedingo: geriau per daug neatsipalaiduoti
© DELFI / Andrius Ufartas

Šią savaitę pagaliau dauguma reikalavimų dėl karantino režimo buvo palengvinti.

Pateikiame svarbiausius pasikeitimus, norintiems išvengti baudų:

  • Asmenims, grįžusiems ar atvykusiems iš užsienio valstybių, privaloma 14 dienų izoliacija, išskyrus Lenkijos Respublikos piliečius ir šioje valstybėje teisėtai gyvenančius asmenis, grįžusius ar atvykusius darbo, verslo ar studijų reikalais, ir Lietuvos Respublikos piliečius, grįžusius ar atvykusius iš Lenkijos Respublikos, kai buvo vykstama darbo, verslo ar studijų reikalais ir buvo keliaujama tik Lenkijos Respublikoje, Estijos Respublikos, Latvijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos piliečius bei šiose valstybėse teisėtai gyvenančius asmenis, grįžusius ar atvykusius iš Estijos Respublikos ar Latvijos Respublikos, kai buvo keliaujama tik Estijos Respublikoje, Latvijos Respublikoje ar Lietuvos Respublikoje.
  • Asmenys įpareigojami parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose lankytis ir būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus artimuosius giminaičius, įtėvius, įvaikius ir globėjus, rūpintojus, laikytis saugaus kontakto (didesnis nei 2 m atstumas ir trumpesnis nei 15 min. kontaktas), vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų; vyresnius nei 6 metų, dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones): atvirose erdvėse: turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose, renginiuose, ekskursijose, viešojo transporto įlaipinimo vietose; viešose uždarose erdvėse, išskyrus: valgant ir geriant viešojo maitinimo organizavimo vietose; kai jie sportuoja.
  • Rekomenduojama vyresniems nei 6 metų asmenims kitose viešose atvirose erdvėse dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).
  • Ribojamas plaukiojimas mažaisiais, pramoginiais, sportiniais, asmeniniais, tradiciniais laivais ir kitais plūduriuojančiais įrenginiais ar priemonėmis. Plukdant didesnes nei 5 asmenų grupes, tarp keleivių (išskyrus artimuosius giminaičius, įtėvius, įvaikius, globėjus ir rūpintojus) turi būti išlaikomas ne mažesnis nei 1 m atstumas ir užtikrintos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu nustatytos būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos.
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(59 žmonės įvertino)
2.0508

Top naujienos

Evita Cololo – apie lietuje permirkusių „Ąžuoliuko“ choristų skandalą: tai garbė ir nereikia nieko teisti (47)

„Jie iš širdies turi pareigą, jie tai daro. Nenorėtų, neitų, manau, į tą chorą. Turi būti...

Senamiestyje įsikūrę verslininkai nerimauja: eismo pažeidimų dar daugiau, sunkumai dėl prekių pristatymo (47)

Nuo liepos 7 d. Vilniaus senamiestyje įsigaliojus naujai kilpinio eismo tvarkai automobiliu...

Neišsigando viruso ir išvyko pirmųjų atostogų: dabar populiariuose kurortuose daug pigiau

Karantinas baigėsi – skrydžiai sugrįžo. O geriausias dalykas – iš Lietuvos atsirado naujų...

Gasolio gulbės giesmė nutilo neprasidėjusi: veteranas „Barcelonos“ marškinėlių nebeapsivilks (5)

Savo besaikiu išlaidavimu Eurolygos žvaigždes siutinančios „Barcelonos“ sirgaliai šio...

Ilgalaikė vedusio vyro meilužė nesigaili: pusę medaus mėnesio jis praleido su manimi (7)

Taip, aš mylėjau. Vedusį. Ir tebemyliu. Ar gailiuosi to, kad dvejus metus kartą per savaitę...

Oficialu: valstiečiai paskelbė pirmąjį trejetuką rinkimų sąraše papildyta 17:15 val. (415)

Penktadienį Naisiuose posėdžiavusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos taryba patvirtino...

Dėl Kremliaus projekto – nemalonus klausimas vokiečiams: kodėl jie negirdi Baltijos šalių? (31)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra įtūžęs ant Vokietijos dėl daugelio priežasčių, ir ne...

Vitalija Guobė

Nustokite žiūrėti į kitas žmonai esant šalia (arba kaip auklėti savo vyrą) N-18

Vedęs vyras, eidamas su žmona, nužiūrinėja kitas moteris. Nurenginėja akimis. Tai tikrai...

Rolandas Skaisgirys – apie mažai kam žinomus skyrybų su Vaida užkulisius, lemtingą SMS žinutę ir pornografinį filmą

Bene populiariausių serialų Lietuvoje kūrėjas, televizijos prodiuseris, scenaristas, buvęs...

|Maža didelių žinių kaina