Lietuvos karinių oro pajėgų (KOP) aviacijos bazėje Šiauliuose jau tris dienas dislokuoti keturi Lenkijos kariuomenei priklausantys rusiški lengvieji naikintuvai MiG-29. Anuomet Rusijos konstruktorių pagaminti ir Vokietijos Federacinės Respublikos ginkluotei priklausę orlaiviai Lenkijai buvo parduoti už simbolinę vieno euro kainą.
© A.Didžgalvio nuotr.

Šiandien triukšmingai švilpiantys ir juodų dūmų debesis leidžiantys, tačiau dėl savo manevringumo visame pasaulyje daugybę gerbėjų turintys giliai modernizuoti MiG-29 pakeitė Prancūzijos NATO kontingento lėktuvus "Dassault Mirage 2000C" ir nuo šiol saugos visų trijų Baltijos šalių oro erdvę dalyvaudami vadinamojoje Quick Reaction Alert (QRA) misijoje.

Kaip įprasta, karinių kontingentų pasikeitimo ceremonija vyko karinio Šiaulių aviacijos bazėje: susirinko kariniai kontingentai, apsikeitė apdovanojimais bei po neilgų kalbų vieno kontingento vadovas kitam perdavė suvenyrinį medinį oro policijos misijos raktą, gestą sutvirtindami rankų paspaudimu.

Lenkijos karinių oro pajėgų kariai NATO oro policijoje Baltijos valstybėse dalyvaus jau trečią kartą. Prieš tai jie Baltijos oro erdvę saugojo 2006 m. sausio–kovo mėnesiais ir 2008 m. kovą–birželį su analogiškais MiG-29.

Dabartinės lenkų pamainos karių dauguma yra atvykę iš Lenkijos KOP 23-iosios aviacijos bazės ir 1-osios taktinės eskadrilės, kurie yra šalia sostinės Varšuvos esančiame mieste Minsko Mazoviecke. Pamainą sudarys beveik 100 karių, iš kurių aštuoni yra lakūnai. Pamainai vadovaus pulkininkas leitenantas Robertas Kozakas, 1-osios taktinės eskadrilės vadas.

Baigiantys misiją Prancūzijos kariai patruliavo su keturiais naikintuvais "Mirage-2000". Vienu metu misiją vykdė iki 140 karių. Kariai keitėsi rotacijos būdu kas 1–2 mėnesius. Pirmuosius du misijos mėnesius kontingentui vadovavo Prancūzijos junginiui vadovavo pulkininkas leitenantas Chrisotphe Michelis, likusius – pulkininkas leitenantas Sébastienas Vallette.

Misijos metu Prancūzijos KOP naikintuvams ir technikai teko gana didelis žiemos šalčių išbandymas, visgi treniruotės skrydžiams naikintuvai "Mirage-2000" kilo daugiau nei 140 kartų. Prancūzijos kariai taip pat intensyviai bendravo su Šiaulių miesto Romuvos vidurine mokykla ir Juliaus Janonio gimnazija, kur buvo dėstomos prancūzų kalbos pamokos, bendraujama su mokiniais. Prancūzijos junginį aplankė per 20 įvairių mokyklų moksleivių grupės, karo veteranai, Šiaulių vaikų globos namų auklėtiniai.

NATO šalys pradėjo siųsti savo karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių oro erdvę nuo 2004 metų kovo mėnesio, kada Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis. Nuo to laiko NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse po tris mėnesius tarnavo Belgijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Olandijos, Vokietijos, JAV ir Lenkijos kariai, nuo 2006 metų pavasario prasidėjusiame keturių mėnesių rotacijos cikle – Turkijos, Ispanijos, Belgijos, Prancūzijos kariai.

Rumunijos karinių oro pajėgų kariai misijoje dalyvavo tris mėnesius, Portugalijos kariai – pusantro mėnesio, norvegai, lenkai, vokiečiai bei amerikiečiai – po tris mėnesius, vėliau tarnavę danai, čekai, vokiečiai ir misiją baigsiantys prancūzai – keturis mėnesius. Dabar atvykęs Lenkijos kontingentas taip pat tarnaus keturis mėnesius.

Oro erdvės apsaugą Lenkijos kontingentas vykdys su naikintuvais MiG-29, kurie išvysto viršgarsinį greitį, gali vykdyti užduotis bet kokiu paros metu, bet kokiomis oro sąlygomis. Naikintuvas sukurtas artimam ir vidutinio nuotolio oro mūšiams, prireikus gali naikinti antžeminius taikinius.

Baltijos oro erdvę saugančių NATO kontingentų pasikeitimo ceremonija ir naikintuvai – fotoalbume:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kova dėl LRT vadovo kėdės: Jakilaitis žada revoliucingas permainas (72)

Kovą paaiškės naujasis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius....

Tyrimas nustatė, kur Lietuvoje – pigiausias prekių krepšelis (27)

Vartojimo prekių krepšelį pigiausiai Lietuvoje gali įsigyti prekybos tinklų „Lidl“ ir „...

„Vyšnios“ Aistės Karanauskytės šeimoje – skaudi netektis: liga ją visiškai suvalgė, bet tyrimai rodė, kad mama sveika (46)

Merginų grupės „Vyšnios“ narė Aistė Karanauskytė pirmą šių metų savaitę Anapilin...

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių papildyta  (879)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (24)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (571)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (53)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Per Rusijos televiziją „netyčia“ parodytos naujo ginklo schemos atkreipė Pentagono dėmesį (130)

Rusijos torpedos kelia grėsmę pakrantėje esantiems NATO valstybių miestams ir rajonams, rašo...

Mažesnių nei numatyta butų Vilniuje pardavimu kaltinami statytojai pasiaiškino (3)

Vilniaus valdžiai kreipusis į prokurorus dėl daugiabučio Pašilaičiuose statybų, statytojai...

Trečiadienį spręsis Eriko Bėronto likimas (14)

Apie naujai paskirtą Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą pasisakė...