Taline apsilankęs JAV prezidentas Barackas Obama į Nordea koncertų rūmus atvyko iškart po susitikimo su Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentais. Šiuose rūmuose paklausyti B. Obamos kalbos susirinko JAV ambasados Taline atrinkti studentai, jauni profesionalai, pilietinės visuomenės atstovai ir politinis elitas.
Barackas Obama
© Reuters/Scanpix

Saugumo vardan visų buvo paprašyta atvykti prieš dvi su puse valandos nuo renginio pradžios, todėl gatvėse prie koncertų rūmų nutįso ilgos eilės. Visi žiūrovai po vieną buvo tikrinami metalo detektoriumi, apžiūrimi jų daiktai, pareigūnai pasitelkė ir šunis, kurie ieškojo draudžiamų medžiagų ar daiktų.

B. Obama pasirodė pačiu laiku, kaip ir buvo numatyta. Jis dėkojo už puikų priėmimą.

„Kaip suprantu, čia oras visada toks?“ - klausė JAV prezidentas, pabrėždamas itin šiltą rugsėjo pradžios orą Taline.

JAV prezidentas ypatingai dėkojo žmonėms, kurie žiūri jo kalbą Laisvės aikštėje. Jam tai priminė, kiek ilgai Baltijos valstybės turėjo kovoti dėl savo nepriklausomybės, ištverti masinius trėmimus ir okupaciją.

„Prieš 25-erius metus Baltijos šalių žmonės susibūrė į vieną geriausių laisvės ir pasipriešinimo reginių, kokius pasaulis yra regėjęs. Žmogiškoji laisvės grandinė – Baltijos kelias. (…) Kai paprasti žmonės stoja petys petin, nepaprasti pasikeitimai tampa įmanomi“, - primindamas Baltijos kelią sakė B. Obama.

Jis taip pat priminė pasipriešinimą sovietinei okupacijai.

„Laisvės troškimas išgyveno šimtmečius okupacijos. (…) Jis išgyveno trėmimus, kurie atskyrė tėvus nuo vaikų. Jį gynė miško broliai. (…) Jūs laimėjote, jūs atsiėmėte savo šalis“, - kalbėjo B. Obama.

Sykiu jis pabrėžė, kad Baltijos šalys – pavyzdys, kuriuo sekti nori ne tik Ukrainos žmonės.

„Šiandien žmonės, siekiantys savo demokratijų – nuo Kijevo iki Tuniso – į jus žiūri ieškodami įkvėpimo“, - sakė B. Obama.

„Kai paprasti žmonės susivienija, pasikeitimai tampa įmanomi“ - pabrėžė JAV prezidentas.

Rusija kelia grėsmę laisvės vizijai

JAV vadovo teigimu, Baltijos šalys – kelio į demokratiją vizijos simbolis.

„Šiai vizijai grėsmę kelia Rusijos agresija prieš Ukrainą“, - konstatavo B. Obama.

Jis pabrėžė, kad „sienos negali būti perbaižomos šautuvo vamdžiu“.

„Todėl mes šiandien stovime išvien su Ukrainos žmonėmis“, - sakė B. Obama.

Pasak jo, NATO nėra nukreipta prieš kokias nors kitas šalis – tai demokratinių šalių Aljansas. Taip JAV prezidentas tarsi atsako į Rusijos pareiškimus, neva NATO plėtra kelia grėsmę jos saugumui.

Talinas, Ryga ir Vilnius – tiek pat svarbūs, kiek Paryžius

Jis kartojo, kad Rusija finansuoja, rengia, aprūpina ir remia pietryčių Ukrainos separatistus. B. Obama pabrėžė, kad visa tai aišku ir įrodyta.

„Nevaržomas nacionalizmas – paskutinė priebėga tiems, kurie negali atnešti tikro progreso savo žmonėms“, - sakė B. Obama, įgeldamas Kremliui.

Jis pabrėžė, kad JAV nepripažins Krymo ar kitų Ukrainos teritorijų aneksijos – taip, kaip nepripažino Baltijos šalių okupacijos.

„Ginsime savo NATO sąjungininkes. Kiekvieną sąjungininkę. (…) Nėra „vyresnių“ ar „jaunesnių“ sąjungininkių“, - sakė B. Obama.

„Talino, Rygos ir Vilniaus gynyba – tiek pat svarbi, kiek Berlyno, Paryžiaus ir Londono“, - pridūrė jis.

„Jei reikės - mes ginsime Estiją, ginsime Latviją, ginsime Lietuvą. Kartą praradote nepriklausomybę. Su NATO daugiau niekada jos neprarasite“, - užtikrino B. Obama.

Rusija taiko „įkaitų“ politiką

Kalbėdamas apie NATO buvimo Baltijos šalyse stiprinimą, jis minėjo didesnius JAV pajėgumus, rotacines pajėgas, bet sykiu pažymėjo, kad Baltijos šalys taip pat turi atitinkamai investuoti į gynybinių pajėgumų stiprinimą.

Čia jis tvirtai pagyrė Estiją, kuri jau skiria 2 proc. BVP gynybai.

„O Lietuva ir Latvija pasižadėjo padaryti tą patį. Tai verta plojimų“, - sakė B. Obama.

Jis taip pat pažymėjo, kad reikia „vieningai stoti prieš Rusijos agresiją Ukrainoje“.

„JAV, ES, mūsų partneriai pasaulyje – visi sakėme, kad mes norėtume diplomatinio sprendimo. Bet matydami Rusijos nenorą pasinaudoti šia galimybe, pritaikėme sankcijas. Ir neabejokite – Rusija jau moka savo kainą“, - teigė B. Obama.

Jis priminė ankstesnes savo tezes, esą JAV nesiekia žalos Rusijai, o priešingai – nori stabilios ir gerbtinos valstybės.

„Trumpai tariant, Rusijos veiksmai Ukrainoje silpnina Rusiją. Rusijos veiksmai kenkia Rusijos žmonėms. Taip neturi būti. Neturime jokio intereso kenkti Rusijai“, - kartojo B. Obama.

Pasak jo, Rusija turi pakeisti kursą ir „leisti ukrainiečiams patiems priimti sprendimus“.

„Mažai kas mus supranta geriau nei Baltijos šalių žmonės. (…) Norime, kad ukrainiečiai būtų laisvi ir stiprūs. Nes kuo daugiau šalių yra laisvos ir stiprios, tuo saugesni mes patys“, - teigė B. Obama.

Jis pabrėžė, kad Ukrainai, kaip ir Baltijos šalims, būtina diversifikuoti energetiką.

„Jokia valstybė neturėtų būti įkaite šalies, kuri energiją naudoja kaip ginklą“, - teigė B. Obama.

B. Obamos vizitas Estijoje
B. Obama: Rusija turėtų pakeisti savo kursą ir pasitraukti iš UkrainosJAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį paragino Rusiją pakeisti savo kursą dėl Ukrainos.„Mes pritariame Rusijai, kuri (būtų) stipri ir auganti, ir prisidėtų prie tarptautinio saugumo ir taikos, ir kuri taikiai, su diplomatija spręstų ginčus“, – sakė jis lankydamasis Taline. JAV lyderis pažymėjo, kad „priešingai šiandieninei Rusijos izoliacijai ir ekonominėms bėdoms, tas kelias, kuris apimtų stabilią ir klestinčią Ukrainą, kurios suverenumas gerbiamas, galiausiai nulemtų didesnę sėkmę, galimybes ir pagarbą Rusijai“.„Tas kelias lieka prieinamas Rusijai. Tas kelias atneš tikresnę pažangą Rusijos žmonėms. Bet tai yra kelias, kuris prasideda nuo Rusijos kurso pakeitimo ir pasitraukimo iš Ukrainos, kad ukrainiečiai galėtų patys priimti savo sprendimus“, – sakė B.Obama.Pasak jo, vienas tokių Ukrainos sprendimų būtų „palaikyti stiprius santykius ne tik su Europa, bet ir su Rusija, bet tai turi būti laisvai pasirinkta“.
D. Grybauskaitė: Jungtinių Valstijų ir Europos saugumas yra nedalomasLietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė Taline susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentu Baracku Obama. Kaip informuoja Prezidentūros spaudos tarnyba, susitikime, kuriame taip pat dalyvavo Latvijos ir Estijos valstybių vadovai, aptartas Baltijos šalių ir JAV bendradarbiavimas gynybos ir saugumo srityse. Pasak D. Grybauskaitės, Lietuva ir JAV yra patikimos partnerės, kurios supranta, jog Jungtinių Valstijų ir Europos saugumas yra nedalomas. Šiandien šis principas yra ypač svarbus. Karinė agresija, kurią patiria Ukraina, kelia grėsmę ne tik jos išlikimui, bet ir mūsų saugumui. Lietuva vertina JAV lyderystę užtikrinant Baltijos šalių apginamumą. NATO turi imtis visų priemonių, būtinų Baltijos šalių saugumui užtikrinti ir Rusijos agresijai Europoje sustabdyti. Baltijos šalių vadovai susitiko su JAV Prezidentu prieš rytoj prasidėsiantį NATO viršūnių susitikimą Velse. Jame Lietuva drauge su Latvija ir Estija sieks NATO gynybos planų atnaujinimo, sustiprinto Aljanso gebėjimo greitai reaguoti į grėsmes ir NATO pajėgų buvimo regione. Tam Baltijos valstybėms bus reikalingas ir JAV palaikymas. Šalies vadovės teigimu, JAV yra suinteresuota Lietuvos, Latvijos ir Estijos suverenitetu, teritoriniu vientisumu ir saugumu. Tai pabrėžta 1998-aisiais visų keturių šalių pasirašytoje Baltijos Chartijoje ir dar kartą patvirtinta praeitais metais Vašingtone, JAV ir Baltijos šalių Prezidentų politinėje deklaracijoje.
Talinas per B. Obamos vizitą
NATO susitikime tikimasi sprendimų dėl Aljanso rytinio sparno sustiprinimo Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas trečiadienį išreiškė viltį, kad kitą dieną Velse prasidėsiančiame NATO viršūnių susitikime bus priimta sprendimų, kurie padės sustiprinti Aljanso rytinį sparną.Estijos lyderis sakė per bendrą spaudos konferenciją su Taline viešinčiu JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama), jog dėl Rusijos numanomo vaidmens Ukrainos krizėje „NATO akis į akį susiduria su nauja padėtimi saugumo srityje“.„Rusija privalo pripažinti esanti to konflikto šalis“, – pabrėžė T.H.Ilvesas.„Talinas tikisi, kad NATO viršūnių susitikime bus paskelbta apie pasiruošimą sustiprinti (Aljanso) rytų sparną“, – pridūrė jis.T.H.Ilvesas padėkojo Jungtinėms Valstijoms, atsiuntusioms savo karių į Estiją, taip pat už Vašingtono indėlį užtikrinant Baltijos šalių saugumą.
Obamą per vizitą Estijoje lydi Rice ir Nuland Į Taliną trečiadienį su vienos dienos vizitu atvykusį JAV prezidentą Baracką Obamą (Baraką Obamą), be kitų delegacijos narių, lydi jo patarėja nacionalinio saugumo klausimais Susan Rice  ir valstybės sekretoriaus pavaduotoja Europos ir Eurazijos reikalams Victoria Nuland.Po atvykimo B.Obama pirmiausia Kadriorgo rūmuose susitiko su Estijos prezidentu Toomu Hendriku Ilvesu.
Taline viešintis Obama pasirašė prezidentūros svečių knygoje Prie Kadriorgo rūmų Taline su garbės sargyba sutiktas JAV vadovas Barackas Obama (Barakas Obama) prieš derybas su prezidentu Toomu Hendriku Ilvesu (Tomu Hendriku Ilvesu) Pasiuntinių salėje pasirašė garbės svečių knygoje.„Man garbė lankytis Estijoje - šalyje, kuri rodo, ką gali drauge pasiekti laisvi žmonės. Stiprinkime mūsų draugystę dėl ateities kartų“, - parašė B.Obama svečių knygoje.B.Obama yra antrasis valstybės vadovo pareigas einantis Amerikos prezidentas po George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo), apsilankęs Estijoje.G.W.Bushas čia viešėjo 2006-aisiais.
Neatrodė stiprus užsienio politikoje L. Kasčiūno žodžiais, B. Obama neatrodė kaip itin stiprus prezidentas užsienio politikoje, tačiau būtent jo vadovavimo metu galima laukti stipresnės NATO pozicijos Baltijos šalyse. Tiesa, politologas primena, kad kiekvienas pareiškimas apie galimus NATO pajėgumų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje stiprinimą iškart susilaukia Rusijos atsako: Kremlius pareiškia, jog tai traktuoja kaip agresiją ir paskatą „ginklavimosi varžyboms“. L. Kasčiūno žodžiais, taip žinutė siunčiama ir ES didžiosioms valstybėms, kurios nelinkusios palaikyti pozicijų rytiniame NATO pakraštyje stiprinimo.L. Kasčiūnas negaili kritikos B. Obamos užsienio politikai. Esą į JAV vidaus reikalus susitelkęs prezidentas apleido svarbias pozicijas užsienyje. Analitikas neslepia manantis, jog jeigu JAV prezidento rinkimus būtų laimėjęs Johnas McCainas, „Rusijos Ukrainoje nebūtų“.
L. Kasčiūnas: taika Ukrainoje nebus nemokamaRytų Europos studijų centro analitikas Laurynas Kasčiūnas specialioje LRT televizijos laidoje, skirtoje B. Obamos vizitui, pastebėjo, kad pranešimus apie susitarimą dėl taikos Ukrainoje reikėtų vertinti su atsarga. Anot jo, būtų naivu tikėtis, kad susitarimas Ukrainai nekainuos. Esą tikėtina, kad bus stumiamas Kremliaus reikalavimas dėl Donbaso regiono autonomijos.
D. Grybauskaitė regi paramą Baltijos šalimsTrečiadienį paskelbtame interviu LRT radijui D.Grybauskaitė sakė, kad JAV prezidento vizitas parodo, jog „jis supranta regioninę problemą ir grėsmes, kylančias iš Rusijos elgsenos Europoje“.„Tai yra gerai, nes mes, trys Baltijos šalys, turėdamos tokią paramą, galime optimistiškai žiūrėti į tuos sprendimus, kurie yra numatomi NATO viršūnių susitikime“, - sakė šalies vadovė.Pasak D.Grybauskaitės, Lietuva tikisi, kad „iškilus grėsmei, JAV bus ta šalis, kuri pirmoji išties pagalbos ranką kartu su NATO šalimis“.Lietuvos prezidentė taip pat išsakė viltį, kad JAV apsispręs liberalizuoti skalūnų dujų eksportą, ir įrengus tinkamą infrastruktūrą jos po poros metų galėtų pasiekti Europą, įskaitant Lietuvą.„Dvejų-trejų metų laikotarpyje tikrai JAV bus Rytų Europoje su savo skalūninėmis dujomis. Taip, mums tai labai svarbu, tai visiškai padarys perversmą dujų rinkoje Europoje ir net pasaulyje. Todėl turint suskystintų dujų terminalą, tai mums būtų didžiulė parama, energetinės nepriklausomybės užtikrinimo parama“, - sakė D.Grybauskaitė.
 Talinas JAV prezidento kalbą galės stebėti didžiuliame ekrane Laisvės aikštėje Estijos sostinėje trečiadienį viešinčio JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) viešą kreipimąsi bus galima tiesiogiai stebėti dideliame ekrane Talino centrinėje Laisvės aikštėje.Per šį ekraną taip pat bus rodoma prieš B.Obamos kalbą planuojama spaudos konferencija su JAV vadovu.Spaudos konferencijos transliacijos pradžia numatyta maždaug 11 val. 40 min. (ir Lietuvos laiku), o kalbos, kurią B.Obama pasakys koncertų rūmuose „Nordea“, - 16 val., praneša portalas ERR.ee, kuris priduria, jog tai tėra orientacinis laikas ir jis dar bus tikslinamas.Aukšto rango B.Obamos padėjėjai sakė, kad prezidentas savo itin simbolinėje kalboje aiškiai pareikš, jog Jungtinės Valstijos laiko neliečiamu NATO sutarties 5-ąjį straipsnį, numatantį Aljanso narių kolektyvinę gynybą, ir netoleruos jokių Rusijos veiksmų prieš Amerikos sąjungininkus.
Estijos URM vadovas: B. Obamos vizitas patvirtina glaudų sąjungininkių ryšį Estijos užsienio reikalų ministras, trečiadienį ryte Talino oro uoste sutikęs vizito į šalį atvykusį JAV vadovą, sakė, kad Amerika yra artima Estijos sąjungininkė, o prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) apsilankymas čia NATO viršūnių susitikimo Velse išvakarėse tai patvirtina.„Nors šiuo metu saugumo klausimai yra svarbiausi, Estija gerai bendradarbiauja su Jungtinėmis Valstijomis ir kitose srityse - ginant žmogaus teises ir skatinant demokratiją pasaulyje, taip pat kibernetinės gynybos reikaluose“, - sakė Estijos diplomatijos vadovas Urmas Paetas (Urmas Pajetas).Pasak ministro, turint galvoje ketvirtadienį ir penktadienį vyksiantį NATO viršūnių susitikimą, svarbu kalbėti apie tai, kad sąjungininkių buvimas Baltijos regione padidės, o pastaraisiais mėnesiais priimti sprendimai bus ilgalaikiai.„Rusijos elgesys - jėgos naudojimas, Krymo aneksavimas - smarkiai pakeitė saugumo situaciją Europoje, ir tai turės ilgalaikį neigiamą poveikį“, - sakė U.Paetas, pabrėždamas JAV įsipareigojimo užtikrinti regiono saugumą svarbą.„JAV veiksmai neabejotinai yra puikus pavyzdys daugeliui kitų NATO narių“, - pažymėjo Estijos URM vadovas.
Analitikė: B. Obama atvyko nuraminti Baltijos šaliųAnkstų trečiadienio rytą į Taliną atvyko JAV prezidentas Barakas Obama. Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docente, saugumo analitikė Margarita Šešelgytė „Žinių radijui“ teigė, jog prieš 12 metų Lietuvoje viešėjusio Džordžo Bušo, jo lankymasis Rygoje, Latvijoje 2005-aisiais ir dabartinio JAV prezidento vizitas Estijoje yra iš dalies panašūs.„Kai Lietuvoje lankėsi D.Bušas, viskas buvo susiję su panašiais dalykais – NATO ir iš dalies su Rusija. Juk jis tada atvyko iš Sankt Peterburgo, kur buvo susitikęs su Rusijos vadovu, kurį bandė nuraminti dėl naujų narių stojimo į NATO. Dabar mes vėl matome situaciją, kada JAV prezidentas atvyksta į Baltijos valstybes raminti mus dėl susiklosčiusios situacijos su Rusija. Tai tas kontekstas saugumo prasme yra panašus“, - „Žinių radijui“ sakė saugumo analitikė. M.Šešelgytė teigė, jog jeigu Taline bus pasakyta, kad 1997 metų susitarimas tarp NATO ir Rusijos, kuriame kalbama apie draudimą steigti naujas karines bazes naujose valstybėse narėse, neteko prasmės, tai bus rimtas pagrindas steigti karines bazes Baltijos šalyse. Laida „Ryto espresso“ transliuojama darbo dienomis 6.05 val.
BBC televizija rodo, kad B. Obamos lėktuvas jau nusileido Taline. Lėktuvas trečiadienį 6 val. 25 min. vietos laiku nutūpė Talino Lennarto Meri oro uoste.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Darbe mato žiauriąją gyvenimo pusę: visą gyvenimą dirbę žmonės turi skaičiuoti centus, kad nusipirktų kruopų (320)

Du vaikus auginanti klaipėdietė ir savanorių bendrijai vadovaujanti Vilija Toliušienė negali...

Dingusio baikerio Aivaro Kilkaus mylimoji paviešino jautrią žinutę (42)

„Mėnuo nežinios, nerimo, nusivylimo, beviltiškumo, bejėgiškumo, skausmo ir „n“ visko. Bet...

Po sutuoktinio smurto prarado priekinius dantis: tokių kaip ji – ne viena (43)

Kartą moterį sutuoktinis taip primušė, jog jai išbyrėjo keli priekiniai dantys . Kaip taip...

„Senąjį“ Kuvaldą susigrąžinęs Maslobojevas: neskraidžiau padebesiuose (2)

„Bushido Hero‘s“ turnyro pagrindinėje kovoje vienas geriausių Lietuvos kovotojų Sergejus...

Orai: sulauksime ir tikro sniego (16)

Kita savaitė prasidės vis žemėjančia temperatūra, kai kur ji neigiama išliks ir dienomis.

20 kg sulieknėjęs Merūnas – apie skirtingą jo ir žmonos požiūrį ne tik į dietas, bet ir vaikų auklėjimą (78)

DELFI redakcijoje viešėjęs Merūnas Vitulskis su rubrikos "Veidai" redaktore Gintare Urnikiene...

54 val. trukusi drama Vokietijoje – sunkiai protu suvokiama: jautėmės tarsi skerdžiami gyvuliai (110)

Į laisvę po 29 kalėjime praleistų metų paleidžiamas Dieteris Degowskis – gangsteris, nuteistas...

Išsvajotas atostogas pakeitė košmaras: neaišku, kur nuvežė, ir liepė išlipti (359)

Kas gali būti geriau už jaukias šeimos atostogas, kai nereikia galvoti, kuo užimti vaikus, o dvi...

Nepaleiskite vadžių: kas padės nesustorėti šaltuoju metų laiku (21)

Artėja Padėkos diena (populiarėjanti ir Lietuvoje) ir ilgi žiemos mėnesiai, kai imame...

„Išdykėlis“ internete ieškojo vergės slaptiems pasimatymams: nežinojau, kad tai – neteisėta (123)

Internete draugės slaptiems pasimatymams ieškojęs mažeikiškis Arūnas B. manė, kad prie savo...