aA
Verslininkų Butkų pasiūlyta dešimtis milijonų litų siekianti dovana Vilniui – Modernaus meno centras (MMC) dešiniajame Neries krante – susidūrė su pasipriešinimu. Savivaldybės atstovai abejoja, ar Neries pakrantėje verta statyti esą panašios stilistikos pastatus – MMC ir garsiosios Zahos Hadid suprojektuotą muziejų. Tuo metu Vilniaus meras Artūras Zuokas tikina, kad MMC sostinei reikalingas. Kartu jis vėl gaivina Ermitažo muziejaus Vilniuje idėją.
Modernaus meno centro projektas

Balandį Vilniaus miesto savivaldybė sukirto rankomis su kolekcininkais Viktoru ir Danguole Butkais. Šie pasiryžę investuoti 20 mln. litų į MMC, kuris galbūt jau 2014 m. pabaigoje iškiltų Neries krante, šalia Nacionalinės dailės galerijos.

Pagal pasirašytą memorandumą savivaldybė įsipareigojo parengti detalųjį žemės sklypo planą. Jei procedūros laiku nebus pabaigtos, V. ir D. Butkai turi teisę pasirinkti kitą miestą.

„Šiuo klausimu kreipkitės į juos. Mes nieko kol kas nejaučiame“, - į DELFI klausimą, ar naujoji savivaldybės valdžia pritaria MMC iniciatyvai, atsakė D. Butkienė. Pasak D. Butkienės, savivaldybė pasirašė memorandumą, o jei nauja miesto valdžia nutars memorandumo nesilaikyti - tai jų teisė.

Prieš porą savaičių paaiškėjo MMC pastato architektūrinės idėjos konkurso laimėtojai. Pirmąją vietą laimėjo grupė iš Vilniaus - „A01 architektai“ – Živilė Putrimaitė, Dovydas Čipkus, Marekas Mickevičius, Marius Morkūnas ir Darius Romanovskis.

Paaiškėjus nugalėtojams, iš savivaldybės atstovų pasigirdo priekaištų dėl tariamo MMC panašumo su architektės Z. Hadid sukurto Guggenheimo muziejaus projektu.

A.Zuokas nori ir Ermitažo

Ar naujai miesto valdžiai reikia verslininkų Butkų dovanos, DELFI teiravosi mero A. Zuoko.

„Neabejotinai tai geras projektas, jis miestui reikalingas, juolab čia būtų graži partnerystė – privati iniciatyva ir savo indėlį turi įdėti miestas ir valstybė. (...) Tai, ką privalu, savivaldybė savo ruožtu tikrai padarys. Noriu patvirtinti, kad toks projektas Vilniui reikalingas“, - tvirtino A. Zuokas.

Tačiau, pasak A. Zuoko, Vilniui reikia ir pasaulinio lygio traukos daugiafunkcinio kultūros centro. Mero teigimu, žodį Guggenheimas reikėtų pamiršti ir nebevartoti – esą turėtą istorinę galimybę Vilnius jau prarado – Guggenheimas jau žvalgosi galimo bendradarbiavimo su Helsinkiu.

„Manyčiau, Vilniui būtų labai gerai, jei dešiniajame Neries krante susikurtų tam tikras skirtingo lygmens kultūros institucijų su skirtingais tikslais ir skirtinga misija trikampis – pasaulinio lygio daugiafunkcinis kultūros centras, Nacionalinė dailės galerija ir MMC. Tai būtų labai puiku“, - kalbėjo sostinės vadovas.

Kaip pasaulinio lygio traukos centrą A Zuokas mato Ermitažo projektą „21”. Pagal šį sumanymą, Vilniuje būtų eksponuojami Ermitažo sukauptos šiuolaikinio meno kolekcijos kūriniai.

„Šiuo metu turime tik žodinį patvirtinimą, kad Valstybinis Ermitažo muziejus galimybę bendradarbiauti su Vilniumi mato ir kad būtų galima sėsti ir grįžti prie šios temos“, - teigė A. Zuokas.

Tokiu atveju, sako meras, Vilnius turėtų teisę ir galėtų statyti pastatą dešiniame Neries krante pagal Z. Hadid projektą. Beje, MMC projekto nugalėtojo panašumų su Z. Hadid projektu tvirtina įžvelgiantis ir A. Zuokas.

„Iš tikrųjų, kaip nebūtų keista, ir gal netgi nemalonu, tam tikras idėjinis panašumas – ne trikampiai langai, kaip buvo akcentuota, bet ir modelis - galima sakyti, yra nemažai bendrumo tarp šių dviejų statinių. Aišku, natūralu, kad ne veltui kažkam iš architektų, specialistų sukėlė klausimus dėl projektų panašumo“, - aiškino sostinės vadovas.

Tačiau A. Zuokas tikino neabejojantis, kad su projekto iniciatoriais „bus galima rasti sprendimus, kurie nekeltų dviprasmybių“.

Dviejų panašių pastatų nereikia?

„Stilistikoje kažkas panašaus yra. Ir, mūsų nuomone, vienoje teritorijoje skirtingų autorių pastatai su panašia stilistika, ko gero, nėra labai pageidaujami“, - apie nugalėtojų projektą sako sostinės vyriausiasis architektas Artūras Blotnys.

Priekaištus nugalėtojų projektui išsakė ne tik A. Zuokas, A. Blotnys, bet ir konkurso vertinimo komisijos narys, savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.

Pasak M. Pakalnio, projektas nugalėtojas turi stilistinio panašumo su Z. Hadid kūriniu – tai panašios architektūrinės kalbos darbas. Tačiau, sako jis, pasaulyje pastatyta daug tokio stiliaus pastatų.„Jeigu vienoje vietoje atsirastų Z. Hadid siūlytas multifunkcinis centras ir šitas, vienoje erdvėje būtų du panašios stilistikos pastatai. Klausimas, ar tai pats geriausias dalykas“, - abejoja M. Pakalnis.

Priekaištus vadina sapnu

Pasigirdę priekaištai buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus projekto laimėtojams. „Tokie priekaištai buvo labai netikėti. Tai visiškai neargumentuoti priekaištai. Mes labai į tai nesigiliname ir nenorime veltis į šį nesusipratimą, nes tikrai tikime savo projektu“, - DELFI teigė „A01 architektai“ narys D. Romanovskis.

Pasak D. Romanovskio, dėl to jokių priekaištų nėra išsakiusi komisija. „Tai, sakyčiau, spekuliavimas kažkokia informacija. Palauksime, kokia susiformuos nuomonė. Tokia pas mus Lietuvoje situacija. Nežinau, net su kuo kovoti, ir piktintis nėra kuo – į tai žiūrime su šypsena, nes iš nuotraukų akivaizdu, jog projektai – totaliai skirtingi, nėra dėl ko prikibti“, - kalbėjo architektas.

Pasigirdę priekaištai suglumino ir komisijos narį, Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros profesorių daktarą Algimantą Mačiulį. Jis spėja, kad, kaip ir po kiekvieno konkurso, atsirado „nuskriaustųjų verksmų“.

„Gal ten kažkas kažką ir įžiūrėjo, bet su Guggenheimu tikrai nieko bendra. Net užuominos nėra tokios. Sapnuojasi tam žmogui, nereikia į tai kreipti dėmesio, nes po kiekvieno konkurso tokių verkiančių vis atsiranda“, - teigė A. Mačiulis, juokdamasis, kad ir „gotikos pastatuose galima įžvelgti daug panašumų, bet kiekvienas jis vis kitoks“.

„Pirma, aš nesu specialistė. Antra, buvo visa komisija ir neįžiūrėjo. Panašumų yra daug, labai gerai architektai pakomentavo, kad obuolys į pomidorą irgi panašus. Tai dėl to negali būti pomidoras, kad obuolys panašus, ar kaip“, - retoriškai klausė D. Butkienė.

Su pirmosios vietos laimėtojais ketinama vesti derybas dėl projekto statybos.

Modernaus meno centro projekto palyginimas su Zahos Hadid suprojektuotu muziejumi
Modernaus meno centro projekto palyginimas su Zahos Hadid suprojektuotu muziejumi
© Vilniaus savivaldybė
Modernaus meno centro projekto palyginimas su Zahos Hadid suprojektuotu muziejumi
Modernaus meno centro projekto palyginimas su Zahos Hadid suprojektuotu muziejumi
© Vilniaus savivaldybė
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausoje dėl išlaidų kariuomenei – nedviprasmiškas signalas valdžiai (269)

Lietuva gynybai šiuo metu skiria beveik 2 proc. BVP. Krašto apsaugos ministras, kariuomenės vadas,...

Siūlo nebemokėti atostoginių: darbuotojas turėtų pats susitaupyti nuo algos (178)

Kilusi diskusija dėl atostoginių mokėjimo tvarkos sulaukia dviprasmiškų vertinimų. Ekonomistų...

Šie specifiniai Rytų Vokietijos prekės ženklai išliko ir žlugus komunizmui (10)

Rytų Vokietija negarsėjo kaip vartotojų teisių gynimo bastionas, ir kai Berlyno siena griuvo...

Atlikite trumpą testą ir sužinosite, ar turite riziką susirgti cukriniu diabetu (1)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto...

Po krepšiais dominavęs Sabonis solidžiai prisidėjo prie ketvirtos paeiliui „Pacers“ pergalės (1)

Domantas Sabonis vėl ant parketo buvo viena ryškiausių figūrų, o Indianos „Pacers“ (7/4)...

Įmonė atsisakė tradicinių buhalterių: dabar kas mėnesį sutaupo keturženkles sumas (8)

Jau kurį laiką garsiai kalbama, kad dėl automatizacijos kai kurių specialybių atstovai...

Kai akiniai jau nepadeda, vienintelis kelias – operacija: ką būtina apie ją žinoti

Akis – tarytum mažas optikos prietaisas, leidžiantis mums matyti, tačiau tą patį vaizdą...

Veneciją užliejo aukščiausias potvynis per 50 metų žuvo žmogus

Veneciją antradienį vakare užliejo aukščiausias per daugiau kaip 50 metų potvynis , tad...

8 būdai, kaip apsisaugoti nuo plepių žmonių (2)

„Nepaprastai įdomi“ istorija apie močiutę, katiną arba nutikimą pakeliui į darbą: yra...