aA
Vilniaus miesto mero Artūro Zuoko oponentų mėginimas nuversti jį iš posto baigėsi sostinės vadovo pergale. Trečiadienį tarybos posėdyje už nepasitikėjimą meru slapta balsavo tik vienas tarybos narys, prieš – 24. Didžiausi mero kritikai pripažino, kad šie rezultatai rodo jų pralaimėjimą, o Naujosios sąjungos frakciją apkaltino išdavyste.
Artūras Zuokas - karikatūra
© DELFI
Balsavimas dėl A.Zuoko likimo pareigose vos nežlugo. Mat jį boikotavo opozicijai priklausančios Socialdemokratų, Tėvynės sąjungos ir Lenkų rinkimų akcijos frakcijos bei keli nuo mero vadovaujamų liberalcentristų atskilę tarybos nariai.

Pagal galiojančią tvarką tam, kad balsavimas būtų laikomas įvykusiu, reikia, kad jame būtų dalyvavę bent 25 tarybos nariai. Trečiadienį savo valią pareiškė vos vienu tarybos nariu daugiau.

Artūras Zuokas
© DELFI

A.Zuokas posto būtų netekęs, jei nepasitikėjimą juo būtų parėmę daugiau nei pusė iš 51 tarybos nario - ne mažiau kaip 26 politikai. Mero oponentams pralaimėjus mūšį dėl nepasitikėjimo, naują interpeliaciją bus galima inicijuoti tik po metų, prieš pat kitus savivaldos rinkimus.

Kadangi balsavime dalyvavo trys valdančiajai daugumai priklausančios, tačiau interpeliaciją parėmusios Naujosios sąjungos frakcijos nariai, mažiausiai vienas iš jų turėjo balsuoti prieš nepasitikėjimą.

Socialliberalų frakcijos narys Algis Baranauskas žurnalistams aiškino, jog balsuojama buvo ne dėl nepasitikėjimo A.Zuoku, o dėl jo atleidimo iš mero pareigų.

A.Baranauskas BNS teigė laikąs visiškai teisėtu trečiadienį savivaldybės taryboje vykusį balsavimą dėl A.Zuoko atleidimo, tačiau teigė neturįs teisinio pagrindo balsuoti dėl A.Zuoko atleidimo.

Artūras Zuokas
© DELFI

A.Baranauskas pripažino trečiadienio balsavime palaikęs A.Zuoką. Čia pat A.Baranauskas tikino, jog socialliberalai toliau sieks inicijuoti tikrąją interpeliaciją.

Interpeliaciją merui inicijavęs konservatorius Kęstutis Masiulis tokį kolegų elgesį pavadino išdavyste. Anot jo, dar išvakarėse buvo sutarta boikotuoti balsavimą.

„Jaučiuosi pralaimėjęs. Pralaimėjo prezidentas ir vilniečiai, kuriems tokie dalykai nėra prie širdies. Kita vertus, nemanau rankas sudėti ir nesirūpinti tais reikalais, į kuriuos buvau įsisukęs", - po balsavimo žurnalistams teigė Tėvynės sąjungos frakcijos narys.

Kęstutis Masiulis
© DELFI

Socialdemokratai, nors ir rėmė interpeliaciją, piktinosi, kad jai pasirengta nepakankamai. „Be abejo, dabar aš būsiu kalčiausias, - ironizavo K.Masiulis. - Nesutikčiau, kad (interpeliacijai – DELFI) buvo nepasiruošta. A.Zuokas neišdrįso eiti į atvirą ir sąžiningą kovą. Visokiuose sandėriuose jis yra labai stiprus ir žaidimuose užkulisiuose yra sunkiai pralenkiamas."

Konservatorius pabrėžė, kad A.Zuokas tvirtos daugumos taryboje jau nebeturi, tačiau teigė manąs, kad savo poste meras išbus iki kadencijos pabaigos, nebent šiuo metu vykstančiame teismo procese jam bus skirta bausmė.

Anot K.Masiulio, žadama svarstyti galimybę trečiadienio balsavimą užginčyti teisme, tačiau ja greičiausiai nebus pasinaudota, nes procedūros gerokai užtruktų.

Savo ruožtu A.Zuokas pareiškė nei besidžiaugiantis, nei liūdintis dėl balsavimo rezultato. Anot jo, svarbiausia buvo aiškumas.

Posėdyje surengė piketą

Verslininkas Vidmantas Martikonis
© DELFI

Į posėdį susirinkusius tarybos narius trečiadienį pasitiko minia A.Zuoką palaikyti atvykusių daugiausia senyvo amžiaus vilniečių ir keli jaunuoliai su merą remiančiais plakatais, kurie skelbė: „Pirma Zuokas, po to – tu, lietuvi", „Vilnius – už Zuoką", „Masiuli, kieno pedalus mini?", „Mes gerbiame mero jaunatvišką entuziazmą".

Rekordiškai greitai – per pusvalandį patvirtinę šių metų biudžetą tarybos nariai antra tiek laiko ginčijosi, ar trečiadienio posėdyje rengiamas balsavimas dėl interpeliacijos A.Zuokui bus teisėtas. Diskusijos užsitęsė dėl to, kad atsirado du sąrašai tarybos narių, kurie parėmė skirtingus siūlymus balsuoti dėl nepasitikėjimo meru.

K.Masiulio parengtą siūlymą skelbti interpeliaciją neeiliniame posėdyje iki trečiadienio savo parašais buvo parėmę 18 tarybos narių, dar kelis parašus pavyko surinkti posėdžio metu. Iš socialdemokratų po interpeliacija nepasirašė tik premjero žmona Kristina Brazauskienė. Kitą siūlymą rengti balsavimą dėl nepasitikėjimo pasirašė 20 vadinamosios A.Zuoko stovyklos atstovų.

Vilniaus miesto savivaldybė
© DELFI

Interpeliacijos šalininkai tikino iki šiol dar neįteikę merui teksto, po kuriuo rinko parašus, originalo, todėl nepasitikėjimo procedūra esą dar negalėjo būti rengiama. Lakoniškame jų oponentų parengtame tekste tebuvo siūlymas balsuoti dėl nepasitikėjimo A.Zuoku, o tai neva nebuvo iniciatyva surengti interpeliaciją.

Kalbėdamas iš tribūnos A.Zuokas pareiškė, kad jam metami kaltinimai ir bandymai surengti interpeliaciją tėra „melagingas triukšmas", ir ragino kuo greičiau priimti sprendimą dėl jo ateities. „Reikia, kad šiandien apsispręstume, ar aš galiu dirbti kaip miesto vadovas, - ragino meras. - Nenoriu būti spaudžiamas, šantažuojamas, kaltinamas velniai žino kuo."

„Jaučiu atsakomybę už savo veiksmus ir sprendimus, - tikino A.Zuokas. - Iš šios salės išeisiu drąsiai žiūrėdamas jiems į akis. Neturiu dėl ko pasakyti, kad padariau ką nors ne taip, mano sąžinė švari." Mero žodžius į tarybos posėdį susirinkę paprasti vilniečiai sutiko plojimais, tuo tarpu K.Masiulis buvo nušvilptas šūksniais „Gėda".

Vilnius, daugiaaukščiai, savivaldybė
© DELFI

Dėstydami savo argumentus, kodėl reikia balsuoti prieš arba už mero likimą poste, tarybos nariai nevengė net užgaulių žodžių savo oponentams. Tuo tarpu socialdemokratas Audrius Rudys pareiškė, jog, nepaisant interpeliacijos baigties, jis jau prarado pasitikėjimą A.Zuoku, o šis esą galėtų likti meru tik juridine, bet ne moraline prasme.

Tarybos nariai taip pat ilgokai aiškinosi, kuri stovykla turi daugiau šalininkų. Posėdyje negalėjo dalyvauti du interpeliacijos šalininkai - jokiai frakcijai nepriklausantis Algirdas Gricius, kuris šiuo metu vieši Kuboje, ir liberalcentristas Remigijus Šimašius.

Nors buvo baimintasi, kad į balsavimą negalės atvykti vicemeras socialdemokratas Gediminas Paviržis ir jokiai frakcijai nepriklausantis Vidmantas Martikonis, jie pasirodė posėdyje. Beslidinėdamas Austrijoje koją susilaužęs V.Martikonis į posėdį atvyko sėdėdamas vežimėlyje.

Siūlė palaukti vasario

Didelių šalčių užkluptas Vilnius
© D.Tunkūno nuotr.

Inicijuoti interpeliaciją K.Masiulis ėmėsi, kai Seimo laikinoji komisija paskelbė, jog paslaptingasis "abonentas", kuriam neva buvo mokami pinigai už įmonių grupei "Rubicon group" palankius savivaldybės sprendimus, yra Vilniaus meras. Šioms išvadoms pritarė ir Seimas.

Iš pradžių parašų rinkimas vyko ne itin sklandžiai. 25 tarybos nariai nusprendė pirmiausia pasiūlyti A.Zuokui atsistatydinti pačiam. Kadangi meras šį raginimą ignoravo, daugiau nei trečdalis tarybos narių sutiko paremti interpeliaciją.

Opozicijai priklausantys socialdemokratai siūlė balsavimą dėl pasitikėjimo sostinės vadovu siūlė surengti vasario 1 dieną, jau patvirtinus 2006 metų Vilniaus miesto biudžetą. Dauguma socdemų pažadėjo po interpeliacija pasirašyti tik pritarus biudžeto projektui, todėl jos tekstas merui net nebuvo įteiktas. Tačiau po pirmadienį vykusio tarybos frakcijos vadovų pasitarimo paaiškėjo, kad nepasitikėjimo A.Zuoku klausimas bus svarstomas jau artimiausiame tarybos posėdyje.

Tai itin papiktino tiek K.Masiulį, tiek socialdemokratus. Jų teigimu, taip miesto vadovas panoro užsitikrinti kuo didesnę tarybos narių paramą, nes nuogąstauta, balsavime negalės dalyvauti kai kurie jo oponentai.

K.Masiulis posėdžio išvakarėse net kreipėsi į Vyriausybės atstovą Vilniaus apskrityje Jurgį Jurkevičių, "atkreipdamas dėmesį į neteisėtus Vilniaus mero A.Zuoko veiksmus", organizuojant šį tarybos posėdį. „Toks mero elgesys atsiduodantis tokiu raugu ir pažeidimu, kokio net sovietmečiu nebuvo tekę matyti", - DELFI piktinosi konservatorius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (269)

Rytoj Seimas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (71)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (539)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Sinoptikas perspėja: antradienį – pavojingiausi reiškiniai (5)

Nuo antradienio sulauksime šiokių tokių orų permainų – naktį daug kur pašals, bus slidu,...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (1106)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1839)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Paskelbti apdovanojimų M.A.M.A 2018 nominantai: įvertintas ir pasaulinę šlovę pelnęs lietuvis hito „In My Mind“ autorius (70)

Pirmadienio vakarą sostinėje žinomi šalies atlikėjai, muzikos prodiuseriai, vadybininkai ir...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams (27)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (142)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Kraupus Rusijos maniako liudijimas: nužudęs dukros mokytoją, davė pinigų laidotuvėms (14)

Buvusį Rusijos policininką, jau atliekantį laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už 22...