aA
Seimo pirmininkas, Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderis Arūnas Valinskas desperatiškais vadina socialdemokratų žingsnius, siekiant kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl parlamento vadovo rinkimų teisėtumo.
A.Valinskas: opozicijos bandymai kvestionuoti Seimo pirmininko rinkimų teisėtumą - desperatiški
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
"Tai dar vienas desperatiškas žingsnis mėginant nesuvokti naujos realybės, ar bent mėginimas ją paneigti, ar atitolinti", - antradienį žurnalistams sakė A.Valinskas, komentuodamas socialdemokratų iniciatyvas.

Opoziciniai socialdemokratai ketina Seimui siūlyti kreiptis į KT, prašant išaiškinimo, ar renkant Seimo pirmininką nebuvo pažeisti įstatymai.

Socialdemokratams užkliūna ir balsavimo dėl Seimo pirmininko kandidatūros slaptumo užtikrinimas, ir pakartotinio to paties kandidato teikimas į Seimo pirmininko postą legitimumas.

"Mes norime išsiaiškinti, ar galima pakartotinai teikti tą pačią kandidatūrą į Seimo pirmininkus. Seimo statute tai nenurodyta, bet yra nuostata, analogiška, jog renkant komiteto pirmininką, jei kandidatūra nepatvirtinama, pakartotinai teikti negalima", - BNS antradienį sakė socialdemokratas Algimantas Salamakinas.

Pasak A.Salamakino, turėtų būti nustatyta riba, kiek kartų galima - ir ar galima - teikti tą pačią kandidatūrą, "nes kitaip galime ir iki Naujųjų metų rinkti".

Taip pat socialdemokratams abejonių kelia balsavimo dėl Seimo pirmininko slaptumo užtikrinimas.

"Koks čia balsavimo slaptumas, jie pastatė tris cerberius, kad niekas neitų į kabiną ir neužbrauktų A.Valinsko pavardės", - sakė A.Salamakinas.

Seimo statutas numato, jog Seimo pirmininkas renkamas slaptu balsavimu. "Balsavimo vietoje turi būti slapto balsavimo kabina ir balsadėžė. Pastaroji turi būti taip pastatyta, kad balsuojantieji, eidami prie jos, turėtų pereiti slapto balsavimo kabiną", - numatyta Statute.

Po nesėkmingo pirmojo balsavimo antrą kartą parlamentarams balsuojant dėl A.Valinsko kandidatūros į Seimo pirmininkus, TPP narys Dainius Budrys atidžiai stebėjo, kaip elgiasi jo partijos kolegos ir koalicijos partneriai. Dėl pasirinktos balsavimo sistemos tapo akivaizdu, kas balsavo "už" A.Valinską, kas - "prieš".

Mat balsavusieji "už" net neužeidavo į slapto balsavimo kabiną arba ten neužtrukdavo, nes jiems biuletenyje nereikėjo nieko pažymėti. Tuo metu balsavusieji prieš kabinoje užtruko ilgiau, nes turėjo užbraukti kandidato pavardę.

Po balsavimo trys balsų skaičiavimo komisijos nariai - Vytenis Andriukaitis, Virginija Baltraitienė ir Remigijus Ačas - pasirašė atskirąją nuomonę dėl pažeistos slapto balsavimo procedūros.

"Neužėjo į kabiną, nesulankstė lapelio, aiškiai demonstruodami, kaip balsuoja. Tai Seimo nario laisvos valios suvaržymas, spaudimas. Negalima tvirtinti tokių rezultatų", - iš Seimo tribūnos kalbėjo V.Andriukaitis, bet Seimo dauguma jo pozicijos nepalaikė.

V.Andriukaitis siūlė antradienio posėdžio darbotvarkę papildyti kreipimusi į Konstitucinį Teismą dėl Seimo pirmininko rinkimų rezultatų, tačiau tam nepritarta 21 parlamentarui balsavus už, 66 - prieš ir trims susilaikius.

Seimas gali kreiptis į KT dėl teisės aktų atitikties Konstitucijai bei įstatymams. Toks Seimo kreipimasis KT nagrinėjamas be eilės.

Teisę kreiptis į KT turi ir penktadalis, t.y. ne mažiau kaip 29 parlamentarai, tačiau tokiu atveju kreipimasis KT būtų nagrinėjamas įprasta tvarka. Šiuo metu KT nagrinėjimo laukia 49 prašymai.

Seimas pirmadienį vėlai vakare tik po antro balsavimo TTP vadovą A.Valinską išrinko Seimo pirmininku. Pirmąkart balsuojant A.Valinsko kandidatūrą parėmė 67 parlamentarai, 69 buvo prieš, 1 biuletenis sugadintas. Po pertraukos posėdyje valdančiąją koaliciją suformavusioms keturioms partijoms nusprendus A.Valinsko kandidatūrą teikti pakartotinai, 79 parlamentarai buvo už, 58 - prieš.

Valdančiąją koaliciją pirmadienį paskelbė suformavę Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Tautos prisikėlimo partija, Liberalų sąjūdis, Liberalų ir centro sąjunga. Partijų susitarime atskiru punktu buvo numatyta į Seimo pirmininko postą teikti A.Valinską.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Bedarbių nuo liepos mėnesio laukia nauji iššūkiai: gali netekti išmokos ir net sveikatos draudimo (13)

Du kartus tinkamo darbo atsisakę ilgalaikiai bedarbiai praras statusą, neteks išmokos ir turės...

Rusija rezervų dar tikrai turi: vyksta mobilizacija, bet slapta ir ne visur

Rusija kare Ukrainoje naudoja pasenusią ir netikslią ginkluotę, dėl ko naikinama civilinė...

Rinktinės sudėtimi nusivylęs Maksvytis pranešė apie dar dvi netektis prieš Europos čempionatą

„Keista sistema, jei žiemą suburiame ko gero net stipresnę rinktinę nei vasarą“, –...

Programišiai nutekino apie 50 tūkst. „Švaros brolių“ klientų duomenis

Programišiai nutekino apie 50 tūkst. „Švaros brolių“ automobilių švaros centrų rezervacijos...

Orų permainos artėja: nusistovės vėsesni orai, vyraus trumpalaikis lietus

Antradienio dieną šalyje vyraus mažai debesuoti ir sausi orai.

Kasdienybės herojai. Svečiuose pas Antaną Bosą: hobiai, kolekcijos ir šeimyninė laimė bei sunki balerinos išpažintis

Svečiuose pas Antaną Bosą. Hobiai, kolekcijos ir šeimyninė laimė bei jaunos moterys namuose,...

Aiškios visos antro atrankos etapo dalyvės: Prancūzija pasiuntė skambią žinutę suformuotos naujos grupės

Pirmadienio vakarą paaiškėjo visos į antrąjį 2023-ųjų pasaulio krepšinio čempionato atrankos...

Karas Ukrainoje. Iš Lysyčansko atsitraukę ukrainiečiai: netrukus pasaulis pamatys pirmąsias mūsų pergales Rusijos pajėgos jau nusitaikė į kitą miestą (4)

JAV Karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje rašoma, kad užėmę Lysyčanską Rusijos kariai ,...

Pergalingą lietuvių atrankos maršą Klaipėdoje nutraukė čekai (14)

Lietuvos krepšinio rinktinė nepasinaudojo proga tapti vienintele nacionaline komanda, pirmąjį...