Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas Vilniaus apygardos administraciniam teismui apskundė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) generalinio inspektoriaus Juliaus Jasaičio tarnybinio patikrinimo išvadas dėl Panemunės komisariato tyrėjų Edmundo Navicko ir Rasos Kairienės veiksmų.
© DELFI (J.Juršienės nuotr.)

A. Valantinas ketvirtadienį žurnalistams pareiškė, kad nesutinka su generalinio inspektoriaus išvadomis, todėl „vienintelis arbitras yra teismas, kuris ir atsakys į visus klausimus“. Pasak jo, teisinėje valstybėje tai yra normalus ginčas.

Vilniaus apygardos administracinio teismo A.Valantinas prašo panaikinti VRM išvadas ir iškelti drausmines bylas jam neįtikusiems E.Navickui ir R.Kairienei, rašo "Vilniaus diena".

Savo skunde teismui A.Valantinas nurodo, kad pripažindama, jog tyrėjai nepadarė klaidų, VRM su J.Jasaičiu viršijo savo kompetenciją.

Šis patikrinimas buvo pradėtas po prezidentės Dalios Grybauskaitės susitikimo su policijos generaliniu komisaru Vizgirdu Telyčėnu. Prezidentė norėjo sužinoti, ar skandalingoji pedofilijos byla nebuvo vilkinama pačioje tyrimo pradžioje.

Pasak J.Jasaičio, ministerija teismui nusiuntė atsiliepimą į A.Valantino skundą.

"Nesutinkame su juo. Matome vienintelę šio skundo priežastį - jiems nepatiko, kad tos išvados palankios policijos tyrėjams", - įsitikinęs VRM generalinis inspektorius.

J.Jasaitis teigia, kad ir tuomet, kai tyrė Panemunės policijos komisariato tyrėjų veiksmus, ir dabar yra įsitikinęs, jog pareigūnai bylos nevilkino ir jokių nusižengimų nepadarė.

Dėl pedofilijos bylos tyrimo septynis Kauno miesto apylinkės, apygardos ir Generalinės prokuratūros prokurorus nubaudęs A.Valantinas, pasak Generalinės prokuratūros atstovės spaudai Aurelijos Juodytės, nori, kad atsakomybę šioje istorijoje prisiimtų ir policijos tyrėjai.

"Nubausti septyni mūsų prokurorai, viena jų atleista iš darbo. Todėl, jei Generalinės prokuratūros tarnybinio patikrinimo išvadose konstatuota, kad žala buvo padaryta pirminiais neatliktais veiksmais, turi būti nubausti ir tų veiksmų neatlikę pareigūnai. Dabar turime du skirtingus vertinimus", - aiškino prokuratūros atstovė.

Dar atliekant Generalinės prokuratūros tarnybinį patikrinimą, A.Valantinas kreipėsi į VRM, kad ši iškeltų drausmines bylas E.Navickui ir R.Kairienei, tačiau J.Jasaičio atliktas patikrinimas parodė, jog pareigūnų bausti nėra už ką.

Spalio 26 d. J.Jasaičio pasirašytose tarnybinio patikrinimo išvadose teigiama, kad E.Navickas ir R.Kairienės veiksmuose pažeidimų nenustatyta.

Byla pas E.Navicką buvo tik vieną parą. Lapkričio 30-osios vakarą gavęs D.Kedžio pareiškimą, tyrėjas spėjo atlikti vos du veiksmus - pradėti ikiteisminį tyrimą ir nuvažiuoti į galimą įvykio vietą, pas mergaitės motiną Laimutę Stankūnaitę. Tačiau čia jam niekas durų neatidarė.

Jau kitą rytą bylą į savo rankas perėmė R.Kairienė. Nors tuo metu ji tyrė dar kelias sudėtingas bylas, iki gruodžio 30 d., per 18 darbo dienų, atliko apie 30 procesinių veiksmų.

Per mėnesį du kartus buvo apklausta D.Kedžio dukra, pareikšti įtarimai Andriui Ūsui.

"Tyrėja, pasitarusi su prokurore, suderino veiksmų planą ir buvo nuspręsta, kad pirmoji bus apklausta mergaitė, o po jos - kiti asmenys. Tačiau vaiko apklausai reikėjo pasiruošti, apklausos laiką suderinti su prokurore, psichologe, Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojomis, taip pat reikėjo laukti, kol Kaune atsilaisvins apklausų kambarys", - nuveiktus darbus vardijo J.Jasaitis.

Mergaitės apklausą stabdė ir tai, kad tiek pats D.Kedys, tiek L.Stankūnaitė buvo išvykę kelioms dienoms į užsienį, o be jų jokių veiksmų tyrėja atlikti negalėjo.

Pasak J.Jasaičio, pirminis D.Kedžio pareiškimas ir jo apklausa nedavė jokio pagrindo manyti, kad prieš mergaitę buvo naudojamas smurtas, kad jai padaryta kūno sužalojimų, su ja lytiškai santykiauta.

Kad tokių požymių yra, paaiškėjo tik per D.Kedžio dukters apklausą, gruodžio 18 d. Šioje apklausoje ikiteisminio tyrimo teisėjas nedalyvavo, ją vykdė psichologė, su kuria klausimus buvo suderinusi tiek tyrėja, tiek prokurorė.

"Gruodžio 21 ir 22 d. bylą buvo paėmusi prokuratūra, paskui buvo Kalėdos, o gruodžio 29 d. mergaitė buvo dar kartą apklausta, šįkart dalyvaujant ikiteisminio tyrimo teisėjui", - bylos eigą vardijo VRM generalinis inspektorius.

Beje, ši apklausa nepasisekė. Nors ją stebėjo tiek D.Kedys, tiek A.Ūsas su savo advokatais, viską sutrukdė per apklausą kažkieno į kambarį įleista L.Stankūnaitė. Pamačiusi mamą, mergaitė pareiškė, jog yra pavargusi ir negali kalbėti. Apklausa buvo baigta.

"Per visą bylos buvimą R.Kairienės žinioje bylą kontroliuojanti ir tyrimui vadovaujanti prokurorė nei tyrėjai, nei jos tiesioginiam vadovui nepareiškė jokių pastabų, o ir pats D.Kedys nepadavė jokio skundo dėl bylos vilkinimo ar netinkamo jos tyrimo", - priekaištų tyrėjai nerado J.Jasaitis.

Tuo metu, pasak generalinio inspektoriaus, byla buvo tiriama tyliai. Skandalai prasidėjo vėliau, kai A.Ūsas policiją ir prokuratūrą užvertė skundais.

"Tyrėja mums sakė, kad jei bylos nebūtų perėmusi prokuratūra, ją daugmaž po mėnesio būtų perdavusi teismui", - sakė J.Jasaitis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (605)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (17)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (133)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (5)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Patikrinau Berlyno kainas: skirtumas nešokiruoja, bet kai kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (39)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui - nauji nemalonumai (222)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą (3)

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

„The Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan pašarvota atvirame karste: prasidėjo tris dienas truksiantis atsisveikinimas

Sekmadienį tūkstančiai žmonių ėjo atsisveikinti su netikėtai mirusia grupės „The...

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (65)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (391)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...