aA
Tėčiu Mantu prisistatantis vyras parašė ir išplatino atvirą laišką sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai. Vyro pyktis sukilo pamačius ministrą prisidedantį prie socialinio projekto „Vienos kėdės istorija“. Juo „Mamų unija“ siekia surinkti reikiamą sumą „Mamų unijos šeimos namų“ užbaigimui. Tėčio Manto teigimu, A. Veryga stipriai prašovė nusprendęs šia akcija pagerinti savo įvaizdį.
Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© Rokas Morkūnas

DELFI primena, kad minėti namai yra skirti onkologine liga sergančio vaiko slaugai, reabilitacijai, šeimos gyvenimui ir laisvalaikiui skirtas centras, kuris padės sukurti saugią, jaukią, sveikti padedančią aplinką visai sergančio vaiko šeimai. Akcijos organizatoriai tvirtina, kad mažas namelis su kėde Katedros aikštėje Vilniuje stovės tol, kol bus surinkta visa suma.

Vertina kaip grubią ministro reklamą

„Šį laišką nusprendžiau parašyti pamatęs labdaros akciją – reklamą, kurioje Lietuvos žvaigždės sėdi ant metalinės kėdės šalia metalinės lovos lyg būtų ligoninės palatoje ir prašo aukoti vėžiu sergantiems vaikams. (...) Man šita reklama, o ir ne tik man vienam, sukėlė labai prieštaringų minčių. O kai pamačiau ant tos varganos kėdės sėdintį Sveikatos apsaugos ministrą Verygą, neištvėriau. Ar čia tikrai normalu?“ – savo laišką pradėjo Mantas.

Jis tvirtino, kad džiaugėsi dėl visų labdaros akcijų, tačiau visada patikrina, ar pinigus renkanti organizacija yra patikima. „Nes kartą girdėjome, kaip labdara nukeliauja ne ten, kur turėjo“, – motyvus aiškino jis.

Laiško autorius priduria, kad jam ne kartą yra tekę lankytis onkologiniame vaikų skyriuje Vilniuje.

Atviras tėčio laiškas Verygai: šį kartą, ministre, stipriai prašovėte
© DELFI / Domantas Pipas

„Lenkiu galvą prieš gydytojus, niekam nelinkiu ten atsidurti ir būtent todėl rašau“, – rašė jis.

„Gerbiamas Ministre Veryga, jūs esate mūsų elitas, Vyriausybės narys, žmogus, atsakingas už sveikatos sistemą, o šiuo atveju ir už vėžiu sergančius vaikus, dėl kurių gi jūs ir nusprendėt atsisėsti ant tos metalinės kėdės lyg tais būtumėt kažkokioje skurdžioje kameroje, kurioje nėra pagalbos, tik skausmas, ašaros ir siaubas!“, – piktinosi autorius.

Jis sutiko, kad tėvai išgyvena siaubą, bet jie tikrai nelieka vieni tamsioje palatoje su savo skausmu, o būtent tokį vaizdą, jo akimis, ir kūrė ministras.

„Suprantu, kad reklamoje reikia paspausti, bet jūs gi esate Ministras, o ne žvaigždė, ne aktorius. Ar nejaučiat, kad elgiatės neetiškai medikų ir ten gydomų vaikų atžvilgiu ir net neatsakingai, prašydamas pinigų iš žmonių? Žinoma, netiesiogiai, bet tai jokio skirtumo“, – ministro veiksmus kritikavo autorius.

Šį veiksmą jis įvertino kaip grubią reklamą.

„Man atrodo, kad tai yra grubus piaras, nes save ir pacientus gerbiantis ministras visų pirma kovotų už tai, kad iš valstybės biudžeto būtų skirti pinigai medikų, slaugytojų atlyginimams, tam, ko mirtinai trūksta. O dabar jūs sėdite ir reklamuojatės prisidengdamas tėvų ir vaikų skausmu“, – laiške rašo Mantas.

Yra kitų problemų

Jam kyla klausimas, kodėl ministras tada nenusprendžia Katedros aikštėje ant kėdės sėdėti dėl kitų problemų – kompensuojamų vaistų, be kurių žmonės miršta, lėšų, kurių reikia vaikus nugabenti į užsienio klinikas.

Tėtis Mantas pabrėžia, kad jei ant kėdės socialinėje akcijoje nusprendę prisėsti žmonės apsilankytų onkologiniame vaikų skyriuje Vilniuje, žinotų, kad vaikai ir tėvai nėra palikti vieni kovoti su savo skausmu ir liga.

Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© Rokas Morkūnas

„Palatos suremontuotos taip, kad jūs nesuprasite, kur esate – Prancūzijoje, Vokietijoje ar Amerikoje. Aš nesu buvęs ten, bet čia Vilniuje, palatos aukščiausio lygio, patogios ir vaikams, ir tėveliams, beje suremontuotos vėlgi, ne už valdžios skirtus, o už žmonių suaukotus pinigus! Dirba aukščiausios kvalifikacijos medikai ir medicinos sesutės, aria už tokius atlyginimus, kad man baisu, jog jų tiesiog nebeliks! Tik kvailys arba pasišventęs žmogus gali dirbti už tokį atlyginimą, ardyti savo sveikatą (pabandykite atsiriboti nuo vaiko mirties). O jie visi yra pasišventę...“, – savo įspūdžiais laiške dalijosi vyras.

Laiško autorius piktinosi, kad yra dirbančių ir be reklamos, tik vargu, ar tos įstaigos sulaukia ministro dėmesio.

„Ministre, bjauru kaskart skaityti, kaip biudžete visada atsiranda pinigų auksiniams šaukštams ir auksiniams tualetams. Jūros mūsų visų pinigų susižeriamos į privačias kišenes, bet jų niekada nelieka sergantiems vaikams, juos gydantiems medikams, ligoninėms. Ar žinote, kad yra tokie „Tiukos“ namai, „Rugutės“ namai? Tėvai, netekę savo vaikų, įsteigę tokius pat namus seniai dirba be jokios reklamos. Garsi vienuolė Michaela jau, matyt, baigia pastatyti tokius pat namus sunkiai sergantiems vaikams. Galėtumėte ateiti ir visuose išvardintuose namuose dirbančių žmonių paklausti – kaip jūs laikotės? Gal reikia padėti? Labai reikia, Ministre“, – rašė jis.

Neranda visų atsakymų

Laiške vyras išreiškė ir baimę dėl šios labdaros akcijos.

„Vieša paslaptis, kad labdara nesąžiningų žmonių rankose yra pats lengviausias verslas. Jau skaitėme apie „Unicef“ ar „Algojimas“ ir fonduose vykstančius neskaidrius dalykus... Kas tikrina visus tuos fondus ir fondelius, kurie kaip grybai po lietaus dygsta? Ogi niekas! Jei verslą kontroliuoja kelios dešimtys įstaigų, tai labdaros – nė viena... Tai leiskite paklausti, ar čia viskas tvarkoj?“, – klausimą kėlė jis.

Rašytame tekste jis pasidalino ir užkulisiuose girdimais pokalbiais, kad namai bus pastatyti už žmonių pinigus, bet paslaugos bus mokamos.

Atviras tėčio laiškas Verygai: šį kartą, ministre, stipriai prašovėte
© DELFI / Domantas Pipas

„Jau dabar užkulisiuose tėvai kalba, kad tuose namuose, pastatytuose už žmonių pinigus, paslaugos gali būti mokamos. Ir aš niekur nerandu jokios informacijos, kuri tai paneigtų“, – rašo tėtis Mantas.
Autorius tvirtina pasigedęs informacijos ir apie tai, iš ko namai bus išlaikomi, kaip bus atrenkami vaikai.

„Toks privataus „Mamų unijos“ fondo 2000 kv. m., 2,5 mln. vertės projektas, kurį reklamuoja tiek žvaigždžių per LRT – kas reiškia, vėl už mūsų pinigus – turėtų būti skaidrus it krištolas ir nekelti tokių klausimų, kuriuos užduotų ne tik bet kuris verslininkas, bet ir namų šeimininkė. Iš ko bus išlaikomi tie namai, kai jie bus pastatyti? Ir ne vienerius metus, o kokius 10 ar net daugiau metų? Kur yra detali ataskaita, kaip yra jau išleisti 2 mln. suaukotų eurų statyboms? Atsakykite!“ – savo laiške reikalauja jis.

„O gal vėl sėdėsite su žvaigždėmis ir prašysite, kad žmonės suaukotų? Ir mes toliau matysime, kaip už mokesčių mokėtojų pinigus kyla ponų dvarai? Sutinku, kad visi ginklai dėl vaikų yra pateisinami, bet šį kartą, Ministre, labai prašovėte“, – savo laišką baigė tėtis Mantas.

Atsakė į rūpimus klausimus

„Mamų unijos“ steigėja ir prezidentė Eglė Mėlinauskienė DELFI atsakė į laiške išsakytus tėčio Manto klausimus. Ji tvirtino, kad „Mamų unijos šeimos namuose“ visos paslaugos onkologine šeima sergantiems vaikams bus nemokamos. O už simbolinį mokestį jame paslaugas galės gauti ir sveiki vaikai.

„Jeigu kalba eina apie onkologinius ligonius, tai mes visą laiką sakėme ir deklaravome, kad suteikiamos paslaugos bus tikrai nemokamos. Bet jos gali būti mokamos, tarkime, sveikiems vaikams, kurie norės naudotis tomis pačiomis paslaugomis, arba iš šono atėjusioms šeimoms, mes jas tikrai suteiksime. Gal norės mankštos, psichologo pagalbos, gal baseino, bus galima kreiptis už kažkokį simbolinį mokestį“, – teigė E. Mėlinauskienė.

Moteris tvirtino, kad atrankos, kaip kad laiške rašo tėtis Mantas, neprireiks. Name turėtų būti toks butų skaičius, kiek ir reikalinga pagal paskaičiavimus.

Atviras tėčio laiškas Verygai: šį kartą, ministre, stipriai prašovėte
© DELFI / Domantas Pipas

„Mes esame paskaičiavę, pagal Lietuvos susirgimų skaičių, čia tokios atrankos nedarysime, tos šeimoms turėtų užtekti vietų. Mes nesame iš oro tuos skaičius ištraukę. Pasirėmėme ir kitų šalių patirtimi, skaičiavo pagal susirgimų skaičių, kiek reikėtų tokių kambarių, kad vaikai tilptų ir būtų patenkintos visos šeimos“, – DELFI pasakojo „Mamų unijos“ prezidentė.

E. Mėlinauskienė sakė, kad pastatas bus išlaikomas iš keleto veiklų.

„Pastatas bus išlaikomas iš paramos, projektinės veiklos. Mes manome, kad dalį pasidengsime iš projektinės ir ūkinės veiklos. Nuo pat pirmų dienų veiklą vykdėme – pardavinėjome vaikų atvirukus, arbatą, šiai dienai esame sukūrę ir išleidę „Mamų unijos“ kavą, turime pirkinių maišelius. Iš šios veiklos per metus sugeneruojame dalį lėšų“, – apie būsimo pastato išlaikymą kalbėjo „Mamų unijos“ direktorė.

E. Mėlinauskienė pasakojo, kad šalia pastato bus ir šeimų ūkis, dalis nepanaudotos produkcijos bus parduodama, siekiant išlaikyti namus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(180 žmonių įvertino)
3.8333

Top naujienos

Tokių eilių Vilniaus oro uoste dar nematėte: keleiviai meldė Dievo ir apsaugos darbuotojų malonės papildyta atstovų komentaru

„Meldžiu jūsų, praleiskite, mes vėluojame išskristi“, – penktadienio rytą tarptautinio...

Ekspertas apie prezidento rinkimus: kol kas lyderis vienas, kiti neturi šansų (3)

Vytauto Didžiojo universiteto docentas Lauras Bielinis įsitikinęs, kad bent jau kol kas...

Kauno pareigūnai prisikasė iki slaptos laboratorijos užsienyje: narkotikai iš čia keliavo po visą pasaulį

Penktadienį policija paskelbė apie smūgį narkotikų platintojams, per tyrimą išaiškinti ne tik...

Kai Loretą surietė sunkiai pakeliamas skausmas, jo priežastį suprato iškart: dėl operacijos nedvejojo

Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (VMKL) 58 metų alytiškė Loreta Ribinskienė ilsėjosi po...

Dėl chaoso Vilniaus oro uoste – prašymas keleiviams

Lietuvos oro uostų (LTOU) atstovai praneša, kad dėl pastaruoju metu sustiprintų tam tikrų...

Kilus beprecedenčiam skandalui dėl lietuvių atlikėjų nuplagijuotos puikiai žinomos rusiškos dainos – radijo stočių žingsnis LATGA: gali grėsti administracinė atsakomybė (10)

Antradienį pasklidus žiniai, kad garsus atlikėjos Adrianos Ramonaitės-Adrinos ir grupės...

DELFI

Po gandų virtinės – Putino ir Kadyrovo susitikimas: atkreipė dėmesį į intriguojančią detalę (1)

Kremlius ketvirtadienį pranešė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas susitiko su...

Rūlę realybės šou pažinojęs prodiuseris Dominykas Kubilius – apie užgesusį atlikėjo populiarumą ir po projekto iškilusius sunkumus

Ketvirtadienį pramogų pasaulį sukrėtė netikėta netektis – mirė realybės šou „Kelias į...

Lietuvos paštas atleidžia 400 laiškininkų (1)

Traukiantis tradicinių pašto paslaugų poreikiui ir keičiantis klientų siuntimo įpročiams,...