„Ne Rusijai pamokslauti pasauliui apie demokratines laisves ir apie vertybes, ne jie tą turėtų daryti. Manau, kad daugelis tą ir supranta“, - „Žinių radijui“ ketvirtadienį kalbėjo L. Linkevičius.

„Atvirai kalbant, tie pareiškimai nestebina, nes visko neigimas, kas yra akivaizdu ir kas yra net plika akimi matoma, tapo įprasta praktika“, - akcentavo Lietuvos diplomatijos vadovas.

Kartu L. Linkevičius pabrėžė, kad jam nebuvo naujiena ir tai, jog trečiadienį paaiškėjo, kad dėl įtarimų šnipinėjimu Rusijai jau kuris laikas yra sulaikytas buvęs Socialistinio liaudies fronto pirmininkas Algirdas Paleckis. Pasak ministro, suvokiant Kremliaus politikos tikslus, toks faktas neturėtų apskritai nieko stebinti.

„Mes nelabai nustebome, nes žinome, kad vyksta aktyvus veikimas prieš mūsų saugumo interesus ir naudojami visi įmanomi svertai ir būdai. Taip, kad pats faktas neturėtų stebinti“, - aiškino L. Linkevičius, pridurdamas, kad Kremliaus veiksmai kelia destrukciją tarptautinėje politikoje.

„Deja, Rusija šiandien nėra kažką kuriantis arba krizes reguliuojantis faktorius, Rusija, deja, bet tampa ne supervalstybe, bet superproblema“, - apibendrindamas pabrėžė užsienio reikalų ministras.

Paklaustas, ar valstybei reikėtų tikėtis kokio nors Maskvos atsako dėl atliekamo tyrimo, L. Linkevičius pabrėžė, kad Rusija jau dabar išnaudoja visus svertus spaudžiant Lietuvą.

„Mes jau dabar matome ir tikimės, ir gauname tam tikras hibridines grėsmes (...) Tai yra nepaprastai efektyvus ginklas ir strateginė komunikacija ir propaganda, kibernetinės atakos, kurias mes patiriame ne vieną tūkstantį per metus ir kai kurios tikrai skausmingos. Turime nemažai iššūkių energetikoje. Tai vyksta kiekvieną dieną“, - kalbėjo L. Linkevičius.

Linas Linkevičius

Trečiadienį teisėsauga pranešė, kad dėl šnipinėjimo Rusijai yra atliekamas ikiteisminis tyrimas, kuriame įtarimai pareikšti visam tinklui asmenų. Tarp įtariamųjų - A. Paleckis. Pasak generalinio prokuroro Evaldo Pašilio, įtariamieji taikėsi į jautriausias valstybei sritis, kaip Sausio 13-osios byla.

Vykdomas tyrimas, pasak E. Pašilio, yra išskirtinis tuo, kad Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijų užduotis vykdę asmenys yra susiję su kai kuriomis neparlamentinėmis partijomis. Jis pažymėjo, kad nėra duomenų, jog su tokia veikla būtų susijusios parlamentinės partijos.

Antradienį taip pat buvo sulaikytas ir Rusijos Federacijos pilietis, buvęs prosovietinės organizacijos ,,Jedinstvo“ lyderis Valerijus Ivanovas. Jis buvo sulaikytas dėl kratos metu surasto ginklo. Policijos generalinio komisaro Lino Pernavo teigimu, šiuo metu aiškinamasi, ar tai yra susiję su tyrimu dėl šnipinėjimo.

Paksas neatstovauja Lietuvos užsienio politikos pozicijos

Europarlamentaras Rolandas Paksas, susitikdamas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, tikrai neatstovauja Lietuvos užsienio politikos pozicijos, teigia užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Pasak ministro, R. Paksas neatstovauja Lietuvos institucijų, joms nepriklauso, bet, kita vertus, Rusija išnaudojo R. Paksą kaip europarlamentaro poziciją ir sukėlė abejonių dėl Europos politikos vientisumo.

Pasak ministro, Rusija visuomet siekia bendradarbiauti su ekstremistinėmis jėgomis Europoje, norėdama skaldyti Vakarų pasaulio vieningą poziciją.

,,Rusija visuomet siekia skaldyti ir pozicionuoti su tomis šalimis, kurios vykdo skaldymą ES, skatina tokius procesus kaip ,,Brexit“. Rusija palaiko tokias jėgas, kurios yra radikalios, populistinės, kurios veikia labiau viduje (...). Rusija labai sėkmingai pasinaudoja, kas vyksta“, - ketvirtadienį ,,Žinių radijui“ sakė L. Linkevičius.

Ministro teigimu, R. Paksas, susitikdamas su V. Putinu, neatstovavo jokios Lietuvos politikos, ir dėl šio įvykio Lietuvos visuomenei nereikėtų daryti jokių išvadų.

,,Jis neatstovauja Lietuvos, neatstovauja Lietuvos institucijų. Jo veikla yra asmeninė. Kita vertus, jis yra Europos Parlamento narys, tai, be abejo, bus išnaudota ir jau yra išnaudota Rusijos, kaip tam tikras dirgiklis ar abejonių pasėjimas dėl Europos politikos vientisumo, tai tas ir įvyko. Apibendrinančių išvadų čia daryti nereikėtų, nes visi supranta, nes tai nėra Lietuvos politikos išraiška nei kažkokių mūsų pozicijų demonstravimas. Tai yra kito žaidimo dalis, ir tai nėra mūsų žaidimas“, - sakė L. Linkevičius.

ELTA primena, kad nušalintasis prezidentas R. Paksas teigia viešėjęs Maskvoje ir susitikęs su V. Putinu bei su juo aptaręs svarbiausius saugumo klausimus regione.

Politikas, dalindamasis įvykusio susitikimo su V. Putinu įspūdžiais, neslėpė simpatijų Kremliaus vadovui ir teigė, kad su Rusija galima, reikia, naudinga ir išmintinga kalbėtis. Nušalintasis Lietuvos prezidentas neslėpė, kad jis, siekiant mažinti esamą geopolitinę įtampą, galėtų imtis atsakomybės tarpininkaujant tarp Rusijos ir Vakarų. Politikas užsimena, kad jo planuose, skelbiant taikaus pasaulio idėją, - ne tik vizitai į kaimynines valstybes, bet ir susitikimas su JAV prezidentu.