aA
Teisėsaugai gerai žinomi vilniečiai Jaroslavas Malinovskis ir Einoras Lukaševičius, praėjusių metų liepą Vilniuje užpuolę ir sužaloję ekvadorietį Fabianą Sanchezą, sulaukė atpildo – Vilniaus miesto apylinkės teismas antradienį paskelbė, kad baudžiamojon atsakomybėn patrauktus vyrus pripažįsta kaltais dėl jiems inkriminuotų nusikaltimų.

Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teisėjas Jeugenijušas Jaglinskis paskelbė, kad J. Malinovskis ir E. Lukaševičius nuteisiami ne tik dėl viešosios tvarkos sutrikdymo, bet ir neapykantos kurstymo.

Už šias nusikalstamas veikas J. Malinovskiui skirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė. Ji buvo subendrinta su anksčiau paskirtu baudžiamuoju įsakymu ir skirta dviem mėnesiais ilgesnė bausmė, tačiau jos vykdymas atidėtas dvejiems metams. Bausmės atidėjimo laikotarpiu nuteistasis turės tęsti darbą arba mokytis, būti namuose nuo 23 iki 6 val., jeigu tai nesusiję su darbu ar lankymusi gydymo įstaigose.

Tuo metu E. Lukaševičiui skirta gerokai švelnesnė bausmė - laisvės apribojimas vieneriems metams. Prie šios bausmės pridėta kitu nuosprendžiu skirta bausmė, todėl jis nuteistas vienerių metų keturių mėnesių laisvės apribojimu. Bausmės metu jam nurodyta naktimis būti namuose, jis taip pat įpareigotas dalyvauti smurtinį elgesį draudžiančiose programose.

Be to, nuteistieji nukentėjusiajam privalės sumokėti 500 eurų neturtinei žalai atlyginti.

Po nuosprendžio paskelbimo nuteistieji sakė, kad dar pagalvos, ar nuosprendį skųs, tačiau patikino, jog nors ir buvo nuteisti, tačiau esą vis tiek pasiekė pergalę.

Kaip pabrėžė nuosprendį priėmęs teisėjas, kaltinamųjų kaltė buvo įrodyta byloje surinktais įrodymais, dėl gto nekyla jokių abejonių. Pasak teisėjo, liudytojai parodė, kad J. Malinovskis neigiamai reaguoja į kitos rasės asmenis, o teisme pareiškė, jog nukentėjusysis yra provokatorius, nes per Kovo 11-osios eitynes ėjo su plakatu „Lietuva – visiems“, tuo metu nuteistieji „Lietuva – lietuviams“.

„Mes vis tiek laimėjome, mes esame nugalėtojai šioje byloje, nukentėjusysis turbūt tikėjosi, kad pateksime į pataisos namus, matyt, jis turėjo kažkokį tikslą, o mes liekame laisvėje – laisvėje lietuviai ir turi likti“, – po nuosprendžio sakė J. Malinovskis.

Jis teigė, kad dirba ir sumokės ekvadoriečiui teismo priteistus pinigus: „Aš už suduotą antausį galėjau ir tūkstantį eurų duoti, jeigu jis mūsų daugiau neprovokuos.“

Vis dėlto, J. Malinovskis mano, kad net nepagrįstai buvo nuteistas už nesantaikos kurstymą. „Jeigu būtų lietuvis, narkomanas, vis tiek būčiau sudavęs antausį, tai nebuvo rasinis dalykas, man atrodo, kad F. Sanchezas negalėjo girdėti „Lietuva lietuviams“, nes jis buvo su ausinukais – apskritai, jis buvo provokatorius, čia nebuvo esmė tautybė“, – teigė jis.

Tuo metu F. Sanchezo interesams teisme atstovavusi advokato padėjėja Evelina Dobrovolska sakė, kad šioje byloje yra svarbiausia, jog teismas pripažino, kad tai nebuvo ne tik viešosios tvarkos pažeidimas, bet ir tai padaryta dėl rasės.

J. Malinovskį teismas anksčiau yra pripažinęs kaltu dėl Vilniaus Rasų kapinėse išniekinto Lenkijos maršalo Jozefo Pilsudskio širdies ir jo motinos kapo paminklo.

Bylos duomenimis, Vilniuje gyvenantis ekvadortietis F. Sanchezas buvo užpultas praėjusių metų liepos 19 dieną sostinės Antakalnio rajone, P. Vileišio stotelėje – pamatę užsienietį užpuolikai jį ėmė mušti, šaukdami „Lietuva – lietuviams“. Taip jie teigė reagavę į anksčiau per vieną mitingą ekvadoriečio laikytą plakatą „Lietuva – visiems“.

Baudžiamojon atsakomybėn patraukti jaunuoliai vėliau teisme sakė, kad erkvadorietis neturi teisės Lietuvoje reikšti savo nuomonės, nes čia yra tik svečias.

Dėl viešosios tvarkos sutrikdymo ir neapykantos kurstymo teisiamas J. Malinovskis pripažino kaltę, tuo metu E. Lukaševičius neigė.

Fabianas Sanchezas
Fabianas Sanchezas
© Asmeninis albumas

Anksčiau J. Malinovskis buvo teisiamas dėl J. Pilsudskio kapo paminklo išniekinimo. Tada jaunuolis aiškino, taip tenorėjo atkreipti visuomenės dėmesį į Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininko Valdemaro Tomaševskio vykdomą politiką.

„Nepritariu jo politinėms pažiūroms, man nepatinka, kad V. Tomaševskis iš Vilniaus bando padaryti Lenkiją“, – policijos tyrėjams per apklausą pareiškė J. Malinovskis. Jis su bičiuliu buvo nuteisti dėl kapo ir viešosios pagarbos vietos dėl nacionalinių motyvų išniekinimo.

Bylos duomenimis nustatyta, kad dar 2012 m. lapkričio mėnesį J. Malinovskis su draugu Rasų kapinėse, ant sienos prie J. Pilsudskio širdies ir jo motinos kapo paminklo pakabino audeklą, ant kurio markeriu užrašė „Tomaševski, nustok kenkti Lietuvai arba – tavo vieta čia!“.

Be to, jie prie kapo padėjo kartoninę dėžę, ant kurios užrašė užrašus: „TNT“, „Atsargiai –bomba“, „Lenkai mirs“ ir „Kvieskit mentus“.

Per apklausą J. Malinovskis pabrėžė, kad pats yra Lietuvos lenkas, tačiau ne toks, kaip kiti: „Dar mokydamasis mokykloje gerbiau Lietuvą, savo šalį, dėl to manęs labai nemėgo lenkų moksleiviai, nes būdamas lenku palaikiau lietuvius. Mokykloje lenkai visą laiką pyko ant lietuvių, mane kelis kartus buvo sumušę, tyčiojosi, todėl nutariau ir aš pajuokauti.“

Vyras pasakojo, kad namuose ant paklodės užrašė V. Tomaševskiui skirtus žodžius, o ant dėžių prirašė įvairių užrašų – taip norėjo atkreipti žiniasklaidos dėmesį bei viešai išreikšti savo nuomonę. Tačiau, kaip pažymėjo jis, jokio nusistatymo prieš tarpukario Lenkijos maršalą, vadovavusį Vilniaus krašto okupacijai, neturėjo ir apie tai net negalvojo.

„Dabar suprantu, kad vaikiškai pasielgiau, kai tą paklodę pakabinau ant paminklo, – sakė J. Malinovskis. – Taip greičiausiai pasielgiau iš pykčio, matyt, išlindo senos nuoskaudos dėl mokykloje patirtų patyčių.“

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyras taip pat patikino, kad pyksta ne ant visų lenkų tautybės žmonių – jam nepatinka tik tie, kurie mėgsta viešai reikštis.

„Nemgėstu V. Tomaševskio ir jo partijos, nepritariu jo politinėms pažiūroms, norėjau jį tik pagąsdinti, – sakė J. Malinovskis. – Kai kurie mano draugai iš dalies palaiko tokias mano pažiūras, bet mes savo nuomonę dažniausiai išreiškiame tik internete.“

Jis taip pat patikino, kad neapykantos lenkams nejaučia, tačiau jam nepatinka į Vilniaus gatves išeinantys lenkų nacionalistai. Paklaustas, kodėl savo nuomonę nutarė išreikšti būtent prie J. Pilsudskio paminklo, J. Malinovskis sakė: „Pats esu lenkas, norėjau, kad tai sužinotų V. Tomaševskis, man nepatinka, kad jis iš Vilniaus bando padaryti Lenkiją. Norėjau jį tik pagąsdinti.“

„Esu Lietuvos patriotas, nepriklausau jokiai grupuotei, esu futbolo fanatas, – policijoje neslėpė baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyras. – Lenkų tautybės žmonėms nieko blogo nelinkiu, pats esu lenkas, šiandien suprantu, kad tuos žodžius apie lenkus parašiau neapgalvotai, o J. Pilsudskio kapo išniekinti nenorėjau, veiksmai buvo nukreipti daugiau pieš V. Tomaševskį.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.1000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Vilmorus“: pasikeitė prezidentinių lenktynių lyderis (1518)

Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė pakilo į pirmąją reitingų...

Po Zelenskio ir Porošenkos akistatos – griežtas verdiktas (156)

Komikas, galintis tapti naujuoju Ukrainos prezidentu, penktadienį pažadėjo išardyti senąją...

Su nuteistaisiais beveik pusę gyvenimo dirbanti moteris: įkišę koją į šią sistemą, pamatėme daugybę baisių dalykų (1)

Buvusių kalinių integracija į visuomenę – ilgas, sudėtingas, daug pastangų reikalaujantis,...

Parduotuvių darbo laikas per Velykas: kai kurios visai nedirbs (24)

Šiemet ne visi prekybos centrai per šventes lauks pirkėjų. Vis dėlto, nors pirmąją šv. Velykų...

Atkeliauja nauja šilumos banga: jausimės lyg vasarą (11)

„DELFI diena“ laidoje apsilankiusi sinoptikė Vida Ralienė tikino, kad sulauksime tik vienos...

Užkalnis: kai pinigai plėšo kišenes, perku dar kvepalų (22)

Jums nebūna taip, kas grynųjų pinigų kišenėse būna tiek, kad kišenės išsipučia arba...

Prezidento rinkimai. Metai, kai Grybauskaitė buvo visiškai kitokia: istorija prasidėjo nuo keisto akibrokšto (50)

Dalia Grybauskaitė į Lietuvos politikos olimpą prieš dešimtmetį įsiveržė tarsi šviežio...

Emigrantai išsakė, kas Lietuvoje blogai ir kodėl paliko tėvynę (787)

Žmonės iš Lietuvos emigruoja ne tik dėl ekonominių priežasčių. Jie, kaip parodė Vytauto...

Iš Švedijos į Lietuvą plaukusiame kelte jauni vyrai sukėlė muštynes (4)

Balandžio 19 d. Klaipėdos policija pradėjo tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo keleiviniame...

Prezidentinių reitingų lentelės pokyčiai: siūlo laukti naujų siurprizų (127)

Prezidentinių reitingų lentelėje – pokyčiai. Šeštadienio rytą paviešintuose „Vilmorus“...