aA
Trečiadienį Vyriausybei nusprendus šalyje paskelbti ekstremalią situaciją dėl koronaviruso grėsmės, ketvirtadienį darbą pradėjo Valstybės ekstremaliųjų situacijų centras. Po pirmojo posėdžio komentarus apie dabartinę padėtį teikė premjeras Saulius Skvernelis ir centro vadovas, sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovas Aurelijus Veryga.

Premjeras S. Skvernelis iš atostogų į darbą grįžo diena anksčiau. Jis Vyriausybėje susirinkusiems žurnalistams sakė, kad didžiausia rizika yra panika.

„Tiesiog šita diena ir šitas posėdis buvo skirtas dar kartą pasitikrinti, kaip esame pasiruošę galimam viruso atsiradimui Lietuvoje, kokios prevencijos priemonės yra taikomos, ar jos pakankamos. Kaip būtų reaguojama konkrečiai atsiradus pirmam asmeniui, kurios gydymo įstaigos, kas darytų tyrimus. (…) Į tuos klausimus, kuriuos teko ne šiandien kelti, o per paskutines kelias dienas distanciniu būdu, patvirtiname, kad esame pakankamai gerai pasiruošę suvaldyti, didžiausia rizika – panikoje“, – sakė jis.

Premjeras patikino, kad Lietuvoje viruso atvejų nėra užfiksuota.

„Šiai minutei, nes tyrimai atliekami ir šiuo metu, nėra patvirtinto nei vieno atvejo, jeigu bus toks atvejis, iš karto visuomenė bus informuota, tą padarys operacijų vadovas A. Veryga, nedelsiant. Tik jo šaltinis bus teisingas ir patikimas“, – kalbėjo premjeras.

S. Skvernelis sakė, kad kol kas ir toliau lieka ta pati rekomendacija: vengti bet kokių masinių renginių.

„Visos masinio susibūrimo vietos, visi masiniai renginiai, jie yra padidintos rizikos. Dabar mes turime ir gripo epidemijas kai kuriuose miestuose. Kiekvienas žmogus turėtų vertinti dalyvavimą tiek uždarose patalpose esančių renginių: koncertas, kino teatras, sporto varžybos. Ar masiniai renginiai viešose vietose, tai yra padidinta rizika“, – kalbėjo premjeras.

Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis
© DELFI / Andrius Ufartas

Ir pridūrė, kad kol kas tai tik rekomendacija – vengti tokių renginių.

„Kol kas nėra pagrindo drausti, neturime nei vieno atvejo Lietuvoje, kuris patvirtintų viruso atsiradimą“, – teigė S. Skvernelis.

A. Veryga sakė, kad kiekvieno asmens valia apsispręsti, ar nori dalyvauti masiniuose renginiuose. Tačiau būtina atsižvelgti į asmens sveikatos būklę.

„Tokių bus ne vienas, tai bus Kovo 11–oji, Kaziuko mugė. Tie (asmenys, aut. p.), kurie turi padidintą riziką, galiu juos įvardinti: vyresnio amžiaus, kuriems rizika yra ir dėl gripo komplikacijų ir dėl koronoviruso, jiems primygtinai rekomenduojame į varžybas nevykti. Tie, kurie serga lėtinėmis ligomis, taip pat rekomenduojame neiti“, – apie masinius renginius kalbėjo ministras A. Veryga.

Premjeras juokavo, kad būtina keisti ir esamus įpročius – nesisveikinti, paduodant ranką.

„Negalvokime, kad tai yra nemandagu“, – rekomendacijomis dalijosi jis.

Kol nebus patvirtinto atvejo – rekomendacijos nebus įpareigojančios

„Kol nėra nustatyta nei vieno atvejo, viskas yra rekomendacijos. Jos yra pakankamai aiškios: tiek dėl nevykimo į darbą, dėl nedarbingumo pažymėjimų išdavimo, mokyklos nelankymo. Bet tai yra rekomendacijos“, – apie galimus privalomus įsakymus Vyriausybėje kalbėjo ministras A. Veryga.

Jis teigė, kad jei Lietuvoje pasitvirtins bent vienas atvejis, rekomendacijos taps įpareigojančios.

Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© DELFI / Andrius Ufartas

„Tos priemonės bus įpareigojančios. Galima jau dabar įvardinti, žinoma, būtų gerai, kad neatkeliautų. Viską, ką mes galime taikyti, tą ir darysime, ką daro kitos šalys. Iki judėjimo kontrolės, jei jau konkrečiai būtų nustatytas ligos židinys“, – sakė A. Veryga.

A. Veryga sakė, kad viruso židiniuose besilankę nepilnamečiai, gali būti neįleisti į mokyklas.

„Gali atsisakyti, tam tos rekomendacijos ir yra pateiktos. Vaiko ligos atveju ir tėvai gali gauti nedarbingumą“, – sakė jis. Ir pridūrė, kad tam tos rekomendacijos ir yra.

Į mokyklą turi teisę nepriimti

Nors prašymai dvi savaites nevesti vaikų į mokyklas arba darželius, jeigu jie lankėsi rizikingose teritorijose, yra rekomendacinio pobūdžio, ministras sakė, kad ugdymo įstaigos turi teisę atsisakyti tokius vaikus priimti.

„Gali atsisakyti, tam tos rekomendacijos ir yra pateiktos, ir tėvai gali gauti (kaip ir vaiko ligos atveju) nedarbingumą“, – sakė A. Veryga.

Anksčiau tokia rizikinga šalimi buvo laikoma visa Kinijos Liaudies Respublika, o vasario 24 d. šį sąrašą papildė Šiaurės Italijos regionai (Veneto, Lombardijos, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos).

Tyrimų už savo pinigus atlikti negali

Kol kas nėra galimybės žmonėms, kurie nerimauja, už savo pinigus atlikti tyrimą dėl koronaviruso. Ministras sako, kad žmonės neturėtų be reikalo išlaidauti.

„Pirmiausia, supraskime, kad tas tyrimas yra naujas, ir reagentai, kurie yra naudojami, yra siunčiami centralizuotai iš vieno gamintojo, nes jie buvo neseniai sukurti. Anksčiau tokios galimybės ir praktiškai nebuvo.

Koronavirusas
Koronavirusas
© Itar-Tass / Scanpix

Bendrai aš manau, kad yra protingas sprendimas turėti vieną laboratoriją, kurioje centralizuotai atliekami tyrimai – dėl tos pačios panikos sklidimo tikimybės, nes ne visiems tuos tyrimus reikia atlikinėti. Reikia žinoti, ar yra prasmė tą tyrimą daryti. Patiems žmonėms tik nusiraminimo tikslais išlaidauti ir darytis bet kokius tyrimus, nelabai yra prasmės“, – sakė A. Veryga.

Premjeras į „Žalgirio“ varžybas neis

Nusprendus neatšaukti „Žalgirio“ rungtynių su Milanu, premjeras priminė bendrą rekomendaciją, kad visos masinio susibūrimo vietos, visi viešieji renginiai kelia papildomų rizikų, taip ir dėl gripų epidemijų kai kuriuose miestuose.

„Kiekvienas žmogus turėtų vertinti dalyvavimą tiek uždarose patalpose, (…) tiek viešose vietose vykstančiuose renginiuose. Tai yra padidinta rizika užsikrėsti, dėl to rekomenduojama vengti tokių renginių“, – sakė S. Skvernelis.

Jis teigė, kad šiuo metu nėra jokio teisinio pagrindo uždrausti rengti krepšinio varžybas.

„Mes neturime nei vieno patvirtinto šito viruso atvejo Lietuvoje“, – priminė S. Skvernelis.

Jis pats sakė, kad tose krepšinio varžybose nedalyvaus.

„Kaip žinote, aš esu rizikos grupėje dėl sumenkusio imuniteto dėl to šiame sezone „Žalgirio“ rungtynėse lankiausi turbūt du kartus, ir neplanuoju artimiausiu metu tą daryti“, – sakė S. Skvernelis.

Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© DELFI / Andrius Ufartas

Sveikatos apsaugos ministras atkreipė dėmesį, kad čarteriniai reisai iš Italijos į tas varžybas yra atšaukti.

„Atvyks tik komanda su keliais žmonėmis. Yra aiškios rekomendacijos, ką pati arena, tiek komanda turi padaryti – tiek dėl rankų dezinfekcijos, tiek dėl kitų priemonių. Tai galioja ir visiems kitiems renginiams“, – sakė A. Veryga.

Tokių renginių rekomenduojama vengti vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis.

Centrui vadovauja A. Veryga, komunikaciją koordinuoja S. Malinauskas

Kaip jau buvo minėta, Valstybės ekstremalių situacijų centrui vadovauja sveikatos apsaugos ministras A. Veryga. Ekstremalių situacijų koordinavimo centrą koordinuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departmento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas. Ministras į centro veiklą gali įtraukti papildomus specialistus, dalis jų dalyvavo ir pirmame posėdyje.

Į jį be kitų asmenų atvyko Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Koronavirusas
Koronavirusas
© Adobe Stock

Už informacijos apie koronavirusą koordinavimą atsakinga Visuomenės informavimo grupė, kuriai vadovauja premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas. Pasak jo, į tą grupę įtraukti Užsienio reikalų, Teisingumo, Sveikatos apsaugos, Vidaus reikalų, Švietimo, mokslo ir sporto, Finansų ministerijų atstovai. Taip pat darbuotojai iš Lietuvos banko. Į ją planuojama įtraukti atstovus institucijų, kurios dažniausiai susiduria su problemomis.

Grupės vadovas patikino, kad nėra jokių informacijos sklaidos ribojimų.

„Strategija yra aiški – kuo daugiau informacijos, vienintelis prašymas – mes norime visą informaciją, kuri šiuo metu yra labai padrika, bent jau surinkti į vieną internetinį resursą, ir mes norime žinoti, kas, kada, kur eina ir komentuoja. Prašysime pranešti apie tai, kad yra einama ir komentuojama“, – sakė S. Malinauskas.

Ekstremalią situaciją paskelbė trečiadienį

Delfi primena, kad trečiadienį ministrų kabinetas nusprendė šalyje paskelbti ekstremalią situaciją, savo sprendimą jie aiškino prevencijos tikslu. Premjerą pavaduojantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas žurnalistams sakė, kad ekstremalios situacijos paskelbimas leis lanksčiau valstybei naudotis turimomis galimybėmis konkrečioje situacijoje. Tų galimybių spektro jis nekonkretizavo.

Trečiadienį Vyriausybė iš rezervo skyrė papildomus 150 tūkst. eurų SAM, kad būtų galima įsigyti papildomų priemonių. Esant poreikiui iš rezervo galėtų būti skiriama ir daugiau lėšų.

SAM viceministras Algirdas Šešelgis trečiadienį žiniasklaidai užsiminė, kad paskelbta ekstremali situacija gali keisti ir dabar gyventojams skiriamas rekomendacijas, ir jas paversti privalomomis.

Viceministras kaip pavyzdį minėjo galimybę įpareigoti mokyklas ir darželius turėti dezinfekcinių priemonių, kad vaikai galėtų dezinfekuoti rankas. Dar viena priemonė, kurią paminėjo A. Šešelgis, – įpareigoti pavežėjus, kurie dirba oro uosto kryptimi irgi turėti dezinfekcinių priemonių, ir perspėti juos, kad dezinfekuotų automobilio rankenas iš vidaus ir iš išorės.

Vasario 27 dienos, ketvirtadienio vidudienio duomenimis, patvirtintų ligos atvejų Lietuvoje nėra.

Iki šiol iš viso yra atlikta 59 tyrimai dėl įtariamo koronaviruso, jie visi neigiami. Šiuo metu laukiama rezultatų dėl 2 mėginių.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro turimi duomenys rodo, kad yra stebima 2787 asmenų sveikatos būklė, po kelionės į Kiniją ir Šiaurės Italiją.

Apie pirmuosius ligos atvejus skelbia vis daugiau Europos šalių, šiandien tai padarė Estija.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, COVID–19 protrūkis nusinešė daugiau kaip 2,7 tūkst. žmonių gyvybių. Naujuoju koronavirusu beveik 40–yje šalių užsikrėtė daugiau kaip 81 tūkst. žmonių, didžioji jų dalis išlieka Kinijoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
2.2000

Top naujienos

Sutrikimas, gyvenimą paverčiantis tikru pragaru: į tokią situaciją gali patekti kiekvienas (13)

Visi ko nors bijome. Vienos baimės – natūralios, įspėjančios apie gresiantį pavojų ir...

Paskelbė naujausią informaciją apie nuo koronaviruso gydomo JK premjero Boriso Johnsono būklę (109)

Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono , dėl koronaviruso atsidūrusio...

Ekonomistas išanalizavo, kaip karantino laikosi Baltijos šalys: Lietuva išsiskiria (315)

Ekonomistas išanalizavęs „Google“ paviešintus gyventojų mobilumo duomenis padarė išvadą,...

Šiluma skubės trauktis (10)

Trečiadienį per pietrytinius Lietuvos regionus praslinks nedidelis aukšto slėgio sūkurys, jo...

25-erių metų NHL klubo puolėjas – komos būsenos (14)

Elitinėje JAV ledo ritulio lygoje NHL rungtyniaujančios Edmontono „Oilers“ komandos puolėjo...

Pažiūrėkite į savo majonezo indelio etiketę: mokslų daktarė paaiškino, kas ten parašyta (89)

Majonezas yra vienas populiariausių padažų visame pasaulyje. Toks, kokį mes šiandien žinome,...

Prezidento Gitano Nausėdos tėčiui atlikta širdies operacija (302)

Prezidento Gitano Nausėdos tėvui Antanui Nausėdai Kauno klinikose antradienį buvo atlikta...

Apsisprendimo metas: kaip geležinius karantino gniaužtus atlaisvina kitos šalys (115)

Panašu, kad griežtos karantino sąlygos Lietuvoje bus dar sugriežtintos Velykų savaitgalį ir pats...

Paskelbė naujus užsikrėtusių koronavirusu maršrutus: lankėsi parduotuvėje, vairavo ir tarpmiestinį autobusą (10)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) paskelbė ir atnaujino užsikrėtusiųjų...

|Maža didelių žinių kaina