aA
Astravo atominės elektrinės (AE) fizikinis paleidimas tikėtinas jau šį penktadienį. Jos paleidimui yra pasirengta. Tuo tarpu dalies Lietuvos savivaldybių pasirengimas suvaldyti rizikas dar kelia nerimo.
Astravo atominė elektrinė
Astravo atominė elektrinė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Astravo AE paleidimui yra pasirengta“, - sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas po komiteto posėdžio uždaros dalies, kurioje buvo svarstytas šis klausimas.

Pasak parlamentaro, komitetas buvo sušauktas, siekiant gauti maksimaliai naujausią informaciją, susijusią su Astravo AE galimu paleidimu. Jis neatmetė, kad Astravo AE bus paleista jau šį penktadienį.

„Šiai dienai negalime sakyti, kad nebus paleista AE. Viskas vyksta skubotai. Bandymai, susiję su saugumu, ne visi padaryti. Stress testai taip pat nepadaryti. (…) Dabar yra planuojamas tik fizikinis paleidimas, tai yra branduolinio kuro užpildymas. Pagal ekspertų vertinimus, didelės rizikos šitas procesas įvykus galimai avarijai nekelia, tačiau vėlyvesnis procesas – energetinis, kada gali būti pradėta prekiauti elektra, kelia didelę grėsmę nacionaliniam saugumui“, - sakė D. Gaižauskas.

Seimo NSGK pirmininkas pastebėjo, kad Rusija spaudžia Baltarusiją paleisti AE.

„Baltarusija Astravo AE paleidimui galbūt šiam momentui ir nepritartų, bet yra labai didelis spaudimas iš „Rossatom“, iš Rusijos pusės, ir manome, kad galbūt ta elektrinė pasileis – būtent dėl daromo spaudimo iš Rusijos“, - sakė D. Gaižauskas.

Apie kuro atvežimą Lietuvą informavo prieš dieną

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas po posėdžio teigė, kad Lietuva neturi oficialios informacijos dėl Astravo AE fizikinio paleidimo šį penktadienį.

„Iš esmės yra du šaltiniai, kuomet ta informacija gali būti gaunama. Vienas šaltinis – reguliatorių išankstinio perspėjimo susitarimas. Pagal gerąją praktiką, kadangi dėl kuro atvežimo Lietuva taip pat buvo informuota vieną dieną iki kuro atvežimo,tai laikantis tos praktikos turėtų būti naudojamas šitas informacinis kanalas (tame tarpe dėl fizikinio paleidimo).

Ir antras momentas – dėl kuro įkrovimo. Mes neturime informacijos dėl licencijos išdavimo tiek eksploatacijai, tiek kuro įkrovimui. Ta data buvo žinoma jau anksčiau, bet formaliąja prasme mes tokios informacijos neturime“, - sakė Ž. Vaičiūnas.

Pasak ministro, penktadienis – politinė Astravo AE paleidimo data, kuri buvo siejama su prezidento rinkimais Baltarusijoje.

„Galimas paleidimas yra ir šį penktadienį, taip pat – galbūt ir vėliau“, - kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Ministras pabrėžė, kad Lietuvai svarbu užtikrinti pasirengimą visiems etapams, nes fizikinis paleidimas yra tik vienas jų.

„Kaip jau viešai buvo skelbta, yra skaidoma eksploatacijos licencija į keletą dalių. Tai reiškia, kad eksploatavimo licencija dar nebus gauta šiuo laikotarpiu. Apskritai yra trys pagrindiniai etapai: fizikinis paleidimas, energetinis ir komercinis elektrinės paleidimas“, - sakė Ž. Vaičiūnas.

Klausimas dėl Latvijos dar neatsakytas

Pasak ministro, Lietuva tiek techniškai, tiek teisiškai yra pasirengusi įgyvendinti elektros iš šios AE nepirkimą. Tačiau jis pripažino, kad praktiškai iki šiol nėra aišku, kaip tai būtų užtikrinama, jeigu Latvija pirktų elektrą iš Astravo AE.

„Dabartinė metodika teisiškai ir praktiškai reiškia, kad tiek iš Rusijos, tiek iš Baltarusijos elektra neturėtų būti prekiaujama Baltijos šalių rinkoje. Ar toks scenarijus bus įmanomas ir praktiniame gyvenime, man yra atviras klausimas. Dėl to ir vyksta šios derybos dėl sutarimo, kokie turėtų būti variantai, kad Baltijos šalys galėtų prekiauti elektra su Rusijos - iki sinchronizacijos, bet neprekiauti su Baltarusija“, - teigė Ž. Vaičiūnas.

Šiuo metu vyksta derybos, kad Latvija ir Estija iš Astravo AE elektros nepirktų.

Sinchronizacijai šiame etape poveikio nemato

Ministras patikino, kad elektros sistemos sinchronizavimo su Europos tinklais procesas vyksta pagal planą.

„Yra keletas etapų. Paskutinis etapas yra 2025 m. pabaigoje su „Harmony Link“. Yra visi kiti reikalingi pasirengimai, kad turėtume ir ankstesnę sinchronizaciją be šio „Harmony Link“ projekto.

Mūsų sistemoje, siekiant užtikrinti pasirengimą įvairioms galimoms grėsmėms, taip pat yra pasirengta, jeigu to prireiktų, izoliuotam sistemos veikimui. Šį savaitgalį buvo atliktas dar vienas bandymas izoliuoto dalinio sistemos veikimo.

Astravo fizikinio paleidimo poveikio sinchronizacijai šiame etape nėra jokio“, - sakė Ž. Vaičiūnas.

Dalis savivaldybių vėluoja pasirengti

Po posėdžio prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Darius Kuliešius nebuvo linkęs labai leistis į detales.

„Komiteto posėdis buvo įslaptintas, todėl iš komiteto posėdžio detalių nenorėčiau komentuoti. Lietuva rengiasi šitam galimam įvykiui. Lietuvos pozicija bus bendra. Palaukime aiškumo, ir tos artėjančios datos kontekste ji bus įvardinta“, - sakė D. Kuliešius.

Prezidento vyriausiojo patarėjo teigimu, atsakymas į klausimą dėl savivaldybių pasirengimo tam procesui, yra subjektyvus.

„ Mūsų keliamas tikslas, kad tas pasiruošimas būtų kuo geresnis. Asmeniškai manau, kad yra vėluojama pasirengti tinkamai. Tuo tikslu Valstybės gynimo taryboje irgi buvo keliamas klausimas, po posėdžio yra atliekami planų vertinimai, yra konkretūs įsipareigojimai finansuoti trūkstamų priemonių įsigijimą. Ta linkme nors ir vėluojant yra dirbama“, - sakė D. Kuliešius.

Civilinei saugai yra skirta antra NSGK posėdžio dalis, kuri vyksta šiuo metu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
3.6000

Top naujienos

Klimatalogas įvardijo, kas mūsų laukia rugpjūtį: kaitra nesugrįš, lietūs bus labai netolygūs (7)

Lietuvoje prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, o po rekordinių liepos karščių , atrodo, jau...

Prestižinis sovietinio elito kurortas, kuriame anuomet atostogauti geidė visi, pažėrė gerų vaizdų: va čia tai jau virš visko (1)

Mažiau nei parą – tiek laiko praleidome legendiniame Latvijos pajūrio kurorte – Jūrmaloje....

Apgręžiant migrantus – platus pasieniečių arsenalas: kol kas jėgos neprireikė, bet viskam pasiruošta (320)

Pirmadienio vakarą priimtas sprendimas leisti apgręžti neteisėtai sieną kertančius migrantus...

Keistas tvarstis pakaušyje užminė naują mįslę dėl Kim Jong Uno (18)

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pastarosiomis dienomis viešumoje pasirodo su kelių...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Nacių naikinimui sukurta „Supertvirtovė“ kirto japonams – pamažu tai virto „mirtina rutina“ II dalis

Jeigu nepaskaudo akys skaitant pirmąją dalį ir linksniuojant žodžius „Tvirtovė“ bei...

Papietavusi prie ežero išsižiojo: atostogos tai atostogos, bet kokia kainytė! (72)

Paprastai aš nelinkusi burbuliuoti dėl kainų, ypač kai poilsiauju. Atostogos tam ir yra, kad...

Apsidairykite, ar jūsų namuose nėra šių daiktų: pritraukia skurdą ir negandas (2)

Namų ūkio gerovei įtakos turi ne tik patys namai , bet ir daiktai, kurie juose yra. Skurdą ir...

Sugrįžę po emigracijos gimtinėje atidarė barą: trys broliai dirba ir barmenais, ir indų plovėjais (63)

Į gimtinę po emigracijos sugrįžę trys broliai – Kasparas, Paulius ir Mindaugas – kartu su...

Žinoma nuomonės formuotoja: kai sužinojau, kad autoavarijoje žuvo pažįstama mergina, prižadėjau sau niekada to nebedaryti (4)

Gyvename laikais, kai svarbią gyvenimo dalį užima socialiniai tinklai. Čia žmonės stebi savo...