aA
Kas yra šeima? Vyras ir moteris, du vyrai ar dvi moterys? Ar nesusituokusių asmenų atžala – benkartas, ar vyro palikta moteris su vaiku – vis dar šeima? Šie ir kiti klausimai ketvirtadienio vakarą Vilniuje kelti Žmogaus teisių stebėjimo instituto surengtoje diskusijoje „Kas yra šeima?“.
Asociacija: vyro palikta moteris – motina su vaiku, ne šeima
© Corbis/Scanpix

Debatai gimė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM) sumanius įstatyme apibrėžti šeimos sąvoką. Pagal parengtą Šeimos politikos pagrindų įstatymo projektą, šeima - „sutuoktiniai, taip pat jų vaikai (įvaikiai), kuriuos jie turi pareigą auklėti ir išlaikyti“.

Mama su vaiku – ne šeima?

„Mūsų, kaip asociacijos, pozicija – norint, kad šį sąvoka (šeimos – DELFI) ir toliau liktų tokia brangi ir svarbi, mums vis dėlto reikia susitarti, apsibrėžti, ką vadiname šeima. Priešingu atveju, jeigu tai taps išplaukusia sąvoka, ilgainiui taps nebesvarbi ir nieko nereiškianti“, - tvirtino Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkas Tomas Šalkauskas.

Tomas Šalkauskas
Tomas Šalkauskas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Pasak T. Šalkausko, šeima gali prasidėti tik laisvu ir sąmoningu vyro ir moters apsisprendimu. Šis apsisprendimas yra santuoka. Tačiau, sako jis, šiuolaikinėje visuomenėje atsiranda vis daugiau bendro gyvenimo formų, kurių nereikėtų vadinti tuo pačiu šeimos vardu.

„O kas yra moteris su vaiku, vyro palikta? Kas tai yra? Ar šeima?“, - T. Šalkauską prie sienos rėmė geros valios žmogaus teisių ambasadorė, menininkė Nomeda Marčėnaitė.

„Paprastai tariant, tai yra mama su vaiku. (...) Jei santuokos nebuvo, šeima net ir nebuvo sukurta“, - paaiškino T. Šalkauskas. 

Nomeda Marčėnaitė
Nomeda Marčėnaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Į tai N. Marčėnaitė reagavo retoriniu pamąstymu, kad tokiu atveju vyras ir moteris yra meilužiai, o jų vaikas - benkartas. „Ar prie to grįžtame? Vaikai yra labai jautrūs. (...) Iš viso nesuprantu, kodėl apskritai šiandien kyla toks klausimas. Visi žinome, kas yra šeima. Kodėl mes staiga, Europos pakampy, nusprendėm vieną kartą ir galutinai išsiaiškinti, kas yra šeima. Iki šiol visi žinojo“, - stebėjosi N. Marčėnaitė.
Pasak jos, jei dalis visuomenės bus pažeminta, nuskriausta, tikslas nebus pasiektas.

Šeima – ir tarp dviejų vyrų, ir tarp dviejų moterų?

Kitokį šeimos apibrėžimą pateikė advokatas, Vilniaus universiteto (VU) profesorius Vytautas Mizaras.

„Teisė turi reaguoti į tokią šeimą ir ją pripažinti, kai yra du žmonės. Gerbiu tą nuomonę, kai kalbama apie vyrą ir moterį, ir kaip sinonimas naudojamas „du žmonės“. Bet visgi nedėčiau lygybės ženklo tarp šitų sąvokų. Vyras ir moteris, be abejo, du žmonės, tačiau dvi moterys ir du vyrai – taip pat du žmonės“, - dėstė V. Mizaras.

Vytautas Mizaras
Vytautas Mizaras
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Pasak advokato, jei socialinėje realybėje yra poreikis apsaugoti ir tos pačios lyties bendrą gyvenimą, tai teisė taip pat turėtų atitikti, į tokią realybę reaguoti. „Tad kai kalbu apie šeimą, kalbu apie du žmones – visai nesvarbu, kokios jie lyties būtų – ar tos pačios, ar skirtingos“, - aiškino V. Mizaras.

Jis kėlė klausimą, ar nuo pasirinktos dviejų žmonių bendro gyvenimo formos – santuokos, registruotos ar neregistruotos partnerystės - skirsis tarpusavio pagarba, atsakomybė, emociniai jausmai, lytinis gyvenimas.

Profesoriaus nuomone, šeima – sritis, kurioje kuo mažiau reikia politinės ideologinės įtakos reguliuojant santykius. Siūlomą šeimos apibrėžimą V. Mizaras vadino ne vertybe, o „nenaudingu dalyku“.

E.Kūris: ministerija dirba darbą, kuris neduos rezultato

Kritikos SADM iniciatyvai pažėrė ir kitas VU profesorius, buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Egidijus Kūris. Pasak E. Kūrio, Konstitucijoje yra sąvokų, kurių neįmanoma apibrėžti – pavyzdžiui, „tautinės bendrijos“, „lietuvių tauta“.

Egidijus Kūris
Egidijus Kūris
© DELFI (J.Juršienės nuotr.)

E. Kūrio nuomone, bandymas apibrėžti ir įstatymu primesti vienintelę sąvoką liudija arba fundamentalizmą, arba sektantiškumą.
„Užuojauta ministerijos atstovams - jūs dirbate darbą, kuris neduos jokio rezultato. Nuoširdžiai sakau. Mūsų mokesčių mokėtojų pinigais yra išlaikomas jūsų darbas neduos jokio rezultato, nes šeimos sąvoka jau įtvirtinta 2008 m. birželio 3 d. Seimo nutarimu patvirtintoje Šeimos politikos koncepcijoje“, - aiškino VU profesorius.

Minėta koncepcija jau ilgokai laukia eilės Konstituciniame Teisme – KT turės išaiškinti, ar ji nėra antikonstituciška.

„Jeigu kalbame apie galios santykius, turime paklausti, kam naudinga, kad šeima būtų apibrėžta tokiu siauru būdu, kaip siūloma, o ne platesniu, kaip iš esmės eina visa Europa. (...) Visame Vakarų pasaulyje procesai analogiški – santuoka, kaip institutas, traukiasi, atsiranda kitos formos, bet tai nereiškia, kad žmonės mažiau myli savo šeimas, jomis mažiau rūpinasi ir taip toliau. Ar mes norime, kad šeima funkcionuotų?“, - klausė Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė.

M.Kriaučiūnaitė, T.Milevičius, T.Šalkauskas, D.Pūras,V.Mizaras, N.Marčėnaitė, D.Šakalienė (iš kairės)
M.Kriaučiūnaitė, T.Milevičius, T.Šalkauskas, D.Pūras,V.Mizaras, N.Marčėnaitė, D.Šakalienė (iš kairės)
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Ironizuodama ji pasiūlė sekti mormonų pavyzdžiu – visus suvaryti į estradą ir sutuokti – esą tada turėsime sveiką šeimą, kurioje nebus skyrybų. Šeimos apibrėžimo iniciatyvoje M. Jankauskaitė teigė matanti didelius galios žaidimus siekiant finansinės naudos - pasak jos, šeima tesanti „šešioliktoje vietoje“.

Diskusijoje pastebėta, kad kasmet šalyje apie 10 tūkst. vaikų gimsta vienišoms mamoms. Dar tiek pat kasmet lieka gyventi nepilnose šeimose – jų tėvai išsiskiria. Nuogąstaujama, kad siūlomas įstatymo projektas juos diskriminuotų – pagal siūlomą sampratą minėti vaikai gyventų ne šeimose.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Delfi PliusVaidas Mikaitis

Į šią Azijos šalį taip sunku patekti, kad lietuvis jau ėmė galvoti apie nusikaltimą: bendrininkų rasti nepavyko, o planų vos nesužlugdė Lenkija

Manęs klausia, kodėl iki šiol nieko neparašau apie ką tik įvykusią kelionę į Pietų Korėją....

Rusų programišiai „laužia“ Lietuvos informacines sistemas: įspėja, kad tai gali būti dar tik pradžia (6)

Dėl sustabdyto tranzito į Kaliningradą, rusų programišiai nuo penktadienio pradėjo...

„Belligcat“ vadovas: tas šalis, kurios padeda Putino režimui, reikia šalinti iš ES (17)

Nepaisant griežtų sankcijų, karą prieš Ukrainą pradėjusi Rusija iš naftos ir dujų pardavimo...

Pasauliui ir Lietuvai žada recesiją: laimės tik vienas sektorius (2)

Tarptautinė rizikos valdymo bendrovė „Coface Baltics“ naujausiame rizikos valdymo tyrime...

Šiurpus avarijos smūgio garsas pažadino klaipėdiečius: žuvo vyras

Klaipėdoje, netoli degalinės, įvyko skaudi avarija. Vienas avarijos dalyvių žuvo, dar viena...

Karas Ukrainoje. Ukraina ruošiasi galimam puolimui iš Baltarusijos: grėsmė gana didelė okupantai planuoja referendumą dėl Chersono prijungimo prie Rusijos (12)

Rusijos atakos, pareikalaujančios ir žmonių gyvybių, Ukrainoje nesiliauja – vėl apšaudyti...

„Reuters“: kompromisas dėl tranzito į Kaliningradą gali būti pasiektas liepos pradžioje

Liepos pradžioje gali būti pasiektas kompromisinis susitarimas dėl sankcionuotų prekių tranzito...

10 žavingų ir dar neišpopuliarėjusių Europos salų – pamėgtos tautiečių, bet iki šiol neatrastos turistų

Šiose mažose salose atrasite nepaliestą gamtą, neperpildytas pakrantes, tylą ir ramybę.

Naktys išsilaikys tvankios ir toliau kaitins saulės spinduliai

Ir toliau išliksime aukštesnio atmosferos slėgio lauko įtakoje. Debesų bus nedaug, dažnai...

Grybauskaitė: jokių pokyčių dėl Kaliningrado tranzito be Lietuvos sutikimo negali būti (4)

Jokių pokyčių ar atnaujinimų Europos Komisijos ( EK ) gairėse dėl Kaliningrado tranzito be...