Viešųjų ryšių specialistams pripažįstant, kad šiuolaikinis politikas negali išsiversti be įvaizdžio formuotojo paslaugų, “Kauno diena” pažvelgė, kas ir ar sėkmingai kuria Kauno vadovų įvaizdį.
© ELTA
“Žmogus, kuris nesirūpina savo įvaizdžiu, politikoje niekada neatsidurs tarp lyderių”, - tokią citatą rastume ne viename Vakarų valstybėse išleistame ryšių su visuomene vadovėlyje. Pastaruoju metu supratę, kad, siekiant populiarumo ir visuomenės palaikymo, svarbu vykdyti viešųjų ryšių profesionalų nurodymus, politikai ne tik privilioja daugiau rinkėjų, bet ir ilgam įsitvirtina populiariausiųjų sąrašuose.

Nuo kalbų iki išvaizdos

Dabartinio Kauno miesto vadovo įvaizdį formuoja vos viena politinio pasitikėjimo pareigūnė, mero atstovė spaudai Jolita Linkevičiūtė. Ji neslepia, kad, meru tapus Giedriui Donatui Ašmiui, buvo sukurta įvaizdžio formavimo strategija, o šiuo metu ji baigiama įgyvendinti. Kadencijos pradžioje emocingais pasisakymais garsėjęs vadovas dabar tapo atviresnis žiniasklaidai, modernesnis.

Mero atstovė spaudai sako, kad pirmiausiai buvo stengiamasi supaprastinti mero kalbas, jose nevartoti žodžių, kurių nesuprastų paprasti miestiečiai. “Didelį dėmesį skyrėme ir išorei: aprangai, laikysenai”, - sakė mero įvaizdžio formuotoja. Ji tikina dariusi viską, kad miesto savivaldybės darbas taptų atviresnis visuomenei.

Kauno savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus vadovas Vilius Kaminskas sako, kad jo vadovaujamas skyrius rūpinasi spaudos konferencijų rengimu, kitais oficialiais renginiais, kuriuose dalyvauja miesto vadovas. Esą šis skyrius tiesiogiai neprisideda prie mero, kaip politiko, įvaizdžio formavimo.

Vis dėlto V.Kaminskas neslepia, kad jo vadovaujama tarnyba padeda merui tinkamai pristatyti įvairius klausimus, parengti ataskaitas spaudai, surengti mero institucijos įvaizdį visuomenėje gerinančius proginius renginius - labdaros balių ar “Gerumo plytų” įteikimo ceremoniją.

A.Zuokui talkina keturi patarėjai

Iki šiol vienu ryškiausių viešųjų ryšių specialistų sukurtų “produktų” buvo vadinamas Vilniaus meras Artūras Zuokas. Toks įspūdis susidarė neatsitiktinai, mat Vilniaus vadovo komandoje dirba net keturi politinio pasitikėjimo patarėjai ir iš trijų žmonių sudaryta Viešųjų ryšių tarnyba. Nors oficialiai neįvardijama, tačiau visų šių žmonių pareiga - vienaip ar kitaip prisidėti prie sostinės vadovo įvaizdžio formavimo.

Vilniaus mero patarėja ryšiams su visuomene Rūta Dirsienė mano, kad miestiečiams labiausiai imponuoja energingas, ryžtingas, sugebantis aprėpti viso miesto problemas, racionalus ir praktiškas, atviras naujovėms bei pasaulio praktikai vadovas. Viešųjų ryšių specialistų teigimu, kai kurių R.Dirsienės minimų savybių labiausiai ir trūksta dabartiniam Kauno vadovui.

“Meras privalo turėti stiprų atsakomybės jausmą ir būti geras politikas - konsoliduoti Tarybos narius, atstovaujančius įvairioms partijoms, bendrauti su visomis miestui svarbiomis institucijomis, sugebėti rasti kompromisus, tenkinančius labai skirtingus miesto gyventojų poreikius, orientuotis į miesto perspektyvas”, - apie mero, kaip tarpininko, vaidmenį kalba Vilniaus vadovo patarėja.

Žingsniai derinami iš anksto

Kauno mero įvaizdžio formuotojai prioritetine miesto vadovo savybe nurodo sąžiningumą. “Ko gero, kiekvienas vadovas turėtų laikytis politinės programos, kurią deklaravo eidamas į rinkimus, - mano V.Kaminskas. - Jis turėtų būti sąžiningas, doras, atsidavęs savo miestui, susipažinęs su viešuoju etiketu”.

Tuo tarpu mero atstovė spaudai mano, kad miesto vadovui svarbu turėti įgimtų lyderio savybių. “Jei jis jų neturi, ryšių su visuomene specialistų uždavinys - daryti viską, kad tos savybės atsirastų”, - atvirai pasakoja J.Linkevičiūtė.

Vilniaus mero patarėja pastebi, kad A.Zuokas pasižymi lyderiui būdingomis savybėmis: jis energingas, veiklus ir ryžtingas. “Nuomonė, kad A.Zuokas labai rūpinasi savo įvaizdžiu, matyt, susiformavo dėl to, kad meras lengvai bendrauja, atviras žiniasklaidai. Dirbtinai nekūrėme papildomų savybių”, - sako R.Dirsienė.

Jei jums vis dar atrodo, kad daugelis merų vizitų ar pateiktų projektų nederinami su viešųjų ryšių specialistais, klystate. Viešųjų ryšių specialistai neslepia, kad daugelis miestų vadovų žingsnių derinami iš anksto. “Gal ne taip kruopščiai, kaip tai daro JAV prezidento patarėjai, suplanuojantys net iš pirmo žvilgsnio netikėtus JAV vadovo veiksmus, kurie neatsispindi oficialiuose dokumentuose. Tokius kaip neva netikėtas pasisveikinimas su minia. Tačiau ir mes apie tai galvojame”, - tikino Kauno mero patarėja.

Įsiminė E.Tamašauskas

Viešųjų ryšių specialistai, lygindami visų Kauno merų įdirbį ryšių su visuomene srityje, mano, kad daugiausiai dėmesio tam skyrė dabartinis Liberalų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Erikas Tamašauskas.

“Jis jautė ir deklaravo mylįs savo miestą. Man regis, kad daugelis miestiečių už jį balsavo tik todėl, kad norėjo turėti “kaunietiškąjį Zuoką”. Tačiau dabartinis Vilniaus vadovo įvaizdis formuojamas konkrečiam regionui, kuris plečiasi visos Lietuvos sąskaita. Nacionaliniu mastu tokiam politikui pasiekti svaresnių pergalių gali būti ganėtinai sunku”, - mano “DDB & Co.Katkevičius” vadovas Aurelijus Katkevičius.

“E.Tamašauskas, ko gero, suprato, kad formuojant nuomonę reikia kasdien ir kruopščiai dirbti, ir jam tai neblogai sekėsi”, - mano A.Katkevičius. Tam pritaria ir kiti viešųjų ryšių specialistai.

Politologas Lauras Bielinis pastebi, kad E.Tamašauskas iki šiol palieka modernaus politiko įspūdį. “Sunku pasakyti, ar tai tikslingas viešųjų ryšių specialistų darbas, tačiau jis plačiai “įsispaudęs” ne tik Kauno, bet ir visos Lietuvos žmonių sąmonėje”, - mano politologas.

Nekuria naujų asmenybių

Viešųjų ryšių specialistai nesutinka su prielaida, kad jie iš esmės galėtų pakeisti žmogų priversdami atsisakyti įgimtų savybių, charakterio bruožų, sukurti visiškai naują asmenybę: “Tai jau ne viešųjų ryšių specialistų, bet genetikų darbas”.

“Abejoju, ar kurie nors įvaizdžio formuotojai gali “sukurti” merą. Tai pareigybė, kurios veikla ir darbas akivaizdžiai matomi, kasdien jaučiami. Todėl labai svarbu, kad meras turėtų mano minėtas savybes, nes jų neįmanoma sukurti ir išlaikyti visą mero darbo kadenciją. Jeigu meras neryžtingas, bijo atsakomybės, tai anksčiau ar vėliau bus akivaizdu, miestas merdės, miestiečiai “dus” nuo nesprendžiamų problemų”, - mano Vilniaus vadovo patarėja.

Tam pritaria ir V.Kaminskas. “Kiekvienas žmogus turi tam tikrų savybių, kurias pakeisti nėra labai lengva. Svarbu kultūringai, kvalifikuotai elgtis esamose situacijose. Manau, kad tai daro kiekvienas meras, nes iš anksto yra perspėjamas, kad renginyje reikės sakyti kalbą, vilkėti smokingą ir pan.”, - sakė V.Kaminskas.

Įvaizdis pagal miestą

Viešųjų ryšių specialistai mano, kad kalbėti apie netinkamą miestų vadovų įvaizdį nebus pagrindo, jei merai bus renkami tiesiogiai. “Tuomet miesto vadovai taps tikrais lyderiais, kuriais pasitiki miesto bendruomenė”, - mano R.Dirsienė. Ji įsitikinusi, kad tuomet miesto vadovais neturės galimybės tapti niekam nežinomi politinių partijų atstovai.

“Kauno ar kurio nors kito miesto merui visų pirma patarčiau pasikviesti gerą - iniciatyvią ir patikimą komandą”, - pataria Vilniaus savivaldybėje dirbanti ryšių su visuomene specialistė ir priduria nemananti, kad nuo miesto priklauso jo vadovo savybės.

Ir kiti ryšių su visuomene specialistai mano, kad miesto vadovas neturėtų taikytis prie ne itin modernaus ir merdinčio miesto įvaizdžio. Pasak jų, miesto modernėjimas turėtų prasidėti nuo konkrečių sprendimų, kurių rezultatus per kelis mėnesius realiai išvystų miesto gyventojai.

“Reikėtų atlikti specialų tyrimą, su kuo žmonių sąmonėje asocijuojasi Kaunas. O tada priimti konkrečius sprendimus, nes kartais atrodo, kad Kauno, kaip labai konservatyvaus miesto, įvaizdis taip pat yra savotiškas mitas”, - mano A.Katkevičius.

“Nemanau, kad Kaunas yra konservatyvesnis. Taip, iš tiesų jis yra kitoks, tačiau miestiečiai nori matyti konkrečius darbus. Net ir negatyviai Vilniaus mero veiklą vertinantys sostinės gyventojai jaučia, kad kažkas keičiasi, miestas modernėja. Jų nuostatos po truputį keičiasi. Toks scenarijus, manau, pakankamai sėkmingas būtų ir Kaune”, - įsitikinęs politologas L.Bielinis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių smūgis privačiai Putino armijai: kas ji tokia ir kodėl pavojinga Rusijos kaimynams? (950)

Jų ten nėra. Ši sparnuota, tiesa, ne visai tiksli Vladimirui Putinui priskiriama frazė apie...

Dirbančiųjų viltis dėl naujų mokesčių – didesnės algos (121)

Premjerui Sauliui Skverneliui tikinant, kad Vyriausybė pavasarį pateiks mokesčių reformos...

Orai: žiema pasispardys kaip reikiant – šals iki –20 laipsnių

Antroje vasario pusėje žiema net neketina pasiduoti ir toliau demonsruoja savo charakterį –...

Rimvydas Valatka. Žmogus už valstybės borto (540)

Vienas šimtmetis baigėsi. Kitas prasideda. Su ta pačia gramatine žalvalstiečių klaida. Tais...

Su aukščiausia kvalifikacija ir daugiau nei 10 metų darbo stažu moka vos 460 eurų (208)

Į kovą dėl didesnių atlyginimų kyla ne tik medikai, bet ir socialiniai darbuotojai. Uostamiestyje...

Jasikevičius: mes šiandien švęsime kaip galime stipriau (36)

„Mes šiandien švęsime kaip galime stipriau. Tai yra titulas, bet po dviejų dienų treniruosimės...

Kate Middleton gudriai išsisuko nuo karališkos aprangos protokolo reikalavimų (18)

Sausio pradžioje savo favoritus paskelbė Britų kino ir televizijos akademija (British Academy of...

Tirpstantys Antarktidos ledynai atveria savo paslaptis (32)

Jūros dugnas, kurį atidengė atitrūkęs ledynas, gali būti iki šiol neatrastų organizmų namai....

Kurtinaitis neapsikentė „Žalgirio“ šventimo: tai pradedam ar važiuoti namo? (150)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ strategas Rimas Kurtinaitis po SIL- Karaliaus Mindaugo taurės turnyro...

Kaip užuot verkę prie griuvėsių ir panirę į depresiją, japonai visus aplenkė (32)

Andrius Kleiva – Paryžiaus politinių mokslų instituto studentas, metus gyvenęs Japonijoje. Ten...