aA
Kai kuriems Lietuvos universitetų mokslininkams pareiškus, kad 1941 m. premjero pareigas ėjusio Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio perlaidojimas buvo didelė moralinė klaida, mat šio politiko vyriausybė neatsiribojo nuo antisemitiškų nuotaikų, tokios nuomonės priešininkai siūlo nesivadovauti ideologinėmis klišėmis ir vertinti situaciją ne iš šiuolaikinio teisuolio pozicijų.
Juozas Brazaitis. Iš knygos „Ugninis stulpas“.

Tokią nuomonę viešame laiške išsakė filosofas Arvydas Šliogeris, filosofas Edvardas Čiuldė, Seimo pirmininkės patarėjas Laurynas Kasčiūnas, chemikas Vytautas Daujotis, ekonomistas Antanas Buračas, signataras Romualdas Ozolas, filosofas Vytautas Radžvilas, filosofas Vytautas Rubavičius, visuomenės veikėja Angonita Rupšytė, Nijolė Sadūnaitė, teisininkas Vaidotas Vaičaitis, signataras Zigmas Vaišvila ir kiti asmenys.

„Mes, žemiau pasirašiusieji, nedviprasmiškai pareiškiame, kad Lietuvos žydų bendruomenės sunaikinimas yra be išlygų smerktinas kaip didžiulis ir, deja, neatitaisomas nusikaltimas, kuriam negali būti jokio moralinio ir politinio pateisinimo. Tačiau šio nusikaltimo pasmerkimas neteikia jokio pagrindo vertinti tragiškus 1941 m. įvykius pagal supaprastintas ideologines schemas, taikant dvigubus moralinius standartus“, - teigia pasirašiusieji.

J. Ambrazevičių-Brazaitį jie vadina iškiliu patriotu ir valstybininku, kuris buvo priverstas vadovauti tautai nepaprastai sudėtingomis politinėmis sąlygomis. Anot pasirašiusių asmenų, jo veikla negali būti vertinama supaprastintai, vadovaujantis tik „dabartinės ideologinės konjunktūros klišėmis“.

Mokslininkai ir visuomenės veikėjai klausia, ar lietuvių tauta neturėjo teisės ginti savo laisvės ir priešintis sovietinei okupacijai ir aneksijai, ar sovietinio teroro ir trėmimų buvo jėga, galėjusi sutrukdyti karo pradžioje prasidėjusiam spontaniškam tautos sukilimui.

„Kaip turėjo elgtis Lietuvos piliečiai tomis aplinkybėmis: su gėlėmis išlydėti okupantų armiją, vietos komunistinius kolaborantus ir Pravieniškių, Panevėžio medikų bei Rainių budelius? Su ginklu rankose stabdyti Vermachtą tuo atveriant galimybę ir toliau vežti Lietuvos gyventojus į Sibiro mirtį, o besitraukiantiems okupantams – palikti Lietuvoje dar daugiau nužudytų nekaltų aukų?“, - klausia jie.

„Ar istoriniu požiūriu teisinga, o moraliniu – sąžininga, po daugiau nei pusės šimtmečio iš teisuolių pozicijos vertinti praeities įvykius žinant, jog tuometiniai jų dalyviai veikė ypatingomis istorinėmis aplinkybėmis ir, kaip dažnai nutinka istorijoje, iš principo negalėjo numatyti daugelio savo sprendimų ir veiksmų tolesnių padarinių?“ - klausimus tęsė pasirašiusieji.

DELFI primena, kad 1940-1941 m. Lietuva buvo okupuota sovietų, tačiau jau 1941 m. birželio 22 d. sovietus pakeitė naciai. Nacių okupacija truko iki 1944 m., šiuo laikotarpiu mūsų šalyje buvo išžudyta apie 190 tūkst. žydų. J. Ambrazevičius-Brazaitis vadovavo laikinajai vyriausybei per birželio sukilimą prieš besitraukiančius sovietus.

Laikinoji vyriausybė bendradarbiavo su Lietuvių aktyvistų frontu, kuris palaikė pronacistinę politiką, tad jos vadovas J. Ambrazevičius-Brazaitis kaltinamas dalį Lietuvos piliečių – žydų – atidavęs diskriminacijai ir persekiojimui bei negynęs nuo masinių žudynių, kurias vykdė ne tik naciai, bet ir lietuviai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Andrius Navickas – apie tai, kaip konservatoriai rengiasi perimti valdžią į savo rankas (86)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ( TS – LKD ) šiuo metu išgyvena naują...

Prakalbo apie žemės kainų burbulo sprogimą: padėtis panaši, kaip buvo su butais prieš 10 metų (52)

Ūkininkai prakalbo apie tai, kad keletą metų iš eilės mažėjant ūkių pelningumui pradėjo...

Milžiniškas gaisras Alytuje: įvykio vietoje – įspūdingos ugniagesių pajėgos, liepsnoja didžiulis plotas (21)

Bendrasis pagalbos centras pranešė, kad Alytuje , Pramonės g. , dega pastatas. Ugniagesiai...

Rimvydas niekada rimtai nesirgo, kol neužpuolė gripo virusas: praėjus 6 metams nuo ligos, teko persodinti širdį (7)

Apie 2000-uosius metus paplito gripo forma, kuria sergant žmogui nepakyla temperatūra. „Tais...

JAV ir Kinijos santykiai nusirito iki neregėtų žemumų (43)

Praėjusi savaitė turėjo būti ta, per kurią JAV ir Kinijos derybos grįžo į vėžes, o abi...

JAV pareigūnai teigia, kad nebėra kliūčių Venckienės ekstradicijai

JAV pareigūnai tvirtina, kad nebeliko kliūčių buvusios teisėjos Neringos Venckienės...

Iš Kinijos – nurodymas Vašingtonui (4)

Pekinas trečiadienį paragino Vašingtoną nebesikišti dėl Honkongo, JAV Atstovų Rūmams...

Pusantro kėlinio žaidęs Sabonis surinko dvigubą dublį debiutavo Goga Bitadze (4)

Indianos „Pacers“ ekipa dar viename priešsezoniniame mače namuose 111:119 (20:27, 28:24, 37:32,...

Karališkiesiems asmenims suteikti slapti kodiniai vardai: kai kas net nesupranta, kas skambina telefonu (11)

Karališkosios šeimos šaltinis atskleidė neįprastą karalienės kodinį vardą, praneša...