aA
Konservatoriai sako, jog yra nusivylę savo koalicijos partneriais „laisviečiais“ ir tai, pasak jų, atsispindės tolesniuose santykiuose. Įmanoma, kad jie nebedės tiek pastangų, kad „laisviečiams“ itin svarbūs klausimai Seime būtų priiminėjami. Savo ruožtu Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė viliasi, kad civilinės sąjungos, narkotikų dekriminalizavimo klausimais nebus prekiaujama ir manipuliuojama.
Laisvės partija
Laisvės partija
© ELTA/M.Morkevičiaus nuotr.

Trečiadienį posėdžiavęs valdančiųjų Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumas nusprendė, kad koalicijos partneriai, o tiksliau „laisviečiai“, pažeidė koalicijos sutartį, kai pasiūlė ir balsavo už 9 proc. lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) pratęsimą maitinimo paslaugoms metams, ir taip neparėmė Vyriausybės politikos bei matymo.

Jeigu koalicijos partneriai ir toliau taip elgsis, konservatoriai nepersistengs rinkdami balsus tais klausimais, kurie svarbūs „laisviečiams“, pavyzdžiui, narkotikų dekriminalizavimui, TV3.lt teigė vienas portale neįvardytas TS-LKD prezidiumo narys.

Armonaitę pritrenkė koalicijos partnerio žodžiai: drąsos, kviečiu įsivardinti
© ELTA / Andrius Ufartas

„Čia paliktas toks Damoklo kardas, kad mes matome, mums nepatiko, pažeistas pasitikėjimas ir kamuolys jūsų pusėje. Jeigu jūs norite atstatyti pasitikėjimą, tai turėsite šliaužti ant kelių ir sakyti, kad mes geri būsim“, – komentavo politikas.

Vyšniauskas: pasitikėjimo egzaminas neišlaikytas

Kad atsiradęs nusivylimas partneriais turės įtakos tolimesniems santykiams su jais, sutiko ir Delfi kalbintas TS-LKD prezidiumo narys Andrius Vyšniauskas.

Jis teigė, kad bent jau artimiausiu metu „laisviečiams“ svarbių klausimų neketinama įtraukti į Seimo posėdžių darbotvarkes, tad esą sunku pasakyti, „kaip ten bus“ iš tikrųjų. Bet, anot politiko, nusivylimas partneriais atsispindės santykiuose su jais.

„Be abejo, jis tikrai negerina koalicijos darbo“, – teigė A. Vyšniauskas.

„Ką mes vakar fiksavom, kad tam tikras pasitikėjimo egzaminas yra neišlaikytas. Kad pasitikėjimo krizelę turime“, – komentavo politikas.

Kaip tą „krizelę“ išspręsti?

Armonaitę pritrenkė koalicijos partnerio žodžiai: drąsos, kviečiu įsivardinti
© DELFI / Karolina Pansevič

„Nemanau, kad pasitikėjimą galima taip racionaliai, pasiūlymais ar kitais dalykais išspręsti. Manau, kad kalbėsimės koalicijoje. Manau, kad koalicijos partneriai išgirdo mūsų galbūt labiau emocinį požiūrį, kad mes esame nusivylę jų požiūriu.

Kas liečia biudžetą, tai yra tuos 60 mln. eurų, kurie buvo įbalsuoti (patvirtinus lengvatinį PVM maitinimo paslaugoms metams, o ne pusmečiui, kaip siūlė Vyriausybė – Delfi), reikia suprasti, kad turės būti kažkokie sprendimai Vyriausybėje matomai perskirstant lėšas, nes pinigai iš dangaus nenukris“, – pridūrė A. Vyšniauskas.

Šimonytė: čia nėra „dantis už dantį“ principas

Kiek kitaip kalbėjo konservatorių į premjerus deleguota Ingrida Šimonytė. Ji atmetė svarstymus, kad po balsavimo dėl PVM konservatoriai nebepalaikys kai kurių „laisviečių“ inicijuojamų projektų.

„Čia nėra „dantis už dantį“ principas, jeigu pradedi taikyti „dantis už dantį“ principą koalicijoje, tai kokia yra koalicija“, – Seime žurnalistams sakė ministrė pirmininkė.

Ingrida Šimonytė
Ingrida Šimonytė
© ELTA / Julius Kalinskas

Yra signalų, kad konservatoriai nedės tiek pastangų, kad „laisviečiams“, ir ne tik jiems, svarbios iniciatyvos praeitų Seime, sutiko Laisvės partijos pirmininkė A. Armonaitė. Ji reiškė viltį, kad šiais klausimais prekiaujama ir manipuliuojama nebus.

„Kalbas paraštėse ar žiniasklaidoje matau, bet esu įsitikinusi, kad civilinė sąjunga ar baudžiamųjų įstatymų panaikinimas yra ne prekė. Tai yra pokyčiai, reikalingi Lietuvos žmonėms ir už juos reikia balsuoti tam, kad Lietuva būtų arčiau Vakarų ir toliau nuo Rusijos. Ir tie žmonės, kurie balsuoja „už“, balsuoja ne dėl to, kad mainikaujame kažkaip, o dėl to, jog tiki, kad to reikia.

Tikiuosi, kad šiais svarbiais klausimais Lietuvai nebus manipuliuojama ir prekiaujama“, – Delfi komentavo politikė.

Ji įvertino ir anonimiškai komentavusio konservatorių prezidiumo nario retoriką, kad dabar „laisviečiams“, norintiems atstatyti pasitikėjimą jais, reikės „ šliaužti ant kelių“.

Armonaitė: į partnerius reikia žiūrėti kaip į lygiaverčius

A. Armonaitės matymu, tokia retorika daugiau pasako apie komentavusį konservatorių, o ne apie Laisvės partiją.

„Kviečiu taip drąsiai komentuoti įsivardijus savo vardą ir pavardę, o ne kažką slaptai kažkur kažkam – tai pirmas dalykas.

Antras dalykas, koalicija yra reikalinga, tikriausiai, ne tik Laisvės partijai, ne tik konservatoriams, bet abiem politinėms jėgoms tam, kad būtų įgyvendinti pokyčiai, ir tas požiūris vis dėlto turi būti lygiavertis į partnerius – nesvarbu, ar jie yra mažesni, ar jie yra didesni.

Tokia retorika, kokią jūs paminėjote, be jokios abejonės, daugiau pasako apie tą žmogų, kuris taip kalba, o ne apie Laisvės partiją. Drąsos kviečiu įsivardinti“, – pabrėžė Laisvės partijos lyderė.

Aušrinė Armonaitė
Aušrinė Armonaitė
© ELTA / Tomas Vinickas

Kokių priemonių reikia imtis, kad santykiai tarp koalicijos partnerių pasitaisytų?

„Pradėkime nuo to, kad nereikia tų santykių gadinti ir kurti papildomų įtampų. Yra koalicija ir koalicija aiškina koalicijos sutartį. Koalicijos sutartį aiškina koalicija ir tas yra numatyta koalicijos sutarty, to ir kviečiu laikytis“, – atsakė A. Armonaitė, taip kartu sukritikuodama konservatorių sprendimą susirinkti atskirai ir pareikšti, kad buvo pažeista koalicijos sutartis.

Mano, kad koalicija turėtų protokoluoti susitikimus

Laisvės partijos vedlė tikino, kad koalicijos susitikimai reguliariai vyksta. Tiesa, politikės nuomone, jie turėtų būti protokoluojami.

„Gal tada lengviau būtų pakelti ir pasižiūrėti, kas iš tikrųjų buvo kalbėta. [Dabar] mes tiesiog žmogiškai pasišnekam, matyt, reikės tą keisti“, – svarstė ji.

Jeigu konservatoriai nepalaikys iniciatyvių, tokių kaip civilinės sąjungos įteisinimas, nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimas, nors jų pačių atstovai padėjo parašus ant šių projektų, tai, pasak Seimo Laisvės frakcijos seniūno Vytauto Mitalo, reikš, jog nesilaikoma koalicijos sutarties.

„Koalicijos sutartyje yra punktas, kad mes dėsime maksimalias pastangas Seime, kad partnerystė Lietuvoje būtų įteisinta. Tai jeigu jie tų pastangų nedės maksimalių, tai bus koalicijos sutarties pažeidimas“, – Delfi nurodė politikas.

Vytautas Mitalas
Vytautas Mitalas
© DELFI / Karolina Pansevič

Trečiadienį Seime posėdžiavo valdančiųjų TS-LKD prezidiumas, kurio nariai kalbėjosi apie klausimus, susijusius su balsavimais dėl 2023 metų biudžeto.

Seimas antradienį priėmė 2023 metų valstybės biudžetą, o prieš tai valdančiųjų „laisviečių“ siūlymu lengvatinį 9 proc. PVM tarifą maitinimo sektoriui pratęsė iki 2023 metų pabaigos, o ne pusmečiui, kaip planavo Vyriausybė.

„Laisviečių“ siūlymą palaikė du konservatoriai, liberalas

Šį „laisviečių“ siūlymą, kuris, pasak premjerės I. Šimonytės, biudžete atvėrė apie 60 mln. eurų skylę, palaikė du konservatoriai Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas M. Majauskas ir Mindaugas Skritulskas, taip pat – devyni Seimo Laisvės frakcijos nariai (balsavime nedalyvavo Kasparas Adomaitis ir Ewelina Dobrowolska, nors Seime tądien buvo) bei liberalas Andrius Bagdonas.

Konservatorių vadovybė anksčiau minėjo, jog po šio balsavimo reikės svarstyti tiek minėtų Seimo frakcijos narių elgesį, tiek aptarti padėtį koalicijoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(75 žmonės įvertino)
2.1867

Top naujienos

Danijoje gyvenusiai lietuvių šeimai iš šalies teko bėgti su trimis mažamečiais: tarnybos įspėjo, kad vaikai bus atimti (2)

Dramatiška lietuvių šeimos istorija – su trimis mažamečiais vaikais teko bėgti iš Danijos,...

Žiniasklaida: Putinas 2021-aisiais ruošėsi pulti kitą šalį (27)

Rusija 2021-ųjų vasarą rengėsi užpulti Japoniją, bet vėliau Maskva persigalvojo ir surengė...

Karybos ekspertas neabejoja: Baltarusijos užsienio reikalų ministras likviduotas Kremliaus nurodymu analitikai: reali pasikėsinimo į Lukašenką grėsmė (12)

Netikėtai miręs Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus buvo vienintelė...

Petruškevičius įvertino Vilniaus ir Kauno egles: nežinau, ar mes čia dėl dronų puošiamės, ar dėl žmonių pasakė, kurio miesto žaliaskarė šiemet patiko labiau (3)

Šį savaitgalį sužibo didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus ir Kauno – eglės, iškilmingai...

Vietoje gynybos – palaida bala: svaiginančių posūkių rungtynėse pergalės neatnešė net 3 įvarčiai

Iš pradžių pirmavo vieni, paskui – jau kiti, galiausiai nelaimėjo niekas. Pasaulio futbolo...

Verslas PliusJulija Leimonė

Darbuotojai – ne šventieji: išgirdus, apie ką jie meluoja savo vadovams, tiesiog atima žadą skaitytojų istorijos ir patarimai vadovams

Kartą važiuodama automobiliu klausiau vienos radijo stoties, kur tuo metu kaip tik vyko diskusija....

Dalis lietuvių rado, kur mažinti šeimos išlaidas: ekspertai įspėja nepersistengti

Lietuvos gyventojai skirtingai vertina kainų šuolius. Vieni jų atsisako kelionių ar kitų...

Po skandalo suskaičiavo, kaip dėl Ukrainos balsuoja Uspaskichas: savo požiūrio net neslepia (53)

Rusijos teroristine valstybe nenorėjo pripažinti du Lietuvos europarlamentarai – Stasys...

Lobodos koncertai įvyks: URM teko pripažinti, kad neįsileisti dainininkės negalime (7)

Praėjusią savaitę Užsienio reikalų ministerija ( URM ) pranešė planuojanti į nepageidaujamų...

Karališkasis biografas įvardijo galimą karalienės Elžbietos II mirties priežastį: tikėtina, kad monarchė sirgo sunkia liga (1)

Karališkasis biografas Gilesas Brandretas įvardijo tikėtiną Elžbietos II mirties priežastį....