Naujame Sporto rūmų ir "Žalgirio" stadiono komplekse Vilniuje daugiaaukščių pastatų negali būti - tai sumenkintų kitame Neries krante, Šventaragio slėnyje, esančius istorinius objektus, teigia Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus valdyba, išdėsčiusi savo poziciją dėl Sporto rūmų komplekso ateities.
Prieš savaitę Vilniaus savivaldybėje pristačius Sporto rūmų ir "Žalgirio" stadiono komplekso ateities viziją, jos autorius - pasaulinio garso italų architektas Massimiliano'as Fuksas pasiūlė vientisą dengto stadiono, aikštės ir daugiafunkcio parodų ir koncertų centro kompleksą. Šio komplekso pakraščiuose būtų išdėstyti daugiaaukščiai gyvenamieji, biurų ir viešbučių pastatai, o į būsimąjį kompleksą rengiamasi investuoti 690 milijonų litų.

Pasak Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus valdybos narių, pateiktame pasiūlyme parodyta 12 aukštuminių pastatų, iš kurių aukščiausias (60 metrų aukščio) stovi arčiausiai Gedimino kalno. "Didžiąją sklypo dalį užima visuomeniniai objektai (stadionas, daugiafunkcis centras, aikštė), kurie paprastai nėra pelningi. Todėl akivaizdu, kad pagrindinis pajamų generavimo krūvis tektų būtent šiems daugiaaukščiams pastatams. Tačiau tenka pripažinti, kad tokio dydžio pastatų šioje vietoje negali būti", - teigia žinomi Lietuvos architektai.

"Kažkada buvusios įspūdingo dydžio Vilniaus pilys, Arkikatedra bei visas Šventaragio slėnis šiandien, be abejo, nusileidžia savo gabaritais šiuolaikiniams objektams. Tam sukurtos senamiesčio apsaugos zonos, kurių paskirtis - neleisti šalimais pastatyti didelių tūrių ir tokiu būdu sumenkinti istorinių pastatų", - motyvuoja savo poziciją pareiškimo autoriai.

Architektų sąjungos sostinės skyriaus valdyba taip pat nustebinta, kad Lietuvos architektų sąjungos garbės narys M. Fuksas gana netikėtai pakeitė savo nuomonę dėl sovietmečiu pastatytų Sporto rūmų. "2003-iaisiais pirmą kartą atvykęs į Vilnių jis ypač žavėjosi tokiais tarybinio laikotarpio objektais kaip Operos teatras ir Sporto rūmai. Pasak jo, tai labai originalūs pastatai, formuojantys šiuolaikinio Vilniaus identitetą. Tiek senamiestis, tiek naujoji architektūra turi daug panašumų su tuo, kas stovi ir statoma Europoje, tuo tarpu šie du objektai yra itin originalūs ir pelnytai tarnauja kaip miesto vizitinė kortelė. Todėl, kai praėjusiais metais virš Sporto rūmų pradėjo kauptis pirmieji debesys, pirmiausia kreipėmės į M. Fuksą. Jo išsakyti teiginiai sustiprino mūsų teiginius dėl šio objekto unikalumo ir vertės", - rašo Lietuvos architektai.

Jie pažymi, kad M. Fukso pateiktuose projektiniuose pasiūlymuose Sporto rūmų jau nebėra, o savo veiksmus projekto autorius teisino tuo, kad rūmai tuoj sugrius ir jų išgelbėti neįmanoma.

"Tačiau, neturint patikimų tyrimų, toks argumentas atrodo mažų mažiausiai nerimtas. Yra greičiau atvirkščiai - niekur nematyti trupančio betono ar rūdijančios armatūros, nėra įtrūkimų, bylojančių apie konstrukcijų nuovargį. Tikėtina, kad atlikus deramus parengiamuosius darbus, pasiūlymai būtų buvę kitokie", - teigiama architektų rašte.

Rašte, kurį pasirašė Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus valdybos nariai Audrius Ambrasas, Gintaras Čaikauskas, Vytautas Dičius, Audronis Katilius, Kęstutis Pempė, Algimantas Nasvytis, Rolandas Palekas, Saulius Pamerneckis, Marius Šaliamoras ir Leonardas Vaitys, išreiškiamas tikėjimas, kad Sporto rūmams galima surasti naują funkciją, kuri atgaivintų rūmus ir aplinkinę teritoriją.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tyla prieš audrą: prabilo apie „valstiečių“ gretose bręstantį maištą ir jo dalyvius (150)

Virš valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime pakibo...

Smulkaus verslo realybė: buvęs partneris prasiskolino, o dabar mėto pėdas (7)

„Jis galimai sukčiavo“, „tiesiog piktybiškai apgavo“, „aš jį jau beveik sapnuoju“ –...

Penkiamečio tragedija: motina stojo ginti patėvio (47)

„Grasino įkišti pimpaliuką jam į užpakalį“, – toks kaltinimas buvo įrašytas byloje,...

Orai: pirmiau trumpi lietūs ir perkūnija, vėliau – įspūdinga šiluma (3)

Artimiausiomis dienomis per šalį nuvilnis lietus, kai kur griaudės perkūnija, bus vos gaiviau....

Tėvo ligoninėje netekęs vyras: traktuoju tai kaip žmogžudystę ir aplaidų darbą (408)

Jūrininkas Tomas Zigmantavičius atostogų metu Klaipėdoje planavo atšokti artimųjų vestuves ir...

Harry jau vedė, tačiau yra dar 5 princai, kurie vis dar gali paversti bet kurios moters gyvenimą pasaka (20)

Gegužės 19-ąją visas pasaulis turėjo progą gėrėtis istorinėmis vestuvėmis, kurių metu...

Dėl išskirtinės nuotraukos lietuvė tapo žinoma visoje Italijoje: mane tai papiktino (63)

Trejus metus Milane gyvenanti Gintarė Sutkevičiūtė vadina save sušių menininke. Ji kuria...

Oksana Pikul: Simas jau susirinko daiktus ir išsikraustė pas ją į Panevėžį (327)

Nuolatiniai išgėrinėjimai, nuo kelių dienų iki kelių savaičių trunkantys pasilinksminimai...

Lietuvių kelionė į Iraną: neleidžiama miegoti poromis, o viešbutyje karšta lyg dykumoje (96)

Mūsų šios dienos herojus – dar vienas iš pasaulio blogiukų – Irano Islamo respublika. Iranas...

Šalia Vilniaus įvyko didelė avarija: sužaloti 2 žmonės, viena vairuotojų girta atnaujinta 21.30 (71)

Magistraliniame kelyje A4 (Vilnius–Druskininkai), prie Paluknio miestelio, pirmadienio vakarą...