aA
Statybų aikštelėje netikėtai atsivėrę akmenų klodai užminė mįslę Panevėžio archeologams ir valdininkams. Vieniems kyla klausimas, ar tai nebus seniausios Panevėžio bažnyčios pamatai, kitiems – kur reikės rasti papildomų lėšų tam išsiaiškinti.
Statybos
Statybos
© Corbis/Scanpix
Netikėtas radinys atsivėrė Senamiesčio ir Venslaviškio gatvių sankryžoje, kai darbininkai ruošė aikštelę būsimam Panevėžio bendruomenės „Senamiestietis“ paminklui pastatyti. Čia miesto gimtadienio proga buvo planuojama atridenti nušlifuotą riedulį su lenta, kurioje būtų pavaizduotas Panevėžio planas. Mat senamiestiečiai didžiuojasi gyvendami toje vietoje, nuo kurios prasidėjo dabartinis Panevėžys.

„Mūsų rūpestis buvo pastatyti paminklą pirmosios Panevėžio bažnytėlės 500 metų sukakties proga. Dabar nežinau, kuo viskas baigsis“, – teigė projekto iniciatorė, bendruomenės „Senamiestietis“ pirmininkė Marija Paraščiakienė.

Tokia gražią savo gyventojų idėją dosniai – 50 tūkst. litų – parėmė ir miesto valdžia.

Tačiau dabar šiems planams teks kuriam laikui stabtelėti. Netikėtas riedulių krūvas atvėrusią žemę į savo globą paėmė archeologai.

Paslaptis archeologams

Kaip „Sekundei“ teigė vienintelė šios srities specialistė mieste, Panevėžio kraštotyros muziejaus istorijos skyriaus vedėja Alfreda Petrulienė, jau seniai buvo spėjama, kad Senamiestis gali slėpti neįkainojamus lobius. Tačiau Panevėžyje į šią miesto dalį archeologai neturi paveldosaugos teisių.

Dėl to, pasak A.Petrulienės, seniausioje miesto vietoje vyksta chaotiškas istorijos niokojamas – senąją po žemėmis slypinčią kultūrą baigia užkloti nauji pastatai. Jų savininkai, specialistės teigimu, jei statybų metų ką nors įdomaus ir randa, tai be gailesčio palaidoja po pamatais.

Laimei, paskutinį dar neištirtą radinį parodė pati žemė. A.Petrulienė teigė nekantriai laukianti jau turbūt kitą savaitę prasidėsiančių tyrinėjimų Senamiesčio ir Venslaviškio gatvių sankryžoje.

„Pernai buvusių kapinių liekanų bandėme ieškoti netoli šios teritorijos, už tvoros, ir nieko neradome. O, pasirodo, reikėjo kasti šiapus tvoros“, – stebėjosi A.Petrulienė. Moteris prisipažino iš anksto bijanti džiūgauti, kad ras pirmosios bažnyčios pamatus, nes čia gali būti ir paprasčiausiai sustumta riedulių krūva.

„Buvau prie duobės ir man kilo daug klausimų, bet dar anksti apie tai šnekėti, bijau nusivilti“, – atvirai kalbėjo pašnekovė. Pasak istorinių žinių, seniausia miesto bažnyčia galėjo stovėti šioje vietoje.

Lėšų žada rasti

Jau dabar muziejininkė išsiėmė leidimą kasinėti ir iš valdžios laukia finansavimo archeologiniams tyrinėjimams. Jiems, kaip tikino pašnekovė, prireiks apie 2000 litų. „Archeologiniai tyrinėjimai – brangus dalykas, tai ne daržą kapstyti“, – tvirtino A.Petrulienė.

Kasinėjimai, jos spėjimu, prasidės gal kitą savaitę.

Dėl lėšų skyrimo staiga atsivėrusiems archeologiniams lobiams klausta miesto Savivaldybės vyriausioji kultūros paveldo specialistė Loreta Paškevičienė nebuvo linkusi išduoti, kaip į tokias netikėtas išlaidas reagavo jos kolegos. Pašnekovė tik patvirtino, kad lėšos bus rastos ir viena iš miesto paslapčių greitai bus atskleista.

„Sekundė“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užmojis steigti virtualias oro linijas kainuos beveik 37 mln. eurų: įvardytos prioritetinės skrydžių kryptys (37)

Lietuvoje dar nepasibaigus pirmajam karantinui, Susisiekimo ministerija paskelbė apie planus steigti...

Veryga: trečiadienį bus keičiamos ekstremalios situacijos sąlygos, įsigalios nauji draudimai viešiems renginiams kaukes nuo trečiadienio teks dėvėti ir lauke (631)

Lietuvoje sparčiai auga naujų susirgimų COVID-19 liga skaičius, o nuo pirmadienio į raudonąją...

Dešinieji pradeda derybas dėl naujos koalicijos: svarbiausios partijų pozicijos (338)

Seimo rinkimus laimėję opoziciniai konservatoriai su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija...

Pasakė, ar šiemet galima nukelti žieminių padangų sezono pradžią į gruodį (5)

Kol kas apie artėjančias šalnas ir žiemą primena tik kalendorius, o ne termometrų stulpeliai,...

Karantinas įvedamas dar 8 šalies savivaldybėse: tarp jų – ir didieji miestai kaukės įvedamos visose viešose vietose (317)

Vyriausybė pirmadienį netikėtai surengė posėdį, kuriame buvo apsispręsta lokalų karantiną...

Iš stalčiaus vėl ištrauktas pieno įstatymas: perdirbėjai atviri – jis rinkai tik trukdo

Prieš naujus Seimo rinkimus suskubta vėl suskubta sugrąžinti taip vadinamą vadinamąjį Pieno...

Smidrų ir braškių augintojas: tai komfortiškas verslas, atostogauju rugpjūtį (6)

40 proc. derliaus praradęs šparagų augintojas neliūdi – nuostolius atpirko braškės, kurios...

Naujas rekordas – 766 nauji koronaviruso atvejai: iš jų neištirti net 468 atvejai, mirusieji – jaunesnės amžiaus grupės masiniai protrūkiai gydymo įstaigose (728)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ( NVSC ) spalio 26 d., 12 val., duomenimis, per vakar...

|Maža didelių žinių kaina