aA
Naujausia aukštų Rusijos pareigūnų reakcija į Jungtinių valstijų ir NATO partnerių siūlymus kaip sumažinti karinę konfrontaciją prie Ukrainos sienų rodo, kad Maskva pradėjo linkti prie taikaus sprendimo. Bent jau taip sako Putino administracijos atstovas Dmitrijus Kozakas, po Normandijos ketverto derybų Prancūzijoje pareiškęs, kad paliaubų Donecko ir Luhansko srityse turi būti laikomasi – be jokių sąlygų.
Ukrainos kariai
Ukrainos kariai
© AP / Scanpix

Komunistinės Kinijos valdžios užuominos Vladimirui Putinui nepradėti karo per žiemos Olimpines žaidynes, atrodo, pildosi. Nes po prezidento patarėjų lygio Normandijos ketverto susitikimo Prancūzijoje Rusijos atstovas pritarė idėjai tęsti derybas tarp Kijevo ir Maskvos, praneša LNK žinios.

„Susitarėme, kad nepaisant skirtingų Minsko susitarimo aiškinimų, kurių yra tarp Ukrainos ir atskirų Donecko ir Luhankso sričių atstovų, paliaubų turi būti laikomasi bet kokiu atveju“, – teigė Rusijos prezidento administracijos atstovas Dmitryj Kozak.

Tai tikrai gera žinia aštuonerius metus tarp Ukrainos ir Rusijos ginklų įstrigusiems šios teritorijos gyventojams.

„Visi mano vaikai gyvena Ukrainoje. Be abejo, kad norėčiau ten laisvai važinėti. Norėčiau, kad jie sugrįžtų čia, bet turbūt negrįš“, – kalbėjo vietos gyventoja Tamara.

Kita vertus, per tuos gyvenimo pafrontėje metus žmonės priprato, kad derybos tolimose Europos sostinėse niekaip nepakeitė jų padėties.

„Niekas nepasikeis, visiškas nulis, tiesiog tuščiai apsimetinėja, kad pažymėtų langelį, jog derybos įvyko“, – kalbėjo vietos gyventojas Vassily.

Savo ruožtu Ukrainos atstovas Paryžiaus susitikimą dėl padėties Ukrainoje pavadino Minsko susitarimų reanimacija, o rusai pritarė tolesnėms deryboms.

„Teigiama žinia yra tai, kad visos pusės yra pasirengusios ir nori spręsti esamus nesutarimus. Tai taip pat svarbus ir teigiamas signalas. Be abejo, būčiau nenuoširdus, jei nepasakyčiau, kad norėtume greitesnių ir didesnių rezultatų. Be abejonės, nėra didesnio visos Ukrainos tautos troškimo nei sustabdyti karą ir susigrąžinti mūsų teritorijas, mūsų žmones“, – teigė Ukrainos Prezidentūros vadovas Andriy Yermak.

„Sudarėme skirtingų Minsko susitarimų traktuočių interpretacijų sąrašą. Ne paslaptis, jog jų yra. Todėl reikia papildomų Vyriausybių konsultacijų ir Ukrainoje, ir kitose Normandijos šalyse. Ir po dviejų savaičių surengti susitikimą Berlyne, kad būtų pabandyta rasti sprendimus toms problemoms, kurios, labai gaila, nebuvo sprendžiamos ilgą laiką – pastaruosius septynerius metus“, – po susitikimo teigė Rusijos prezidento administracijos atstovas D. Kozak.

Reikia tikėtis, kad tokią išblaivinančią įtaką Kremliaus režimui padarė V. Putino diplomatams įteiktas raštiškas JAV atsakymas į Rusijos reikalavimus. Nors Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui jis aiškiai nepatiko.

„Tai reakcija, kuri leidžia tikėtis rimto pokalbio, bet pagal ne pirmo svarbumo klausimus. Į pagrindinį klausimą pozityvios reakcijos šiame dokumente nėra“, – sakė S. Lavrovas.

Taigi, nepaisant neseniai įvykusių tiesioginių S. Lavrovo ir JAV Valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno derybų, Vašingotnas ir NATO sąjungininkai nesutiko su pagrindiniu Rusijos reikalavimu neleisti Ukrainos į NATO.

Kita vertus, net V. Putino antrininkas Dmitrijus Medvedevas, paklaustas apie naujo ginkluoto konflikto padarinius, palaikė mintį tęsti derybas.

„Tai būtų pats dramatiškiausias, tiesiog katastrofinis scenarijus, tikiuosi, kad to niekada neatsitiks“, – teigė Rusijos Nacionalinio saugumo tarybos sekretorius D. Medvedevas.

Beje, nors amerikiečiai rusams skirto dokumento nepaviešino, S. Lavrovas pareiškė, jog jis vis vien nutekės.

„Tai ne dokumentas dėl formalių derybų, tai nėra konkretūs siūlymai. Jis apibrėžia tam tikras mintis ir idėjas, kaip galėtume kartu, jei jie į tai pažiūrės rimtai, pagerinti kolektyvinį saugumą“, – teigė JAV Valstybės sekretorius A. Blinkenas.

Jeigu vis dėl to V. Putinas atsisakys diplomatinio kelio ir ryšis agresijai Ukrainoje, Rusijai grės labai rimta ekonominė krizė.

„Žingsniai, kuriuos visi kartu žengsime bus nukreipti į dalykus, kurie labai rūpi V. Putinui. Tai Rusijos ekonominės ir finansinės galimybės. Tarp jų ir galimybės kurti technologijas tuose sektoriuose, kuriais jis labiausiai rūpinasi – naujausios technologijos ir gynyba. Ir kaip sakė mūsų prezidentas, visi įmanomi variantai tebėra ant derybų stalo“, – kalbėjo JAV Valstybės sekretorius A. Blinkenas.

Nepaisant tam tikro optimizmo, kad naujo karo Ukrainoje pavyks išvengti, naujausios palydovinės nuotraukos rodo, kad rusų tankai tebestovi Ukrainos pasienyje.

Visą LNK reportažą žiūrėkite čia:

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(157 žmonės įvertino)
4.0701

Top naujienos

Po buvusio NATO vadovo užuominų – skirtingi vertinimai: tai buvo pasakyta ne šiaip sau (17)

Atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis mano, kad atskiros NATO šalys jau anksčiau galėjo...

Vilniaus politikų analizėje – įspūdingos Šimašiaus išlaidos: Prancūzijoje savęs nevaržė (5)

Buvęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius , atostogaudamas Prancūzijoje, dengė patirtas...

Rusijoje pirmą kartą buvo pastebėtos Kinijos karinės transporto priemonės: jomis pasigyrė Kadyrovas (1)

Rusijoje pirmą kartą buvo pastebėta Kinijos karinė technika – šarvuočiai „China...

Šiuos Lietuvos startuolių kūrėjus labiausiai pastebi pasaulis – TOP100

Pasaulyje yra 2620 milijardierių, skaičiuoja „Forbes“, ir lietuvių tarp jų nėra nei vieno....

Karas Ukrainoje. Nieko švento: į evakuojamus Chersono gyventojus rusai paleido šūvius užtvindytoje Chersono srityje lankosi Zelenskis (6)

Rusijos kariai Donecko srityje apšaudė ukrainiečius. 3 žmonės žuvo ir 5 buvo sužeisti. Apie...

Delfi Mokslas

Prasideda didžiulės bėdos – palydovai pastebėjo, kas ką tik nutiko didžiausiam ledkalniui pasaulyje prie Antarktidos krantų (1)

Prieš kelis metus pastebėtas milžiniškas (135 km ilgio ir 26 km pločio) ledkalnis prie...

Kaip įgyti turto jo neperkant? Yra net keli būdai

Yra keli būdai „gauti“ nekilnojamojo turto. Pirmasis, jį įsigyti, antrasis – paveldėti,...

Kviečia nemokamai ir be registracijos pasitikrinti dėl odos vėžio

„VUL Santaros klinikos aktyviai įsitraukia į akciją ir didžiausias mūsų indėlis –...

Kodėl keliautojai Ragauskai tapo supermamyčių siaubu: mus vadina pašalpiniais

Oksana ir Paulius Ragauskai yra supermamyčių siaubas. Nes jie su mažomis dukromis – dvejų...

Sausi orai paskatino įdomų gamtos reiškinį: gyventojai fiksavo ne vienoje vietoje

Šilti ir sausi orai sudarė palankias sąlygas vienam iš įdomesnių gamtos reiškinių Lietuvoje...