aA
Per pastaruosius metus Lietuvoje pradėjo kilti vienas už kitą įmantresni apžvalgos bokštai, kviečiantys po apylinkes pasižvalgyti iš paukščio skrydžio. Pasinaudojus Europos Sąjungos parama visoje šalyje jau pastatyta apie dvi dešimtys tokių įrenginių, tačiau jiems išlaikyti lėšų neskiriama.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tad nors nuo pavasario įvestas regioninių parkų lankytojo bilietas yra savanoriškas, daugelis parkų priversti primygtinai prašyti susimokėti simbolinį vieno euro mokestį. Regioninių parkų vadovai neslepia: jeigu ne lankytojo bilietas, išgyventi būtų itin sudėtinga.

Kaip teigė Krekenavos regioninio parko Lankytojų centro vyriausiasis specialistas, laikinai einantis direktoriaus pareigas Robertas Grušauskas, parko apžvalgos bokštas, kaip ir daugelis čia esančių statinių ir įrenginių, pastatytas už europinės paramos lėšas.

Tad, norint į jį įlipti, mokėti nereikėtų. Tačiau realybė tokia, kad lėšų infrastruktūrai išlaikyti neskiriama, o, kaip žinia, viskas dėvisi.

„Bokštas yra ypatingos priežiūros reikalaujantis statinys. Patys iš akies jo būklės neįvertinsime, bent du kartus per metus jį turi apžiūrėti atestuoti specialistai, o ši paslauga nemažai kainuoja“, – „Sekundei“ teigė R. Grušauskas.

Pinigų reikia ir aplinkai prižiūrėti, pagaliau – tų pačių lankytojų paliktoms šiukšlėms išvežti ar higienos priemonėms įsigyti. Prie bokšto esantį pojūčių taką pamėgo ne tik per Panevėžio rajoną keliaujantys turistai, bet ir vestuvininkai. Savaitgaliais čia renkamasi švęsti krikštynų ar gimtadienių.

Ne paslaptis, kad dalis tokių lankytojų palieka kalnus šiukšlių, atsiranda ir tokių, kurie piktavališkai naikina turtą. Kartais parko darbuotojai pajuokauja, kad geriausia investicija būtų viską daryti tik iš betono ar gelžbetonio.

„Priežiūra reikalauja ne tik darbo, bet ir pinigų, vien entuziazmo neužtenka. Todėl lankytojų prašome sumokėti tą simbolinį vieno euro mokestį. Aišku, vieni geranoriškai reaguoja, kiti pabumba, kad tai per daug, dar treti neva nueina pasiimti piniginės, bet nebegrįžta. Jeigu toks žmonių požiūris, juk negriebsi už skverno. Jei rimtai: jeigu nesurinktume pinigų bokštui prižiūrėti, gal tektų jį net uždaryti“, – tvirtino R. Grušauskas.

Apžvalgos bokštų entuaziastams – perspėjimai dėl ateities
© U.Mikaliūno nuotr.

Priežiūra – pačių rūpestis

Vasarą visuomenei pristatytas Anykščių medžių lajų takas sumušė visus lankomumo rekordus. Vien per Žolinės šeštadienį jame apsilankė 8,5 tūkst. žmonių. Dabar tiek lankytojų būna per tris savaitgalio dienas.

Anot Anykščių regioninio parko direktoriaus Kęstučio Šerepkos, penkioms dienoms lankytojo bilietas kainuoja simbolinį vieną eurą, tačiau kai kurie žmonės gaili ir tiek. Tokių – apie 10 proc. lankytojų. Jų būtų dar daugiau, jeigu darbuotojai nepasiūlytų įsigyti bilieto.

„Maždaug 90 procentų lankytojų, paprašyti nusipirkti bilietą, sutinka tą padaryti, bet kiti pasiunčia, kaip sakoma, „ant trijų raidžių“, neva medžių lajų tako lankymas nemokamas, o mes iš jų reikalaujame euro. Jeigu neprašytume, vargu ar kas ir mokėtų, todėl mūsų darbuotojos stovi prie įėjimo ir renka mokestį“, – „Sekundei“ teigė K. Šerepka.

Taip daryti jie priversti ne dėl to, kad bent penkerius metus negalės rinkti jokių privalomų mokesčių, o todėl, kad kitaip negalėtų išgyventi. Pagrindinė problema ta, kad iš Europos Sąjungos fondų gana nesunkiai galima gauti investicijų įvairiems projektams, tačiau iš kokių lėšų jie vėliau bus išlaikomi, jau paramos gavėjų galvos skausmas.

„Kiek šiuo metu surinkome pinigų iš parduotų bilietų, galėsime ne tik išlaikyti, bet ir patobulinti medžių lajų taką, tačiau kaip bus ateityje, nežinia“, – tvirtino Anykščių regioninio parko direktorius.
Pasak jo, medžių lajų takas yra ypatingas statinys, todėl ir jam, palyginti su kitais bokštais, reikia ypatingos priežiūros. Darbuotojų skaičiavimais, tam metams reikės apie 10 tūkst. eurų.

Ir nors bent kol kas takui prižiūrėti reikalingų lėšų jie surinks patys, nemažai investicijų reikia regioniniame parke esančiai kitai infrastruktūrai – ji nuo laiko, įvairių kenkėjų, nepalankių oro sąlygų baigia sunykti.

„Jau esame suplanavę, kad iš tų surinktų pinigų atnaujinsime prieš penkerius metus taip pat už europines lėšas įrengtus lieptus, suoliukus, stendus, pavėsines ir kitas medines konstrukcijas. Kadangi jau praėjo būtinas penkerių metų laikotarpis, mes galėtume tas susidėvėjusias stovyklavietes tiesiog išmontuoti, bet turime nuolatinių lankytojų, tad privalome prižiūrėti visą sukurtą infrastruktūrą“, – sakė K. Šerepka.

Kels sąmoningumą

Vos prieš mėnesį lankytojams buvo pristatytas ir dar vienas neįprastos formos apžvalgos bokštas Biržuose – šalia vandens prisipildžiusių smegduobių, vadinamų Kirkilų karstiniais ežerėliais, iškilęs bokštas primena smingančią kanoją.

Apžvalgos bokštų entuaziastams – perspėjimai dėl ateities
© sekunde.lt nuotr.

Kaip teigė Biržų regioninio parko direkcijos direktorius Kęstutis Baronas, bent kol kas prie bokšto nėra darbuotojų, renkančių tą simbolinį savanorišką mokestį: bandoma apeliuoti į žmonių sąmoningumą. Tačiau kol didžioji dalis lankytojų tokie taps, prireiks ne vienerių metų.

„Tai simbolinis mokestis, juk kavos puodelis dabar kainuoja daugiau. Bet mums be galo svarbus ir reikšmingas. Žmonės turi suprasti, kad visos lėšos, surinktos pardavus lankytojo bilietus, negalės būti skiriamos darbo užmokesčio fondui. Už jas galima tik aplinką tvarkyti ir infrastruktūrą gerinti.

Visi norime matyti išpuoselėtą aplinką, bet kad ji tokia būtų, reikia į ją investuoti“, – kalbėjo K. Baronas.

Jis suprantantis, kad Biržų regioninio parko apžvalgos bokštas negali prilygti Anykščių medžių lajų takui, todėl ir negalės išgyventi vien iš lėšų, surinktų iš bilietų, tačiau bent jau galės prisidėti prie lietuvių sąmoningumo ugdymo.

„Išgyvename iš įvairių projektų, iš visur po truputį prisirenkame. Jeigu neprašytume, ir tų negautume. Todėl planuojame iš šiemet surinktų už lankytojų bilietus pinigų pastatyti suolelį ar kokį stendą, kad lankytojai matytų, jog jų kukli parama prisideda prie gražesnės aplinkos kūrimo“, – teigė K. Baronas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (53)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

Prabangių lėktuvų rinka kaista: parduodami net naudoti lėktuvai (3)

Įsigyti naudotą reaktyvinį verslo lėktuvą tampa vis sudėtingiau ir tai ženklas, jog prabangių...

Šalia Prancūzijos oro uosto esantis miestas po skaudžios katastrofos virto vaiduokliu (46)

Trisdešimt kilometrų nuo vienos brangiausių Europos sostinių, Paryžiaus, yra visiškai...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (49)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

LKL rungtynės: „Neptūnas“ – „Juventus“ tiesioginė vaizdo transliacija

Prieš savaitę Kauno „Žalgirį“ išvykoje patiesęs Klaipėdos „Neptūnas“ (5-1) – vienas...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (83)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Nevėžis“ - „Skycop“ (3)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Nevėžis“ - „Skycop“. Tiesiogiai iš Kėdainių.

Milijardieriai prieš milijardierius: mėsos verslo karaliai įsivėlė į ginčą su garsiu Indonezijos šeimos įpėdiniu

Joesley‘is ir Wesley‘is Batista‘os, Brazilijos mėsos magnatai, kurie praėjusiais metais buvo...

Gudrus „valstiečių“ planas gali subliūkšti: iš ekspertų – prieštaringi vertinimai (121)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderiui Ramūnui Karbauskiui prabilus apie...

Darbo sąlygos darželyje sunkiai pakeliamos – išskirtinis dėmesys tik giminaitei (9)

Liūdna girdėti istoriją apie vieno vaikų darželio direktorės baisų bei grubų, o kartais net...