Socialdemokratų partijos valdyba ketvirtadienį bendru sutarimu patvirtino sveikatos apsaugos ministro Vytenio Andriukaičio kandidatūrą Europos Komisijos nario pareigoms.
© DELFI / Tomas Vinickas

Penktadienį V. Andriukaitis susitiks su prezidente Dalia Grybauskaite.

„Galiu pasakyti, kad sprendimas priimtas vieningai pritarus visiems valdybos nariams - deleguoti mūsų partijos pirmininko pavaduotoją, sveikatos apsaugos ministrą V. Andriukaitį užimti komisaro pareigas nuo Lietuvos", - sakė partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Premjeras negailėjo pagyrų V. Andriukaičiui. Klausiamas, ar nėra taip, kad į Briuselį išsiunčia vieną pagrindinių kritikų, A. Butkevičius sakė neprisimenantis, kada V. Andriukaitis paskutinį sykį jį kritikavo.

„Žinote, aš neprisimenu, kada jis mane paskutiniu metu kritikavo. Žinote, mes laikomės principo, kad atsakingas pareigas turi užimti patys geriausi poliitkai mūsų partijoje", - teigė premjeras.

„Tai žmogus, kuris turi kryptingą ideologinę poziciją, vertinant socialdemokratines vertybes", - sakė A. Butkevičius, tačiau jis nesiėmė spręsti, kokios srities portfelis Europos Komisijoje gali tekti Lietuvai.

Klausiamas apie tai, kas pakeis V. Andriukaitį Sveikatos apsaugos ministerijoje, premjeras siūlė neskubėti.

Pats V. Andriukaitis aiškino labiausiai besidomintis sveikatos apsauga ir socialiniais reikalais, vartotojų teisėmis. Politikas sako neblogai esantis susipažinęs ir su bendrosiomis Europos Sąjungos politikos sritimis.

Beje, politikas dar ketvirtadienį savo blog'e pasiūlymus dirbti Europos Komisijoje vadino ankstyvomis spekuliacijomis, nors pirmą kartą apie jo kandidatūrą pranešta dar birželio 6 d. Po valdybos posėdžio politikas aiškino taip teigęs dėl to, kad yra kolektyvinių sprendimų šalininkas.

Pasak V. Andriukaičio, valdyboje buvo pristatytos ir kitos kandidatūros į Europos Komisiją: Gedimino Kirkilo, Birutės Vėsaitės, Vilijos Blinkevičiūtės, Zigmanto Balčyčio, Lino Linkevičiaus.

Neoficialiais duomenimis, socialdemokratų gretose dėl šio posto ietys laužomos jau gana seniai, V. Andriukaičio priešininkai vilčių pakeisti sprendimą neprarado iki pat ketvirtadienio.

DELFI primena, kad Europos Komisijos komisarų kandidatūras siūlo nacionalinės valstybės, tačiau siūlymo procedūrą apibrėžia Lietuvos įstatymai. Pagal Vyriausybės įstatymą, kandidatą į Europos Komisijos narius oficialiai siūlo Vyriausybė, gavusi prezidento pritarimą ir pasikonsultavusi su Seimu.

Istoriko ir chirurgo išsilavinimą turintis V. Andriukaitis nedalyvavo rinkimuose į Europos Parlamentą, tačiau jo ambicijos sustiprinti savo statusą socialdemokratams buvo ne paslaptis. Po Seimo rinkimų 2012 m. V. Andriukaitis siekė užsienio reikalų ministro posto, tačiau tapo sveikatos apsaugos ministru.

V. Andriukaitis yra iš socialdemokratinio partijos flango, kuris vėliau susijungė su Lietuvos demokratine darbo partija. Politikas Seime dirba nuo 1990 m., išskyrus 2004-2008 m. Tais metais socialdemokratas atsistatydino iš Seimo nario pareigų, nes jam buvo mesti įtarimai korupcija. 2004 m. jis nelaimėjo Seimo nario mandato, tačiau vėliau įtarimai jam subliuško ir V. Andriukaitis jau 2008 m. grįžo į Seimą.

Politikas nurodo mokantis anglų, rusų, vokiečių, lenkų kalbas. Jis domisi teise, sociologija, istorija, sveikatos apsauga, literatūra, poezija, muzika ir sportu. V. Andriukaitis buvo Konvento narys kuriant Konstituciją Europai, domisi Europos Sąjungos politika.

Pastarųjų Europos Parlamento ir prezidento rinkimų metu politikas pasižymėjo nuožmia kritika socialdemokratų rinkimų strategijai: jis manė, kad prezidento rinkimuose dalyvauti turi premjeras A. Butkevičius, jam kliuvo ir tai, kad Z. Balčytis iškart siekia dviejų kėdžių – prezidento ir europarlamentaro.

Lietuva nuo įstojimo į Europos Sąjungą yra turėjusi 2 atstovus Europos Komisijoje: 2004 m. Vyriausybė į šias pareigas pasiūlė D. Grybauskaitę, 2009 m. – Algirdą Šemetą. Abu į pareigas buvo paskirti iš finansų ministro pozicijų.

Remiantis Europos Komisijos informacija, eurokomisaro alga siekia 20,6 tūkst. eurų per mėnesį (71,5 tūkst. litų) iki mokesčių. Europos Komisijos pirmininkas uždirba 25,3 tūkst.eurų (87,7 tūkst. litų), vicepirmininkas – 22,9 tūkst. eurų (79,4 tūkst. litų), neatskaičius mokesčių.

Europos Komisijos nariams taip pat priklauso 15 proc. išmoka nuo bazinio atlyginimo būsto išlaikymui. Eurokomisarai taip pat gauna po 607 eurus per mėnesį reprezentacijai, jiems padengiamos visų kelionių išlaidos.

Palikus eurokomisaro postą, asmeniui trejus metus mokama 40-65 proc. buvusios algos kompensacija, priklausomai nuo darbo Europos Komisijoje trukmės. Tačiau jeigu buvęs Europos Komisijos narys įsidarbina kitur, jam mokama sumažinta išmoka: sudėjus naują atlyginimą ir kompensaciją suma negali viršyti Europos Komisijos nario algos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Tapinas. Skudurinio dizainerio šou (21)

Ne vienu savo triukšmą sukėlusiu pasisakymu pagarsėjęs mūsų mados korifėjus Juozas...

Atleidžiama A. Vaitkunskienė: įtaka merui buvo per stipri (135)

Trečiadienį Vilniaus miesto tarybos posėdyje bus sprendžiama, ar atleisti Almą Vaitkunskienę...

„Regitra“ keičia su valstybiniais numeriais susijusias taisykles (25)

Lapkričio 1 d. keičiasi valstybinio numerio sudarymo, rezervavimo ir skyrimo registruojamoms...

Gedintis Č. Juršėnas: netekau atramos (4)

Vėlų pirmadienio vakarą mirė signataro Česlovo Juršėno žmona Jadvyga. Velionei ėjo 81-mi.

Lietuvos bankas įspėja: rizika nudegti perkant NT paaugo (2)

Karštos diskusijos apie butų nuomą, jos kainas ir iš nuomos galimą uždirbti pelną pastaruosius...

NASA darbuotoja: esame pasiruošę pasauliui pranešti apie pabaigą (1)

JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) darbas yra tirti kosmosą ir apie...

V. Putinas prakalbo apie ginklą, žiauresnį už atominę bombą (206)

Genetiškai modifikuoti superkariai, pavojingesni už atominę bombą, neilgai trukus gali tapti...

Orai: vairuotojų laukia iššūkiai (16)

Antradienis bus sausesnis, debesų gretos praretės. Trečiadienį šalį pasieks krituliai, vietomis...

Vaistai nuo šakelės – gydo „moteriškas“ ligas, reguliuoja virškinimą, apsaugo širdį (8)

Ne veltui sakoma, jog gamtoje atsitiktinumų nebūna. Štai, pavyzdžiui, putino uogos sunoksta kaip...