Sausio mėnesį atliktos apklausos atskleidžia, jog tik 32 proc. vilniečių palankiai vertina Vilniaus savivaldybės vadovą Remigijų Šimašių ir jo veiklą, o 54 proc. atsiliepia blogai. 14 proc. tikino nežiną, kaip vertinti savivaldos vadovo darbus.

Tuo metu Kaune vos 16 proc. gyventojų neigiamai atsiliepia apie dabartinį laikinosios sostinės merą Visvaldą Matijošaitį. 66 proc. jį bei jo darbus vertina gerai, o 18 proc. į klausimą neatsakė.

Į rinkimus ketina ateiti daugiau patekinti savivaldybių valdžia

Visoje šalyje gyventojai yra linkę teigiamai vertinti dabartinius savivaldybių vadovus bei jų veiklą (8 proc. vertina labai gerai, 48 proc. – greičiau gerai). Maždaug trečdalis (6 proc. – labai blogai, 26 proc. – greičiau blogai) apklaustųjų apie merus atsiliepia neigiamai. 12 proc. respondentų šiuo klausimu nuomonės neturėjo.

Savo savivaldybių merus kiek palankiau vertina mažesnių miestų gyventojai – 65 proc. merų veiklą vertina gerai, o 24 proc. blogai. Didmiesčiuose gyvenantys lietuviai apie savivaldą atsiliepia taip pat pozityviai, tačiau tik 49 proc. merų veiklą laiko gera, o 36 proc. neigiamai.

Be to, kaip parodė apklausa, gyventojai, kurie ketina dalyvauti kovo 5 d. vykstančiuose savivaldybių rinkimuose, yra labiau patenkinti dabartine savivaldybės valdžia (64 proc. balsuosiančių mero veiklą vertina gerai, 28 proc. – blogai, 8 proc. nežino). Tuo tarpu sekmadienį neketinantys rinktis prie balsadėžių dažniau neigiamai atsiliepia apie dabartinius merus ir jų veiklą (pusė vertina merus blogai, 32 proc. gerai, o 18 proc. susilaikė).

R. Ališauskienė: balsuojantys Vilniuje nori pokyčių

„Baltijos tyrimų“ vadovė, sociologė Rasa Ališauskienė, vertindama pastarųjų apklausų rezultatus, teigia, kad 2023 m. savivaldos rinkimai būtų buvę itin nesėkmingi dabartiniam sostinės merui R. Šimašiui, jeigu šis būtų nusprendęs siekti dar vienos kadencijos.

„Jeigu būtų Vilniuje į merus ėjęs Šimašius, tai būtų tikrai neturėjęs tokio rezultato, kokį turėjo praeitą kartą, nes vilniečių, nepatenkintų pokyčiais Vilniuje ir tuo, kaip tvarkomas Vilnius, kaip niekad daug. 4 iš 10 yra nepatenkinti. Anksčiau būdavo labiau patenkinti“, – Eltai teigė ji.

Todėl, pažymi ekspertė, rinkimai Vilniuje turėtų atnešti pasikeitimų savivaldybės valdžioje ir, tikėtina, nepalankių Laisvės partijai.

„Vilniuje kaip tik balsuojantys nori pokyčių, bet vienaip ar kitaip Vilniuje pokyčiai bus, kadangi dabartinis meras nedalyvauja. O iš jo partijos atstovas yra Seimo narys, ne iš savivaldybės. Šiuo požiūriu, tie, kas balsavo anksčiau už Šimašių, greičiausiai rinksis ir kitų partijų siūlomus kandidatus – nebūtinai Laisvės partijos atstovą“, – svarstė R. Ališauskienė.

Tuo metu kauniečiai vargu, ar bus linkę keisti esamą savivaldos valdžią, teigia sociologė.

„Kaune miesto valdymas, miesto tvarkymas – būtent ūkinė mero ir savivaldybės tarybos veikla kauniečius tenkina. Didesnė tikimybė, kad daugiau kauniečių yra linkę išlaikyti esamą padėtį, balsuoti už dabartinį merą“, – konstatavo „Baltijos tyrimų“ vadovė.

Pasak sociologės, maždaug penktadalis apklaustųjų pasirinko neatsakyti į klausimą apie Kauno merą, mat jo veiklą vertina nevienareikšmiškai.

„Iš vienos pusės, jie vertina grynai tuos ūkinius darbus – gatves, remontus, stadiono pastatymą, Vyčio pastatymą. Bet daliai žmonių, matyt, svarbu ir kiti mero veiklos aspektai – tie patys santykiai su Rusija. Išeina ir neigiami, ir teigiami (vertinimai – ELTA) ir jie tada nerašo to pažymio, nes jis nėra vienareikšmiškas“, – apklausų duomenis aiškino R. Ališauskienė.

Rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“ 2023 metų sausio 19–31 d. atliko reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą, kurios metu apklausti 1023 Lietuvos gyventojai (18 metų ir vyresni), tyrimas vyko 114 atrankos taškų.

Rezultatų paklaida – 3,1 procentinių punktų. Respondentai apklausti asmeninio interviu metodu.