aA
Laukiant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Tarybos sprendimo dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio elgesio bei likimo poste, beveik pusė – 48 proc. Lietuvos gyventojų norėtų, kad V. Pranckietis ir toliau eitų savo pareigas ir daugiausia tokio požiūrio rinkėjų yra būtent „valstiečių“ gretose, parodė liepos mėnesį vykusi apklausa. Penktadalis visų respondentų – 19 proc. – mano, kad jis turėtų pasitraukti iš Seimo vadovo pareigų ir taip netrukdyti naujos koalicijos formavimui, o tuo tarpu trys iš dešimties – 28 proc. apklaustų gyventojų – nurodė, kad jiems ši problema nerūpi ir nėra skirtumo, kas apskritai užimtų Seimo pirmininko postą.
Viktoras Pranckietis
© DELFI / Andrius Ufartas

Naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ liepos 15-29 dienomis atliktų apklausų duomenimis, V. Pranckiečio poziciją likti Seimo pirmininko poste daugiau už kitus palaiko moterys, vyresni nei 50 metų žmonės, kaimo ir mažesnių miestų gyventojai, respondentai su mažiausiomis šeimos pajamomis per mėnesį (iki 700 eurų), pensininkai ir bedarbiai bei namų šeimininkės, taip pat asmenys, dirbantys valstybiniame sektoriuje.

Apklausos rezultatai taip pat parodo, kad praktiškai visų partijų rinkėjų didesnės dalys yra už tai, jog V. Pranckietis turėtų likti Seimo pirmininko poste – labiausiai tam pritaria Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS)rinkėjai (59 proc. nurodė, kad V. Pranckietis turėtų likti poste ir 28 proc., kad turėtų atsistatydinti), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (58 proc. respondentų norėtų, kad V. Pranckietis liktų vadovauti šalies parlamentui ir 19 proc., kad jis vis dėlto turėtų atsistatydinti) ir Liberalų sąjūdžio (57 proc. norėtų, kad V. Pranckietis tęstų darbą ir 12 proc. kad atsistatydintų) rinkėjai.

Kad V. Pranckietis turėtų atsistatydinti, kiek dažniau atsakė didmiesčių gyventojai, respondentai su aukštuoju išsilavinimu, vadovai bei specialistai ir tarnautojai, dešiniųjų pažiūrų respondentai, partijos Tvarka ir teisingumas bei Lietuvos socialdemokratų darbo partijos rinkėjai.

Nemaža dalis – 28 proc. apklaustų gyventojų – atsakė, kad jiems ši problema nerūpi ir jiems nėra skirtumo, ar V. Pranckietis atsistatydins, ar liks savo poste. Taip dažniau atsakė asmenys iki 30 metų (keturi iš dešimties), didmiesčių gyventojai (trečdalis), respondentai su viduriniu ar nebaigtu viduriniu išsilavinimu (trečdalis), besimokantis jaunimas (beveik pusė), kitų (nelietuviai) tautybių gyventojai (kas antras).

Komentuodama apklausos rezultatus sociologė, „Baltijos tyrimų“ direktorė Rasa Ališauskienė sako, kad jie yra šiek tiek netikėti, nes V. Pranckietis yra populiarumą prarandančios valdančiosios LVŽS narys, o būtent šios partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir siekia patraukti V. Pranckietį iš einamų pareigų. Tuo pačiu metu atliktos apklausos parodė, kad smuktelėjus „valstiečių“ turimam visuomenės palaikymui – 12,1 proc., lyginant su analogiška apklausa prieš mėnesį, kai jie turėjo 13,4 proc. rinkėjų palaikymą, antrojoje reitingų lentelės vietoje atsidūrė socialdemokratai, kuriuos šiuo metu palaiko 12,8 proc. rinkėjų (birželio mėn. tokių buvo 12,6 proc.).

„Sakyčiau, kad gal kažkiek ir nelauktas (rezultatas. – ELTA), nes vis tiek V. Pranckietis yra siejamas su ta pačia partija, kuri populiarumą praranda ir šiuo atveju matoma tam tikra atsvara tiems skandalams, koalicijos performavimui, tai matyti, kad netgi pačių „valstiečių“ šalininkai, jų rinkėjai irgi juo (V. Pranckiečiu. – ELTA) labiau pasitiki, negu tais, kurie sako, kad jis turi išeiti“, – Eltai sakė R. Ališauskienė.

Tuo tarpu politologai tokius rezultatus dėl V. Pranckiečio likimo Seimo pirmininko kėdėje vertina skeptiškai. Respondentai atsakė į tokį klausimą rimtai nevertindami politikos ir nesusimąstydami, sako politologas Lauras Bielinis. Pasak jo, toks atsakymų santykis atspindi momentinę gyventojų nuomonę.

„Esu tikras, kad didžioji visuomenės dalis niekados nesusimąstė, kas turi būti Seimo pirmininku ir todėl atsakinėja į klausimus stereotipiškai. Mano galva, sąžiningiausiai atsakė tie, kurie kalbėjo, kad jiems tas pats, tokiu būdu jie iš esmės prisipažino ir užfiksavo, kad jie tiesiog nesidomi šita problema, nes ji yra ne jų lauko problema“, – apklausos rezultatus komentavo L. Bielinis.
Jam iš esmės antrino ir Mykolo Romerio universiteto docentas Virgis Valentinavičius. Jo teigimu, žmonės palaiko V. Pranckietį iš gerų paskatų.

„Žmonės yra geraširdžiai ir nelinki blogo ir politikui, kurio buvimas arba nebuvimas poste, tiesą sakant, yra mažai svarbus dalykas, jie lengva ranka linki jam sėkmės. Pranckiečio buvimas poste yra siaurai politinis – koalicijos vidaus klausimas ir R. Karbauskio kombinacijų vienas iš aspektų ir dauguma žmonių, kurie atsakinėja, visiškai neatsižvelgia į politines realijas, aplinkybes, kurios susidarė aplink poną Pranckietį. Jiems, jei žmogus geras, tai tegul lieka poste“, – sakė V. Valentinavičius.

„Tie, kurie pasisakė už tai, kad V. Pranckietis turėtų likti, iš esmės yra pakankamai inertiški, greičiausiai žvelgia į politiką pagal kažkokius paviršinius kriterijus, požymius. Jeigu į jų akiratį nepakliuvo kažkokie skandalingi, šokiruojantys Seimo pirmininko vaizdai ir pasisakymai, tai jiems Seimo pirmininkas netrukdo, – pridūrė L. Bielinis.

ELTA primena, kad įtampa tarp R. Karbauskio ir V. Pranckiečio įsivyravo šiam nesutinkant savanoriškai pasitraukti iš Seimo pirmininko posto. R. Karbauskio teigimu, V. Pranckietis turi užleisti poziciją „socialdarbiečiams“, nes taip yra numatyta pasirašytoje valdančiosios koalicijos sutartyje. Pats V. Pranckietis tokį spaudimą vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis. Dėl viešų V. Pranckiečio pasisakymų LVŽS lyderis ir partijos valdyba apskundė V. Pranckietį partijos etikos sargams, kurie Seimo vadovo elgesyje pažeidimų neįžvelgė. Po tokio LVŽS etikos sargų sprendimo R. Karbauskis pareiškė, kad toliau V. Pranckiečio elgesį svarstys partijos taryba.

Apklausa vyko 2019 m. liepos 15-29 dienomis. Tyrimo metu apklausti 1003 Lietuvos gyventojai (nuo 18 metų ir vyresni), apklausa vyko 111 atrankos taškų. Apklaustųjų sudėtis atitinka 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų sudėtį pagal lytį, amžių, tautybę, gyvenvietės tipą. Apklaustų žmonių nuomonė rodo 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų nuomonę. Tyrimų rezultatų paklaida iki 3%.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
2.9286

Top naujienos

Politika ir verslas viename: į Matijošaičio sūnaus įmonę teka Kauno savivaldybės įmonių pinigai (427)

Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio sūnaus Šarūno Matijošaičio įmonei UAB „Autovici“...

Šimtus kartų keičiami įstatymai: kokius mokesčius mokėti, nebežino nei įmonės, nei gyventojai (129)

Diskutuojant apie šešėlinės ekonomikos Lietuvoje priežastis įvardyta, kad viena pagrindinių...

Vakarietiškas atostogas iškeitė į avantiūrą: rizikinga kelionė virto netikėta pažintimi su egzotiška šalimi

Socialiniuose tinkluose apstu nuotraukų iš įvairių pasaulio kampelių. Prisipažinsiu: būtent jos...

Prabilo apie nutekintą Rusijos ir Baltarusijos planą: tai būtų pavojinga Lietuvai (4)

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad atsargiai reikėtų vertinti viešojoje...

Baisi avarija Vilniuje: žuvo su vilkiku susidūrusio lengvojo automobilio vairuotojas susidarė spūstys (111)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Vilniuje , Savanorių pr. 211, susidūrė krovininis ir...

Naujausios žinios apie ant mirties slenksčio atsidūrusios aktorės Zavorotniuk būklę: prasidėjo komplikacijos (23)

Aktorei Anastasijai Zavorotniuk prasidėjo komplikacijos, informuoja naujienų portalas vesti.ru,...

Puikiai užsirekomendavęs Lukošiūnas tęs sezoną Kauno „Žalgiryje“ apsisprendė dėl visų jaunųjų žalgiriečių ateities

Draugiškų rungtynių ciklą baigusios Kauno „Žalgirio“ komandos trenerių štabas apsisprendė...

Alkoholio „skolinimo“ bet kuriuo paros metu paslaugos kūrėjams jau grasina baudomis (42)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas ( NTAKD ) Vilniuje siekia nutraukti...

Žala pristato naują komandos bolidą: Dakare bus vienintelis lietuvis tokiu automobiliu

Vaidoto Žalos ir Sauliaus Jurgelėno komanda 2020-ųjų Dakare startuos nauju automobiliu. Nuo...