Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas pareiškė tikįs, kad gegužės mėnesį rengiamame referendume Lietuvos žmonės pasakys "taip" Europos Sąjungai, "taip" - saugiai ir klestinčiai Lietuvai, "taip" - laisvam Lietuvos žmogui. Tai Seimo pirmininkas sakė iškilmingame Seimo posėdyje, skirtame tryliktosioms nepriklausomybės atkūrimo mėtinėms paminėti.
Artūras Paulauskas
© ELTA
Kreipdamasis į Lietuvos žmonės, A.Paulauskas sakė, kad "be jūsų pilietinės ir politinės valios mes neturėtume Kovo 11-osios".

"Būsimosios mūsų kartos bus dėkingos mūsų kartai už Kovo 11-ąją. Bus dar viena 11-oji. Gegužės 11-oji, kai ateisime prie referendumo urnų pasakyti ko mes norime, kur mes esame - Europoje ar šalia jos", - kalbėjo A.Paulauskas.

Jis pažymėjo, kad referendumas parodys, kur mes esame - Europoje ar šalia jos. "O gal liksime toje Europoje, kurioje buvome tuos 50 jau labai neeuropietiškų metų, kai manėme, kad irgi gyvename Europoje", - teigė A.Paulauskas.

Pasak jo, "bent jau taip mums sakė mūsų geografijos mokytojai, tik niekaip negalėjo mūsų surasti - nei savo gaubliuose, nei žemėlapiuose.

"Nebuvo mūsų ir Azijos žemėlapiuose, nors mūsų ten buvo daug dešimčių tūkstančių, iš gyvulinių vagonų pabertų į Azijos platybes. Keisti buvo tie žemėlapiai: kur tik mes būname - ten mūsų nėra", -sakė Seimo pirmininkas, pridūręs, "tai negi atėję į referendumą mes pasakysime, kad mūsų ir vėl nėra?".

"Ir vis dėl to aš tikiu mūsų tautos išmintimi. Tikiu, kad ji pasakys taip. Taip - Europos Sąjungai. Taip - saugiai ir klestinčiai Lietuvai. Taip - laisvam Lietuvos žmogui. Vadinasi, taip - Kovo 11-ajai", - pabrėžė A.Paulauskas.

Referendumas dėl Lietuvos stojimo į ES vyks gegužės 10-11 dienomis. Lietuva ES nare tikisi tapti kitų metų gegužės 1-ąją.

Iškilmingame posėdyje kalbėjęs Nepriklausomybės akto signataras, opozicinės Lietuvos liberalų sąjungos (LLS) lyderis Eugenijus Gentvilas įspėjo, jog yra jėgų bandančių sutrukdyti šalies ėjimą į ES bei paragino Vyriausybę skirti daugiau lėšų referendumo agitacijai.

"Mūsų Vyriausybė turi suprasti, jog skirdama kelis kartus mažiau lėšų referendumo propagandai, nei skiria Latvijos vyriausybė, gali sulaukti priešingo rezultato, negu agituojama", - teigė E.Gentvilas.

Jis pažymėjo, jog pastebimas rusiško kapitalo skverbimasis ne tik į energetiką, bet ir į šalies politiką, bandoma pakirsti visuomenės pasitikėjimą bankais, krašto apsauga, Valstybės saugumo departamentu, reabilituoti sovietinę praeitį.

"Gal ir artėjame prie kažkieno numatyto tikslo: sutrukdyti arba pristabdyti mūsų ėjimą į Europą, o jeigu jau ir nueitume ten, tai jau kitokie - priklausomi, žvilgčiojantys atgal į "šviesią praeitį", praradę vertybes ir idealus", - įspėjo E.Gentvilas.

Iškilmingame posėdyje nuskambėjo ir apgailestavimų, jog visuomenė nevertina Kovo 11-osios akto signatarų.

Nepriklausomybės akto signataras Romas Gudaitis teigė, jog signatarai tampa tik "proginio ritualo elementais". "Pradedama abejoti, ar tie pirmieji parlamentarai apskritai buvo būtini. Vien pirmojo parlamentaro paminėjimas jau sukelia neigiamas emocijas", - skundėsi signataras.

Jame pritarė ir E.Gentvilas. "Smūgis jiems (signatarams - BNS) bus ne pinigų stoka, bet vis labiau įtvirtinama nuomonė: jie gi nieko nepadarė, nepriklausomybė būtų pati atėjusi", - sakė liberalas.

"Sutinku, nereikia signatarų garbinti. Užtenka bent jau gerbti ir neniekinti, iškraipant tokią netolimą Lietuvos istoriją", - pažymėjo E.Gentvilas.

1990 metų kovo 11-ąją Nepriklausomos valstybės atkūrimo aktą pasirašė 123 tuometinės Aukščiausiosios Tarybos, vėliau gavusios Atkuriamojo Seimo vardą, deputatai.

Prieš kelis mėnesius aistras sukėlė signatarų klubo inicijuotas įstatymo projektas, kuriame siūlytą signatarams skirti 80 proc. dabartinių Seimo narių atlyginimo dydžio pensijas. Tokias pensijas siūlyta skirti ne tik balsavusiems už Nepriklausomybės aktą, bet ir tiems, kurie susilaikė.

Iškilmingame Seimo posėdyje dalyvavo prezidentas Rolandas Paksas, premjeras Algirdas Brazauskas, Vyriausybės nariai, Nepriklausomybės akto signatarai, Konstitucinio, Aukščiausiojo, Apeliacinio bei Vyriausiojo administracinio teismo pirmininkai, Lietuvos bažnyčių hierarchai, diplomatinių misijų atstovai, Seimui atskaitingų institucijų vadovai, apskričių viršininkai, merai ir kiti svečiai.

Po posėdžio vidurdienį prie Seimo esančioje nepriklausomybės aikštėje buvo pakeltos Lietuvos vėliavos. Nuo vidurdienio iki 14 valandos Seimo rūmuose vyko atvirų durų diena, kurios metu lankytojai galėjo apžiūrėti fotografijų parodą "Kovo 11".

14 valandą Nepriklausomybės aikštėje susirinkę vilniečiai galėjo klausytis Keistuolių teatro koncerto, kuriame aktoriai atliko dainas iš įvairių savo spektaklių, vakare aikštėje vyks jaunimui skirtas koncertas "Laisvas vėjas".

Antradienį vakare Seime A.Paulauskas į šventinę popietę kvietė prezidentą R.Paksą, Nepriklausomybės akto signatarus bei Seimo ir Vyriausybės narius su šeimomis.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė Lietuvos Aukščiausioji Taryba - Atkuriamasis Seimas. Iki to laiko Lietuva pusę amžiaus buvo inkorporuota į ją okupavusios SSRS sudėtį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (224)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (136)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (300)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (178)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (29)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (5)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (15)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...

Prisipažinti ar nuslėpti: ką daryti, jei buvote neištikimi? (9)

Taigi, tai įvyko. Galbūt, tas kitas buvo labai seksualus, o ta, kita moteris, gerai suprato, koks...

Nepilnamečių paauglių gaujos istorija atskleidė seną tiesą – vaikų auginimas yra darbas (5)

DELFI paskelbtas straipsnis apie sunkiai įsivaizduojamą paauglių mergaičių žiaurumą Alytuje,...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (25)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...