aA
Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas abejoja Rusijos geranoriškumu padedant nagrinėti sausio 13-osios žudynių bylą - bent jau artimiausiu metu. "Čia reikalinga politinė Rusijos valia, teisėsaugos institucijų geranoriškumas, kad šitos bylos, kurios pradėtos pas mus, būtų baigtos ten. Ar mes galime tikėtis to, šiandien aš abejoju, bet tai nereiškia, kad niekada to negalima bus padaryti", - penktadienį Lietuvos radijui sakė A.Paulauskas.
Artūras Paulauskas
Artūras Paulauskas
© LRS
Vėliau Seime žurnalistų kalbintas parlamento vadovas teigė, kad Rusija galėtų padėti bent jau kai kuriuose tarpiniuose tyrimo etapuose, pavyzdžiui, suteikti informacijos apie atliktas įtariamųjų apklausas.

„Kiek žinau, apklausos padarytos, bet jos daugiau formalios, kad būtų galima atsirašyti, - kalbėjo A.Paulauskas. - Yra aibė klausimų, į kuriuos (Rusija – DELFI) turėtų atsakyti nuoširdžiai ir atvirai. Galbūt bent jau gautume tikrus apklausų dokumentus ir galėtume tam tikrą vaizdą susidaryti.“

Tačiau parlamento vadovas abejojo, ar Lietuvai pavyktų susitarti su Rusija dėl galutinio rezultato – įtariamųjų perdavimo.

„Manau, kad dėl apklausų, kitų tardymo veiksmų, ko gero, mes galime sulaukti tam tikros reakcijos, gal ir teigiamos reakcijos, - samprotavo Seimo pirmininkas. - Bet dėl galutinio rezultato – perdavimo ar net teisimo pas save – kilo man didelių abejonių, ar Rusija pajėgi įvertinti šiuos įvykius taip, kaip mes juos vertiname - kaip agresiją, kaip nusikaltimą. Galvoju, kad šiandien daug kas Rusijoje ir iš politikų, ir teismų sistemoje vargu ar suvoktų tai, ką čia tuo metu padarė sovietinė kariuomenė ir tuometiniai sovietiniai vadovai“.

Lietuvos Seimas sausio 13-osios išvakarėse paragino Rusiją bendradarbiauti 1991-ųjų sausio 13-osios taikių laisvės gynėjų žudynių Vilniuje byloje.

Seime ketvirtadienį priimtas valdančiųjų inicijuotas pareiškimas, kuriuo Rusija raginama "suteikti pagalbą įgyvendinant labai svarbų Lietuvai istorinį teisingumą bei bendradarbiauti šioje baudžiamojoje byloje".

Pareiškime apgailestaujant primenama, kad sausio 13-osios bylos įtariamieji - Rusijoje prieglobstį radę žinomi smurtininkai ir buvusieji aukšti SSRS pareigūnai, Rusijos teisėsaugai delsiant, dar iki šiol nėra net apklausti.

"Tik abipusis geranoriškumas bei konstruktyvus teisinis bendradarbiavimas tarp Lietuvos ir Rusijos pagal tarptautinius įsipareigojimus gali padėti mūsų tautoms pamiršti praeities skriaudas, įtvirtinti istorinį teisingumą ir plėtoti tarpusavio pagarba ir supratimu grindžiamus abipusiai naudingus kaimyninius santykius", - rašoma pareiškime.

Parlamentarai pritarė konservatorės Rasos Juknevičienės siūlymui, kad priimtas pareiškimas Seimo pirmininko Artūro Paulausko vardu būtų išsiųstas Rusijos parlamentui.

Seimas ketvirtadienį ėmėsi dar vieno dokumento, susijusio su sausio 13-osios byla.

Parlamente po pateikimo pritarta opozicijos inicijuotam kreipimosi į Rusijos parlamentą projektui, kuriuo reikalaujama laikytis tarptautinių teisinės pagalbos sutarčių ir netrukdyti sausio 13-osios žudynių Vilniuje tyrimo.

Kaip rašoma projekte, vadinamoji sausio 13-osios byla, Rusijai nesutinkant leisti apklausti įtariamųjų, vis dar nebaigta, o vienas nuteistų nusikaltėlių, Stanislavas Mickevičius, ligi šiol slapstosi šioje šalyje.

"Tokia padėtis visai neatitinka mūsų abiejų valstybių dvišalės sutarties dėl juridinės tarpusavio pagalbos principų", - rašoma kreipimosi projekte.

Dėl opozicijos parengto kreipimosi į Rusijos parlamentą Seimas spręs kitą savaitę, po to, kai projektas bus apsvarstytas Užsienio reikalų komitete.

1999-aisiais aktyvūs perversmo dalyviai, Lietuvoje veikusios prosovietinės kompartijos nariai Mykolas Burokevičius, Juozas Jarmalavičius, Juozas Kuolelis, Leonas Bartoševičius, Jaroslavas Prokopovičius bei kiti buvo nuteisti už aktyvų dalyvavimą antivalstybinėje veikloje, viešus raginimus pažeisti Lietuvos suverenitetą ir nuversti teisėtą valdžią.

Daugelis kitų 1991 metų sausio 13-sios bylos kaltinamųjų, tarp jų - ir nuteistasis S.Mickevičius, išvengė bausmės, nes pasislėpė nuo Lietuvos teisėsaugos Rusijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje.

M.Burokevičius vienintelis iš nuteistųjų iki šiol yra už grotų, tačiau jo bausmės atlikimo laikas tuojau baigsis - sausio 13-ąją buvęs perversmininkas išeis į laisvę.

Praėjus beveik metams nuo Lietuvos valstybingumo atkūrimo, 1991 metų sausio 13-osios naktį 14 žmonių žuvo ir šimtai buvo sužeisti per sovietų okupacinės kariuomenės ir KGB mėginimą įvykdyti perversmą.

Sausio 13-oji Lietuvoje tradiciškai minima kaip Laisvės gynėjų diena.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Atimta parlamentarų privilegija įgauna naują netikėtą pavidalą: gali pasinaudoti dar šiemet (63)

Seimo Etikos ir procedūrų komisija yra linkusi Seimo nariams leisti trumpalaikę automobilių...

Pareigūnę įkaite paėmęs ir pabėgęs kalinys nuteistas už žvėrišką dviejų 18-mečių merginų nužudymą atliktos masinės kratos (171)

Trečiadienį iš ryto į Šiaulių tardymo izoliatorių iš Vilniaus atvyko keliasdešimt Kalėjimų...

Alkoholio „paštomatų“ veiklą pradėjęs verslininkas: nauji draudimai gali prieštarauti Konstitucijai (1)

Vyriausybei pritarus siūlymui sugriežtinti vadinamųjų alkoholio „paštomatų“ veiklą –...

Naujas DELFI TV žingsnis – bus pasiekiama atskiru kanalu visiems televizijos vartotojams Lietuvoje (31)

Interneto televizijos lyderės pozicijas užimanti DELFI TV žengia naują žingsnį ir jau greitai...

Roko Masiulio atsakas Karbauskiui ir neskelbtas susisiekimo ministrų pažadas vienas kitam (249)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos lyderiui Ramūnui Karbauskiui griaudėjant, kad paskelbs...

Policija paskelbė gatvių sąrašą, kur Šiauliuose gali būti „trikojai“ (20)

Kilus sumaiščiai dėl „trikojais“ pramintų mobilių greičio matavimo įrenginių naudojimo...

Alvidas Tautkus – apie jaučiamą kartėlį dėl „Rondo“: kas gali paneigti, kad tai nėra vagystė? (6)

Vienas iš legendinės grupės „ Rondo “ įkūrėjų, renginių organizavimo kompanijos vadovas...

Baltarusijoje vienu metu dingo visų keturių cukraus gamyklų direktoriai (11)

Baltarusijoje vienu metu dingo visų keturių šalies cukraus gamyklų direktoriai ir Baltarusijos...

Konkurenciją Toronte prisiminęs Biyombo šypsosi: nekenčiu Valančiūno (2)

„Aš nekenčiu Valančiūno! Valančiūnas yra pašėlęs!“, – išgirdęs savo buvusio...

Karbauskis – apie Pranckiečio viltis: jis iš viso yra labai linksmas žmogus (48)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininką Ramūną Karbauskį pralinksmino...