Angliški užrašai ant ženklų, nurodančių vietas, kur vaikus gali palikti į ugdymo įstaigas juos atvežantys vilniečiai - netoleruotini, nusižengia įstatymui, be to demonstruoja mūsų provincialumą, įsitikinęs Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkas Audrys Antanaitis.
Audrys Antanaitis
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

Kaip Eltai sakė Vilniaus savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ komunikacijos vadovė Miglė Bielynytė, užrašas „Kiss and Ride“ - pasaulinis standartas, o šalia yra vertimas „Tėvelių stotelė“, tad angliško užrašo atsisakyti neketinama.

Tai, kad savivaldybės įmonės rašo ne valstybine kalba, VLKK pirmininkui - akivaizdi nepagarba valstybinei kalbai. Pasak A. Antanaičio, panašiai elgiasi ir Kauno savivaldybė su savo „Like Bike“.

„Like Bike Kaunas“ pristatomas kaip naujas puslapis miesto istorijoje, žymintis revoliucijos, skirtos dviračiams ir dviratininkams, pradžią, mat Kaunas ketina tapti pirmuoju miestu Baltijos šalyse, visiškai pritaikytu dviratininkams.

Pasak A. Antanaičio, Valstybinės lietuvių kalbos inspekcija imasi priemonių, kad nelietuviškų užrašų mažėtų. „Mes galime pasakyti labai aiškiai ir vienprasmiškai - netoleruotina“, - kategoriškas VLKK vadovas, bet pripažįsta, kad daryti įtaką savivaldybėms dėl anglicizmų vis sunkiau.

„Kaip matome iš „Like Bike“ pavyzdžio, Kauno savivaldybė anglicizmus diegia pati. Jei pereitumėte per Vilnių, ištisai matytumėte įstatymų pažeidimų - angliški pavadinimai, o lietuviškos informacijos nėra. Tokių vartotojų teisių arba Valstybinės kalbos pažeidimų apstu ir savivaldybė nesiima priemonių. Buvome ne kartą apie tai kalbėję su savivaldybės pareigūnas, niekas nesikeičia ir dabar aš merui Remigijui Šimašiui parašiau laišką, siūlydamas susitikti ir aptarti, ką reikėtų daryti, kad nesiliaujantys pažeidimai baigtųsi“, - sakė A. Antanaitis, situaciją Vilniaus mieste vadindamas bloga.

Svarstydamas apie anglicizmų naudojimą, VLKK pirmininkas neranda kito paaiškinimo - esame gūdi provincija.

„Prieš 20 metų lietuviai išmoko angliškai ir labai norėjo tai pademonstruoti, bet iki šiol yra mokinukų pozicijoje, nesuvokdami, kad tikroji vertybė - ne tik mokėti kitas kalbas, bet ir branginti, eksponuoti savąją kalbą. Nebent galvojama, kad užsieniečiai į Lietuvą važiuoja paskaityti angliškų iškabų. Gūdi provincija, nieko daugiau“, - pakartojo A. Antanaitis.

Provincialus mąstymas, jo žodžiais, tai ne išmanymo stoka. „Norime būti Europos piliečiai, bet nesuvokiame, kad jais būsime tik tuomet, jei savo valstybėje viešuosiuose reikaluose naudosime lietuvių kalbą“, - sakė A. Antanaitis.

Pasak Eltos pašnekovo, minėtais atvejais norime būti ne šventesni už Romos Popiežių, bet angliškesni už pačius britus. Vis dar norime pasirodyti, kad esame kažkas. Tai ir yra didžiausias provincialumas, koks tik įmanomas.

Viešėdamas Islandijoje VLKK pirmininkas žavėjosi, kaip mažutė šalis brangina, tausoja ir puoselėja savo kalbą - visur vien islandiški užrašai, pabrėžiamas islandiškumas.

„Man buvo nepaprastai įdomu visa tai stebėti, nes jei visur būtų vien angliški užrašai, kam važiuoti į Reikjaviką, jei galima į Londoną? Turime gerų pavyzdžių ir, viliuosi, praeis keletas, daugų daugiausia keliolika metų, ir mes grįšime prie savo šaknų - mokėdami anglų, vokiečių, prancūzų, rusų kalbas suvoksime, kad savimi išliekame tik būdami lietuviais. Nes kitiems, tiesa sakant, visai neįdomu, mokame ar nemokame angliškai“, - sakė VLKK pirmininkas.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Petro Gražulio dukrelės mama paviešino jų susirašinėjimą: galite suprasti, kaip jaučiausi Gražulis teismo keliu reikalaus vaiko globos (1252)

Po žinomo politiko Petro Gražulio pareiškimo, jog savo ir palangiškės Birutės Navickaitės...

Orai: po trumpo atokvėpio vėl bus karšta

Savaitės pradžioje orai bus gaivūs, daugelyje vietovių dar palis. Tačiau nuo savaitės vidurio...

Lietuvai gresia juodžiausias scenarijus ES: galime pradėti skaičiuoti valandas, kol visi masiškai pradės eiti į pensiją (519)

Per artimiausius 5-6 metus reikia sukaupti rezervą , kad mūsų socialinės apsaugos sistema 15...

Sunku patikėti, kad vienai šeimai teko išgyventi šitiek tragedijų (4)

Kodėl likimas vienai šeimai lėmė išgyventi tiek tragedijų ir negandų? Jų būta tiek daug, jog...

R. T. Erdoganas skelbia pergalę rinkimuose Turkijoje (12)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas) paskelbė pergalę...

Kolumbijai nepasipriešinę lenkai – už aštuntfinalio borto (321)

Aukštą aštuntąją vietą FIFA pasaulio reitinge užimančios Lenkijos rinktinės pasirodymas...

Kada, jeigu ne vasarą: paaiškino, kaip reikia atsijungti nuo centrinio šildymo (10)

Atėjus šiltajam metų laikui vis daugiau butų ir kitų patalpų savininkų kreipiasi ieškodami...

Kaip nutiko, kad šunų kirpėjai meilę šunims nustelbė meilė vištoms (3)

Alytaus rajono Domantonių kaime per 40 rūšių paukščių auginantys Deimantė Esebua ir Robertas...

Kruviniausios šaudynės repo istorijoje: kai kurios mįslės neįmintos iki šiol (19)

Jauno reperio XXXTentacion – vieno žinomiausių vardų dalijimosi muzikos įrašais socialiniame...

Vairuojate automobilį su turbina? Šis straipsnis jums (28)

Kad ir ką bedarytumėte, dar niekam nepakenkė profesionalų patarimai. Ši auksinė taisyklė...