Įvairių Seimo frakcijų – valdančiųjų ir opozicinių – pasiūlytas kodekso pataisas jau svarstė Teisės ir teisėtvarkos komitetas, o ateinantį antradienį jas planuojama svarstyti Seimo plenarinėje salėje.

12 pasiūlytų Rinkimų kodekso pataisų projektų susiję su kandidatų dokumentų pateikimo terminais, kandidatų atšaukimo procedūromis ir jų biografijomis, balsų perskaičiavimo mechanizmu, apribojimais kandidatuoti teistiems asmenims, prievole deklaruoti buvusias ir esamas priklausomybes politinėms organizacijoms ir buvusioms Komunistų partijoms.

Siūloma uždrausti naudoti „trolių fermas“ ir įteisinti prievolę nurodyti narystę Komunistų partijose

Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas Andrius Vyšniauskas sako, kad siūlomi Rinkimų kodekso pakeitimai yra nedideli, bet sprendžia savivaldos rinkimuose iškilusias problemas, pavyzdžiui, dėl kandidatų biografijų, teistumo, naudojimosi taip vadinamomis „trolių fermomis” socialiniuose tinkluose.

Pasak jo, esminių Rinkimų kodekso nuostatų keisti neplanuojama.

„Sprendžiami kai kurie smulkūs nesklandumai, kurie pasitaikė paskutiniuose rinkimuose. Noriu pabrėžti, kad Rinkimų kodeksas yra gyvas dokumentas, kurio keitimas yra neišvengiamas, atsižvelgiant į rinkimuose vis iškylančius naujus klausimus, tačiau tai yra labiau techniniai pataisymai. Nesiūlome keisti esminių kodekso nuostatų, nes priimtas Rinkimų kodeksas veikia tikrai gerai“, – Eltai sakė A. Vyšniauskas.

Rinkimų kodekse siūloma numatyti draudimą manipuliuoti interneto platformose, t.y. naudoti taip vadinamas „trolių fermas”. Šis siūlymas iškilo po pastarųjų rinkimų, kai VRK ir kitos institucijos fiksavo pirmuosius šios srities pažeidimus.

Taip pat siūloma nustatyti, kad asmuo negali kandidatuoti rinkimuose ne tik, kai jam teismas paskiria bausmę, bet ir tada, kai paskiria baudžiamojo poveikio priemonę.

„Šiame kontekste siūloma koreguoti ir Baudžiamąjį kodeksą, kad būtų aiškiai reglamentuoti atvejai, kai asmeniui yra paskiriamas apribojimas eiti kokias nors pareigas arba užsiimti tam tikra veikla. Dabar tai buvo reglamentuojama dviem straipsniais, todėl kildavo tokie nesusipratimai, kaip kandidato į Anykščių merus Kęstučio Tubio atveju. Norime, kad tokios dviprasmybės nepasikartotų“,– komentuodamas siūlomas priimti Rinkimų kodekso pataisas Eltai sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Andrius Vyšniauskas.

Jeigu Seimas pritartų, Rinkimų kodekse būtų numatyta kandidatams prievolė deklaruoti buvusias ir esamas priklausomybes politinėms organizacijoms, taip pat deklaruoti priklausomybę buvusioms Komunistų partijoms (SSKP, LKP (SSKP) ar LKP) ir nurodyti jose eitas pareigas.

Naujos kadencijos VRK nariams siūloma numatyti prievolę gauti leidimus dirbti su slapta informacija.

Keistųsi dokumentų pateikimo terminai ir kandidatų atšaukimo tvarka

Rinkimų kodekso pakeitimais siūloma paankstinti terminus, prieš kiek laiko yra pateikiami kandidatų pareiškiniai dokumentai. Tikimasi, kad paankstinus terminus, bus atverta daugiau erdvės koreguoti klaidas dokumentuose. Beje, anot A. Vyšniausko, šis reguliavimas įsigaliotų kitiems savivaldos rinkimams.

Siūloma nustatyti, kad VRK per savo informacines sistemas turėtų iškart informuoti kandidatus apie jų pareiškinių dokumentų neatitikimus. Jeigu Seimas pritartų, būtų suteikta galimybė partijoms atšaukti savo kandidatų pareiškinius dokumentus iki kandidatų sąrašų oficialaus paskelbimo, jeigu kandidatui yra pareiškiami įtarimai padarius nusikalstamą veiką.

Planuojama tikslinti kompromituojančios informacijos sąvoką ir sukurti aiškesnį algoritmą, kaip kandidatas gali ginti savo reputaciją rinkimų metu, jeigu apie jį yra paskelbiama kompromituojanti informacija. Taip pat nustatomas aiškesnis VRK vaidmuo šiame procese.

Rinkimų kodekso pataisomis siūloma uždrausti politinės rinkimų kampanijos metu platinti ataskaitas savivaldybės, Seimo ir Europos Parlamento lėšomis.

Taip pat planuojama patikslinti balsų perskaičiavimo mechanizmą: atsirastų galimybė savivaldos rinkimuose perskaičiuoti sąrašų gautus balsus ir pirmumo (reitingavimo) balus.

Seimo narys A.Vyšniauskas tikisi, kad Rinkimų kodekso pataisos bus priimtos spalį

Parlamentaras A. Vyšniauskas tikisi, kad jau spalio mėnesį Seimas priims Rinkimų kodekso pataisas.

„Priėmus kodekso pataisų paketą, metus nebesvarstysime jokių su rinkimais susijusių pakeitimų, nes jau prasidės Prezidento ir Europos Parlamento politinės kampanijos laikotarpiai, o netrukus startuosime ir Seimo rinkimuose. Manau, kad sprendimas visus rinkimus reglamentuoti viename dokumente – Rinkimų kodekse – yra geras sprendimas. Seimas, mano nuomone, pasielgė teisingai po dešimtmečio diskusijų jį priimdamas”, – Eltai sakė A. Vyšniauskas.

Rinkimų kodeksas negali būti keičiamas vykstant rinkimų politinei kampanijai, išskyrus atvejus, kai būtina įgyvendinti Konstitucinio Teismo aktą arba Europos Sąjungos teisės aktą, primena ELTA.

Rinkimų kodeksas yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą, todėl jo keitimo procedūra yra sudėtingesnė. Jis gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios ne mažesne kaip 85 visų Seimo narių balsų dauguma.

Rinkimų kodekso pataisas teikia Seimo nariai A. Vyšniauskas, Dalia Asanavičiūtė, Paulė Kuzmickienė, Domas Griškevičius, Agnė Širinskienė, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, Viktoras Fiodorovas, Andrius Kupčinskas ir kiti parlamentarai.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)