aA
„Dainuoti lietuviškai – labai sunku“, „Kai pirmą kartą išgirdau „Lietuva brangi“, sužavėjo nuostabi melodija ir prasmingi žodžiai“, „Mano mėgstamiausias žodis – „žaliąsias“, nes anglų kalboje garso „ž“ nėra“, – įspūdžiais dalijosi JAV Mead vidurinės mokyklos mokiniai.
Julija Marija Petrauskaitė ir JAV Mead vidurinės mokyklos mokiniai repetuoja "Lietuva brangi".
© Asmeninio archyvo nuotr.

Prieš šventes su lietuvaite, Kovo 11-osios signataro anūke Julija Marija Petrauskaite jie įrašė antruoju Lietuvos himnu vadinamą Juozo Naujalio dainą.

„Dainuoti lietuviškai labai sunku! Daug repeticijų tiesiog bandėme išmokti, kaip tarti žodžius, tarimas labai sunkus. Visi labai nerimaujame, ar pavyks teisingai sudainuoti, tačiau labai stengėmės ir daug dirbome, tad, nors tarimas galbūt ir nebus tobulas, žmonės žodžius supras ir, labai tikimės, įvertins mūsų pastangas“, – vylėsi vienuoliktokė Geniva.

Jos bendraamžis Isaiah žinojo tik tiek, kad ši daina – patriotinė: „Ši daina žmonėms primena jų šalies kelią į nepriklausomybę. Lietuviams ji labai brangi ir emociškai vertinga“.

Kai pirmą kartą išgirdo „Lietuva brangi“, Isaiah susižavėjo nuostabia melodija ir prasmingais žodžiais: „Ji man šiek tiek primena Amerikos himną, tačiau ne skambesiu, o su kokiu pasididžiavimu atliekama“.

Dainuoti lietuvių kalba vaikinui buvo gana sudėtinga, tačiau po kelių pamokų, po kelių repeticijų tapo žymiai paprasčiau. „Esu labai patenkintas galutiniu rezultatu“, - komentavo Kolorado valstijoje esančios Mead vidurinės mokyklos vienuoliktokas.

Dešimtokas Tyler dainuodamas šią dainą bandė įsivaizduoti ją amerikietiškų dainų kontekste, pavyzdžiui, JAV himno, kuris asmeniškai jam labai daug reiškia: „Jaučiu, kad ši daina ne mažiau – gal netgi dar daugiau – reikšminga. Man didžiulė garbė atlikti kūrinį, kuriame slypi tiek jėgos“.

Tyler mėgstamiausiu lietuvišku žodžiu vadino „žaliąsias“, nes jam labai patinka „ž“. Anglų kalboje tokio garso neišgirsi.

Buvo baisoka išleisti į JAV

Kaip DELFI pasakojo 16 metės Julijos Marijos Petrauskaitės mama Ieva Kašauskaitė-Petrauskienė, penkiolikmetę dukrą buvo baisoka išleisti į JAV, tačiau konkurse dalyvavo 500 vaikų ir iš šešių atrinktų viena buvo būtent Julija Marija, tad ji neprieštaravo.

„Supratau, kad neleisti tiesiog neturiu teisės, ji juk pusę metų dalyvavo pokalbiuose, egzaminuose, viską darė savo jėgomis ir savo noru. Mead vidurinėje mokykloje ji mokosi aštuntą mėnesį, o vasarą grįš“, – pasakojo mama.

Į kitą pasaulio kraštą išvykusią 15-metę kankino namų ilgesys, tad mama jai patarė eiti į visus įmanomus užsiėmimus, kurie ten organizuojami. Taigi, vaikystėje aktyviai muzikavusi mergaitė pradėjo lankyti ir mokyklos kamerinį chorą, kurio vadovei pasiūlė J. Naujalio dainą „Lietuva brangi“.

„Aš labai esu dėkinga toms choro vadovėms, kad jos įdėjo tiek triūso. Pati dainavau chore, žinau, kaip reikia ilgai ir kantriai dirbti“, – sakė mama.

Abejojo, ar susidoros

Kaip prisimena I. Kašauskaitė-Petrauskienė, jos Julija būdama maža išvien klausydavo Dainų šventės plokštelės: „Mes net juokdavomės, o jai buvo labai gražu“.

Amerikiečiai uždainavo lietuviškai: sunkiausia buvo tarti „ž“
© Archyvo nuotr.

Būdama JAV moksleivė susirado dainos įrašą, su bendramoksliais jį išklausė. Vaikai abejojo, ar susidoros su lietuvių kalbos iššūkiais, tačiau pats kūrinys, jo sudėtingumas jiems padarė didelį įspūdį.

„Prieš savaitę buvau JAV trumpam susitikusi su dukra ir suvokiau, jog ši akcija, kurią Julija pradėjo po Kalėdų, atrodo, išsipildys (ją labai įkvėpė ir palaikė). Norėjo įrašą paviešinti vasario 16 dieną, tačiau nespėjo. Taip susiklostė, kad skamba Kovo 11-ąją“, – sakė I. Kašauskaitė-Petrauskienė.

Pirmą kartą amerikiečių moksleivių atliekamą dainą „Lietuva brangi“ Julijos mama išgirdo pries mėnesį, naktį. „Buvo telefonu įrašytas tik garsas, bet vis viena šiurpuliukai po kūną lakstė. Galutinį rezultatą išvydau šianakt. Labai susijaudinau. Tikriausiai taip reaguoti yra labai mamiška, tačiau iš tiesų daina labai gražiai atliekama“, – sakė mama, fesbuko pasidalijime atkreipdama dėmesį, kaip amerikiečiai gražiai taria ir – akivaizdu – supranta Maironio žodžius.

Dar viena įdomi detalė šioje istorijoje – Julija yra Kovo 11-osios akto signataro, signatarų klubo kanclerio Stasio Kašausko anūkė. JAV įrašyta „Lietuva brangi“ seneliui buvo staigmena.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniuje surado ypatingą gatvę: taip, kaip žmonės ten gyvena turi pamatyti visa Lietuva (140)

Kaimynas kaimynui ne akmenį į langą meta, o komplimentą pasako. Kaimynas kaimynui ne skundą...

„Artėja paskutiniojo teismo diena“: gyventojus išgąsdino žaibiškai užtemęs miestas (58)

Dėl didžiausių atogrąžų miškų gaisrų Brazilijos istorijoje viename mieste sutemo 15 val., nes...

Verslo įtakingiausieji: politikų ciniškumas kartais pritrenkia (135)

Trečiadienį DELFI paskelbė įtakingiausių Lietuvos verslininkų ir ekonomistų sąrašą. Laidoje...

Puikus virškinimas, saldus miegas ir rami nervų sistema: išbandykite 3 ingredientų kokteilį (25)

Bananų ir cinamono kokteilis akimirksniu atgaivins organizmą ir pastatys ant kojų peršalus!

Lietaus debesys pasitrauks ir sugrįš šiluma (2)

Ketvirtadienio dieną įžūlūs lietaus debesys iš Lietuvos pasitrauks. Jau naktį žymesnio lietaus...

FIBA atnaujintame pasaulio čempionato pajėgumo reitinge – Lietuvos rinktinės šuolis aukštyn (87)

Prieš pasaulio krepšinio čempionatą FIBA skelbia jau antrą „FIBA 2019“ turnyro dalyvių...

Veidrodinė ministerija Kaune: išvadino akių dūmimu, bet darbuotojai atgal į sostinę nebenori (56)

Balandžio pradžioje atidaryta vadinamoji veidrodinė Žemės ūkio ministerija Kaune.

Stebuklingoje Graikijos vietoje atostogavusi Vaida Skaisgirė dalijasi pavydą keliančiais kadrais (132)

Neseniai Graikijoje esančioje Mikonos saloje su sūnumi atostogavusi Vaida Skaisgirė socialiniame...

Ar seksas lėktuve yra nelegalus ir ar galima už tai sulaukti bausmės? (31)

„Mylios aukščio klubas“ – taip kartais apibūdinami žmonės, kurie yra mylėjęsi lėktuve....

Įspėja, kas nutiktų, jei tarp JAV ir Rusijos kiltų karas: Žemę ištiktų branduolinė žiema (81)

Mokslininkai atliko simuliacijas ir skelbia oficialius rezultatus: net ir šiandien branduolinis...