Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius antradienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl, jo teigimu, paskleisto šmeižto apie tariamus ryšius su sovietų KGB. A.Matulevičius rašte nurodo, jog TV3 žinių laidoje paskleista neatitinkanti tikrovės informacija apie galimą jo bendradarbiavimą su KGB esą teikiant ataskaitas apie išvykas į užsienį ir Lietuvos emigrantus.
Algimantas Matulevičius
© DELFI
„Su buvusiomis SSRS struktūromis nesu bendradarbiavęs. Nuo Sąjūdžio laikų visuomet viešai pasisakiau už Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, neigiamai vertinau KGB veiklą. Jokios informacijos KGB apie išvykas į užsienį ir Lietuvos emigrantus neteikiau“, - rašoma A.Matulevičiaus rašte.

A.Matulevičius prašo prokuratūros pradėti tyrimą pagal kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius – už šmeižimą, dokumento klastojimą ar suklastoto dokumento panaudojimą arba realizavimą, taip pat – už kišimąsi į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiką.

A.Matulevičius nurodo, jog informacija apie tariamą jo bendradarbiavimą su KGB paskleista NSGK, kuriam jis vadovauja, nebaigus Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos tyrimo.

„Šiais veiksmais varžoma Seimo nario teisėtų veiksmų laisvė, kliudoma Seimo nariui vykdyti savo įgaliojimus, siekiama pažeminti ne tik mano, bet ir NSGK autoritetą bei įtakoti minėto parlamentinio tyrimo rezultatus“, - teigiama A.Matulevičiaus rašte prokuratūrai.

VSD veiklą tiriančio NSGK išvadų pateikimo išvakarėse žiniasklaidą pasiekė popieriai esą bylojantys apie NSGK pirmininko Algimanto Matulevičiaus buvusius ryšius su sovietų KGB.

Minėtuose popieriuose esą užfiksuota, kad dar 1989 metais A.Matulevičius buvęs KGB „patikimu asmeniu“.

Pagal 1999 metais priimtą Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymą, patikimu asmeniu vadinamas žmogus, slapta bendradarbiavęs su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis ir savanoriškai teikęs informaciją apie asmenis ir faktus, dominančius šias tarnybas, taip pat vykdęs jų pavedimus.

D.Kuodytė: apie bendradarbiavimą iš to popieriaus spręsti negalima

Antradienį iš žurnalistų gavusi vadinamąjį dokumentą neva liudijantį apie A.Matulevičiaus buvusį bendradarbiavimą su KGB D.Kuodytė DELFI teigė, jog „apie jokį bendradarbiavimą iš to popieriaus spręsti negalima“.

„Pirmiausia - tai joks kompromatas ir žmonės, kurie jį išmetė į viešumą pasielgė neprotingai. Nesuprantu, kaip protingi žmonės gali pūsti toki burbulą ir aiškinti, kad tai esąs kažkoks įrodymas. Tame popieriuje kadrinis KGB darbuotojas nusprendė, kad būtų gerai, kad asmuo bendradarbiautų tokiais pagrindais. Tai dar nereiškia, kad taip ir buvo“, - teigė D.Kuodytė.

Pasak Liustracijos komisijos vadovės, dokumente minimi KGB darbuotojai yra realūs, 1989 m. minimi įvykiai taip pat realūs, tačiau norint įsitikinti, ar KGB darbuotojų parašai tikri reikėtų atlikti ekspertizę.

Be to, minėtas dokumentas yra be jokių rekvizitų.

„Puslapiai yra be jokios numeracijos, kas yra būtina, jei dokumentas iš Ypatingojo archyvo, reiškia, jis iš kažkur kitur, ir kur yra originalas, niekas negali pasakyti“, - teigė D.Kuodytė.

VSD veiklą tiriantis Seimo NSGK šią savaitę turėtų baigti rengti išvadas. NSGK vadovas A. Matulevičius kol kas neatskleidžia, ar išvadose bus keliamas departamento vadovų atsakomybės dėl kai kurių sprendimų ir esą nepalankaus moralinio klimato VSD klausimas.

Iniciatyva imtis tyrimo gimė, kai rugpjūčio 23 dieną iškritęs per viešbučio devintojo aukšto langą Breste žuvo saugumo karininkas V. Pociūnas. Jis dirbo Lietuvos konsulate Gardine, o Breste buvo tarnybinėje komandiruotėje.

Iš pradžių siūlyta aiškintis tik V. Pociūno žūties aplinkybes, tačiau žiniasklaidai paskelbus įvairių šio tragiško įvykio versijų, kuriose abejota kai kuriais VSD sprendimais, pasiūlyta tyrimą išplėsti, aiškinantis ir departamento veiklą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Vienoje pusėje – galingi ūkiai, o kitoje – ištuštėjusi Lietuva (241)

Pamenate naktines derybas dėl Europos Sąjungos paramos milijonų ?

Taupydami prarandate pinigų: maža nepasirodys (17)

Grynieji pinigai, atsiskaitomoji banko sąskaita ir indėliai išlieka populiariausios santaupų...

Papasakojo, kokį siaubą teko išgyventi tėvų kalintiems vaikams rodydavo pyragą, bet neleisdavo valgyti

Pasaulį apskriejo šiurpą kelianti žinia – pavyzdingai visuomenės akyse atrodę tėvai kalino...

Pažadas duotas: už alkoholio reklamos pažeidimus baudos bus vėliau (2)

Kontrolieriams nustačius alkoholio prekybos ir reklamos pažeidimų, alkoholiu prekiaujančios...

Užklupus šalčiams garsenybės bėga į šiltus kraštus: svarbiausia, kad būtų kuo mažiau tautiečių ir daugiau saulės (4)

Lietuvą pasiekus tikrai žiemai bei termometrų stulpeliams krintant vis žemiau, šou pasaulio...

Liberalų sąjūdis papasakojo, ko griebsis traukdamas partiją iš krizės (40)

Du buvę varžovai dėl Liberalų sąjūdžio (LS) pirmininko posto – Eugenijus Gentvilas ir...

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (951)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Gyvai / Lemtingasis 13-asis Dakaro etapas: kokios lietuvių galimybės gerinti pozicijas (2)

Paprastai 13-asis Dakaro ralio etapas vadinamas lemtinguoju, mat jame sportininkai galutinai...

„Žalgiris“ varžovų akimis: iš tokios komandos reikia pasimokyti (5)

Kauno „Žalgiris“ jau daugiau nei du mėnesius nepralaimi Eurolygos rungtynių namuose....