Dzūkijos sostinę užliejo jaunų žmonių savižudybių ir bandymų nusižudyti banga. Psichologai tai sieja su nesugebėjimu prisitaikyti prie esamų gyvenimo sąlygų ir susilpnėjusiais ryšiais su artimaisiais.
© "Lietuvos žinios"
Per pirmuosius šių metų mėnesius Alytuje užregistruotos 8 savižudybės. Pernai per tą patį laikotarpį jų buvo perpus mažiau. Visi nusižudžiusieji - vyrai. Vienas nusinuodijo, du nusišovė, likusieji pasikorė. Vyriausiajam - 37, jauniausiajam - vos 17 metų.

Savižudžių skaičius gali dar padidėti, kai bus ištirtos vaikino žūties po traukiniu priežastys. Dvidešimt vienerių metų jaunuolį, gulintį ant geležinkelio bėgių, mirtinai traumavo krovininis traukinys. Kadangi jis nereagavo į garsinius signalus, įspėjančius apie pavojų, įtariama, jog tai taip pat galėjo būti savižudybė.

Šiemet Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus medikams pavyko išgelbėti 27 pirma laiko nusprendusius išeiti iš gyvenimo alytiškius. Pernai užregistruoti 38 bandymai nusižudyti.

Mirtys

Dažnai net artimieji negali paaiškinti, kodėl ryžtamasi prieš save pakelti ranką.

Kovo pradžioje pačiame Alytaus centre, parke, artimieji surado pasikorusio devyniolikmečio kūną. Priežasčių vaikinui pasitraukti iš gyvenimo lyg ir nebuvo - turėjo darbą, automobilį, nepiktnaudžiavo alkoholiu. Niekas nebuvo girdėjęs ir apie jo meilės problemas.

Šeštadienio vakarą, būdamas šokių salėje, jis nei iš šio, nei iš to užsiminė pasikarsiąs. Po kiek laiko draugai kieme atėmė iš jo virvę, įsisodino į automobilį ir vežė į namus. Tačiau sankryžoje, stabtelėjus prieš raudoną šviesoforo signalą, devyniolikmetis iš automobilio staiga iššoko. Draugai ieškojo, šaukė, bet tamsoje jo rasti nepavyko.

Neaiškios priežastys sausio pabaigoje į mirtį stumtelėjo ir 22 metų Vilniaus pedagoginio universiteto studentą. Vaikinas turėjo būti aukštojoje mokykloje, bet jo kūną su šautine žaizda galvoje tėvų namuose rado iš mokyklos grįžęs jaunesnis brolis.

Žmonės, su kuriais jis praleido paskutines gyvenimo dienas, net neįtarė, kad jaunuolį kas nors slegia.

Kitas šio studento bendraamžis, iš vakaro susipykęs su drauge, pasikorė rytą nuėjęs į darbą. Su meilės istorija siejama ir vaistais nusinuodijusio septyniolikmečio mirtis, ir nesulaukusio atsako į savo jausmus devyniolikmečio savižudybė.

Nė keturiasdešimties neturintis alytiškis pasikorė savo buto vonioje dėl jo kaltės įvykus avarijai, nors žmonių aukų ir buvo išvengta.

Likus savaitei iki teismo, kuriame turėjo būti pradėta nagrinėti dėl chuliganizmo iškelta baudžiamoji byla, nusišovė 25 metų vyras. Motinai jis ne kartą buvo užsiminęs nenorįs sėsti į kalėjimą, geriau jau pasidarysiąs galą.

Mažėja

Anot Alytaus rajono apylinkės prokuroro Audriaus Grauželio, prieš aštuonerius metus jam pradėjus dirbti, kas antras ar trečias savižudis palikdavo atsisveikinimo raštelį. Pastaraisiais metais situacija pasikeitė.

Atsisveikinimo raštelį palieka tik kas dešimtas savižudis.

Priešmirtiniuose laiškuose savižudžiai paprastai atsiprašo už savo poelgį, dėkoja už patirtą gerumą ir prašo nieko nekaltinti dėl jų mirties: "Gyventi nemokėjau, atleiskit, kad jus kankinau, neverkite manęs, nes to nenusipelniau", "Dėl mano mirties nieko nekaltinkit".

Priežastis, privertusias pasitraukti iš gyvenimo, savižudžiai dažniausiai nusineša į kapą.

Statistiniais duomenimis, per pastaruosius 20 metų vyrų Lietuvoje nusižudo penkis kartus daugiau negu moterų. Galbūt taip yra tik todėl, kad silpnosios lyties atstovės dažniau griebiasi vaistų. Artimiesiems laiku pastebėjus, medikams dar pavyksta išgelbėti joms gyvybę.

Vyrų savižudybių įrankiu dažniausiai tampa virvė, kartais šaunamasis ginklas. Retas kuris griebiasi medikamentų.

Teismo medicinos instituto Alytaus ekspertinio skyriaus vedėjo Leono Urbanavičiaus teigimu, daugiausia pakaruoklių į jų skyrių atvežama pavasarį žydint alyvoms ir rudenį.

Tačiau pasitaiko savižudybių bangų, kurios nepriklauso nuo metų laiko. Dažniausiai tai susiję su pasunkėjusia ekonomine padėtimi.

Neprisipažįsta

Pasak psichologų ir teisėsaugininkų, tarp žmonių paplitęs posakis "kas daug kalba - mažai daro", šnekant apie savižudybes nelabai tinka. Daugelis savižudžių prieš mirtį artimiesiems būna užsiminę apie norą pasitraukti iš gyvenimo. Daugelis ir įvykdo tokius ketinimus. Dažnusyk taip elgiasi linkę į alkoholizmą ir psichikos ligomis sergantys žmonės.

Anot Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjos Irenos Stanevičienės, nė karto nepasitaikė atvejo, kad nusižudyti būtų bandęs sunkiomis ligomis sergantis ar neįgalus žmogus. Dažniau mirtį renkasi jauni ir fiziškai stiprūs žmonės.

Medikai pastebi, kad bandžiusiųjų nusižudyti daugiau atvežama per pilnatį. Tik kai kurie ligoniai neslepia, jog didelę dozę medikamentų ar kokio nors techninio skysčio išgėrė norėdami nusižudyti. Kiti tvirtina, jog nelaimė atsitikusi neapsižiūrėjus, per išsiblaškymą. Savižudybės tikslų paneigti nemėgina tik ištrauktieji iš kilpos.

Pasitaiko, kad atgavęs sąmonę žmogus gydytojui tiesiai į akis rėžia: "Be reikalo stengėtės. Anksčiau ar vėliau vis tiek padarysiu savo". Jis ketinimus įvykdo vos grįžęs į namus.

Pagalbos šauksmas

Kita bandančiųjų nusižudyti kategorija apie mirtį rimtai negalvoja.

Dažniausiai tai paaugliai ir kai kurios moterys. Šokiruojančiu poelgiu nepilnamečiai bando pagąsdinti tėvus, kai šie atsisako pirkti jiems brangių daiktų ar dėl nepaklusnumo paprasčiausiai išbara. Moterys taip elgiasi protestuodamos prieš vyrų smurtą ir dėmesio stoką.

Atvežama ir "etatinių" pacientų, teatrališkai kelis kartus besižudančių. Jie tvirtina išgėrę daugiau vaistų, negu būna iš tikrųjų. Net ir tokiais atvejais gydytojams ne visada pavyksta juos išgelbėti. Žaidimas su gyvybe kartais baigiasi mirtimi.

Psichologės Ramutės Orinienės nuomone, savižudybė yra tarsi paskutinis pagalbos šauksmas, kuriuo siekiama atkreipti aplinkinių dėmesį.

"Savižudybių statistika atspindi moralę, dvasinę visuomenės sveikatą. Mes visi atsakingi už tai, kad žudosi žmonės. Nors kiekvienas atvejis yra kitoks, galima drąsiai kalbėti apie bendrą vardiklį susvetimėjimą ir emocinių ryšių tarp žmonių nebuvimą", - teigia Orinienė.

Visi, bandžiusieji nusižudyti, siunčiami konsultuotis ir toliau gydytis į psichikos sveikatos skyrių. Jo vedėja Danutė Matijošaitienė išskiria kelias pagrindines savižudybių priežastis - socialines, ekonomines, išgyvenimus ir alkoholį. Baisiausia - užslėpta depresija. Nors aplinkiniai lyg ir nemato išorinių priežasčių drastiškam poelgiui, jos visada egzistuoja.

Jaunimą dažniausiai kamuoja netikra depresija, kurią sukelia nutrūkę tėvų ir vaikų ryšiai. Nežinodami, kaip jas įveikti, paaugliai griebiasi savižudybės.

Anot gydytojos Matijošaitienės, pastarąjį dešimtmetį bandymų nusižudyti skaičius išaugo dešimteriopai. Tai, kad iš gyvenimo bando pasitraukti vis jaunesni žmonės, medikės beveik nestebina: "Pensininkai turi šiokias tokias socialines garantijas, o jaunimas paliktas vienas prieš niūrią realybę. Ne visi sulaukia palaikymo iš aplinkinių ar patys sugeba įveikti iškilusius sunkumus. Kai kurie palūžta".

Matijošaitienės teigimu, nestabilios psichikos pacientų gydymą sunkina vis trumpėjantis kompensuojamų vaistų sąrašas. ėmonės, nepajėgiantys įpirkti brangių medikamentų, gydymo visai atsisako, labai dažnai vėl atsidurdami ties savižudybės slenksčiu.

Paslaptis

Po antrojo Vatikano susirinkimo, kuris priėmė Naująjį kanonų kodeksą, pasikeitė ir Katalikų Bažnyčios požiūris į savižudžius. Jie laidojami bendrose kapinėse, o ne už tvoros, kaip buvo anksčiau. Už juos aukojamos šv. Mišios.

Pasak Alytaus šv. Angelų sargų bažnyčios klebono Vytauto Insodos, Bažnyčia pasisako prieš savižudžius, tačiau jų smerkti ar teisti neskuba.

"Savižudybė yra individo ir jo nesugebėjimo prisitaikyti prie visuomenės problema. Negalima ant visuomenės ar artimųjų pečių užkrauti visos atsakomybės naštos. Aplinkiniai turi padėti, bet įveikti kilusius sunkumus gali tik pats žmogus. Kaip žmogaus gimimas susijęs su paslaptimi, taip ir šis žingsnis - paslaptis", - kalbėjo dvasininkas Insoda.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pavilionienė: ištekėjau 2 kurse, o po pusantrų metų išprašiau tą žmogų (336)

Profesorė, žmogaus teisių gynėja, buvusi Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė pratinasi...

Lietuvės darbas už 7 tūkst. eurų prabangiausioje jachtoje Europoje: ištvėrė mėnesį (397)

Nuolatinis žeminimas ir patyčios, kone alpulį kelianti konkurencija, intrigos, kerštas, nevaldomas...

Naujausia apklausa: dvi partijos – reitingų viršūnėje, o dar viena – smuko žemiausiai nuo rinkimų (196)

Pasitikėjimas opoziciniais socialdemokratais šiuo metu yra žemiausias nuo užpernai vykusių Seimo...

Virginijus Savukynas. Su nepriklausomybės diena, Estija! (1)

Jei estų nebūtų, juos reikėtų išgalvoti. Bent jau lietuviai tą tikrai padarytų.

Politikų reitingai: kai kurių populiarumas nesikeičia, nepriklausomai nuo pareiškimų ir įvykių (127)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė , Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir ministras pirmininkas...

Savaitgalio rytas pagal Jamie Oliverį: paragaukite sočiųjų angliškų pusryčių (34)

Kai kuriems geriems dalykams įmantrių variacijų niekada neprireikia. Vienas iš tokių –...

Į pergalę komandą vedęs Sabonis tapo rezultatyviausiu mačo žaidėju (13)

NBA čempionate penktadienį naktį Indianos „Pacers“ (34/25) namuose 116:93 (27:22, 34:22,...

Kai turite vos minutę: valymo triukai, padėsiantys virtuvei suspindėti švara (8)

Kartais geriausias virtuvės valymo būdas yra ne tas, kuris užtrunka visą dieną, bet nedideli...

Viena sėkmingiausių Holivudo aktorių Jennifer Lawrence pareiškė paliekanti aktorystę dėl netikėtos priežasties (3)

Jennifer Lawrence yra pelniusi „Oskarą " ir laikoma viena brangiausiai apmokamų aktorių, bet...

Švelnesnių orų nesitikėkite: arktinis šaltis gali dar labiau nustebinti (66)

Prieš smogiant dar stipriau šaltis šeštadienio naktį truputį sušvelnės, kai kur pasnigs,...