Lietuvos AIDS centras nustatė dar 38 naujus žmogaus imunodeficito (ŽIV) atvejus Alytaus griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje. Kaip antradienį BNS informavo Lietuvos AIDS centras, pakartotinai ištyrus 547 Alytaus kolonijos kalinių kraujo mėginius, nustatyti 38 nauji ŽIV teigiami rezultatai.
Šios vasaros pradžioje Alytaus kolonijoje buvo diagnozuota 207 ŽIV infekuoti asmenys. Dabar jų yra 245.

Pasak AIDS centro direktoriaus Sauliaus Čaplinsko, šie tyrimų rezultatai leidžia daryti dvi išvadas.

"Pirma, dalis kalinių galėjo jau būti užsikrėtę gegužės mėnesį, kuomet pirmą kartą buvo atliekami tyrimai kolonijoje, tačiau tyrimo duomenys užsikrėtimo ŽIV infekcija dar neparodė dėl "lango" periodo", - kalbėjo AIDS centro vadovas.

Pasak S.Čaplinsko, ŽIV infekcijos "lango periodas" - tai ankstyva užsikrėtimo stadija, vidutiniškai trunkanti 21 dieną nuo užsikrėtimo momento, kuomet įprastais tyrimo metodais nustatyti užsikrėtimo dar negalima.

Antroji, anot S.Čaplinsko išvada, yra ta, kad "kalinių elgesys mažai pasikeitė ir toliau išlieka nesaugus - jie vartoja narkotikus ir užsikrečia ŽIV".

AIDS centro vadovo teigimu, "panašių rezultatų galima tikėtis ir ateityje, nes kaip rodo pasaulinė praktika, užkardyti narkotikų patekimą į kalėjimus yra labai sudėtingas ir kompleksinis uždavinys".

"Narkotikų poreikis yra daug stipresnis, nei ŽIV baimė", - teigė S.Čaplinskas. Jo manymu, šalia švietėjiškų priemonių šiame etape reikia kuo greičiau sudaryti kaliniams sąlygas nusipirkti švirkštus kalėjimų parduotuvėse bei pradėti vykdyti žalos mažinimo programas kalėjime.

Nuo 1988 metų, kuomet Lietuvoje buvo diagnozuotas pirmasis ŽIV atvejis, iš viso nustatyta 638 ŽIV infekuoti asmenys, iš kurių 245 - Alytaus griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje.

Po šio ŽIV proveržio Alytaus kolonijoje pakeista Kalėjimų departamento departamento ir kai kurių įkalinimo įstaigų vadovybė, o visose šalies įkalinimo įstaigose kilo nuteistų protesto banga. Kaliniai reikalavo geresnių gyvenimo sąlygų ir sveikatos apsaugos. Teisingumo ministerijai derybose su kaliniais pasiekus kompromisų dėl dalies reikalavimų, streikas buvo nutrauktas.

Laikinai Alytaus kolonijai vadovaujantis Kęstutis Jasmantas antradienį pripažino, kad nauji duomenys apie mirtiną virusą padidino įtampą tarp nuteistųjų, kurių čia laikoma per 1900. Todėl nuo antradienio kolonijoje vėl sustiprinamas budėjimas naktimis, artimiausiu metu su po keletą valandų per parą su nuteistaisiais dirbs psichologai.

K.Jasmantas apgailestauja, kad po triukšmingo valdžios dėmesio kolonijos problemoms jos ir šiandien dar nesprendžiamos. Narkotikus vartojantys nuteistieji negauna vaistų detoksikacijai bei abstinencijai gydyti, nors tai ir buvo įrašyta teisingumo ministro Vytauto Markevičiaus sudarytos komisijos numatytame veiksmų plane. Kol kas ŽIV užsikrėtusieji kaliniai gauna tik vaistų ir vitaminų, kuriems pirkti buvo skirta 5 tūkst. litų.

Kolonijos darbuotojai verčiasi ir be elektroninio narkotinių medžiagų aptikimo ir atpažinimo prietaiso. Jam pirkti skirta tik 100 tūkst. litų, o tokios sumos gerai technikai nepakanka. Todėl pareigūnai, tikrindami siuntas, ir toliau pasikliauja tik savo rankomis ir intuicija.

Anot K.Jasmanto, narkotikų patekimo į koloniją problemą smarkiai sumažintų vaizdo stebėjimo kameros. Tačiau ar joms įsigyti bus skirta pinigų, dar nežinia. Laikinojo vadovo skaičiavimais, šešios kameros su įranga kainuotų nuo 50 iki 100 tūkst. litų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (50)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (26)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (419)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Naujutėlaitis JAV karo laivas įstrigo lede (16)

Naujutėlaitis JAV karinio jūrų laivyno nuo Kūčių dienos dar nepajudėjo iš Monrealio, o dėl...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (46)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

Po išbandytų ekstremalių žiemos pramogų – koma ir pasekmės visam gyvenimui (9)

Žiemą lauke paspaudus šaltukui eilinė kelionė į darbą ar pasivaikščiojimas mieste gali...

Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ – Eurolygos užmojis pažaboti „Panathinaikos“ savininką

Atėnų „Panathinaikos“ klubo savininkas Dimitris Giannakopoulas užsitraukė Eurolygos...

NBA naktis: dviejų pratęsimų trileryje Cousinsas užfiksavo penkiasdešimt metų nematytą rezultatą

NBA pirmenybėse pirmadienio naktį įvykus devyniems susitikimams įsimintiniausią dvikovą...

Dakaro didvyriai prisipažino: niekur nejautėme tokio jaudulio, kurį patyrėme sugrįžus namo (34)

Dviem savaitėms automobilių sporto fanus Lietuvoje prikaustę prie kompiuterių, televizorių ir...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (33)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...