aA
Popiežius Pranciškus į Lietuvą šiemet atvyko ne todėl, kad minime savo valstybės atkūrimo šimtmetį, tačiau lietuvius jis skatina remtis savo istorija, kuriant naują gyvenimą, sako LRT TELEVIZIJOS studijoje viešintis kultūrologas ir filosofas Vytautas Ališauskas. Jo teigimu, popiežius lietuviams atvežė bendrą tapatumą ir suvokimą, kad esame visuotinės bažnyčios nariais.
Popiežius Pranciškus atvyko į Kauno santaką
© DELFI / Rafael Achmedov

Popiežiaus vizitas

Pašnekovas pastebi, kad paprastai popiežiaus vizitai Europos valstybėse trunka tik po vieną dieną, tad atsižvelgiant į Lietuvos dydį, dviejų dienų vizitas net dviejuose šalies miestuose – labai ilga viešnagė. Šaliai, kurioje tikinčiųjų bendruomenė viena iš mažesnių pasaulyje, tai yra ir nemažas pasiekimas.

Pasak kultūrologo V Ališausko, ryšys tarp žmonių ir buvimas su savo bendruomene naujųjų laikų popiežiams labai svarbus: „ Jonas XXIII tapo pirmu popiežiumi, kuris nulipo nuo iškilmingų neštuvų, popiežius Paulius VI pirmasis pradėjo keliauti, Jonas Paulius II buvo pirmasis, kuris pradėjo bendrauti su žmonėmis. Visiems naujųjų laikų popiežiams, net ir Benediktui XIV, garsėjusiam savitu charakteriu, ryšys su žmonėmis, bendravimas – didelis iššūkis.“

Popiežiaus Pranciškaus ir Jono Pauliaus II vizitai šiek tiek skirtingi, sako kultūrologas. Anot jo, anksčiau geopolitinė padėtis buvo kitokia, pavyzdžiui, prieš 25 metus buvo atvykę nemažai lenkų, dabar jiems nebūtina vykti į Lietuvą, nes popiežiai lankosi ir mūsų kaimyninėje šalyje.

Tačiau V. Ališauskas pastebi, kad Vilniaus gatvės užpildytos žmonių: „Nors lietuviai yra santūrūs, dažniausiai truputį ironiškai žiūrime į daugelį dalykų, spontaniškumo stoką, kai kurie net ir nebūdami uolūs katalikai gausiai susirinko pasveikinti popiežiaus, susirinko nuoširdžiai, neverčiami.“

Popiežiaus atvykdamas, filosofo pastebėjimu, mums atveža bendrą tapatumą, supratimą, kad esame ne užkampis, o visuotinės bažnyčios nariai.

Nors šiemet minime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį ir kitas progas, V. Ališauskas sako, kad popiežius atvyksta su religine misija, o ne minėti valstybinių švenčių: „Tai laimingas sutapimas. Popiežius paminėjo visų Baltijos šalių nepriklausomybės šimtmetį, tačiau tai tikrai nėra skirta mūsų šimtmečiui paminėti. Popiežius turi dvasinių tikslų, ir šis politinis pretekstas tiesiog leidžia išsakyti tam tikrus padrąsinimus ir sufleruoja temą apie mūsų istoriją, mūsų patirtį.“

V. Ališauskas primena, kad popiežius kalbėjo labai aiškiai, kad mūsų istorija, mūsų patirtis neturi būti izoliuota, turime remtis šiais dalykais kurdami naują gyvenimą.

„Popiežius tai labai aiškiai akcentavo, kad gebėjimas gyventi santarvėje su kitomis tautomis ir kultūromis turi būti atnaujintas. Ta patirtis, kaip popiežius sakė, buvo sugriauta dviejų autoritarinių režimų – sovietinio ir nacistinio, Lietuvai atnešusių daugybę skausmo, atėmusių dalį gebėjimų priimti kitus. Dabar turime kaip gyvenimo iššūkį – susigrąžinti prarastus gebėjimus, palankiai priimti skirtumus, sukurti darnų gyvenimą su kitomis tautomis. Šis iššūkis – daugelio mūsų šimtmečių praeities įprasminimas“, – sako V. Ališauskas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (29)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (67)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Profesorius Lukoševičius: druska gali žudyti, bet jos visiškai atsisakius – tragiškos pasekmės (4)

Koks valgomosios druskos vaidmuo žmogaus mityboje ir jos sąsajos su kraujospūdžiu? Aiškinama, kad...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (34)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (227)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Pavergė ne vieno garsaus menininko širdį: vieni vadino mūza, kiti – vyrus gniuždančiu monstru (5)

Ją vadino kūrėjų mūza. Ji įsimylėdavo talentingiausius to meto vyrus, jie atsakydavo tokiais...

Kalėdinės mugės pasaulyje – kur geriausia ieškoti šventinės nuotaikos? (1)

Rankas šildantis karšto gėrimo puodelis magiškomis švieselėmis blyksinčioje...

Prieš 23 metus duotam interviu Samas papasakojo apie išbyrėjusius dantis, o savo ateitį „numatė“ Rusijoje (30)

Internete pasirodė prie 23 metus kurta laida „X klanas“ (aut.Ligita Juknevičiūtė ir Remigijus...

Gabrielius Landsbergis: siūlome stabdyti mokesčių pertvarką (119)

Šiandien vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) Tarybos...