aA
Kelerius metus diskutuojantis, vizijas apie Laisvės alėją kuriantis Kaunas, pasirodo, dar neturi šios centrinės miesto gatvės detaliojo plano. Nepaskaičiuota, kiek kainuos įgyvendinti Kauno širdimi vadinamos alėjos rekonstrukcijos projektas, kurį rengia konkursą laimėjusi architektų grupė - Šarūnas ir Asta Kiaunės bei Tadas Vosylius. Spėjama tik apytikrė suma, kuri, anot projektuotojų, siektų šimtą milijonų litų.
Andrius Kupčinskas
Andrius Kupčinskas
© DELFI (P.Garkausko nuotr.)
Tačiau miesto savivaldybės administracijos laikinasis Miesto plėtros departamento direktorius Saulius Lukošius mano, jog bus galima išsiversti su gerokai mažesne suma. Pirmiausia ateinančių metų biudžete reikia numatyti pustrečio milijono litų Laisvės alėjos, kurios atnaujinimą per apklausas kauniečiai mini kaip svarbiausią miesto įvaizdžio pagerinimo užduotį, techniniam projektui parengti.

Naujiems šviestuvams įsigyti, kaip sakė miesto meras Andrius Kupčinskas, Kauno architektų namuose pristatant projektinius pasiūlymus dėl Laisvės alėjos, savivaldybė ims paskolą. Jiems prireiks kiek daugiau nei keturių milijonų litų.

Brangiausiai kainuos alėjos grindinio pakeitimas. Architektai numato atkurdami Laisvės alėjoje seno bulvaro vaizdą naudoti įvairių spalvų ir geros kokybės medžiagų dangas, o tam gali prireikti 28 milijonų. Anot S. Lukošiaus, dar apie 15 mln. litų gali kainuoti inžinerinių tinklų pakeitimas. Pinigų bus bandoma ieškoti Europos Sąjungos fonduose.

Kitų metų pradžioje savivaldybė tik ketina savo lėšomis pakeisti aptrupėjusius suolelius liepų alėja vadinamoje Laisvės alėjoje.

Kauno vadovas A. Kupčinskas pasirengęs priimti siūlymus ir vizijas, bet teigia žinąs ir savo galimybes. Iš miesto biudžeto savivaldybė tikrai negalės atnaujinti pagrindinės Kauno gatvės, todėl kreipsis į Vyriausybę, kad Laisvės alėjos rekonstrukcija atsirastų valstybės investicinių projektų finansavimo programoje.

"Kaunas neatiduos savo paskutinių marškinių tam projektui iš savo biudžeto", - sakė A. Kupčinskas.

Beje, Š. Kiaunės architektų grupės parengtas Laisvės alėjos rekonstrukcijos pirminis siūlymas susilaukė ir VŠĮ "Kauno architektūros bei urbanistikos ekspertų tarybos" pastabų bei kritikos. Labiausiai kliuvo ketinimas tarp senųjų alėjos liepų įtaisyti stovus, prie kurių pakibtų ne vien šviestuvai, bet ir tentai. Tarsi jachtos burės - savotiški lietsargiai - tentai savaime išsiskleistų pradėjus lyti.

Savivaldybėje vykusiame pasitarime vieni architektai gyrė sumanymą po alėja įrengti požeminę automobilių laikymo aikštelę, nes "su mašinomis į Laisvę ateis daugiau žmonių", kiti reikalavo automobilių nelaikyti prioritetu.

Architektas Rimas Palys priekaištavo miesto valdžiai, "taip ir nesugebėjusiai organizuoti viešos rimtos diskusijos apie Laisvės alėjos ateitį".

Kraštovaizdžio architektas Regimantas Pilkauskas įsitikinęs, kad Laisvės alėja sugadinta dar 1980-aisiais, paverčiant ją ilgu skveru. "Pėsčiųjų alėja senasis bulvaras galėjo likti išsaugojęs gatvės pavidalą. Bet požeminiai garažai - didžiausia nesąmonė. Kaip ir sporto rūmai Nemuno saloje", - sakė R. Pilkauskas.

"Skaudžiausia, kad susidūrusios su realybe visos vizijos ir koncepcijos eina šuniui ant uodegos, - mano architektė Jolita Kančienė.

"Miesto valdžia privalo spręsti, kaip čia suderinti vizijas, norus ir galimybes, įjungiant į Laisvės alėjos atnaujinimą ir visuomenę, ir privalų kapitalą, - įsitikinęs jos kolega Audrys Karalius. - Reikia žinoti, kam miestui tas projektas, kas dabar negerai Laisvės alėjoje, ką keisti, ką taisyti. Kad išrašytum receptą, turi atlikti nuodugnų tyrimą. Ir tai turėtų būti atitraukta nuo politikos. Tik tada galima tikėtis kažkokių rezultatų", - sakė jis.

Konkurso vienintelės dalyvės bei laimėtojos Š. Kiaunės architektų grupės darbas pristatytas ir Laisvės alėjoje verslus plėtojantiems verslininkams. Deja, į vicemero Rimanto Mikaičio pakvietimą kuo aktyviau dalyvauti diskusijoje apie centrinės miesto dalies problemas bei perspektyvas atsiliepė vos dešimt verslininkų. Keli iš jų susitikimą paliko nesulaukę pabaigos.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Audra dėl Nausėdienės žodžių: keliais sakiniais užkabino baisiausias Lietuvos žaizdas (21)

Vakar „Lietuvos Davoso“ forume pranešimą skaičiusios Dianos Nausėdienės pasisakymai apie...

Su Baltarusija – beprecedentė santykių krizė: tenka pripažinti ir Lietuvai nemalonius faktus (291)

Lietuvos laikysena – įkvepianti, šalies lyderės, kuri puikiai supranta baltarusių tautos...

Dar vienos Vilniaus mokyklos valgykloje – visiška netvarka ir gausybė pažeidimų (5)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), atsižvelgdama į savo kontrolės duomenis ir...

Visoms gyventojų grupėms COVID-19 vakcina Lietuvoje būtų nemokama: Skvernelis įvardijo savo planą B vakcinoms išleis daugiausia 125 mln. eurų  (401)

Lietuvos Vyriausybė priėmė sprendimą pirkti vakcinų nuo COVID-19. Nemokamai bus skiepijamos visos...

Prastėjant epidemiologinei situacijai Šiauliuose, NVSC ragina nedelsti (15)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ), atsižvelgęs į epidemiologinę situaciją...

Neištvėrė ir viešai pasipiktino sporto klubo tvarka vyrų rūbinėje: nuogi klientai dėl to jaučia gėdą, nepatogumą sporto klubas siūlo išeitį

Vis garsiau visuomenėje kalbant apie lygias moterų teises bei galimybes garsėja ir pasipiktinimai,...

TASS skelbia, kad Rusijos pajėgos numušė savo pačių naikintuvą papildyta (258)

Antradienį naikintuvą „Su-30“, sudužusį pratybų metu Tverės srityje, pirminiais duomenimis,...

Ruošia pokyčius būsto nuomotojams: privaloma sutarčių registracija ir baudos (225)

Finansų ministerija parengė ir užregistravo įstatymų pakeitimus, kuriais siūlo išguiti...

Cichanouskaja: šiandien Lukašenka tiesiog išėjo į pensiją 7 šalys jau pareiškė nepripažįstančios Lukašenkos prezidentu (157)

Aliaksandras Lukašenka , per trečiadienį slaptai surengtą inauguraciją šeštai kadencijai...

NVSC prašo atsiliepti žmones, dalyvavusius užsiėmimuose šokių studijose (1)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) ragina žmones, kurie rugsėjo 7-17 d. lankėsi...

|Maža didelių žinių kaina