aA
Tėvynės sąjungos pirmininkas parlamentaras Andrius Kubilius ragina liberalcentristus, su kuriais konservatoriai derasi dėl bendradarbiavimo Seimo rinkimuose, įsipareigoti nesudaryti koalicijos su populistine Darbo partija.
Viktoras Uspaskichas
Viktoras Uspaskichas
© ELTA
Priešingu atveju, konservatoriai ketina svarstyti galimybę nutraukti jau įsibėgėjusias derybas dėl dalies vienmandačių apygardų pasidalijimo, palaikymo per antrąjį rinkimų turą ir porinkiminės koalicijos sudarymo.

"Nenorėtume matyti, kad kokioje nors sutartoje apygardoje mūsų paremtas liberalcentristų kandidatas, laimėjęs rinkimus, atsirastų Viktoro Uspaskicho vadovaujamoje koalicijoje", - pirmadienį spaudos konferencijoje teigė Tėvynės sąjungos lyderis.

Pats V. Uspaskichas patikino, kad panašūs pareiškimai jau nebestebina. "Tai - natūralus dalykas. Kas antrą savaitę išeina su tokiu pareiškimu", - sakė Darbo partijos pirmininkas.

A. Kubilius paragino ir kitas vadinamąsias tradicines europietiškas partijas aiškiai pasakyti, ar po Seimo rinkimų sudarys koalicijas su Darbo partija.

Šeštadienį Ariogaloje posėdžiavusi konservatorių taryba pritarė partijos vadovybės planams Seimo rinkimuose bendradarbiauti su Liberalų ir centro sąjunga. Tačiau taryba pasiūlė į rengiamą susitarimo projektą įtraukti punktą, kad konservatoriai ir liberalcentristai derintų susitarimus su kitomis partijomis, kategoriškai atsisakant bet kokių derybų su Darbo partija.

Kai kurie A.Zuoko pareiškimai A.Kubiliui neaiškūs

"Iki šiol iš liberalcentristų vadovybės išgirsdavome gana dviprasmiškų nuostatų dėl bendradarbiavimo su Darbo partija", - pažymėjo A. Kubilius.

Jis leido suprasti, kad bene daugiausia abejonių kelia Liberalų ir centro sąjungos pirmininko, Vilniaus miesto mero Artūro Zuoko bendravimas su Darbo partijos lyderiu.

"Negaliu patvirtinti ar paneigti, kad A. Zuokas derasi su V. Uspaskichu. Tačiau kai kurie pareiškimai mums iki šiol nėra iki galo aiškūs, todėl norime nedviprasmiško aiškumo", - teigė Tėvynės sąjungos pirmininkas.

Liberalcentristai neįrodinės nesą kupranugariai

Gintaras Steponavičius
© ELTA

Vienas iš liberalcentristų lyderių Seimo vicepirmininkas Gintaras Steponavičius konservatorių raginimus įvertino skeptiškai.

"Tai yra jų pageidavimas, bet mes negalime įrodinėti, kad nesame kupranugariai", - teigė Liberalų ir centro sąjungos valdybos narys.

Jis pabrėžė, kad liberalcentristai neturi jokių susitarimų su Darbo partija ir galvoja tik apie bendradarbiavimą su kitomis centro dešiniosiomis jėgomis.

G. Steponavičius kelis kartus pakartojo, kad planuojamas pasirašyti susitarimas su Tėvynės sąjunga yra geriausias įrodymas, kad liberalcentristai neketina jungtis į koaliciją su Darbo partija.

Spaudos konferencijoje A. Kubilius sakė, kad jį stebina ir "valdančiosios koalicijos pasyvumas, ginant savo pozicijas bei rinkėjus nuo V. Uspaskicho atakų". Pasak parlamentaro, valdančiosios Socialdemokratų partija ir Naujoji sąjunga turėtų būti sunerimusios, nes jų rinkėjai esą pasiruošę balsuoti už Darbo partiją.

"Valdančiosios koalicijos lyderiai, nors žodžiais pasisako prieš naujuosius gelbėtojus radikalus, tai daro taip pasyviai ir lyg būdami paralyžiuoti, kad atrodo lyg iš anksto susitaikę su pralaimėjimu ir neatmetantys galimybės patogiomis aplinkybėmis po rinkimų ieškoti priimtino bendradarbiavimo su Darbo partija", - kalbėjo A. Kubilius.

Anot Tėvynės sąjungos vadovo, atsakingiau turėtų elgtis ir tradicinėmis save laikančios partijos, kurios, net žinodamos, kad nepajėgs surinkti reikalingų 5 proc. balsų, ruošiasi savarankiškai dalyvauti rinkimuose. Toks "neatsakingas elgesys" esą yra naudingas V. Uspaskichui.

"Visuomeninių organizacijų, pavyzdžiui, Gydytojų sąjungos pastangos kelti nepriklausomus kandidatus taip pat turėtų būti suprantamos labai paprastai - tai būdas atimti dar kelis pasiklydusius balsus iš tradicinių europietiškų partijų. Tai irgi naudinga V. Uspaskichui. Nenustebčiau, jei kada paaiškės, kad jis finansuoja kai kurias tokias vadinamąsias nepriklausomas iniciatyvas", - samprotavo konservatorius.

A. Kubilius nurodė dar vieną Darbo partijai naudingą aplinkybę - "politologų ir politikos apžvalgininkų vieningą chorą, nuolat kartojantį tą pačią tezę - kad tradicinės politinės partijos yra nusilpusios, pakrypusios, neturi naujų idėjų, todėl pralaimi V. Uspaskichui".

Anot parlamentaro, Seimo rinkimuose gyventojai rinksis ne tarp kairiųjų ir dešiniųjų, bet tarp V. Uspaskicho ir valstybininkų pozicijų, todėl dar mažesnę reikšmę nei anksčiau turės partijų programiniai skirtumai ir įsipareigojimai.

Tėvynės sąjungos pirmininkas priminė, kad 2002 metais vykusiuose Prezidento rinkimuose prancūzams teko rinktis tarp ne itin mėgstamo dešiniojo Jacqueso Chiraco (Žako Širako) ir netikėtai į antrąjį turą patekusio radikalo Jeano Marie Le Peno (Žano Mari Le Peno). "Kairieji Prancūzijos rinkėjai keikdamiesi balsavo už dešinįjį J. Chiracą ir po balsavimo demonstratyviai plovėsi rankas. Jie labai gerai suprato, kad nebalsavimas už jį reikštų balsavimą už J.M. Le Peną. Lietuvos artimiausiu metu laukia panašus pasirinkimas tarp demokratiškos Lietuvos ir V. Uspaskicho", - pabrėžė konservatorius.

V.Uspaskicho nebestebina

Andrius Kubilius
© ELTA

Pats V. Uspaskichas patikino, kad jo panašūs pareiškimai jau nebestebina. "Tai - natūralus dalykas. Kas antrą savaitę išeina su tokiu pareiškimu", - sakė Darbo partijos pirmininkas.

Anot jo, taip elgtis tradicines partijas skatina tai, kad jos neturi "nei naujų programų, nei naujų veidų, nei naujos strategijos".

Didžiausiu populistiškumu V. Uspaskichas apkaltino konservatorius ir socialdemokratus, kurie esą kelis kartus rinkėjams pažėrė nemažai pažadų, tačiau atsidūrę valdžioje jų neįvykdė.

"Ką šioms partijoms daryti iš baimės? Jie juk nesako, kiek dar tokių projektų kaip "Williams" įgyvendins", - teigė pašnekovas.

V. Uspaskichas patikino, kad Darbo partija į Seimo rinkimus eis viena ir "apie visa kita kalbės tik po rinkimų". Anot jo, šiuo metu kuriamos partijų koalicijos yra nelogiškos, nes jas kuriančių politinių jėgų pagrindas ne visada sutampa.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (3)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...

Girtų vairuotojų šou Vilniuje: gausios policijos pajėgos „premijas“ įteikė 16-likai alkoholio mėgėjų (5)

Šeštadienį Vilnių šturmavo gausios Kelių policijos pajėgos, prisidėjo ir Viešojo saugumo...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Kad sumokėtų mokesčius – prašymų ir tikrinimų lavina: situaciją vadina keista (3)

Kaskart, kai reikia deklaruoti pajamas ir mokėti mokesčius, skaitytoja Alina pasakoja susidurianti...

3 mėnesiai Atlanto vandenyne: Valujavičius apie artėjančius Karibus, „žemės“ faktorių ir sporto salės ilgesį

Jau 90 dienų keliautojas Aurimas Valujavičius įgyvendina savo svajonę – vienas, be pagalbos ir...

Karas Ukrainoje. Erdoganas ir Putinas kalbėjosi telefonu situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių (2)

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Vaidas Mikaitis

Klestinti, graži ir laiminga Europos šalis nusipelnė daugiau dėmesio: kodėl dauguma turistų ją tik pravažiuoja? (2)

Yra Europoje maža ir nukentėjusi šalis vardu Slovėnija . Kad maža tai taip, bet kodėl...

Virtuvės šefas Vytautas Samavičius: turime savų triukų, kad ir didžiausi niurzgliai iš restorano išeitų patenkinti

Vienas geriausių Lietuvos virtuvės šefų, restorano Klaipėdoje „ Monai “ ir Vilniaus, Kauno...

Dėl kilusio skandalo – Gentvilo patarimas Armonaitei: laikas susiskaičiuoti skeletus spintoje (9)

Nepotizmo skandalas iš posto išvertė Laisvės partijos deleguotą viceministrą Vincą Jurgutį....

Įspūdingame LKL finalo pakartojime – valinga čempionų pergalė (1)

Vilniuje šeštadienį vykusiame dar viename praėjusio sezono Lietuvos krepšinio lygoje...