"Lietuva yra tokia šalis ir tokia tauta, kuri per paskutinius šimtmečius yra pripratusi prie to, kad šalia esantys didieji kaimynai spaudimu ar įvairiais demaršais ko nors bando iš Lietuvos išreikalauti arba pasiekti. Ir tai yra labai klaidingas kelias bandyti su Lietuva šitokiu būdu siekti kokių nors problemų sprendimo", - interviu radijui "Znad Willi" sakė premjeras.

"Istorijos suformuotas lietuvio charakteris yra toks, kad jeigu didysis kaimynas ko nors per jėgą reikalauja, lietuvis sutiks, kad ir jo troba sudegtų, bet jis užsidarys ir priešinsis tam reikalavimui. Dialogo reikia iš abiejų ar iš visų trijų pusių labai jautraus", - pridūrė premjeras.

Lenkijos premjero Donaldo Tusko šį mėnesį per vizitą Lietuvoje išsakyti pareiškimai sulaukė dviprasmiškų vertinimų - kalbėdamas bendroje spaudos konferencijoje Palangoje jis pabrėžė, kad tautinių mažumų klausimų negalima politizuoti, o vietos lenkai turi puikiai išmokti valstybinę lietuvių kalbą, tačiau po to nuvykęs į Vilnių vietos lenkų bendruomenei pareiškė, kad Lenkijos santykiai su Lietuva bus geri tiek, kiek bus geri Lietuvos valdžios santykiai su lenkų mažuma.

Lietuvą sukritikavo ir Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorovskis), ne kartą priekaištų išsakė užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis (Radoslavas Sikorskis), aštrių pareiškimų nevengia Lietuvos lenkų rinkimų akcijos politikai.

"Lenkijoje vyksta rinkimai, ir suprantamas mums tas kontekstas", - sakė A.Kubilius.

"Bandymas per konfrontaciją pasiekti rezultato kartais gali būti kontrproduktyvus. Kad konfrontacija yra naudinga politikams, ypač artėjant rinkimams, tai yra žinoma, bet eiliniam žmogui sulaukti per konfrontaciją, kad vienas ar kitas reikalas išsispręstų, tai yra kontrproduktyvu", - pabrėžė ministras pirmininkas.

Jis sakė pasigendąs objektyvaus vertinimo iš Lenkijos, nors Lietuva lenkų švietimui sudaro geriausias sąlygas pasaulyje už Lenkijos ribų - neseniai padidintas mokinio krepšelis tautinių mažumų mokyklose, sumažinti reikalavimai klasėms komplektuoti, ketinama daryti nuolaidas tautinėms mažumoms vertinant lietuvių kalbos egzamino rezultatus.

A.Kubilius taip pat sukritikavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos politikų veiklą - premjero teigimu, jie stengiasi lenkų bendruomenę laikyti "socialiniame kultūriniame rezervate", o nuo to kenčia patys Lietuvos lenkai.

"Matau pavojų, kad kai kurie vietos lenkų politikos lyderiai stengiasi dėl suprantamų politinių priežasčių - jiems tai naudinga asmeniškai - lenkų bendruomenę laikyti tam tikrame socialiniame kultūriniame rezervate, vos ne gete. Dėl to pralaimi pati lenkų bendruomenė", - kalbėjo premjeras.

Aptarti tautinių mažumų švietimo klausimus pirmadienį Druskininkuose renkasi Lenkijos ir Lietuvos tarpvalstybinė darbo grupė. Premjero teigimu, ekspertai turėtų nagrinėti klausimus, kurie kelia baimes - Lietuva nerimauja dėl ketinimų uždaryti dar dvi lietuviškas mokyklas Lenkijos Punsko valsčiuje, lenkai nuogąstauja dėl kai kurių Švietimo įstatymo nuostatų. Premjeras sakė tikįs, kad ekspertams įvertinus tikrąją situaciją, "gali paaiškėti, kad nėra dėl ko daug ginčytis ir dėl ko nusileidinėti".

Lenkai kritikuoja Švietimo įstatymo nuostatas, kuriomis plečiamas dalykų dėstymas lietuvių kalba ir ketinama suvienodinti lietuvių kalbos egzaminą tautinėms mažumoms ir etniniams lietuviams. Lenkijoje gyvenantys lietuviai sako, kad net ir priėmus įstatymą lenkai Lietuvoje turės geresnes sąlygas mokytis gimtąja kalba nei jie.