Opozicinės Tėvynės sąjungos (TS)-konservatorių lyderis Andrius Kubilius įsitikinęs, kad apkalta prezidentui Rolandui Paksui yra neišvengiama ir tikriausiai bus sėkminga, todėl ragina partijas pradėti kalbėtis tarpusavy apie naują kandidatą į prezidentus.
Andrius Kubilius
© ELTA
"Partijos turi susitarti dėl bendro žaizdas gydančio kandidato ir pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl demokratijos perspektyvų", - spaudos konferencijoje pirmadienį sakė A. Kubilius.

Pasak jo, "visi tie, kurie turi politinį svorį ar moralinį autoritetą jį (prezidentą-BNS) jau paragino atsistatydinti. Apkalta tampa vienintele ir neišvengiama procedūra".

A. Kubilius tikisi, jog apkaltos iniciatyvą pasirašys 85 Seimo nariai.

Apkaltai pradėti užtektų mažiau parašų - 36, tačiau jų siekiama surinkti kuo daugiau, kad būtų nedviprasmiškai parodyta parlamento valia užbaigti apkaltą iki galo. Kad prezidentas atstatydintas, už jo apkaltą turi balsuoti 85 parlamentarai. Iš viso Seime yra 141 narys, 4 vietos yra laisvos.

A.Kubilius patvirtino, kad apkaltos teksta bus parengtas jau šią savaitę. "Prognozuočiau, jog net ir nušalintas nuo pareigų, R.Paksas bandys dalyvauti prezidento rinkimuose", - pažymėjo A. Kubilius. Tačiau, anot jo, naujasis prezidentas turi būti visų pirma visuomenės "žaizdas gydantis prezidentas".

"Būtų gerai, kad visos rimtosios partijos sutartų, kad šių rinkimų nereikia paversti dar vienomis rinkimų rungtynėmis, kurios dar labiau gilintų šį skausmingą visuomenės konfliktą. Geriausia būtų, jeigu šios partijos sutartų paremti vieną kandidatą, be abejo, geriausiai būtų nepartinį ir galintį geriausiai eiti prezidento pareigas. Aš manau, jog tokių kandidatų Lietuvoje tikrai yra daug", - sakė A.Kubilius.

Tuo tarpu Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų frakcijos seniūnė Kazimira Prunskienė pažymėjo, jog prezidento "atsistatydinimas ar atstatydinimas nėra geriausia išeitis iš situacijos". Pasak jos, tai tik "sukeltų ilgesnes neigiamas pasekmes Prezidento institucijai".

Ji paragino Seimo frakcijos narius pradėti dialogą su prezidentu ir pakviesti jį į susitikimus į Seimą, "taip kiekvienam susidarant asmeninę nuomonę apie prezidentą".

Dialogui su prezidentu R.Paksu pritarė ir A.Kubilius, tačiau pažymėjo, jog toks dialogas gali būti tik "dėl Prezidentūros krizės išsprendimo, o ne dėl bandymų užtęsti ją".

"Dialogas, be abejo, yra galimas, bet ne dėl to, kaip pratęsti krizę, bet dėl išeities", - sakė jis.

Jis toliau paragino prezidentą imtis "racionalių žingsnių" ir atsistatydinti. "Padarius vieną racionalų žingsnį - atšaukti vizitą į JAV, reikia padaryti kitą racionalų žingsnį - atsistatydinti",- pažymėjo A.Kubilius.

Pasak jo, "Lietuvai būtų geriausia, jeigu prezidentas rastų savyje drąsos padaryti vienintelį teisingą sprendimą - atsistatydinti. Jeigu jis to nedaro, mes galime galvoti, jog kažkas jam neleidžia to daryti".

Vienas valdančiosios Lietuvos socialdemokratų lyderių Seimo vicepirmininkas Vytenis Andriukaitis taip pat pažymėjo, jog "protingas žingsnis" prezidentui būtų atsistatydinti ir eiti į kitus rinkimus pasitikrinti pasitikėjimo.

V.Andriukaitis teigiamai įvertino K.Prunskienės siūlomą dialogą su prezidentu, bet pažymėjo, jog toks pasiūlymas turėtų būti pateiktas paties R.Pakso.

"Dialogas visada yra gerai. Gal būt užsimezgęs dialogas duotų rezultatą, kad jis kuo greičiau atsistatydintų. Būtų labai sveika jam išaiškinti, kokioje padėtyje jis yra atsidūręs", - svarstė jis.

"Užsienio politikoje jam, kaip šalies prezidentui, tik tapšnos per petį, daugiau nieko kita nedarys. Jo garsiosios frazės pirmos dalies veiksmų atlikti nereikės, nes jis tai atliko pats", - sakė V.Andriukaitis, turėdamas omeny prezidento frazę "š.... ir tapšnojau".

Praėjusią savaitę Paryžiuje surengtame į ES stojančių valstybių parlamentų atstovų pasitarime dalyvavęs V.Andriukaitis pažymėjo, jog R.Pakso autoritetas Prancūzijoje yra "ženkliai kritęs".

Savo ruožtu, Seimo pirmininko pavaduotojas teigė, jog per visą prezidentavimo laikotarpį R.Paksas nevedė jokio dialogo nei su Seimu, nei su politinėmis partijomis, išskyrus su jo įkurta Liberalų demokratų partija ir galimais jos sąjungininkais kituose Seimo rinkimuose.

"Jis iš tikrųjų pavertė Prezidentūrą liberalų demokratų rinkimų štabu", - teigė V.Andriukaitis. Tačiau jis skeptiškai įvertino A.Kubiliaus pasiūlymą susitarti dėl bendro nepartinio kandidato į prezidentus, jeigu būtų surengti pirmalaikiai rinkimai.

"Situacija nėra tokia, jog reikėtų formuoti kažkokį nacionalinį frontą. Matyt, konservatoriai neturi stipraus kandidato", - sakė V.Andriukaitis.

Skandalą dėl nederamų prezidento ir jo aplinkos ryšių bei slaptos informacijos nutekėjimo iš Prezidentūros tyrusi speciali parlamentinė komisija konstatavo, jog R.Paksas yra pažeidžiamas, ir tai kelia pavojų nacionaliniam saugumui.

R.Paksui dabar gresia parlamentinė apkalta, jei nepaklus raginimui atsistatydinti. Tarp kitų, atsistatydinti prezidentui primygtinai siūlo valdančiosios daugumos lyderiai Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas ir premjeras Algirdas Brazauskas.

R.Paksas kartoja esąs nekaltas ir teigia neketinąs atsistatydinti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (36)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (43)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (291)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (87)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (37)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (3)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (2)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (175)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (162)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...