„Mano įsitikinimu, TS-LKD tuo ir stipri, kad leidžia sau turėti plačių, esminių diskusijų ir jų nebijo, o po to su vieninga nuomone eina toliau. Tuo metu socialdemokratai [...] šneka visiškai skirtingus dalykus. Tai Birutė Vėsaitė galėtų būti kandidatė į jūsų partijos pirmininkus“. Tokį pasiūlymą dabartinis TS-LKD lyderis Andrius Kubilius trečiadienį „LRT aktualijų studijoje“ pateikė socialdemokratui Gediminui Kirkilui.
Birutė Vėsaitė ir Gediminas Kirkilas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Diskutuojant apie artėjančius Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko rinkimus, A. Kubilius kėlė klausimą, kodėl visi kalba apie balandžio 22–23 d. vyksiančius konservatorių lyderio rinkimus, tačiau niekas nežino apie gegužės 4-osios Socialdemokratų partijos (LSDP) suvažiavimą, kuriame taip pat bus renkamas vadovas.

„Tai rodo skirtumą, kiek vidinės demokratijos ir galimybių diskutuoti esminėmis temomis (ir partijos, ir valstybės) yra mūsų partijoje, ir kiek socialdemokratų, kurie, man atrodo, iki europietiškos socialdemokratijos turi nueiti dar tolimą kelią“, – teigia A. Kubilius.

Visų kandidatų neatskleidžia

Savo ruožtu LSDP pirmininko pavaduotojas G. Kirkilas patvirtino, jog LSDP partijos suvažiavimas tikrai vyks ir naujas vadovas jame bus renkamas. Vienas iš kandidatų juo tapti yra dabartinis partijos vedlys Algirdas Butkevičius, postą užimti taip pat pretenduoja Juozas Olekas ir dar keletas narių, kurių G. Kirkilas neatskleidė.

Tačiau jis atkreipė dėmesį, jog reikėtų kalbėti ne apie LSDP, nes šie TS-LKD pirmininko rinkimai yra neeilinis įvykis dėl buvusio pirmininko Vytauto Landsbergio kandidatūros.

„Jis grįžta todėl, kad yra jumis, kaip lyderiu, nepatenkintas, tai yra visiškai akivaizdu. Tai, manau, kad apie tai reikia kalbėti. Ar dėl to jis grįžta, kad sukeltų papildomų diskusijų? Tai ką, jos negali vykti jūsų partijoje? Gali“, – įsitikinęs G. Kirkilas. Pasak socialdemokrato, A. Kubiliui vadovaujant TS-LKD, ši atsisakė savo pamatinių vertybių – esą tai ir yra pagrindinė V. Landsbergio kandidatavimo priežastis ir nuomonė, kurią jis viešai deklaravo.

Būdingos skirtingos nuomonės partijų viduje

Tuo metu politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) vadovas profesorius Ramūnas Vilpišauskas teigia, kad tiek LSDP, tiek TS-LKD būdinga turėti skirtingų nuomonių partijos viduje.

„Yra žmonių su skirtingomis nuomonėmis – tiek praėjusiai vyriausybei ir Tėvynės Sąjungos frakcijai tai buvo būdinga, tiek ir dabartinei Socialdemokratų frakcijai ir Ministrų Kabinetui. Mes matome, kaip skirtingi ministrai pasako viena, premjeras po to sako kita. Tai yra iššūkis, bet, kita vertus, būtų keista, jeigu nuomonės būtų visiškai vienodos“, – teigia R. Vilpišauskas.

Tačiau, politologo manymu, yra tam tikra sveiko proto riba, kiek vidinės partijų diskusijos gali rodyti skirtingas pozicijas. Esą svarbiausia, kad esminiais momentais, pavyzdžiui, balsavimo metu partija veiktų kaip vieninga politinė jėga, mat partijos tikslas yra įgyvendinti savo programą ir ši turi būti pagrįsta nuosekliais siūlymais, o ne ėjimu į skirtingas puses.

TS-LKD lyderio A. Kubiliaus manymu, jų partija būtent tuo ir yra stipri. „Ji leidžia sau turėti plačių, esminių diskusijų galimybę ir jų nebijo, o po to su vieninga nuomone eina toliau. Tuo metu socialdemokratai […] šneka visiškai skirtingus dalykus. Tai B. Vėsaitė galėtų būti kandidatė į jūsų partijos pirmininkus“, – kreipdamasis į socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotoją G. Kirkilą sakė A. Kubilius. „Gal ir bus, kas ten žino“, – jam atkirto socialdemokratas.

Išgyvena rimtą lyderystės krizę?

LSDP pirmininko pavaduotojas teigia manąs, kad TS-LKD išgyvena gilią krizę. Esą Tėvynės Sąjunga egzistuoja jau dvidešimtmetį, o per tą laiką partijai vadovavo tik du vadovai. Tuo metu LSDP jau turėjo net aštuonis lyderius. „Tai [TS-LKD] nėra jokios kaitos. Maža to, kada ta kaita jau turėtų įvykti, vėl bando grįžti buvęs pirmininkas. Tai, mano požiūriu, yra labai rimta lyderystės krizė“, – tvirtina G. Kirkilas.

A. Kubilius sako, kad krizė yra ištikusi G. Kirkilo mąstymą ir aritmetiką. Esą jis skaičiuoja ir socialdemokratų, ir Lietuvos demokratinės darbo partijos (LDDP), su kuria susijungė, lyderius. Jei skaičiuotume TS ir LKD pirmininkus nuo 1990 metų, jų esą būtų daugiau. Be to, TS-LKD vadovas tikina, kad jų partija savo vidine demokratija ir diskusijomis yra daug stipresnė nei oponentai socialdemokratai: „Neturėdami savo vertybių, neturi ir apie ką diskutuoti“.

„Didelė kaita kaip tik ir yra demokratija. Aš manyčiau, kad jūsų partijoje tos kaitos nėra, maža to, dar seni lyderiai mėgina grįžti. Tai aš nežinau, kur čia yra ta demokratija“, – į A. Kubiliaus pastabą sureagavo G. Kirkilas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (302)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (17)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (162)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (27)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais (184)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (203)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (63)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (6)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (337)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (25)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...