aA
Lietuvos universitetų mokslininkai išplatino viešą laišką, kuriuo išsakė nepasitenkinimą, jog Kauno miesto pareigūnai ir kiti oficialūs asmenys pagerbė nacių okupacijos metu veikusios laikinos vyriausybės vadovą Juozą Ambrazevičių, išeivijoje pasivadinusį Brazaičiu. Pasak akademikų, tuometė vyriausybė bendradarbiavo su vokiečių valdžia ir buvo įkvėpta Lietuvos aktyvistų fronto, kurio programa buvo antisemitinė ir autoritarinė.
Juozas Brazaitis. Iš knygos „Ugninis stulpas“.
Juozas Brazaitis. Iš knygos „Ugninis stulpas“.

Kaip žinoma, nacių okupacijos metais Lietuvoje buvo išžudyta apie 190 tūkst. Lietuvos žydų, istorikai yra įrodę, kad žudynėse gausiai dalyvavo ir lietuviai.

„Neseniai įvyko valstybės remiama J. Ambrazevičiaus-Brazaičio perlaidojimo ceremonija. Ši ceremonija ir ją lydėjęs šio žmogaus gyvenimo ir veiklos iškilmingas minėjimas buvo didelė moralinė klaida. Aukštintas ir lyderiu laikomas buvo žmogus, kuris neišlaikė pagrindinio lyderystės egzamino, nes nebuvo teisingas ir neužstojo nekaltų bendrapiliečių“, - teigia mokslininkai.

Viešą laišką pasirašė filosofas Egidijus Aleksandravičius, sociologė Milda Ališauskienė, filosofas Andrius Bielskis, istorikas Alfredas Bumblauskas, europarlamentaras Leonidas Donskis, istorikas Antanas Kulakauskas, politologas Šarūnas Liekis, politologas Raimundas Lopata, filosofas Gintautas Mažeikis, teisininkas Henrikas Mickevičius, istorikas Alvydas Nikžentaitis, istorikas Saulius Sužiedėlis, kunigas Tomas Šernas, filosofė Nida Vasiliauskaitė, kultūrologas Tomas Venclova bei kiti akademikai.

Laišką pasirašę mokslininkai teigia, kad 1941 m. birželio-rugpjūčio mėnesiais veikusi laikina vyriausybė neatsiribojo nuo pronacistinę politiką aktyviai palaikiusio Kazio Škirpos ir jo įsteigto Lietuvių aktyvistų fronto. Vyriausybė taip pat deklaravo siekį prisidėti prie Europos sutvarkymo „naujais pagrindais“ ir vykdė naciams palankią politiką.

„Vyriausybė, kuri dalį savo piliečių atidavė diskriminacijai ir persekiojimui, o vėliau negynė jų nuo masinių žudynių, kurias vykdė okupantai ir jų kolaborantai, negali vienareikšmiškai teigti kovojusi už laisvę. Su žmogiškumu prasilenkiantys žodžiai ir veiksmai visiems laikams aptemdė ir suteršė visa tai, ką Laikinoji vyriausybė tariamai pasiekė nesėkmingai bandydama įtvirtinti Lietuvos suverenitetą. Ko vertas suverenitetas, kurio įgijimo kaina – nekaltų žmonių kraujas?“ - klausia mokslininkai.

Taip jie atsako į teiginius, kad J. Ambrazevičiaus-Brazaičio vyriausybė prisidėjo prie antisovietinio sukilimo ir kovojo už Lietuvos suverenitetą.

„Antisovietinio sukilimo dalyvių motyvus, žodžius ir veiksmus derėtų vertinti individualiai. Tačiau sukilimas buvo lydimas antisemitinės retorikos, naciams palankių atsišaukimų, ir prievartos prieš nekaltus civilius“, - teigiama laiške.

„Vyriausybės retorika, veiksmai ir bendradarbiavimas su Vokietijos valdžia, neišvengiamai kompromituoja jos teisėtumą ir moralinį statusą. J. Ambrazevičius-Brazaitis, būdamas tos Vyriausybės ministru pirmininku, negali išvengti atsakomybės dėl jos veiksmų“, - rašo akademikai.

Jų teigimu, neseniai įvykusi J. Ambrazevičiaus-Brazaičio perlaidojimo ceremonija buvo didelė moralinė klaida, nes pats politikas neišlaikė lyderystės egzamino.

„Mirusiojo šeima ir draugai turi teisę į privačią ceremoniją. Tačiau Lietuvos Respublikos vyriausybė, oficialieji asmenys ir kiti iškilmėse dalyvavę šalies pareigūnai, viešai pagerbdami J. Ambrazevičių-Brazaitį, skirdami lėšų jo perlaidojimui bei paminėjimui, daugeliui žmonių sukėlė sumaištį dėl pamatinių vertybių, kuriomis remiantis sukurta Lietuvos Respublika“, - teigia mokslininkai.

„Pareigūnai, kurie atsisakė dalyvauti paminėjime, turėtų būti teigiamai įvertinti“, - rašo akademikai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gyvai / Eurolygos mūšis baskų krašte: „Baskonia“ – „Žalgiris“ (173)

Eurolygos 25-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“ (9-15) svečiuose išmėgins jėgas su...

Paguldyto vaiko motiną šokiravo ligoninės sąlygos: negalėjo nenufotografuoti (220)

Į Kauno klinikinės ligoninės antrąjį vaikų skyrių paguldytos dukters mama pasibaisėjo jo...

Nuo problemų bėgančius lietuvius kviečia į ypatingą miestelį: šiose vietose dings visi jūsų rūpesčiai (61)

Jeigu susikaupė per daug problemų, jeigu slegia rūpesčiai darbe ir namuose, jeigu nerandate sau...

Girtos gimdyvės istorijoje – šokiruojanti detalė: ji dirba teisėsaugoje (90)

Policijos departamentas pirmadienį informavo, kad Vilniuje girta moteris pagimdė kūdikį. Tačiau...

Policija pateikė naujų detalių apie vizitą pas Zuokus: kaltino pakeitus buto spynas (147)

Antradienio pavakare prie buvusio Vilniaus mero Artūro Zuoko ir kol kas dar sutuoktinės Agnės...

Aistė Simėnaitė

Visa tiesa apie anoniminius komentatorius (29)

Apkalbų principas, matyt, senas kaip pasaulis, bet šiuolaikinėje visuomenėje komentarai...

Po bjauraus svečio apsilankymo kieme, Aušra patyrė tikrą košmarą: išgelbėti augintinį jau buvo vėlu (4)

Lietuvoje gausiai paplitusios erkės ir jų pernešamos ligos verčia nerimauti ne tik dėl savo,...

Slovėnija Europos čempionato atranką pradėjo dramatiška nesėkme du gynėjai pataikė 1 iš 16 tritaškių (7)

Ketvirtadienio vakarą prasidėjo atrankos į 2021-ųjų Europos čempionatą varžybos antrojo etapo...

Įsiplieskus Zuokų skandalui moteris atkreipė dėmesį į svarbiausią dalyką (70)

Skyrybos – tragedija šeimai. Kai meilė baigiasi, belieka padėkoti vienas kitam už praleistą...

Apie endometriozę turi žinoti kiekviena: gerai besijaučiančios gali neįtarti problemos, tačiau pasekmės – skaudžios (5)

Dar prieš šimtmetį moters gyvenimas buvo visai kitoks – vaisingu gyvenimo periodu ji beveik...

|Maža didelių žinių kaina