Teismo posėdis prasidėjo nušalinimais bylą nagrinėjančiai teisėjai Julitai Dabulskytei-Raizgienei bei prokurorui Rimui Juodžiui.

Nušalinimą teisėjai pareiškė prokuroras R. Juodis, o prokurorui – kaltinamasis G. Danėlius.

Kadangi teismas pirmiausia turi išspręsti pareikštus nušalinimus ir tik po to imtis bylos, bylos nagrinėjimas antradienį nepradėtas. Dėl pareikštų nušalinimų teismas nutartis paskelbs penktadienį.

Prokuroras R. Juodis per posėdį sakė, kad nušalinimas teisėjai reiškiamas dėl kylančių pagrįstų abejonių teismo šališkumu.

Teisėja šią bylą buvo nusprendusi grąžinti prokurorui, tačiau aukštesnės instancijos teismas jos argumentų nepalaikė.

Prokuroro teigimu, tokiu būdu teisėja pareiškė išankstinę nuomonę.

„Šiuo atveju pareiškė išankstinę nuomonę, pasisakė, kad nėra duomenų apie privatų asmens gyvenimą“, – sakė R. Juodis.

Pretenzijos dėl 9 minutėmis ilgiau užtrukusio suėmimo

Tuo metu advokatas G. Danėlius pareiškė nušalinimą prokurorui.

„Jis turi būti nušalintas nuo valstybinio kaltinimo palaikymo“, – sakė jis.

G. Danėlius skundėsi pažeistomis jo ir vaikų teisėmis atliekant kratą, jo paties pažeistomis teisėmis per ikiteisminį tyrimą – sulaikymas ir krata vyko mažametės dukters akivaizdoje, nedalyvaujant vaiko teisių atstovams.

„Aš vertinu kaip tam tikrą pasityčiojimą iš proceso dalyvių, kad sąmoningai praleistas terminas kreiptis į įmonę „Viber“ duomenų, kurie būtų demaskavę STT karininką Renatą Martišių kaip patį savo iniciatyva siuntusį duomenis Antanui Petrošiui“, – žurnalistams sakė G. Danėlius.

Jis piktinosi, kad jo sulaikymas užtruko ilgiau nei 48 valandas – jis truko 48 valandas ir devynias minutes. Prokuroras R. Juodis tai aiškino žmogišku faktoriumi, vėlavimu.

„Jeigu nesugeba paleisti, tegu nesulaikinėja“,– teigė G. Danėlius.

Jis žurnalistams sakė, kad jam svarbu ir devynios minutės praleistos nelaisvėje.

G. Danėlius ir kiti advokatai buvo sulaikyti pernai balandį.

Prokuroras R. Juodis teismui tvirtino, kad G. Danėlius labai aktyviai naudojosi savo teisėmis, apskundė kiekvieną jo atžvilgiu priimtą nutartį ar sprendimą.

„Visi jo išsakyti argumentai išnagrinėti aukštesniojo prokuroro ir aukštesnių teismų, tik viena nutartis panaikinta, visi atmesti. Skundai prasilenkia su realybe, visiškai nepagrįsti. Dėl neteisėto sulaikymo – trimis-devyniomis minutėmis pavėlavo paleisti“, – sakė prokuroras.

G. Danėlius yra profesinės bendrijos „WINT law firm“ advokatas, kiti du kaltinamieji advokatai yra advokatų profesinės bendrijos „Intra lex“ advokatai – Valdas Rakauskas ir Dainius Baronas. Ketvirtas kaltinamasis – bendrovės „Solis Tribus“ akcininkas Antanas Petrošius.

G. Danėlių teisėsauga įtaria neteisėtu poveikiu STT direktoriui Žydrūnui Bartkui ir tyrėjai Vilijai Kerbelienei, atlikusiai tyrimą kitoje Nacionalinio kraujo centro byloje.

Advokatai ir verslininkas kaltinami dėl galimo asmens susižinojimo neliečiamumo pažeidimo, grasinimo valstybės tarnautojui, trukdymo ikiteisminio tyrimo pareigūno veiklai, piktnaudžiavimo bei galimo neteisėto informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimo ar panaudojimo.

Bylos duomenimis, praėjusių metų pradžioje, siekiant, kad ikiteisminis tyrimas dėl Nacionalinio kraujo centro būtų nutrauktas, kaltinamieji esą bandė paveikti STT pareigūnus, informuodami tarnybą apie perimtus konfidencialius tarnybinio pobūdžio duomenis bei privačią informaciją apie vieno iš pareigūnų asmeninį gyvenimą.

Nacionalinio kraujo centro byloje piktnaudžiavimu kaltinama buvusi jo vadovė Joana Bikulčienė. Padėjimu piktnaudžiauti kaltinamas ir A. Petrošius.

J. Bikulčienė iš pareigų pasitraukė 2018 metais, teisėsaugai pateikus jai įtarimus.

Šioje byloje įtariama, kad J. Bikulčienė siekė užvaldyti ir monopolizuoti kraujo plazmos surinkimą Lietuvoje, taip pat kraujo preparatų tiekimą Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigoms eliminuojant užsienio konkurentus. Buvusi įstaigos vadovė šiuos įtarimus neigė.

G. Danėliaus karjeroje – šalies prokuratūros, advokatūra

G. Danėlius 16 metų yra dirbęs prokuroru, 2016 metais tuomet generalinio prokuroro pareigas ėjęs Evaldas Pašilis teikė teikimą Prezidentūrai dėl G. Danėliaus skyrimo savo pavaduotoju.

G. Danėlius kaip advokatas atstovavo prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovei spaudai Daivai Ulbinaitei byloje, kurioje ji kaltinta dėl valstybės paslapties atskleidimo. Šioje byloje D. Ulbinaitė buvo išteisinta.

G. Danėlius anksčiau yra dirbęs Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų skyriuje, šio skyriaus prokuroras R. Juodis dabar palaiko kaltinimą jo byloje.

2009–2013 metais G. Danėlius ėjo Klaipėdos apygardos vyriausiojo prokuroro pareigas, o pasitraukęs iš jų Vilniuje dirbo advokatu.

2000–2004 metais G. Danėlius dirbo Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroru, o nuo 2004 iki 2007 metų dirbo Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroru.

2007 metais jis buvo paskirtas Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros vyriausiuoju prokuroru, 2008 metais jam suteiktas vyresniojo justicijos patarėjo kvalifikacinis rangas.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)