aA
Iš kauniečių šeimos paimtų vaikų istorija užtruko beveik mėnesį, tačiau baigėsi gana greitai, kai tapo vieša. Visoje šitoje istorijoje itin aktyviai reiškėsi Seimo nariai iš „valstiečių“ frakcijos Mindaugas Puidokas ir Naglis Puteikis, vienas veržėsi į uždarus vaiko teisių tarnybos posėdžius, kitas kvietė į protesto akcijas. Specialistai perspėja, kad politikai, kišdamiesi į valstybės tarnautojų darbą, turi įvertinti, ar jų spaudimas neturės įtakos sprendimams. O kauniečių šeimos atveju parlamentarai netgi pažeidė iš šeimos paimtų vaikų teises.
Mindaugas Puidokas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Valdančiosios „valstiečių“ frakcijos narys Seime ir kandidatas į prezidentus N. Puteikis pats organizavo piketą prie Kauno vaiko teisių apsaugos tarnybos skyriaus reikalauti, kad specialistai atiduotų atimtus vaikus tėvui.

Kartu su juo į Kauną atvykęs kitas „valstiečių“ frakcijos narys M. Puidokas mėgino patekti į Vaiko teisių apsaugos tarnybą pasitelkdamas ir telefoninę teisę. Vaikščiodamas priešais kameras skambino savo partijos deleguotam socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui, kuriam pavaldi Vaiko teisių apsaugos tarnyba.

„Politikai, kišdamiesi į valstybės tarnautojų darbą, vis tik turėtų įvertinti, ar jų spaudimas neturės įtakos priimamiems sprendimams. Labai gaila ir tenka apgailestauti, kad politikai ne tik nepadeda vykdyti teisės aktus, tačiau neretai trukdo. Kaip žinote, vienas iš Seimo narių buvo įsibrovęs į vadybos posėdį, bet norėtumėm padėkoti policijos pareigūnams, kurie sureagavo žaibiškai ir užtikrino viešąją tvarką išvesdami politiką“, – LRT TELEVIZIJAI sakė Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Alina Jakavonienė.

Buvusi Konstitucinio Teismo teisėja, teisės profesorė Toma Birmontienė sako, kad taip kišdamiesi politikai pažeidžia vaikų teises.

„Politikai neturėtų kištis į teisinius procesus, o procesas, apie kurį mes kalbame, yra teisinis procesas, ir jis nėra paprastas procesas. Šis teisinis procesas susijęs su žmogaus teisėmis ir vaikų teisėmis, kurioms taikoma pati aukščiausia apsauga. Taigi kai kurie politikai, bandydami parodyti savo ypatingą dėmesį, ypatingą rūpestį ir galbūt ieškodami populiarumo, manyčiau, negerbia tos šeimos ir tų vaikų teisių.

Dėl politikų įsikišimo „Facebookas“ ir visas kitas laisvai prieinamas internetas sklidinas [iš šeimos paimtų] vaikų nuotraukų, kas visiškai netoleruotina ir apskritai negalėtų ir neturėtų būti. Taigi tokiu būdu patys politikai, kišdamiesi į procesą, pažeidžia vaikų teises“, – pabrėžė specialistė.

Politikas M. Puidokas taip nemano: „Tarnyboms spaudimo jokio nebuvo, visų pirma, dėl to, kad aš turėjau pilną teisę būti tame posėdyje, nes (...) pagal įstatymą parlamentas yra aukščiausia kontroliuojanti institucija.“

Teisės profesoriai kalba ne apie aukščiausias ar žemiausias institucijas, o apie tai, kad Lietuvos įstatymai nustato, kas ką turi veikti. „Kiekvienas turi dirbti savo darbą. Politikų darbas yra nustatyti teisės aktus, keisti juos, atitinkamai reguliuoti mūsų visuomeninį, socialinį gyvenimą, o dalyvavimas individualiame ginče, savaime suprantama, nėra teisės aktų reguliavimas ir politikai turėtų susilaikyti nuo bet kokio teisinio ginčo komentavimo“, – sakė Advokatų tarybos pirmininkas dr. Ignas Vėgėlė.

Lygina su Garliavos istorija

Kai kurie politikai ir teisininkai šios savaitės įvykius lygina su Garliavos istorija. Vienas jų – Laimutę Stankūnaitę gynęs advokatas.

„Apie politikus galiu pasakyti taip, kad jie dar kartą pademonstravo, kad vaikosi pigaus populizmo. Antras dalykas – (...) konkrečios institucijos turėtų aiškintis istorijos aplinkybes. Yra teismai, yra prokuratūros, kokio velnio jiems [politikams] dar kištis į šitų institucijų darbą – tegul užsiima savo politika, tegu daro, kas jiems priklauso, bet nepradeda aiškinti ir nurodinėti, kas peržengė ribas, kas neperžengė, kas gerai padaryta, kas blogai – tą galima padaryti tik po išsamaus tyrimo. O šiandieną mes grįžtame į Garliavos laikus, bandoma sukurti tokią pačią istoriją. Ar mums to reikia?“, klausė advokatas Gintaras Černiauskas.

Seimo TS-LKD frakcijos seniūnui Gabrieliui Landsbergiui ši istorija taip pat priminė Garliavos laikus. „Man atrodo, kad Seimo nariai nori „užkurti“ tą pačią emociją, tačiau atsakomybę turi prisiimti premjeras, socialinės apsaugos ministras, kurie tą reformą turėjo prižiūrėti“, – LRT TELEVIZIJAI sakė parlamentaras.

„Valstiečių“ deleguotas socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis ragina savo kolegas valdžioje – „valstiečių“ frakcijos narius – vadovautis įstatymais, kuriuos patys patvirtino Seime, o ministras pirmininkas juos užstoja.

„Į patį procesą politikams kištis nereikėtų, bet kiekvienas Seimo narys, o Puidokas atstovauja savo apygardos rinkėjams, negali likti abejingas ir sakyti – man čia neįdomu ir nerūpi. Seimo narys tokią teisę turi“, – tvirtino premjeras.

Nors „valstiečių“ lyderiai N. Puteikį ir M. Puidoką gina, kai kurie frakcijos nariai ragina juos netrukdyti dirbti kompetentingiems specialistams.

„Jeigu mes visi pradėtumėm važiuoti [į tarnybų posėdžius], įvyktų chaosas. Aš pats pasikliaunu teisiniais dalykais, ir mes neturim trikdyti specialistų darbo. Seimo darbas – dirbti teisėkūroje“, – sako Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Robertas Šarknickas.

Prie iš pastarųjų įvykių klausimo, pasak frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio, dar žadama grįžti lapkritį.

Išsamiau – Kristinos Jackūnaitės, Aistės Valiauskaitės, Loretos Mačiulienės reportaže.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apkartusi „svajonių Australija“: tolimą šalį pasiekia jau gerokai papurtę piniginę, bet tai būna dar tikrai ne pabaiga (3)

„Svajonių Australija “ – taip vadinasi tinklapis, kurį atsiverčia dažnas, svajojantis apie...

Indrė Makaraitytė. Vaizdas pro Paryžiaus taikos forumo langą: Kremliaus troliai ir nesulijęs Putinas (64)

„Kodėl Macronas neįsakė išsklaidyti lietaus debesų ? Susikvietė viso pasaulio lyderius ir...

Iš „Ryto“ direktoriaus posto besitraukiantis Gudelis: konfliktas atvėrė seniai esantį skaudulį (5)

Krepšinio klubas „Rytas“ praneša, kad iš generalinio direktoriaus pareigų traukiasi klubo...

Šalia verslo centro nenorintys gyventi vilniečiai liko it musę kandę: į jokius pasiūlymus atsižvelgta nebus (44)

Sėlių g. 29 namo gyventojai su nerimu laukia priešais juos esančio sklypo likimo. Šiuo metu ten...

Nufilmavo įžūlų „Opel“ vairuotojo manevrą: pėstieji vos spėjo pasitraukti iš po ratų (20)

Raudonas šviesoforo signalas – nė motais. Panašu, tokiu devizu vadovavosi melsvo „ Opel “...

Sukrečianti byla: moteris dvejus metus slėpė vaiką automobilio bagažinėje (13)

Prancūzijoje, Tiulio mieste teisiama 50 m. Rosa Maria Da Cruz. Ji kaltinama slėpusi kūdikio...

Netikėtą patikrinimą surengusią policiją sugebėjo nustebinti du vairuotojai (2)

Ketvirtadienio rytą Vilniaus Vakariniame aplinkkelyje Lietuvos kelių policijos tarnyba vykdė...

Egzotiškieji persimonai: lietuviai itin pamėgo, tačiau iki šiol neišmoko, kaip valgyti

Atėjus šaltajam sezonui, dažnas gyventojas ieško natūralių vitaminų, stiprinančių imunitetą,...

Į išskirtinį Lietuvos miestą plūsta nostalgijos išsiilgę turistai: vienas žmogus palieka po maždaug 40 eurų (3)

Vasaromis Klaipėdos senamiestyje dažnai išgirsi užsienio kalba įspūdžiais besidalijančius...

Theresai May – skaudūs smūgiai: pasitraukė jau penki ministrai atnaujinta 14.15 (77)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį patyrė itin skaudų smūgį,...