aA
Socialdemokratų lyderis premjeras Algirdas Butkevičius penktadienį pranešė davęs pavedimą išsiaiškinti, kodėl 2010 metais Seimas atmetė įstatymo projektą dėl pavardžių rašybos nelietuviškais rašmenimis.
Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius
© AFP/Scanpix

Tuomet pats A.Butkevičius taip pat nepalaikė šio įstatymo per šį balsavimą susilaikydamas.

"Šiandien anksti ryte buvo duotas pavedimas išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių buvo tas įstatymo projektas atmestas. Nes man šiandien dar rūpi, dėl ko vyko toks balsavimas, netgi ir būnant opozicijoje, kai kurie tikriausiai taip balsavo, taip pat ir aš, man atrodo", - "Znad Willi" radijui sakė premjeras.

2010 metų balandį balsuojant dėl Vardų ir pavardžių dokumentuose įstatymo "už" balsavo vienintelis socialdemokratas - buvęs premjeras Gediminas Kirkilas. Trys socialdemokratai buvo prieš, o aštuoni susilaikė.

Už tuometinio premjero konservatoriaus Andriaus Kubiliaus pateiktą projektą balsavo aštuoni jo partijos bendražygiai, prieš buvo 11, o 15 susilaikė.

Kalbėdamas apie vietovardžių rašybą tautinės mažumos kalba, A.Butkevičius penktadienį sakė, kad Vyriausybės darbo grupė kovo mėnesį turėtų pateikti išvadas.

Paklaustas, ar pats pritartų, kad vietovardžius būtų leidžiama rašyti ne tik lietuvių, bet ir tautinės mažumos kalba, premjeras tiesiai neatsakė: "Visada spręsime pagal mūsų tiek tarptautinę, tiek Lietuvos teisę".

Užsienio reikalų ministras socialdemokratas Linas Linkevičius interviu Lenkijos žiniasklaidai atsiprašė dėl 2010 metų balsavimo, kuris įvyko tą pačią dieną, kai į Vilnių atvyko tuometinis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis.

"Tai didelė gėda. Prezidentas Lechas Kaczynskis buvo didelis Lietuvos draugas. Apmaudu, kad taip nutiko jo vizito metu. Tuomet nebuvau deputatas, tačiau norėčiau už tai atsiprašyti", - ketvirtadienį paskelbtame interviu dienraščiui "Rzecpospolita" sakė ministras.

Lenkiškų pavardžių rašybos įteisinimą 2010 m. palaikė tik „tvarkiečiai“ ir liberalai

2010 m., kuomet Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio vizito metu jam tėkštas antausis Seime, dauguma dabartinių valdančiųjų nepalaikė Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo pakeitimams, kurių laukė L. Kaczynskis.

Premjeras A. Butkevičius tuomet buvo vienas iš gausaus būrio Seimo socialdemokratų, nepritarusių šioms įstatymo pataisoms. Dabartinis Vyriausybės vadovas susilaikė, kas, pagal balsavimo rezultatą, buvo tolygu balsavimui prieš. Mat tolesniam įstatymo svarstymui reikėjo, kad pakeitimus palaikytų daugiau nei pusė balsavusių Seimo narių: už balsavo vos 30, prieš – 38, susilaikė – 36.

Tarp socdemų įstatymo pakeitimui pritarė vienintelis Gediminas Kirkilas. Trys socialdemokratai balsavo prieš, o kartu su A. Butkevičiumi susilaikė 8 partiečiai.

Darbo partijos frakcijoje už balsavo vienintelis Vytautas Gapšys. Dabartinis Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas balsavu prieš, kaip ir Loreta Graužinienė, Kęstutis Daukšys, Jonas Pinskus bei Mečislovas Zasčiurinskas. Dar keturi „darbiečiai“ susilaikė.

Didžiausą, bet toli gražu ne vieningą palaikymą lenkiškų pavardžių rašymai tarp dabartinių valdančiųjų tada demonstravo „tvarkiečiai“. Šioje frakcijoje už įstatymo pakeitimus 2010 m. balsavo 9 parlamentarai: „tvarkiečių“ frakcijoje dirbę Lenkų rinkimų akcijos atstovai Michalas Mackevičius, Leonardas Talmontas ir Jaroslavas Narkevičius, o taip pat – Valentinas Mazuronis, Andrius Mazuronis, Almantas Petkus, Kęstas Komskis, Remigijus Žemaitaitis ir Algimantas Dumbrava. Petras Gražulis, Vytautas Galvonas ir Egidijus Klumbys balsavo prieš, Dailis Alfonsas Barakauskas, dabar einantis vidaus reikalų ministro pareigas, susilaikė.

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcija 2010 m. buvo viena iš dviejų parlamentinių jėgų, kurių parlamentarų dauguma pritarė šiam įstatymo projektui. Už lenkiškų pavardžių rašymo įteisinimą taip pat pasisakė beveik visa Liberalų sąjūdžio frakcija – susilaikė vienintelis Gediminas Navaitis.

Didžiausią frakciją ankstesnės kadencijos Seime turėję konservatoriai taip pat svariai prisidėjo prie antausio L. Kaczynskiui. Už įstatymą balsavo tik Andrius Kubilius ir dar 7 jo bendražygiai. Prieš pasisakė 11 Seimo konservatorių frakcijos narių, susilaikė – 15.

Dauguma liberalcentristų balsavime nedalyvavo, o Arūnas Valinskas su Tautos prisikėlimo partijos frakcija balsavo prieš arba susilaikė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

SAM rado būdą, kaip išspręsti eilių pas gydytojus klausimą: kai kurias funkcijas perduos

Dar vieni pokyčiai medicinoje. Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) norėdama sumažinti eiles...

Jauna šeima Lietuvos kaime ėmėsi neįprasto verslo: buvo laikas, kai uždirbome vos 30 eurų (2)

Jauna šeima Jurbarko rajone atrado verslo nišą. Grįžę iš emigracijos Milda ir Gaudas...

„Politico“ skelbia, kad Vilnius gudrauja dėl paramos Ukrainai: valdantieji suskubo neigti (18)

Lietuva priversta teisintis dėl paramos Ukrainai – įtakingas Briuselio leidinys „ Politico “...

Vaidas Mikaitis

„Europietiškoji Šiaurės Korėja“ – Albaniją valdęs diktatorius šalyje įrengė 200 tūkstančių bunkerių, o maldos namus pavertė tualetais

Jei būtumėte paklausti, kokia Europos šalis jums atrodo paslaptingiausia ir yra mažiausiai...

Ekspertas: Tūkstantmečio mokyklų projektas tampa parodija (2)

Tūkstantmečio mokyklų projektas neabejotinai įeis į mūsų valstybės švietimo istoriją. Bet...

Įsigalioja naujos „Sodros‟ išmokų ribos: kaip keisis gaunamos sumos

Nuo šeštadienio įsigalioja naujos „Sodros‟ išmokų „lubos‟ ir „grindys‟, jos didėja...

Amšiejus apie tai, kaip dabar gelbėti bites ir kokią technologiją taiko „rapsininkai“ šeimų stiprinimo paslaptis

Bitininkas Algirdas Amšiejus sako, kad dabar prasidėjo pavojingas laikas bitėms ir jų...

Vilnietė Lina apie sunkiai sergančio sūnelio slaugymą: gydytojai mane perspėjo ruoštis blogiausiam

„Mano pirmieji vaikai, dvynukai, gimė neišnešioti, – pasakoja vilnietė Lina. – Tačiau jau...

Interjero ABC. Namų apšvietimo planavimas: nuo ko pradėti ir kaip nepadaryti brangiai kainuojančių klaidų

Namų apšvietimas – labai atsakingas ir dažnai sudėtingas sprendimas. Nors atrodo, kad suplanuoti...

Sprendimas, pakeitęs Lietuvos likimą: jei ne, būtų tas pats, kas dabar yra Ukrainoje (17)

Trečiadienį minėtos 19–osios Lietuvos įstojimo į NATO metinės. Politikai prisimena...