Ketvirtadienį Baltarusijoje nuteistas žmogaus teisių aktyvistas Alesis Beliackis taps laisvės simboliu, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
Alesis Beliackis
© AP/Scanpix

Ministras, šiuo metu einantis Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) pirmininko pareigas, teigė, kad nuosprendis rodo, kad Baltarusijos režimas galutinai nusisuko nuo Vakarų. A.Ažubalis taip pat pranešė, kad Lietuva siūlys A.Beliackį nominuoti Nobelio taikos premijai.

"Tai yra aiškus ženklas, kad Baltarusijos režimas galutinai nusisuko nuo Europos ir viso Vakarų demokratinio pasaulio ir pasirinko kitus Rytų autokratijų išbandytus standartus", - BNS sakė ministras, šiuo metu einantis Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) pirmininko pareigas.

Jis sakė apgailestaujantis, kad Lietuvos pateikti duomenys, kuriuos panaudojo Baltarusijos teisėsauga, panaudoti "piktnam darbui atlikti", tačiau pridūrė manąs, kad naujas laisvės simbolis įkvėps baltarusių tautą.

"Apgailestauju, kad Lietuvos pateikta informacija pateikta piktam darbui atlikti, tačiau aš esu įsitikinęs, kad A.Beliackio pavardė artimoje ateityje taps tokiu pačiu laisvės ir demokratijos siekių simboliu kaip Birmos kovotojos Aung San Suu Kyi, Pietų Afrikos kovotojo Nelsono Mandelos, Rusijoje Andrejaus Sacharovo. O su tais simboliais, kaip rodo praktika ir istorinė patirtis, režimams kovoti yra beviltiška", - kalbėjo A.Ažubalis.

"Tokių simbolių įkvėptos tautos anksčiau ar vėliau laimi tą laisvės kovą. Kita vertus, mes pagal išgales rėmėme ir jo artimuosius, ir, žinoma, siūlysime jo kandidatūrą Nobelio taikos premijai", - sakė ministras.

R.Šimašius: Baltarusijos sprendimas nuteisti A.Beliackį - politinis užsakymas

Minsko teismo sprendimas laisvės atėmimu dėl mokesčių slėpimo nuteisti organizacijos "Vesna" vadovą Alesių Beliackį yra ne teisinė procedūra, o politinis užsakymas, pareiškė Lietuvos teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

"Trumpai atsakant, sprendimą vertinu blogai. Iš tikrųjų, kaip galima vertinti sprendimą, kur daug dalykų iliustruoja, kad tai yra politinio užsakymo procesas, o ne teisinė procedūra. Duomenys, gauti iš Lietuvos, buvo atšaukti ir, mūsų manymu, nebuvo teisės naudoti tuos duomenis procese, tuo tarpu jie buvo naudojami", - BNS ketvirtadienį sakė R.Šimašius, komentuodamas Minsko teismo priešpiet paskelbtą nuosprendį A.Beliackiui.

"Sprendimas šiandien galbūt ir nėra netikėtas, bet nusivylimas yra ir turėtų būti neslepiamas. Politinių procesų nei Lietuvoje, nei kaimyninėse šalyse neturėtų būti", - kalbėjo ministras.

Pasak jo, Lietuvoje po A.Beliackio atvejo yra padaryta viskas, kad tokios situacijos nepasikartotų. R.Šimašius pažymėjo, kad teisinis bendradarbiavimas su Baltarusija vyksta tik praktiniame lygmenyje, kad žmonėms nekiltų "problemos, tarkime, gaunant palikimą iš giminaičių, gyvenančių Baltarusijoje ar kad nebūtų nesugaunami narkotikų prekeiviai, ar prekiautojai žmonėmis".

"Dabar ir jau kuris laikas iki proceso prieš A.Beliackį pradžios bendradarbiavimas yra grynai praktiniame lygmenyje, t.y. padėti Lietuvos piliečiams išspręsti praktines problemas. Visas bendradarbiavimas yra tik apie tai, jokio politinio, teisinių sutarčių, apsikeitimo delegacijomis ar kažko kito jau kuris laikas nėra ir tikrai neplanuojame", - aiškino Teisingumo ministerijos vadovas.

Baltarusijos Minsko Pervomaisko rajono teismas organizacijos "Vesna" vadovui A.Beliackiui ketvirtadienį skyrė 4,5 metų laisvės atėmimo bausmę dėl mokesčių slėpimo.

Byloje dėl mokesčių slėpimo, iškeltoje gavus duomenų iš Lietuvos ir Lenkijos apie A.Beliackio bankines sąskaitas, teismas taip pat nusprendė konfiskuoti visą aktyvisto turtą, BNS ketvirtadienį patvirtino "Vesna" aktyvistas Valentinas Stefanovičius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (324)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (341)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Pranckietis abejoja Karbauskio spaudos konferencijos būtinumu (144)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS)...

Rusijos valdžia surado naują auką: tikina niekada gyvenime nematę „tokio šlykštaus dalyko“ (92)

Nauja Rusijos Federacijos Kultūros ministerijos Visuomeninės tarybos, kuriai vadovauja Jurijus...

Neįprastas eismo įvykis: kam draudimo bendrovė atlygins žalą? (33)

Įsivaizduokite, kad pasistatėte ir palikote automobilį įkalnėje, tačiau sugedo jūsų...

Sukrečiantis motinos skausmas: dukra, nepaisant medikų pastangų, mirė nuo gripo komplikacijų (29)

Viena britė pasidalijo savo skausmu, kurį sukėlė aštuoniolikmetės dukters mirtis nuo vienos...

Išpuolis prieš policiją Mažeikiuose – padegtas patrulio automobilis (33)

Sausio 23 d., tarp 19.10 val. ir 20 val., Mažeikiuose, Juodpelkio g., prie daugiabučio namo...

Atsisakė nuosavo automobilio ir jau apskaičiavo, kiek galima sutaupyti (108)

Šiandien dažnas neįsivaizduoja savo gyvenimo be automobilio, o tarša, kurią sukelia automobilių...

Pigi naminė priemonė, kuri padės nuvalyti riebalus nuo orkaitės durelių (13)

Kiekviena šeimininkė žino, kad su laiku orkaitės stiklas apsineša išdavikišku riebalų ir...

Šiemet yra kas ūkininkus gąsdina labiau nei būsimi mokesčiai (43)

Prasidėjus naujiems metams, ūkininkai rengiasi ateinančiam sezonui, tačiau jau dabar aišku, kad...