„Jei mes kalbame apie pacientus, o ne apie parūkymą parke, ir apie pagalbą žmonėms, kurie kenčia ir gali išvengti skausmų, tai būtų kvaila būti prieš, kad žmonės galėtų pasigerinti savo būklę“, - sakė A. Veryga.

Ministras tik siūlė šio klausimo nesupainioti su kanapių rūkymo pramogai įteisinimu.

„Aš ne kartą esu kartojęs, galiu ir dar kartą pasakyti, kad nereikėtų šito tik supainioti su pramoginėmis kanapėmis ir legalizavimu, o visi būdai, sprendiniai, kurie yra susiję su pacientais ir su pagalba sergantiems žmonėms yra tinkami, reikėtų ieškoti būdu, kalbant tiek apie preparatus, kurie jau yra gal kažkur pagaminti, tiek apie tokius, kurie yra kuriami ir galėtų būti bandomi“, - sakė A. Veryga.

Jis atkreipė dėmesį, kad medicinoje narkotinių medžiagų yra naudojama ir daugiau. „Opiatai yra naudojami daugybę metų, bet niekas jų nepardavinėja pramogai. Tai yra ypatingai griežta apsauga, ir naudojama žmonėms, kurie kenčia skausmą, ir tokiais atvejais paprastai jau nebėra svarbu, ar atsiras priklausomybė, tiesiog žmogus tokiu atveju gauna pagalbą, kuri jam leidžia gyventi ar savo gyvenimą baigti oriai, nekenčiant skausmų. Jei yra tokia galimybė su kitomis medžiagomis, mes tikrai būtume nusiteikę tų kelių ieškoti“, - sakė A. Veryga.

Ministras sakė dar nematęs konservatorių pasiūlymo dėl medicininių kanapių įteisinimo, tad negalėjo pasakyti, kiek galėtų tas trukti.

„Nemačiau dar nei kreipimosi, nei žinau jo turinio, reikėtų jį pasianalizuoti ir pažiūrėti. Taip pat pažiūrėti kitų šalių patirtį, kaip yra toks gydymas arba pagalba įteisinami, reglamentuojami, ir tada, matyt, kažkokią gerąją praktiką periminėti Lietuvoje“, - sakė A. Veryga.

Siūlo įteisinti tik naudojimui medicininiams tikslams

Įteisinti gydymą medicininėmis kanapėmis pasiūlė Seimo narys, Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas, konservatorius Mykolas Majauskas. Tam pritaria ir Irena Degutienė.

"Noriu pabrėžti, kad nekalbame apie kanapių įteisinimą rekreacijai, apie investicijas, gamybą ar taką valstybės biudžetui“, – penktadienį Seime vykusios konferencijos metu kalbėjo M. Majauskas.

Pasak jo, kol medicininės kanapės Lietuvoje uždraustos, uždrausti ir visi tyrimai, finansavimas, atvira prieiga, o gydytojai ir pacientai, bandantys tokias alternatyvas, paversti nusikaltėliais.

Politiko teigimu, įteisinant medicinines kanapes, sudaromos galimybės gydytojo sprendimu pacientams įsigyti įvairius kanapių pagrindo vaistus. 2017 metais medicinines kanapes įteisino trys Europos Sąjungos šalys – Graikija, Vokietija ir Lenkija. Jos prisijungė prie Ispanijos, Nyderlandų, Suomijos, Čekijos, Slovėnijos ir Portugalijos.

DELFI primena, kad šiuo metu medicininės kanapės Lietuvoje neatskiriamos nuo rekreacinių ir yra draudžiamos Farmacijos įstatymu. Jame nurodoma, kad medicininiais tikslais naudoti galima tik Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų antrame sąraše esančias medžiagas, tačiau medicininės kanapės kaip ir, pavyzdžiui, heroinas, opijus, įtraukti į pirmąjį.

Sąrašus įsakymu tvirtina Sveikatos apsaugos ministras. Remiantis Baudžiamuoju kodeksu, tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė narkotines ar psichotropines medžiagas neturėdamas tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu.