aA
Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) papildomų lėšų padidinti mokytojų algoms šiemet ketina paimti iš lėšų, anksčiau numatytų neformaliajam vaikų ugdymui, o šioms reikmėms pinigai bus paimti iš Europos Sąjungos (ES) lėšų.
Audronė Pitrėnienė
Audronė Pitrėnienė
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Mitas – kad bus nuskriausti vaikai, nes nebebus neformaliojo krepšelio. Pareiškiu atsakingai - jis buvo ir bus“, – trečiadienį Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete garantavo švietimo ir mokslo ministrė „darbietė“ Audronė Pitrėnienė.

Ji pranešė, kad lėšos vaikų popamokinei veiklai finansuoti bus paimti iš valstybės biudžeto ir ES struktūrinių fondų. Tuo pačiu ministrė tvirtino, kad dėl to nenukentės ir ES finansuoti projektai.

„Ko jūs norėjote, kad sudarytume iš ministerijos grupę ir apiplėštume banką? Ar atspausdintume pinigus?“ – klausė A.Pitrėnienė, iš kur reikėjo paimti papildomų pinigų.

Vasarį streikavę mokytojai išsikovojo, kad šiemet jų atlyginimams papildomai būtų skirti 8 mln. eurų. 6 mln. eurų pažadėjo rasti ŠMM, 2 mln. eurų – Vyriausybė.

ŠMM žada: neformaliojo švietimo krepšelio finansavimas nenutraukiamas

Neformaliojo švietimo krepšelis bus finansuojamas nepertraukiamai, nenukentės nei mokiniai, nei neformaliojo švietimo paslaugų teikėjai, teigia Švietimo ir mokslo ministerija, kaip rašoma pranešime spaudai, reaguodama į žiniasklaidoje paskleistą informaciją.

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė teigia, kad dėl pedagogų atlyginimų kėlimui skirtų lėšų kilęs triukšmas verčia manyti, kad kažkas nori įnešti nestabilumo į švietimo sistemą.

„Pirmiausia kurstė studentus, kad lėšos bus paimtos iš jiems skirtų stipendijų, tada - aukštąsias mokyklas, o kai buvo pasakyta, kad nenukentės nei studentai, nei dėstytojai, pradėjo kiršinti bendrojo ugdymo sektorių, apeliuoti į mokinius. Susidaro įspūdis, kad tie, kurie kritikavo ministrą ir ministeriją, kartodami, kad ministerija iš savų asignavimų neranda ar net nenori rasti lėšų mokytojų algoms, turbūt apskritai nenorėjo, kad pedagogų atlyginimai būtų didinami. O dabar, kai sprendimas surastas, vėl kelia triukšmą. Jiems nerūpi nei vaikai, nei neformaliojo švietimo teikėjai, nei švietimo sistema bei jos stabilumas – jų tikslai visi kiti“, - sako ministrė A. Pitrėnienė.

Pernai įvestas neformaliojo švietimo krepšelis mokinio pasirinktai veiklai po pamokų 2015 m. buvo finansuojamas valstybės lėšomis. Tačiau tai gali būti ne vienintelis lėšų šaltinis, todėl 2016 m. planuojama panaudoti ES fondų lėšas. Tikimasi, kad tai leistų išplėsti vaikų neformaliojo švietimo galimybes.

Tad 2016 m. neformaliojo švietimo krepšelis dalinai finansuojamas valstybės, dalinai – ES fondų.
ŠMM yra parengusi projektą dėl struktūrinių fondų lėšų panaudojimo NVŠ krepšeliui finansuoti, šiuo metu projektas derinamas su Finansų ministerija.

Jokios įtakos finansavimo šaltinis mokiniui, pasirinkusiam neformaliojo švietimo veiklą, galimas lėšų šaltinio pakeitimas neturės. Liks ta pati rekomenduojama krepšelio suma.

Jaunimo organizacijos: neženkime didelio žingsnio atgal

Lietuvos jaunimo organizacijų taryba trečiadienį sureagavo į kilusį erzelį. „Kyla klausimas, ar normaliai ir sklandžiai funkcionuojančioje sistemoje gali įvykti tokios drąstiškos permainos, kurios nėra paaiškinamos visuomenei, o tuo labiau visoms šiuo procesu suinteresuotoms šalims?“ – rašoma pranešime.

Nuo 2015 m. didžiausios Lietuvos jaunimo ir su jaunimu dirbančios organizacijos aktyviai palaikė iniciatyvą įteisinti ir užtikrinti visuotinės neformalaus švietimo programos ir jos finansavimo modelio tęstinumą.

Daug jaunimo ir su jaunimu dirbančių organizacijų akreditavo savo programas ir įrodė, kad gali būti pilnavertėmis neformalaus švietimo paslaugų teikėjomis savivaldybėse. Dėl to ženkliai padidėjo neformalaus švietimo veiklų prieinamumas Lietuvos savivaldybėse, palaikymą įvairių programų tęstinumui išreiškė Lietuvos moksleiviai ir jų tėvai. Tai buvo pirmasis žingsnis siekiant visuotinai pripažinti neformalų ugdymą bei jo metu įgyjamas kompetencijas.

„Tačiau kyla dar vienas klausimas, ar po šiandienos netikėtai į viešumą išlindusios informacijos ir ministerijos pasisakymų, kuriais bandoma ne spręsti susidariusią padėtį, bet teisinti save kurstymo teorijomis, nežengėme didelio žingsnio atgal?

Juk tokie veiksmai, apie kuriuos nėra viešai diskutuojama ir sužinoma po fakto, sukelia tiek mokinių, tiek tėvų, tiek neformaliojo švietimo paslaugų teikėjų nepasitenkinimą. Dar blogiau, kad net ir paviešinus visą situaciją, nepaaiškinamos konkrečios priemonės ir kas vyks toliau po balandžio 1 d., o tai kelia nepasitikėjimą visa sistema.

Ir galiausiai tokioje situacijoje norisi pasakyti, kad niekas nieko nekursto, o tiesiog aiškiai ir tiksliai nori žinoti, kokia padėtis ir kokios tikslios priemonės šiai padėčiai spręsti.

Neužtenka tik bandyti viską užglaistyti, pasakant, kad neformaliojo švietimo krepšelis ir toliau bus finansuojamas. Todėl didžiausios Lietuvos jaunimo ir su jaunimu dirbančios organizacijos prašo ministerijos paaiškinti viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją ir užtikrinti, kad toliau bus tęsiama neformalaus švietimo krepšelių finansavimo sistema Lietuvos savivaldybėse bei nurodyti, kokiomis konkrečiomis priemonėmis ir kokiais finansiniais resursais tai bus daroma.

Švietimo ir mokslo ministerija pagaliau turi aiškiai suprasti, kad tokie sprendimai už uždarų durų negali būti priimami ir turi būti diskutuojama su visomis pusėmis, nebent norime grįžti daugiau nei 20 metų atgal“, – sakoma pareiškime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Metus stovykloje praleidusi irakietė turi žinią lietuviams: jūs to nenorite girdėti (7)

Prieš metus prasidėjusi migrantų krizė šiandien jau yra aprimusi, tačiau tūkstančiai įleistų...

Keliaujantys rusai pradėjo maskuotis ir apsimetinėti, kad jie nėra rusai (6)

Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinių Amerikos Valstijų viešbučių, restoranų, parduotuvių...

Karas Ukrainoje. Per Rusijos smūgius Kyjivui žuvo žmogus, sužeisti dar 6 žmonės, tarp jų 7-erių mergaitė Rusija teigia smogusi raketų gamyklai Kyjive (1)

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įspėjimai, jog Rusiją įsiutins Ukrainai suteiktas...

Laukia stichinės kaitros savaitė: termometro stulpeliai kils virš 30 laipsnių

Šiandien, pirmadienį, kaip ir pastarosiomis dienomis, Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė –...

Delfi Plius

Rusija savo kerštui jau pasirinko kitą valstybę: priemonės labai atpažįstamos (2)

Neseniai St. Peterburge vykęs ekonomikos forumas, kuriame dalyvavo ir pats Rusijos prezidentas...

Poilsiautojų šturmo Palangoje neatlaikė darbuotojai – per sausakimšą Basanavičiaus gatvę į pagalbą brovėsi medikų brigada

Neįprastai karštas ir saulėtas Joninių savaitgalis Palangoje tapo iššūkiu tiek poilsiautojams,...

Delfi PliusDailius Dargis

Prieš šio narkobarono galią Ispanijos teisėsauga kone bejėgė: kodėl neįgaliojo vėžimėlyje sėdinčio Bėgliko niekas neatgabena į Lietuvą?

Panašu, kad Ispanijoje prasižengusiems lietuviams galioja dvejopi standartai. Su svetur...

Lietuvos rinktinė iškovojo pasaulio trijulių čempionato sidabrą (1)

Antverpene, Belgijoje, finišavusiame pasaulio trijulių krepšinio čempionate Lietuvos vyrų...

Bendru vaizdu pasidžiaugęs Maksvytis – apie gautą kritiką, Brazdeikį ir dvi kėdes

Lietuvos krepšinio rinktinė antrą kartą per tą pačią savaitę Latvijos atstovams aikštėje...

Pernai vestuves atšokę Dalia Belickaitė ir Edvinas Šeškus laukia šeimos pagausėjimo (2)

TV laidų vedėja, nuomonės formuotoja Dalia Belickaitė ir krepšininkas Edvinas Šeškus laukia...