„Buvome teisus kalbėdami apie Rusijos grėsmę. Gaila, kad tam jog Vakarų pasaulis ir dalis Lietuvos pagaliau pradėtų atsimerkti, Ukraina turėjo prarasti Krymą. Teisūs buvome ir 2008 metais pradėdami įgyvendinti „Rusijos sulaikymo strategiją“, imdamiesi energetinės nepriklausomybės darbų“, - šeštadienį partijos Tarybos posėdyje, kuriame buvo apžvelgiama politinė padėtis, sakė A.Kubilius.

„Kiekvieną kartą, kai tik Rusija pakartoja savo tokią nuostatą, mes turime pareikšti, kad mes turime saugumo interesų susijusių su Karaliaučiaus kraštu ir todėl reikalaujame, kad Karaliaučiaus kraštas būtų neutralus, taip pat siūlome, jog Maskva Karaliaučiaus kraštui leistų pravesti regioninį referendumą, kuris sudarytų galimybių kraštui turėti daugiau federalinės autonomijos“, - pareiškė A.Kubilius.

Pasak jo, šiandienos užduotis - brėžti ilgalaikės politikos ir atsako į Rusijos agresijos gaires.

A.Kubiliaus teigimu, Europos ir Vakarų atsakas, padedantis Rusijai išsivaduoti iš ją užvaldžiusių šovinizmo ir fašizmo, turi buti ilgalaikis.

„Nėra aišku, kaip toliau klostysis situacija, kaip elgsis Rusija ir Vakarai“, - teigė A.Kubilius, pabrėždamas, kad nėra greitų sprendimų ar veiksmų, kaip Rusiją priversti panaikinti aneksijos pasekmes ir sustabdyti agresyvią politiką tiek Ukrainos, tiek visų kitų kaimynų atžvilgiu.

„Galime tikėtis dar visko iš to Rusijos agresyvaus šovinizmo, kurį demonstruoja Putinas“, - pridūrė A.Kubilius.

Pasak jo, visų pirma reikia pasakyti „ne“ Rusijos pastangoms „neutralizuoti ir federalizuoti“ Ukrainą.

„Rusijos spaudimas yra visiškai nepriimtinas ir net negali buti diskutuojamas dvišaliuose ar daugiašaliuose forumuose“, - teigė konservatorių lyderis.

Jis siūlo Seime priimti įstatymą dėl Krymo okupacijos nepripažinimo. Tokiu dokumentu, anot A.Kubiliaus, Lietuva įtvirtintų savo poziciją, kad Rusijos veiksmus Kryme Lietuva laiko neteisėta karine okupacija ir aneksija.

Tokiame įstatyme, anot jo, turėtų būti numatyta, kad Lietuva inicijuoja tarptautinį tokios okupacijos žalos registravimą ir skaičiavimą.

Anot A.Kubiliaus, Lietuva turi pritarti Ukrainos narystei Europos Sąjungoje ir NATO. „Ji nebus tuoj pat, bet aiški mūsų politika būtų“.

Pasak A.Kubiliaus Ukrainos narystė NATO įmanoma ne anksčiau kaip po penkerių metų.

A.Kubilius siūlo nuolat reikalauti visuose Europos Sąjungos ir NATO forumuose, kad Rusija būtų išbraukta iš šių bendrijų „strateginio partnerio“ eilutės. Tai turėtų būti iki tol, kol Rusija nepanaikins Krymo okupacijos pasekmių: „Šiuo laikotarpiu Rusija visuose ES ir NATO dokumentuose turi buti įvardijama „strategine grėsme“.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2609)