Konstituciniam Teismui (KT) paskelbus, kad per ekonominę krizę valstybės tarnautojų ir teisėjų algos buvo sumažintos iš dalies pažeidžiant Konstituciją, Premjeras Algirdas Butkevičius žada, kad rudenį bus parengti teisės aktai, reikalingi šiai klaidai atitaisyti.
© DELFI / Kiril Čachovskij

"Aišku, čia būtų geriausia paklausti pono Andriaus Kubiliaus, bet, aišku, jis to dabar neatliks ir nepadarys", - interviu LRT radijui sakė Premjeras, klausiamas, kada planuoja šią klaidą atitaisyti.

Kita vertus, Vyriausybės vadovas įvardijo, kad jau rudenį turėtų būti parengtas įstatymo projektas.

"Noriu drąsiai pasakyti, kad rudenį mes pateiksime įstatymo projektą, kuriame bus numatyta, kada tos prarastos lėšos mažinant darbo užmokestį bus grąžinamos žmonėms. Bus išdėstyta laike, negaliu šiandien pasakyti, kiek laiko tai užtruks, nes taip pat laukia ir kitas labai svarbus įstatymo projektas, kuris yra baigiamas ruošti ir bus pateiktas Seimui, dėl sumažintų pensijų grąžinimų Lietuvos pensininkams", - kalbėjo A. Butkevičius.

Pasak Premjero, kada tiksliai tai bus, priklausys nuo valstybės finansinių galimybių, nors pirmadienį Vyriausybės vadovas dar buvo įvardijęs, jog pensininkai pensijų praradimų grąžinimo gali tikėtis ne anksčiau kaip 2015 metais.

I.Šimonytė: tenka tik apgailestauti dėl proporcingo atlyginimo mažinimo supratimo

Buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė ir paskirtoji Lietuvos banko valdybos narė teigia apgailestaujanti, jog buvusios Vyriausybės ir Konstitucinio Teismo (KT) supratimas apie proporcingą atlyginimų mažinimą per ekonominę krizę išsiskyrė.

"Konstitucinis Teismas pasakė, ciniškai kalbant, kad mažas pajamas uždirbantiems darbuotojams darbo užmokestis buvo sumažintas per mažai, o dideles pajamas gaunantiems darbuotojams - per daug. Tiksliau sakant, kad visiems darbo užmokestis turėjo būti sumažintas vienodu procentu. Aš dėl to galiu tik apgailestauti, nes Vyriausybės supratimas apie tai, kas yra proporcingas uždarbio mažinimas buvo kitas", - BNS sakė I.Šimonytė.

Pasak jos, tuomet Vyriausybei atrodė, kad proporcinga yra tai, kiek žmogus geba prisiimti darbo užmokesčio mažėjimo naštą. I.Šimonytės teigimu, Konstitucinis Teismas pasisakė ne dėl paties atlyginimų mažinimo, o dėl būdo, kaip tai buvo padaryta.

"Kad visiems buvo sumažintas bazinis dydis - čia klausimų niekam nekyla. Papildomai atlyginimai buvo mažinami per koeficientus, visokiausius priedus. Ir kuo didesni tie koeficientai yra, tuo didesnis mažinimas buvo. Žmonėms, kurių tie koeficientai yra maži, - tai yra iki 10-os kategorijos valstybės tarnautojai, jiems išvis to mažinimo nebuvo", - BNS sakė I.Šimonytė.

Seimo opozicijos lyderis ir tuometinis premjeras Andrius Kubilius antradienį pareiškė, kad Konstitucinis Teismas tik padidino socialinę nelygybę. Jo teigimu, ekonominės krizės akivaizdoje labiausiai atlyginimai buvo sumažinti didžiausią darbo užmokestį gaunantiems teisėjams ir valstybės tarnautojams.

"Ekonominės krizės sąlygomis tik mažinant atlyginimus didžiausią darbo užmokestį gaunantiems asmenims galima buvo užtikrinti, kad jį laiku gautų absoliuti dauguma valstybės tarnautojų: mokytojai, policijos darbuotojai ir kiti. Pavyzdžiui, ministerijos, savivaldybės išlaidas sumažino apie 30 proc., o 2008–2012 metais kadencijos Seimas – apie 40 proc. Tik tokių radikalių sprendimų dėka pavyko pasiekti, kad laiku buvo išmokamos ir senatvės pensijos, nors jų savalaikiam mokėjimui iškilo reali grėsmė", - pranešime sakė A.Kubilius.

Jo teigimu, tuometinė Vyriausybė sąmoningai siekė, kad didesnę krizės įveikimo naštą prisiimtų tie, kurie daugiau uždirba, stengiantis labiau apsaugoti mažiau uždirbančius asmenis.

KT sprendimu, Konstitucijai prieštarauja sprendimai, kuriais sumažinti valstybės tarnautojų ir teisėjų pareiginės algos koeficientai, valstybės tarnautojų priedų už kvalifikacines klases, statutinių valstybės tarnautojų priedų už kvalifikacines kategorijas dydžiai.

Konstitucinio Teismo teigimu, 2009 metų viduryje buvo galima sumažinti tik bazinį dydį, taikomą pareigūnų ir tarnautojų atlyginimams apskaičiuoti.

ELTA primena, kad KT, išnagrinėjęs šešis pareiškėjų - Vilniaus apygardos administracinio teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo ir Vilniaus miesto apylinkės teismo prašymus, pripažino, kad teisinis reguliavimas, kuriuo dėl ekonomikos krizės sumažinti valstybės tarnautojų ir teisėjų pareiginės algos (atlyginimo) koeficientai, valstybės tarnautojų priedų už kvalifikacines klases, statutinių valstybės tarnautojų priedų už kvalifikacines kategorijas dydžiai, prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintai teisei gauti teisingą apmokėjimą už darbą. Nutarime pažymima, kad tai prieštarauja konstituciniam teisinės valstybės principui, o teisėjų atlyginimų sumažinimą nustatantis teisinis reguliavimas - ir teisėjo bei teismų nepriklausomumo principui.

Neprieštaravusiu Konstitucijai pripažintas įstatymas, kuriuo 2009 metų viduryje sumažintas bazinis dydis, taikomas teisėjų, valstybės pareigūnų ir valstybės tarnautojų atlyginimams apskaičiuoti.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė. Kai Rumunija mus aplenkia (172)

Šiuo metu sudėtingoje politinėje situacijoje esančios Rumunijos vardas Lietuvoje minimas ne tik...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (281)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (192)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Danguje virš Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai (3)

Danguje netoli Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai.

Parduotuvėje kilo įtarimų: ar čia – ne alkoholio reklama? (3)

„Kas vyksta Kaune“ skaitytoja Kaune, Savanorių prospekte esančioje parduotuvėje „ Hyper...

Panevėžio rajono medikai pas ligonius vyksta „plikomis“ padangomis (8)

Naujienų portalą JP pasiekė informacija, kad VšĮ Panevėžio rajono poliklinikos Greitosios...

Legendinis NBA milžinas – apie du Sabonius, Valančiūno padėtį ir Ballų šeimos klaidą specialiai DELFI iš Londono (15)

Ką reiškia būti vidurio puolėju NBA lygoje? Atsakymas į šį klausimą per pastaruosius 20...

Pasikeitimai darbo rinkoje: lūpdažių pardavėjos tampa IT įmonių vadovėmis (41)

Moterys gali kuo puikiausiai vadovauti nuo vyrų knibždančioms technologinėms įmonėms,...

Krepšininkas Simas Jasaitis areštinės išvengė dėl kurioziškų aplinkybių (260)

Garsusis krepšininkas Simas Jasaitis , kuris sekmadienio rytą buvo atvežtas į policiją dėl...

Šiaurės Korėjos dainininkei – akibrokštas Seule (83)

Seule pirmadienį įvyko protesto akcija, susijusi su Šiaurės Korėjos muzikinio moterų kolektyvo...