aA
Buvęs Lietuvos komunistų lyderis, pirmas nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas specialioje parodoje atsidūrė greta KGB šulų ir trėmimus vykdžiusių NKVD pareigūnų.
A. Brazauskas – gėdos lentoje šalia KGB šulų ir trėmusių pareigūnų
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Lietuvos ypatingajame archyve Tarptautinės archyvų dienos proga parengta paroda. Specialiame stende vaizduojami Lietuvos komunistų partijos (LKP) vadovai, LSSR Vidaus reikalų ministerijos atstovai bei LSSR Valstybės saugumo komiteto vadovai. Stendo viršuje – A. M. Brazausko atvaizdas.

A. Brazauskas – gėdos lentoje šalia KGB šulų ir trėmusių pareigūnų
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Tai nėra gėdos lenta, tai istorijos faktai, interpretuoti juos galima įvairiai, bet šito iš praeities neišbrauksi: A. M. Brazauskas buvo išrinktas LKP pirmuoju sekretoriumi, paskui ta partija atsiskyrė nuo Sovietų Sąjungos komunistų partijos“, – DELFI aiškina Lietuvos ypatingojo archyvo direktorius Ovidijus Lėveris. Pasak O. Lėverio, paroda siekiama visuomenei parodyti, kokie dokumentai ir apie kokius asmenis saugomi archyve. Archyvas sukaupęs KGB, Vidaus reikalų ministerijos ir komunistų partijos dokumentus.

Pasak O. Lėverio, sovietmečiu KGB buvo ginkluotas Komunistų partijos įrankis. Tuo metu Vidaus reikalų ministerija, kuri anksčiau vadinosi NKVD, priklausomai nuo epochos, vykdė skirtingas funkcijas. Ši ministerija savo laiku vykdė gyventojų trėmimus: tremties bylos irgi saugomos Ypatingajame archyve. Valstybės saugumo komiteto vadovai buvo KGB viršininkai.

Saulius Grybkauskas
Saulius Grybkauskas
© DELFI / Tomas Vinickas

Birželio pabaigoje minint penktąsias A. Brazausko mirties metines, buvęs jo bendražygis Česlovas Juršėnas kapinėse kalbėjo, kad penkeri metai leidžia nubraukti smulkmenas ir mestus šešėlius – esą dabar galime ramiau ir oriau pažvelgti į tai, ką per keletą dešimtmečių Lietuvai padarė A. Brazauskas. Pasak Č. Juršėno, A. Brazauskas visada buvo su tauta ir galvojo, ką geriau ir daugiau galima padaryti Lietuvai ir tautai. Vis dėlto A. Brazausko nuotrauka šalia KGB šulų ir NKVD vadovų sukelia įvairių minčių: ar jis irgi su tuo susijęs?

Istorikas: tai didelė ir sudėtinga problema

Kiek A. Brazauską galima sieti su KGB ir vykdytomis represijomis, DELFI klausė humanitarinių mokslų daktaro, Istorijos instituto vyresniojo mokslo darbuotojo, knygų apie sovietinę nomenklatūrą autoriaus Sauliaus Grybkausko.

Istorikas primena, kad Sąjūdis A. Brazauską stūmė tapti pirmuoju LKP Centro Komiteto (CK) sekretoriumi. Prieš tai, nuo 1977 m., jis buvo LKP CK sekretorius pramonei ir statyboms. Tada A. Brazauskas buvo LKP CK biuro narys – tai buvo respublikos politinė vadovybė.

„Tai kolegialus organas, pirmasis sekretorius viskam dirigavo, antrasis sekretorius, siųstas Maskvos „generalgubernatorius“, irgi turėjo didelę galią, eiliniai sekretoriai irgi buvo to apskrito stalo dalyviai, bet daryti tiesioginę sąsają, kad KGB ir A. Brazauskas... Tai didelė, sudėtinga problema“, – aiškina S. Grybkauskas.

Yra istorikų bandymų – Kristinos Burinskaitės disertacija, Arvydo Anušausko tyrimai – parodyti LKP sąsają su KGB. Aišku, sako S. Grybkauskas, tie ryšiai buvo – KGB turėjo Pramonės skyrių, tad atitinkami KGB darbuotojai neišvengiamai turėjo palaikyti kažkokį ryšį su A. Brazausku. Vis dėlto, sako jis, tokias sąsajas daryti nelengva.

„Formaliai viskas teisinga, nes tuo metu dar buvo sovietinė Lietuva, A. Brazauskas 1988 m. pabaigoje, po Ringaudo Bronislovo Songailos nušalinimo, buvo išrinktas pirmuoju sekretoriumi. Kadangi LKP CK, ypač pirmieji antrieji sekretoriai, turėjo ryšį su KGB, iš čia eidavo visos informacijos, formaliai taip ir parodyta. Tačiau reikia turėti omenyje, kad tuo metu jau vyko didelė transformacija, buvo atgimimo laikotarpis, KGB ir LKP keliai labai dažnai išsiskirdavo, konfrontuodavo“, – kalbėjo istorikas.

S. Grybkauskas primena atsiminimus apie A. Brazauską. Pagal juos, A. Brazauskui svarbiausias dalykas buvo ūkis: jis pro pirštus žiūrėjo į politinius dalykus. Tačiau, sako istorikas, tai tėra prisiminimai.

„A. Brazauskas – turbūt vienintelis Sovietų Sąjungoje tokio lygmens partinis sekretorius, kuris karjerą padarė ne per partinę liniją. A. Brazausko unikalumas tas, kas jis vienintelis, kuris atėjo iš LTSR Plano komiteto: jis prieš tai nebuvo nei rajono partinis sekretoriukas ar CK aparato instruktorius, kai kiti kilo per komjaunimo, partinę liniją“, – aiškino istorikas.

Pasak S. Grybkausko, aišku, A. Brazauskas priklausė politiniam ir nomenklatūros elitui, tačiau vargu ar galima jį statyti šalia kitų ir vienareikšmiškai parodyti kaip su KGB represijomis susijusį asmenį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

„Vaisingumo klinikos“ tyrime finansų direktorius suimtas septynioms dienoms Prokuroras: Usonis prisipažino (127)

„Vaisingumo klinikos“ vadovai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdos įtariami slėpę pajamas ir taip...

Lietuvoje fiksuota nuo COVID-19 vakcinuoto žmogaus mirtis: pasireiškė nepageidaujama reakcija, bet su vakcina nesieja (26)

Lietuvos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) gavo informacijos, kad po vakcinacijos nuo...

Estų medikas apie rekordinius COVID-19 skaičius: po dviejų savaičių prasidės košmaras (100)

Kaip teigia Estijos Talino ligoninės vadovas Arkadijus Popovas, ribojimus, kuriuos šalies valdžia...

Navickienė: ilginant nedarbo išmokų mokėjimą, reikėtų sprendimų dėl tarifų (53)

Iškilus diskusijoms dėl nedarbo sistemos peržiūrėjimo, o profsąjungoms siūlant mokėti nedarbo...

Politologai nesutaria, ar TS-LKD nepadarė klaidos (492)

Penktadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos ( TS-LKD ) iškelti...

Rekordinę ketvirtadienio šilumą jau savaitgalį keis grįžtantis šaltukas kitą savaitę laukiama tikro pavasario (28)

Vasario 25 – ąją Lietuvoje fiksuotas šilumos rekordas nuo pat 1989 – ųjų. Kybartuose...

Linas Jocius | D+

Atrado nišą, kaip papildyti piniginę: tai padėjo sukaupti pradiniam būsto įnašui, o per mėnesį yra pavykę uždirbti ir 1700 eurų (4)

Ar niekada nepagalvojote, jog jei yra dienų, kai nereikia automobilio, galite jį išnuomoti ir taip...

Dėl Maldyvuose mįslingai dingusios lietuvės artimieji kreipėsi į Kretingos policiją, paskelbta tarptautinė paieška Maldyvų pareigūnai: turime tvirtų įrodymų (487)

Beveik prieš dvi savaites Maldyvuose dingusios Giedrės Vaškytės šalies policija sako ieškojusi...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Po dopingo skandalo valdžia nusivylęs Šuklinas nėrė į verslą ir patarimai, kaip išgarsėti ir parduoti savo idėjas (1)

Žymiausias Lietuvos kanojininkas Jevgenijus Šuklinas šiandien kviečia į savo namus Visagine ir...

Ir toliau kuria melagienas apie vakcinas: neva jos yra genų terapijos produktas (27)

Melagienų apie vakcinas nuo COVID-19 soc. tinkluose yra itin daug. Lietuvius visaip bandoma...