Nuo liepos vaikas iš jam nesaugios aplinkos bus paimtas 4 atvejais, skelbia nuo liepos atsakomybę už vaikų teisių apsaugą prisiimant Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.
© Shutterstock

Pirmas atvejis, kai vaikas bus paimamas iš jam nesaugios aplinkos, jei grėsmės vaikui lygio vertinimo metu kilo realus pavojus vaiko ir tarnybos specialisto sveikatai ir (ar) gyvybei.

Antras atvejis - jei vaikas paliktas be priežiūros arba paliktas prižiūrėti asmenims, kurie netinkamai juo rūpinasi, ir dėl to kyla grėsmė vaiko sveikatai ar net gyvybei.

Nesaugia aplinka vaikui bus laikoma, jei vaiko atstovai (arba turimas vienintelis iš atstovų) yra dingę ir jų ieškoma, kol teismas tėvus pripažins nežinia kur esančiais arba paskelbs mirusiais.

Ketvirta priežastis paimti vaiką iš nesaugios jam aplinkos, jeigu jo atstovas (arba turimas vienintelis iš atstovų) laikinai negali rūpintis vaiku dėl abiejų atstovų ar vieno iš jų ligos, suėmimo, bausmės atlikimo ar kitų svarbių priežasčių.

„Paėmus vaiką iš jam nesaugios aplinkos - nenustačius antrojo grėsmės vaikui lygio - vaikas nebus paimamas iš jo tėvų, globėjų ar rūpintojų. Tokiais atvejais nebus inicijuojama atvejo vadyba, mobiliosios komandos pagalba ar kreipiamasi į teismą“, - pabrėžiama tarnybos pranešime, tačiau akcentuojama, kad Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai, prieš perduodami vaiką teisėtiems jo atstovams per dvi darbo dienas nuo vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos, vertins grėsmės vaikui lygį.

Vertindami grėsmės vaikui lygį specialistai atsižvelgs į rizikos veiksnius, susijusius su vaiko funkcionavimu, jo tėvais, globėjais ar rūpintojais, jų tėvystės įgūdžiais, bendravimu su vaiku, socialine aplinka.

Specialistai, reaguodami į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimo pranešimą, atsižvelgs į realią situaciją. Ar vertinimo metu bent vienas iš vaiko atstovų gali fiziškai pasirūpinti vaiku ir jo saugumu, pavyzdžiui, kai vienas iš arba abu vaiko tėvai apsvaigę nuo alkoholio ar narkotikų.

Atkreipiamas dėmesys į tai, kad jei suaugę vartoja alkoholio ir šalia yra nepilnamečių, turi būti nevartojančiųjų, kurie fiziškai galėtų jais pasirūpinti.

Reaguodami ir nagrinėdami pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus, specialistai, vadovausis Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir grėsmės vaikui lygio nustatymo tvarkos aprašu bei nustatytais vertinimo kriterijais, apsilankys gyvenamojoje vietoje, bendraus su vaiku, jo tėvais (globėjais ar rūpintojais) bei vertins kitą, su vaiku ir jo socialine aplinką susijusią informaciją (pavyzdžiui, informaciją iš mokyklos ir pan.)

Žinoma, grėsmės vaikui lygis gali būti ir nenustatytas. Jei galimo vaiko teisių pažeidimo pranešimas nepasitvirtino, pranešimo nagrinėjimas bus baigtas.

Grėsmės vaikui lygiai bus nustatomi pagal grėsmės vaiko saugumui sveikatai ir gyvybei požymius.

Pirmasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai pažeistos vaiko teisės, tačiau nėra grėsmės vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei.

Antrasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai yra grėsmė vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei. Nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį vaikas paimamas iš jo atstovų - tėvų, globėjų, rūpintojų, specialistai kreipiasi į teismą dėl vaiko paėmimo leidimo išdavimo.

Nustačius pirmąjį grėsmės vaikui lygį, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai inicijuos atvejo vadybininko paskyrimą.

Atvejo vadybininkas pagal nustatytą tvarką atlieka šeimos poreikių pagalbai vertinimą bei organizuoja atvejo nagrinėjimo posėdį, kuriame yra sudaromas pagalbos planas šeimai.

Nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai inicijuos ne tik atvejo vadybininko paskyrimą, bet ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobiliosios komandos sudarymą.

Antruoju atveju Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobilioji komanda 14 dienų (išskyrus savaitgalius ir švenčių dienas) nuo vaiko paėmimo dienos, teiks intensyvią pagalbą, atliks saugumo ir rizikos veiksnių šeimoje bei šeimos stiprybių ir poreikių intensyviai pagalbai įvertinimą, siekiant padėti šeimos nariams koreguoti elgesį, kurti ir palaikyti saugią aplinką vaikui augti bei vystytis, parengs rekomendacijas atvejo vadybininkui, kaip organizuoti darbą su šeima toliau.

Nustačius antrą grėsmės lygį taip pat bus kreipiamasi į teismą dėl leidimo paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą.

Laukiant teismo sprendimo, vaikas bus laikinai apgyvendinamas saugioje aplinkoje.

Vaiką paėmus iš nesaugios aplinkos, jis gali būti laikinai apgyvendintas ne tik globėjų (rūpintojų) šeimoje, globos centre, šeimynoje, krizių centre ar vaikų globos institucijoje, įtrauktoje į savivaldybės vykdomosios institucijos patvirtintą sąrašą, galinčiųjų priimti likusį be tėvų globos vaiką bet kuriuo paros metu, bet ir pas giminaičius, asmenis, su vaiku susijusius emociniais ryšiais, vaiko brolį ar seserį globojančioje, įvaikinusioje šeimoje).

Gavus teismo leidimą paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą bus pradedami veiksmai dėl vaiko laikinosios globos nustatymo.

Vaikas galės būti grąžinamas jo tėvams, kai mobiliajai komandai atlikus intensyvų darbą su šeima paaiškės, jog tėvai pakeitė savo netinkamą elgesį su vaiku ir dėl to negresia pavojus jo saugumui, sveikatai ar gyvybei, taip pat jei neliks socialinės rizikos veiksnių.

Atgauti vaiką galės ir tie tėvai, kurie stengiasi keisti arba pakeitė savo netinkamą elgesį su juo ir dėl to negresia pavojus vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei, tačiau išlieka socialinės rizikos veiksniai.

Tokiais atvejais numatyta taikyti atvejo vadyba dėl pirmojo grėsmės vaikui lygio ir sprendžiamas klausimas dėl vaiko grąžinimo tėvams.

ELTA primena, kad nauja, centralizuota ir bendra Vaiko teisių apsaugos sistema Lietuvoje įsigalios nuo liepos 1 dienos.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje ir toliau veiks Pagalbos vaikams linija (darbo laikas d. d. I-V 11:00-19:00, tel. Nr. 116 111), kuri, bendradarbiaudama su VšĮ „Vaikų linija“ priima vaikų skambučius ir, jiems sutikus, inicijuoja arčiausia vaiko esančios pagalbos teikimą. Taip pat šiuo numeriu gali kreiptis ir suaugusieji, turintys informacijos apie skriaudžiamą vaiką. Daugiau informacijos www.pagalbavaikams.lt.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba primena, kad vaiko atstovai pagal įstatymą turi pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

Įtarus grėsmę, bus reaguojama nedelsiant

Nuo liepos 1 dienos pasikeitus Vaiko teisių apsaugos sistemai, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai nedelsiant reaguos į visus raštu, žodžiu ar kitokiomis priemonėmis gautus vaiko teisių pažeidimus visą parą ir savaitgalį bei švenčių dienomis.

Jei pranešimas, susijęs su galimu smurtu prieš vaiką, specialistai reaguos ir pradės nagrinėti pranešimą nedelsiant. Tam bus pasitelktos kitos institucijos, pavyzdžiui, policija, gydymo įstaigos ir kt., bet ne vėliau kaip per 6 valandas nuo pranešimo gavimo.

Jei pranešimas, susijęs su galimais kitais vaiko teisių pažeidimais, specialistai reaguos ir pradės nagrinėti pranešimą nedelsiant, taip pat bendradarbiaudami su kitomis institucijomis, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo pranešimo gavimo.

Visi, turintys duomenų apie galimą vaiko teisių pažeidimą, privalo apie tai nedelsdami informuoti policiją ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos įgaliotą teritorinį skyrių pagal vaiko ar savo gyvenamąją vietą.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba primena, kad vaiko atstovai pagal įstatymą turi pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Tvarkiečių“ noras bendradarbiauti su „valstiečiais“ turi įdomių poteksčių: Paksas nebeslepia didelių ambicijų (177)

Rolandas Paksas nori kandidatuoti į prezidentus 2019 m. rinkimuose, ir tam jam reikia Seimo...

Parduodamas prabangus Sabonio namas Kaune (65)

Nekilnojamojo turto skelbimų portale www.aruodas.lt patalpintas skelbimas – parduodamas legendinio...

Kaip Amerikoje veikė slapta Rusijos agentė: siūlė net seksą (4)

Įtariama Kremliaus agentė siūlė sekso paslaugas mainais už darbą Amerikos organizacijoje, kurią...

Aferos kaip iš kino filmo: nukentėjusių gali būti dešimtys skolingas dešimtis tūkst. eurų (23)

Teisėsaugai gerai žinomas Darius Priagliauskas vėl pateko į nemalonumus. Dėl sukčiavimo...

Į mirties žeme vadinamą Kazachstaną išvykę lietuviai: tai visos tautos istorija ir tragedija susipažinkite su „Misija Sibiras'18“ ekspedicijos dalyviais (17)

Šiandien iš Vilniaus geležinkelių stoties į Kazachstaną išvyko ekspedicija „Misija...

Edwardas Lucasas. Po Trumpo viražų mūsų laukia daug pavojų (37)

Kas dabar? Po savaitę trukusio chaoso atrodo viliojama pasinerti į nuostabos ir siaubo būseną....

Prestižiniame sostinės rajone – išpuolis prieš užsienietį: mušė ir šaukė „Lietuva lietuviams“ (54)

Prestižiniame sostinės Antakalnio rajone ketvirtadienio rytą įvyko išpuolis prieš...

Lietuvoje kasmet registruojami listeriozės atvejai: kaip apsisaugoti?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ( ULAC ) duomenimis, Lietuvoje kasmet registruojami pavieniai...

Nepamirštama lietuvės patirtis Arktyje: įamžino baltąsias meškas su mažyliais (6)

Kodėl meškos nevalgo pingvinų? Toks šypseną keliantis draugo klausimas aktorei, rašytojai,...

Paskutines santuokos dienas skaičiuojanti Gintarė Karaliūnaitė atvira: vyro grasinimai nesiliauja iki šiol (27)

Ketvirtadienį Kauno apylinkės teisme beveik padėtas taškas daug aistrų sukėlusioje dainininkės...