aA
Seimas svarstys siūlymą paskelbti 2023 metus Dariaus ir Girėno „Lituanicos“ skrydžio metais.
Darius ir Girėnas
Darius ir Girėnas
© Archyvo nuotr.

Tokį nutarimo projektą, kurį Seimo laikinosios Žemaičių grupės narių vardu antradienį pateikė Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė, po pateikimo palaikė 53, prieš buvo 3, susilaikė 35 parlamentarai. Po svarstymo komitetuose į plenarinę salę ši iniciatyva sugrįš gruodžio 15 d.

Pristatydama nutarimo projektą Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė sakė, kad tokiu būdu siekiama pažymėti drąsių Lietuvos lakūnų Dariaus ir Girėno „Lituanicos“ skrydžio, išgarsinusio Lietuvą ir suvienijusio lietuvius visame pasaulyje, 90-ąsias metines.

Nutarimo projekte pabrėžiama, kad "pasauliui šis skrydis buvo reikšmingas tiek moksliniu (tiriant oro sroves), tiek inžineriniu požiūriu (tiriant panaudoto lėktuvo tipo ir navigacijos būdų galimybes), antrasis tuo metu skrydžio be nusileidimo rezultatas Pasaulyje, sukėlęs neabejotiną proveržį aviacijoje".

Projekto autoriai pažymi, kad drąsus skrydis tapo viso pasaulio lietuvius vienijančiu simboliu, tautiškumą simbolizuojantis faktas. Nutarimo projekte pažymima, kad garsiųjų Lietuvos lakūnų žygio tikslas – „sustiprinti Lietuvos sūnų dvasią“ – iki šių dienų tarnauja kaip puikus drąsos, užsispyrimo ir pasiaukojimo Tėvynei pavyzdys, pagal tuometines aviacijos galimybes, sudėtingumą ir rizikas ekspertų prilyginamas šiuolaikiniam pilotuojamam skrydžiui į kosmosą.

Nutarimo projekte Vyriausybei siūloma parengti ir patvirtinti Dariaus ir Girėno „Lituanicos“ skrydžio metų programą ir 2023 metų valstybės biudžete numatyti lėšų jai įgyvendinti.

2023 m. liepos 15 d. bus minimos legendinio Dariaus ir Girėno „Lituanicos“ skrydžio 90-sios metinės.

Vertindamas nutarimo projektą Seimo narys konservatorius Edmundas Pupinis kvietė šiek tiek pakentėti ir švęsti šio skrydžio 100-metį. Tuo tarpu nepraleisti svarbios progos ir jau kitais metais minėti „Lituanicos“ skrydžio 90-ąsias metines kvietė Seimo nariai Antanas Vinkus, Arvydas Nekrošius, Petras Gražulis.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Paulė Kuzmickienė sakė negalinti kalbėti prieš Darių ir Girėną, prieš istorinį įvykį, tačiau parlamentarė irgi kvietė kolegas pagalvoti apie šimtmečio jubiliejų.

Ji priminė, kad jau yra apsispręsta 2023 metais minėti Vilniaus sostinės, Klaipėdos krašto ir Šventojo Juozapato metus. Atrenkant 2023 m. svarbias datas įsiklausyta į istorikų ir visuomenininkų nuomonę.
ELTA primena, kad 2023 m. minėsime 700 metų jubiliejų nuo 1323 m. sausio 25 d., kuomet Vilniaus vardas buvo pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose.

2023 m. sukanka 100 metų nuo 1923 m. sukilimo, po kurio Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos.

2023 m. sukaks 400 metų nuo 1623 m. lapkričio 12 d., kuomet kankinystės mirtimi mirė Graikų apeigų katalikas (unitas) Šv. Juozapatas (Ivanas Kuncevičius).

Dvasininkas iš Ukrainos žemių atvyko į Vilniaus švč. Trejybės bazilijonų vienuolyną, čia dirbo apie 20 metų, uoliai pasišventęs unijinės Bažnyčios įtvirtinimui bei krikščionių Bažnyčios vienybei. Graikų apeigų katalikai ir Šv. Juozapatas tiesiogiai susieja Lietuvą ir Ukrainą, primindamas, kad unitai laisvę išpažinti tikėjimą gavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Vakarų Ukrainos žemėse.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vitoldas Jančis

Rusijos ekspertas: patriarchas Kirilas padarė tai, ko net Putinas neprašė

Žymus Rusijos filosofas ir teologas Andrejus Kurajevas per išskirtinį interviu „Delfi“ sutiko...

Labiausiai automatizuotos baldų gamyklos vadovas – apie didesnių algų neprašančius robotus ir „Ikea“ žavinčius Lietuvos baldininkus

Praėjusiais metais Klaipėdos pašonėje atidarytas SBA koncerno baldų fabrikas „Inno Line“ –...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Skaudus pareigūnų „eksperimentas“ už grotų: „nuskriaustąjį“ nutarė apgyventi pas „bachūrus“

Žemiausiai „nuskriaustųjų“ kastai priklausantys nuteistieji negali gyventi kartu su...

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (7)

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...

Lietuva, Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą, kaip dar stipriau prispausti Putino režimą (4)

Lietuva , Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą kaip dar stipriau prispausti Vladimiro Putino...

Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (31)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...

Gydytojas išvardijo sutrikusios žarnyno veiklos simptomus: tai gali išprovokuoti kitas rimtas ligas

Žarnyno būklė daro itin didelę įtaką visam organizmui, net ir emocijoms. Apie tai laidoje „...

Dovilė Jablonskaitė

Apipjaustymas: ilgo lytinio akto pageidaujantys vyrai apie tai svajoja, bet urologai perspėja – dievulio duota ne šiaip sau

Gimus mergaitei dar gimdymo namuose užakcentuojama: keičiant sauskelnes prausti tik laikant...

Low De Wei

JAV plinta mirtinai pavojinga grybelinė infekcija: yra du būdai, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą simptomai būdingi daugeliui kitų paplitusių ligų

JAV plintančio mirtinai pavojingo, vaistams atsparaus grybelio atvejų smarkiai padaugėjo COVID-19...